» »

Problem pri statistiki - DPPM

Problem pri statistiki - DPPM

tratto ::

Pozdravljeni!

Prosim vas za pomoč pri statistični obdelavi podatkov v proizvodnem procesu.

Od svojega šefa sem dobil nalogo, naj mu, preden gremo v začetek proizvodnje novega izdelka zagotovim, da bo pokvarljivost pod določeno vrednostjo.

V firmi uporabljamo, v industriji čisto običajno, terminologijo za število kosov, ki nam jih kupec reklamira in sicer DPPM (Defected Parts Per Milion). To je število zanič kosov na milijon oz. procent reklamiranih kosov * 10.000.

Šef zahteva, da mora biti nov izdelek boljši od dosedanjih - vrednost DPPM mora biti pod 1.000, ker je sedaj na podobnih izdelkih DPPM preko 6.000.
Kot vodjo razvoja novega izdelka me je takoj zaskrbelo, da bo to praktično nemogoče. Izdelek bo izdelan iz 22 sestavnih delov, ki jih bomo dobivali od šestih dobaviteljev, ki so za moje pojme večinoma zanič. Pri vhodni kontroli sestavnih delov za našo celotno proizvodnjo, spremljamo tudi, kolikšen DPPM (oz. procent slabih kosov, ki jim jih reklamiramo) dosegajo naši dobavitelji. Za štiri dobavitelje sem ugotovil, da imajo DPPM v povprečju 5.500, preostala dva pa 500.

Sedaj pa me zanima naslednje:

ali mi lahko pomagate pri definiranju formule, s katero bom izračunal, kolikšen mora biti povprečen DPPM sestavnih delov, če je željen DPPM celotnega izdelka 1.000? Izdelek pa bo iz 22-ih sestavnih delov.

Idealno bi bilo, če bi ločeno definirali še enačbo, ki bi upoštevala, da je 7 kosov (od dveh dobrih dobaviteljev) že na 500 DPPM, ostalim 15-im sestavnim delom pa bi morali zmanjšati DPPM na "xyz".

Zaradi izredne specifike mojih želja, na internetu nisem prišel nobene pametne rešitve. Prav tako pa mi je kombinatorika, s katero sem se zadnjič ubadal skoraj pred 20-imi leti na faksu, čisto ušla iz glave. Šefu pa bi rad dokazal, da s temi dobavitelji ne bomo dosegli željenega DPPM-ja (nižji od 1.000).

Vsem se že v naprej zahvaljujem in se opravičujem za kompleksen opis problema, ki ga imam.

Isotropic ::

mislim, da se samo sesteje in dobi average.
avg = ((7 * 500) + (15 * 5500)) / 22 = 3 909.09091

koliko rabijo biti kakovostni sedanji slabi dobavitelji, da bo dppm 1000:
avg1000 = ((1000 * 22) - (7 * 500)) / 15 = 1 233.33333

nisem pa lih 100%.
also, iskanje po tem (dppm) na fs-lj in fs-mb ne obrodi sadov lol.

vprasaj se tukaj:
http://www.eng-tips.com/threadminder.cf...
ali
http://www.eng-tips.com/threadminder.cf...

Zgodovina sprememb…

tratto ::

Hvala, bom preveril. :)

Ali ima še kdo kakšno idejo?

Isotropic ::

poglej tisti forum, ker nisem cist zih glede svojega pristopa
QoS smo imeli samo an introduction

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Sorry, sam tale tvoj šefe je navadna budala. (Kot večina njih)
Za sprostitev nakopičene energije priporočam dilbert.com (pomaga)

Prvo kot prvo: Pozabi na vse te bedarije pri statistiki in podobnih hecih.

Manj kot 1% okvar je _ODLIČNA_ statistika. Kakšen produkt imaš to sploh. (Precej dvomim da sploh dosegate milijonske outpute)

>>ali mi lahko pomagate pri definiranju formule, s katero bom izračunal, kolikšen mora biti povprečen DPPM sestavnih delov, če je željen DPPM celotnega izdelka 1.000? Izdelek pa bo iz 22-ih sestavnih delov.
Vsota vseh DPPM mora biti manj kot 1000.
The end.

Pa računaj na to da DPPM ni konstanten in lahko precej niha. Od tega da imaš tisoč kosov brez ene okvare in nato naslednjih 1000 vseh defektnih.
Povprečje lahko vzameš 50%, samo s tem samo zgubljaš informacije o dejanskem številu okvar in časovnih okvirih.
Če so tvoje okvare vhodnih izdelkov predvidljive in standardne (se ne spreminjajo) se lahko greš vhodnega testiranja - kar pa spet ni zastonj, vendar boš ugotovil da bo število okvar vhodnih izdelkov močno narastlo če boš postavil zelo stroge standarde, saj je marsikateri 'okvarjen' del drugače še 'passable'.

