» »

Zaprtje podjetja kljub dolgovom

Zaprtje podjetja kljub dolgovom

ekonom22 ::

Pozdravljeni, zanima me sledeče...

Ali lahko pravna oseba (d.o.o.) zapre ali proda podjetje kljub dolgovom, ki jih ima.

V primeru zaprtja....
Ali lahko zapre, kljub temu da so dolgovi. Dolgovi so seveda na podlagi izvršb in sodišče je obveščeno. Ali se ti dolgovi odpišejo, ali jih mora dolžnik plačat.

V primeru prodaje....
Se prodajo tudi terjatve in dolgovi, a ni tako.

Torej ključno vprašanje: Ali se lahko dolžnik izogne plačilu dolga z zaprtjem ali prodajo podjetja?

BlueRunner ::

ekonom22 je izjavil:

Ali lahko pravna oseba (d.o.o.) zapre ali proda podjetje kljub dolgovom, ki jih ima.

Da, seveda. Vendar si vprasanje postavil zelo nerodno in dvoumno.

1) Ali lahko prodas podjetje, ki ima dolgove? DA
2) Ali lahko zapres podjetje, ki ima dolgove? DA
3) Ali lahko lastnik, ki ima dolgove, proda podjetje katerega lastnik je? DA
4) Ali lahko lastnik, ki ima dolgove, zapre podjetje katerega lastnike je? DA

ekonom22 je izjavil:

Ali lahko zapre, kljub temu da so dolgovi. Dolgovi so seveda na podlagi izvršb in sodišče je obveščeno. Ali se ti dolgovi odpišejo, ali jih mora dolžnik plačat.

Vse dolgove vedno placa dolznik. Namesto njega jih (praviloma) ne placuje nihce drug.

Ce je dolznik podjetje, se dolgovi poplacajo iz premozenja podjetja in na koncu tudi iz vlozkov lastnikov. Ce je govora o d.d. ali d.o.o. se stvar tukaj ustavi.

Ce je dolznik lastnik podjetja, se dolgovi poplacajo iz premozenja te osebe, kar vkljucuje tudi morebitne lastniske deleze podjetij.

ekonom22 je izjavil:

Se prodajo tudi terjatve in dolgovi, a ni tako.

Ne rece se, da se "prodajo" (to lahko stori upnik), temvec ostanejo tam kjer so - v podjetju. Samo zato, ker podjetje zamenja lastnika ali vec njih, to za poslovanje podjetja ne pomeni nic.

ekonom22 je izjavil:

Torej ključno vprašanje: Ali se lahko dolžnik izogne plačilu dolga z zaprtjem ali prodajo podjetja?

Ce je dolznik podjetje, se v primeru prodaje ne spremeni nic. Lastnik se zamenja, ampak podjetje je se vedno dolznik. V primeru zaprtja podjetja, ki je dolznik, se doglove poplaca iz celotnega premozenja podjetja. Ce je dolgov vec, kot je premozenja, je to potem izguba upnikov. Dolznik se tako ne izogne nicemer - ali se vse poplaca, ali pa ne. Vec kot dati vse, kar ima, pa tudi ne more, torej se ne "izogne" nicemer.

Ce je dolznik lastnik podjetja, potem velja enako tudi za njega. Dolgove se izterja iz premozenja, kar ga ima. V najslabsem primeru lahko razglasi osebni stecaj (ce je fizicna oseba) in se potem v tem postopku ugotovi koliksen del vseh dolgov in v kaksnem tempu bo poplacal, preden se mu bo karkoli odpustilo.

To je pa tudi edini nacin, da lahko prides do tega robnega "izognil placilu", ne da bi prenehal obstajati. Fizicnih oseb se za razliko od pravnih pac ne "likvidira", ko bankrotirajo.

Zgodovina sprememb…

RockyS ::

Kaj pa če lastnik nima premoženja ? Torej ne stanovanja, avta, hiše, čolna,lcdja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Ziga Dolhar ::

Dobro bi bilo sicer vedeti, za katero družbo konkretno gre, ali vsaj za kakšen način "zaprtja" je šlo.

Namreč, v nekaterih primerih morajo namreč družbeniki ("lastniki") podati izjavo, da so vse obveznosti družbe poravnane ter zanje neomejeno (osebno) odgovarjajo. Ampak, za karkoli konkretnega odgovort bo potrebnih več podatkov.
https://dolhar.si/

BlueRunner ::

RockyS je izjavil:

Kaj pa če lastnik nima premoženja ? Torej ne stanovanja, avta, hiše, čolna,lcdja...

