» »

Ram kot shranjevalni prostor

Ram kot shranjevalni prostor

einstein :P ::

Našel sem zanimiv program (nisem našel podobne teme) s katerim lahko določeno velikost svojega RAM-a spremenite v zelo hiter pomnilnik za datoteke... Slabost je sicer majhen prostor ampak pri izjemno veliki hitrost prenosa podatkov. Torej, če rabite kaj za obdelovanje videa... je to prava stvar. Program lahko dobite tukaj: http://memory.dataram.com/products-and-...

Izgleda pa takole:




Nastavite velikost, tip RamDiska... in že imate v tem primeru na sliki 1Gb zelo hitrege pomnilnika za vaše datoteke...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

cen1 ::

To ni nič novega in z večanjem pomnilnika bo kmalu že celo uporabna zadeva. Ob trenutnih velikostih bi se dalo že kako igro namestit gor in adijo SSD. :)

Edino ne vem kako je z varnostjo podatkov. Vem da ob izklopu se podatki zapišejo na HDD ampak kaj se zgodi če ti računalnik crkne nenadoma? Najbrž vodi kak dnevnik datotek ampak sinhronizacija najbrž ni 100% in se zna zgoditi da izgubiš kake podatke. Če kdo ve kaj o tem..

black ice ::

RAM se v primeru izpada el. energije izprazni, zaenkrat pa ne poznamo nobenega tipa spomina, ki bi bil tako hiter kot je RAM in hkrati obdržal podatke tudi po izpadu el. energije (za navadne smrtnike seveda).
Zagotovo izgubiš podatke, vprašanje je samo v kolikšni meri (v celoti ali je kakšen zastarel backup shranjen na navadnem trdem disku).

cen1 ::

Ja ravno to sem mislil.. kakšnih pomembnih podatkov najbrž ni pametno stavit gor brez backupa.

amigo_no1 ::

Ups anyone ?

terryww ::

kaj pa silent data corruption?
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

cen1 ::

terryww je izjavil:

kaj pa silent data corruption?


Mislim da jih je celo manj kot na hdd-jih. Pogledat bi moral statistiko za rame in navadne diske kako pogosto se pojavljajo, ne dobim nič pametnega na netu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cen1 ()

darkkk ::

Nekoč v preteklosti sem uporabljal nekaj z imenom Ramdisk, mislim da se je obnašal "približno kot USB ključ.


Danes bi uporabljal recimo tko, da bi podatkovno datoteko (bazo) stlačil pred zagonom tja gor in jo uporabljal kot readonly bazo. Za shranjevanje pa raje ne :)

Senitel ::

...kar je nekako to kar naj bi sodobni operacijski sistemi že itak počeli s cachingom datotek.

black ice ::

amigo_no1 je izjavil:

Ups anyone ?

Točno to.
kaj pa silent data corruption?

Poskusiš z ECC.

Daedalus ::

Danes bi uporabljal recimo tko, da bi podatkovno datoteko (bazo) stlačil pred zagonom tja gor in jo uporabljal kot readonly bazo. Za shranjevanje pa raje ne :)


Vsaka spodobna baza do konca izkoristi dodeljen pomnilnik. Tako da se kr sama spravi v RAM, kolker pač gre. Sicer pa vsaka sodobna Linux distribucija zadnje čase veselo uporablja "ramdisk" oziroma tmpfs za /tmp in /var/run direktorije, kjer so datoteke pač precej minljive sorte. Pa zadeva je uporabna za kake IO intenzivne obdelave (začasnih) datotek, ki niso lih ogromne. Če si res pogumen, pa mailqueue daš gor>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

pviran3 ::

RamDisk pa res ni nekaj novega, na netu se najde horda takih programov.

RamDisk particija je hitra, edino paziti je treba, da ne zmanjka elektrike ipd. Načinov uporabe je pa neomejeno, navadno se uporablja za kak temp folder ipd, lahko se virtualno mašino skopira gor..., pa dobro je imeti dinamično alokacijo pomnilnika :)

black ice ::

pviran3 je izjavil:

RamDisk pa res ni nekaj novega, na netu se najde horda takih programov.

Tule imaš prav, zadeva je znana že od leta 1980.

einstein :P ::

black ice je izjavil:

pviran3 je izjavil:

RamDisk pa res ni nekaj novega, na netu se najde horda takih programov.

Tule imaš prav, zadeva je znana že od leta 1980.


Hahaha, tega pa nisem vedel. Če pa nočeš, da zmanjka elektrike pa nabaviš UPS.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

einstein :P ::

Evo kakšna hitrost pa sploh nimam hitrega RAM-a.(667MHz)

STAY OUT OF MY TERRITORY!

einstein :P ::

PS: Če imate hitrost RAM-a 1333MHz je povprečna hitrost prenosa podatkov okoli 4Gb/s
STAY OUT OF MY TERRITORY!

pviran3 ::

Je pa velik od programa odvisno.