Npr. v industriji elektronike je 20% izdelkov na kraju linije (končno testiranje), še preden zapustijo tovarno, tako ali drugače defektnih in gredo nazaj v popravilo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

darkolord ::

Pyr0Beast> Manj kot 1% okvar je _ODLIČNA_ statistika

Ne, ni. Mogoče če si Šalabajzer s.p.

Pyr0Beast> Pa računaj na to da DPPM ni konstanten in lahko precej niha. Od tega da imaš tisoč kosov brez ene okvare in nato naslednjih 1000 vseh defektnih.

Z ustreznim spremljanjem (npr. kontrolne karte) se takšne spremembe v procesu ugotovijo izjemno hitro.



@tratto:

Za začetek je potrebno najprej definirati a gre tukaj samo za nek sestav delov, ki jih nabavljate od dobaviteljev? Se izdelek smatra za defektnega samo v primeru, da je katerikoli od teh 22 sestavnih kosov zanič ali so napake tudi pri sestavi?

Kako pa izvajate vhodno kontrolo? Delate prevzemno vzorčenje?

celada ::

Jst sm predvideval, da tu ne gledaš časovne odvisnosti ampak sam če sistem deluje, ko ga predaš in da so to te podane verjetnosti, torej nič časovne odvisnosti samo če dela ali če ne dela. Knjiga, ki smo jo uporabljali na faksu oz nam je profesor pri predmetu Efektivnost proizvodov predaval po njej je : http://www.amazon.com/Introduction-Reli...

Drugače imaš tudi skripto Efektivnost proizvodov na voljo na fakulteti mislim, da v kopirnici ali pa v knjižnici.

Mi smo podobne primere obravnavali na faksu tako:

Ti imaš sistem N (v tvojem primeru 22) komponent, ki so vezane zaporedno, torej vsaka komponenta mora delovati, da ti deluje celotni sistem. Definiraš Rs kot zanesljivost celotnega sistema in R1...n kot zanesljivost posamezne komponente. Ta zanesljivost je enaka verjetnosti, da izdelek deluje torej za tvoje boljše komponente s DPPM 500 velja R = 1-(500/1*10^6) =1-0.0005 oz 99.95%.

Da deluje celotni sistem mora delovati posamezna komponenta istočasno torej velja :

Rs = R1*R2*....*Rn

Sedaj, če imajo vse komponente enako zanesljivost potem zračunaš povprečno zanesljivost preprosto kot koren iz zanesljivosti sistema s stopnjo, ki je enaka količini komponent (sorry za formule upam da je razločno kaj hočm povedat):

(Rs)1/n=Rk

Tako, da za tvoj sistem s 22 komponentami in zahtevanim DPPM 1000 (torej Rs = 99.9% ) potrebuješ zanesljivost posamezne komponente:

(0.999)1/22 = Rk

Rk = 0.99995

Torej DPPM 50.

Sedaj, če imaš za vsako komponento svojo zanesljivost pa pač zmnožiš vsako verjetnost skupaj in dobiš zanesljivost sistema.

Unilseptij ::

Žal tukaj lahko šefu takoj poveš, da to ni možno. Za to, da bo skupni izdelek zadoščal kriteriju, morajo najmanj enakemu kriteriju zadoščati vsi sestavni deli, upoštevati pa moraš potem še, da pri sestavljanju pridelaš še dodaten delež okvar. To seveda drži pod pogojem, da sestavnih delov ne preverjate v smislu, da izločite vsak okvarjen del še pred sestavo, saj bi v tem primeru lahko vzel, da so vsi sestavni deli popolnoma ustrezni in torej okvara nastane samo pri sestavi.

----

Sem naknadno videl, da je v prejšnjem postu že podan točen izračun. Dodal bi le še, da je potrebno upoštevati še, da je izdelek lahko defekten zaradi napak pri montaži, tudi če je sestavljen iz samih ustreznih delov.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

^ This
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jernejl ::

En komentar k zgornjemu odgovoru:
če sem prav razumel, vršijo kontrolo sestavnih delov na vhodu - od tod izračunani DPPM-i posameznih sestavnih delov?
Če je tako, potem je seveda bolj bistven podatek, koliko okvarjenih sestavnih delov pri vhodni kontroli ne odkrijejo. Skratka, za izboljšano zanesljivost se lahko veliko napravi tudi z izboljšanjem kontrole sestavnih delov na vhodu.
Vhodni sestavni deli imajo lahko velik delež napak, a če se jih večino pravočasno odkrije, je lahko izhodni izdelek zelo zanesljiv.

Za začetek vprašanje avtorju, kako je torej izračunal DPPM dobaviteljev?
Potem pa naj razmisli, kako izboljšati vhodno in izhodno kontrolo izdelkov.

celada ::

Unilseptij je izjavil:

Žal tukaj lahko šefu takoj poveš, da to ni možno. Za to, da bo skupni izdelek zadoščal kriteriju, morajo najmanj enakemu kriteriju zadoščati vsi sestavni deli, upoštevati pa moraš potem še, da pri sestavljanju pridelaš še dodaten delež okvar. To seveda drži pod pogojem, da sestavnih delov ne preverjate v smislu, da izločite vsak okvarjen del še pred sestavo, saj bi v tem primeru lahko vzel, da so vsi sestavni deli popolnoma ustrezni in torej okvara nastane samo pri sestavi.