Najprej moras povedati, ce je dolznik podjetje ali lastnik podjetja.

Ce je lastnik podjetje, potem je lastnina lastnika vsaj v primeru d.o.o. praviloma nerelevantna.

Lastnina lastnika != lastnina podjetja.
Dolgovi podjetja != dolgovi lastnika.

Ziga Dolhar je izjavil:

Dobro bi bilo sicer vedeti, za katero družbo konkretno gre, ali vsaj za kakšen način "zaprtja" je šlo.

Namreč, v nekaterih primerih morajo namreč družbeniki ("lastniki") podati izjavo, da so vse obveznosti družbe poravnane ter zanje neomejeno (osebno) odgovarjajo. Ampak, za karkoli konkretnega odgovort bo potrebnih več podatkov.

Ce je d.o.o., potem to odpade, ker je odgovornost omejena.

Kolikor se spomnen, je edina od tega mozna samo preko spregleda pravne osebnosti, kjer je potrebno dokazovati, da je lastnik zavestno sprejemal odlocitve, katerih cilj je bilo prikrajsanje vseh ali nekaterih upnikov z zmanjsanjem premozenja podjetja.

Npr. to, da je lastnik v vlogi direktorja sebi podaril jahto.... to je recimo dobro izhodisce za spregled.

To, da je bil lastnik v vlogi direktorja pac nesposoben direktor, ki je unicil celotno podjetje, to pa pac ni izhodisce za spregled.

Zgodovina sprememb…

ekonom22 ::

Podjetje je d.o.o.

Podjetje ima polno dolgov. Moj dolg je star že 3 leta. Glede izvršbe po računu sem šele osmi v vrsti. Podjetje ima blokirane račune že 3 leto... !!!!

Zanimalo me je ali lahko zapre firmo, kljub temu, da ima dolgove?
Kje je tu država, ki že 3 leta omogoča gotovinsko poslovanje (v primeru nakazila, bi ta denar takoj odletel upnikom...)

Ziga Dolhar ::

BlueRunner je izjavil:


Ziga Dolhar je izjavil:

Dobro bi bilo sicer vedeti, za katero družbo konkretno gre, ali vsaj za kakšen način "zaprtja" je šlo.

Namreč, v nekaterih primerih morajo namreč družbeniki ("lastniki") podati izjavo, da so vse obveznosti družbe poravnane ter zanje neomejeno (osebno) odgovarjajo. Ampak, za karkoli konkretnega odgovort bo potrebnih več podatkov.

Ce je d.o.o., potem to odpade, ker je odgovornost omejena.

Kolikor se spomnen, je edina od tega mozna samo preko spregleda pravne osebnosti, kjer je potrebno dokazovati, da je lastnik zavestno sprejemal odlocitve, katerih cilj je bilo prikrajsanje vseh ali nekaterih upnikov z zmanjsanjem premozenja podjetja.

Npr. to, da je lastnik v vlogi direktorja sebi podaril jahto.... to je recimo dobro izhodisce za spregled.

To, da je bil lastnik v vlogi direktorja pac nesposoben direktor, ki je unicil celotno podjetje, to pa pac ni izhodisce za spregled.


Gre za primere prenehanja družbe po skrajšanem postopku iz 425. člena ZGD-1 (v zvezi s 522. členom o uporabi teh določb tudi za d.o.o.).

Prenehanje družbe po skrajšanem postopku

425. člen

(pogoji)
(1) Družba lahko preneha po skrajšanem postopku brez likvidacije, če vsi delničarji predlagajo registrskemu organu izbris družbe iz registra brez likvidacije in predlogu priložijo sklep o prenehanju po skrajšanem postopku ter notarsko overjeno izjavo vseh delničarjev, da so poplačane vse obveznosti družbe, da so urejena vsa razmerja z delavci in da prevzemajo obveznost plačila morebitnih preostalih obveznosti družbe.

(2) Upniki lahko uveljavljajo terjatve do delničarjev, ki so dali izjavo iz prejšnjega odstavka, v enem letu po objavi izbrisa družbe iz registra.

(3) Za obveznosti iz prejšnjega odstavka so delničarji odgovorni solidarno z vsem svojim premoženjem.