WarpedGone ::

senitel

Senitel je izjavil:

...kar je nekako to kar naj bi sodobni operacijski sistemi že itak počeli s cachingom datotek.

Naj bi, pa kljub temu še vedno ne.
Prevajanje iz ramdiska CPU obremeni na 100%, prevajanje iz HDD le na ene 80%. In ja, tut čas prevajanja se skrajša za cca 20%.

Caching sodobnih operacijskih sistemov še vedno "suck ass" kar se tega tiče.
Zbogom in hvala za vse ribe

ales85 ::

Tudi UPS ti ne pomaga, če dobiš zanimivost kot je BSOD. Ali pa kaj podobnega seveda.

black ice ::

BSOD se rešiš tako, da začneš uporabljati alternativo. :)
Kernel panic na alternativi pa je zelo redek. Vsaj po mojih izkušenjah.

TechBeats ::

Jaz uporbaljam samo za Firefox in IE9 cache (skupaj ~600mb) in je špica v trenutku odpre gmail, youtube, etc..

Od začetka sem imel tudi za win temp/tmp files samo mi je hitro zmanjkalo placa, sploh če sem inštaliral kakšne velike patche za špilke.
AciD TriP

Tero ::

Kateri program za ramdisk dela nromalno v windows 7 ? Že dolgo to iščem pa nekako ni nobenega uporabnega. Enega starega sem našel ki pa z nekimi "modernimi" popravki ne deluje več.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

WarpedGone ::

V prevem postu omenjena zadeva dela b.p.
Uporabljam ga redno v službi na 32bitnih Win7 in 6GB rama. Super bonbonček je, da zna na 32bitnem OS izkoristit RAM nad 4b GB in tako dobiš plac dobesedno zastonj.

Vse kar je - med izdelavo bekupa komplet OS mal blokira. Mam 2GB RamDiska, kar se ne zapiše ravno v sekundi na HDD. Ta problem sm omilil s tem, da sm nastavu da bekup dela na IIRC 4 ure. Za moje namene - good enough. Smo na UPS.

Odgovor samemu sebi, zakaj je RAMDisk lahko vseeno hitrejši od superduper keširanja v OS.
Keširanje v OS nujno deluje v WriteThrough načinu i.e. kešira branja, pisarija mora pa še vedno vsa na disk brez posebnih časovnih zamikov.
RAMDisk te omejitve nima, seveda pa reč izpuhti, če pride do nesreče. Na disku *načeloma* skoraj nič ne izpuhti.

Ergo aplikacije, kjer je veliko pisarije (prevajanje je takšna tipična reč) zelo profitirijo od ramdiska. Aplikacije, kjer je le veliko branja enih in istih zadev pa ne nujno enako zelo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

ABX ::

black ice je izjavil:

RAM se v primeru izpada el. energije izprazni, zaenkrat pa ne poznamo nobenega tipa spomina, ki bi bil tako hiter kot je RAM in hkrati obdržal podatke tudi po izpadu el. energije (za navadne smrtnike seveda).
Zagotovo izgubiš podatke, vprašanje je samo v kolikšni meri (v celoti ali je kakšen zastarel backup shranjen na navadnem trdem disku).


Imaš tudi neke variante rama ki imajo baterijo.

Zdaj se mi ne da, ampak lahko googlaš sam.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

black ice ::

Misliš battery backed RAM?
Našel sem še tole. V primeru izpada el. energije kopira vso vsebino na NAND Flash pomnilnik.

ABX ::

Recimo.

Nikoli nisem tega potreboval, zato tudi ne vem o temu dosti. Sem pa že slišal podobne rešitve. Ampak, to je za tiste ki jim hitrost SSD raid-a ni dovolj.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

d0rK ::

Je uporaba Ramdiska v navezi z SSDjem neumnost? Kreiral bi particijo preko RamDiska na katero bi potem premaknil pagefile in druge take zadeve.

Senitel ::

Jah premikanje pagefile-a v ram je pa svojevrsten idiotizem.

ABX ::

Itak.

Ram disk se uporablja v kontekstu optimizacije posamične aplikacije. Recimo razne SQL baze kjer premakneš temporary datoteke.

Če ne poznaš delovanje aplikacije potem ti ramdisk ne bo pomagal, ker ne veš kateri del premaknit na ta disk.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pospešitev računalnika z RAM-Diskom

Oddelek: Strojna oprema
232627 (2024) krneki0001
»

PC za 700€ - vaše mnenje

Oddelek: Kaj kupiti
212845 (2350) Beef
»

Kako izkoristiti več kot 4GB rama na 32bitnem sistemu?

Oddelek: Programska oprema
274573 (3972) Blazz
»

Vprašanje glede RAMDISKA

Oddelek: Pomoč in nasveti
173148 (2833) Pyr0Beast
»

Ali lahko namestim 64bitni OS?

Oddelek: Pomoč in nasveti
161710 (1436) c0dehunter

Več podobnih tem