----

Sem naknadno videl, da je v prejšnjem postu že podan točen izračun. Dodal bi le še, da je potrebno upoštevati še, da je izdelek lahko defekten zaradi napak pri montaži, tudi če je sestavljen iz samih ustreznih delov.


Ja, jaz sem predvideval, da pač ni napake pri montaži pač ni bla podana :)

tratto ::

@Pyr0Beast
"Manj kot 1% okvar je _ODLIČNA_ statistika. Kakšen produkt imaš to sploh. (Precej dvomim da sploh dosegate milijonske outpute)"

Kot je rekel že Darklord, so okvare na nivoju 1% (oz. 10.000 DPPM) za nekatere industrije (recimo za avtomobilsko) dovolj, da naslednjo sekundo izgubiš posel. Tam so DPPM-ji do 10 oz. 0,001% !!! Res nimamo milijonskih serij, vendar se tako pač računa.

@Darklord
Kako pa izvajate vhodno kontrolo? Delate prevzemno vzorčenje?

Ja, imamo samo vzorčenje na vhodu in ne 100-odstotne kontrole. To takoj pomeni, da se nam lahko kosi izven predpisanih specifikacij izmuznejo. Vendar zaradi končne kontrole (po montaži), ki je 100-odstotna, računamo na to, da polovimo takšne sestavne dele in tudi napake pri sestavljanju. Žal samo računanje na zanesljivost kontrole po montaži ni dovolj, ampak ta ko pač je.

@Darklord @Darklord
Se izdelek smatra za defektnega samo v primeru, da je katerikoli od teh 22 sestavnih kosov zanič ali so napake tudi pri sestavi?

Za odgovor glej zgoraj.

@Unilseptij
Žal tukaj lahko šefu takoj poveš, da to ni možno. Za to, da bo skupni izdelek zadoščal kriteriju, morajo najmanj enakemu kriteriju zadoščati vsi sestavni deli,

Ja, to mi je bilo jasno že v začetku.:|

@celada
Ti imaš sistem N (v tvojem primeru 22) komponent, ki so vezane zaporedno, torej vsaka komponenta mora delovati, da ti deluje celotni sistem.

Da bi bila zadeva zanimiva, žal ni tako, kot si predvidel. Ker gre za mehanski sklop, ni nujno, da se celota ne bo okvarila pred koncem predvidene življenjske dobe, če je en kos (ali več kosov) izven toleranc. Ampak bom predvidel, da je temu tako, drugače bo najbrž nemogoče izračunati zadevo. Hvala!:D

@jernejl
Če je tako, potem je seveda bolj bistven podatek, koliko okvarjenih sestavnih delov pri vhodni kontroli ne odkrijejo. Skratka, za izboljšano zanesljivost se lahko veliko napravi tudi z izboljšanjem kontrole sestavnih delov na vhodu.

Glej 2. odgovor.

Isotropic ::

ni nemogoce izracunati je pa tezje. rabis vedeti samo, koliko wear&tear posamezen komad zdrzi in kako vpliva tak komad na druge

noraguta ::

ma qa/qc(quality control/quality assurance) shema ni zgolj na tvojih ramenih, celada je izracunal kar prav. ampak ta zadeva ne more in ne drži vode če je statična. izdelat moraš celo shemo kako priti do željenega rezultata. ker ob obstoječih dobaviteljih in montaži ne boš, glavo nosit naprodaj za nekoga drugega je pa tudi neumno. vse skupaj mora imet neko shemo in po njej delovat. kar je po svoje fajn uparit še z doprinosom samo... nekaj volje mora biti zato da se stvari realno beležijo. in se to tudi sporoča dobaviteljem etc.
(stem problemom sem se ukvarjal na nekem dokaj nedeterminističnim procesom). veliko se da izboljšat skozi čas , ampak če imaš dobavitelje z za dve magnitude prevelikim odpadom stvar ne gre od dons do jutr.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Isotropic ::

kako si pa izracunal, da imate 6000 dppm sedaj? na osnovi reklamacij/ testiranja?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajska po 15 letih ukinja prepoved prodaje konzol

Oddelek: Novice / Konzole
2813273 (10263) tikitoki
»

MIK CELJE in servisni pregledi brez katerih garancija ne velja!!??

Oddelek: Loža
4015257 (12687) SeMiNeSanja
»

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen! (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Kaj kupiti
554115082 (93936) BlueRunner
»

RAW to JPEG

Oddelek: Programska oprema
82463 (2294) kuglvinkl
»

Desktop računaknik ~ 200 - 250 kSIT

Oddelek: Kaj kupiti
201490 (1091) metalheart

Več podobnih tem