(4) Registrski organ lahko zahteva od delničarjev dokazila o resničnosti izjave iz prvega odstavka tega člena. Za prevzeto obveznost plačila dolgov lahko registrski organ zahteva tudi druge oblike zavarovanja.


Še povezava na e-Upravo na to temo. (Zgolj v "izkaz", da ne gre le za moje povsem zgrešeno razumevanje uporabe te določbe tudi za d.o.o.)
https://dolhar.si/

darkolord ::

Podjetje ima polno dolgov. Moj dolg je star že 3 leta. Glede izvršbe po računu sem šele osmi v vrsti. Podjetje ima blokirane račune že 3 leto... !!!!

Zanimalo me je ali lahko zapre firmo, kljub temu, da ima dolgove?
Kje je tu država, ki že 3 leta omogoča gotovinsko poslovanje (v primeru nakazila, bi ta denar takoj odletel upnikom...)
Je kdo vložil predlog za stečaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

ekonom22 ::

darkolord je izjavil:

Je kdo vložil predlog za stečaj?


Verjetno ne, kakor sem videl je potrebno plačati 3500€, če hočeš podjetje poslati v stečaj. Ta vsota presega višino dolga, tako da se v mojem primeru ne izplača. Ne vem pa kako je z ostalimi upniki.

Ziga Dolhar ::

Še vedno ne vemo, za katero podjetje gre, da bi ti lahko pametno svetovali.
https://dolhar.si/

IceIceBaby ::

Ce je lastnik podjetje, potem je lastnina lastnika vsaj v primeru d.o.o. praviloma nerelevantna.


Nisem se sicer poglabljal, ampak pred časom me je notarka opozorila na tole. Če lastnik podjetje zapre sam od sebe naj bi avtomatično prevzel nase tudi vse dolgove podjetja, kot je to pri s.p. Lastnik ne odgovarja z lastnim premoženjem, če gre podjetje v stečaj.

Kakšna točno je pravna podlaga ne vem na pamet. Mogoče bo kdo znal povedati več.

Ziga Dolhar ::

IceIceBaby: 4 poste nad tabo ;).
https://dolhar.si/

ekonom22 ::

Evo za to podjetje gre

Optika Mohar

Ziga Dolhar ::

Zoprno. V tem primeru ne gre za to, da bi družbenik "zaprl" podjetje, ampak AJPES-u ni redno predložil letnih poročil. Zato gre za postopek izbrisa po uradni dolžnosti.

Položaj upnika ureja/je urejal 442. člen ZFPPIPP, v katerega je posegel še (nesrečni) ZPUOOD, ki ga je nato delno razveljavilo Ustavno sodišče. Kakšen je tvoj trenutni položaj, ti zdejle iz glave oz. v treh minutah ne morem povedati. Če gre za večjo terjatev, razmisli o svetobvalnem pogovoru pri odvetniku.
https://dolhar.si/

BlueRunner ::

Ziga Dolhar je izjavil:


Gre za primere prenehanja družbe po skrajšanem postopku iz 425. člena ZGD-1 (v zvezi s 522. členom o uporabi teh določb tudi za d.o.o.).

To sem takoj crtal ven kot varianto, ker ima druzba iz vprsanja dolgove. Torej bistven kriterij (vsi dolgovi poplacani) ne more biti izpolnjen in skrajsan postopek ni mozen.

Zgodovina sprememb…

ekonom22 ::

V mojem primeru gre torej za postopek za izbris po uradni dolžnosti.

Torej, če sem prav razumel, se dolgovi ne "izbrišejo" ampak ostanejo, tudi po zaprtju razlika je, da se prenesejo na fizično osebo.

Ziga Dolhar ::

Se bojim, da v tvojem primeru, zaradi zakonskih sprememb ne bo šlo.
https://dolhar.si/

BlueRunner ::

ekonom22 je izjavil:

V mojem primeru gre torej za postopek za izbris po uradni dolžnosti.

Torej, če sem prav razumel, se dolgovi ne "izbrišejo" ampak ostanejo, tudi po zaprtju razlika je, da se prenesejo na fizično osebo.

Ne. Obvesnosti se v primeru d.o.o. avtomaticno ne prenasajo nikamor.

Kar je ena moznost, je postopek za spregled pravne osebe, ki lahko privede do tega, da lahko terjatev naslovis na lastnika.

Kako to storiti in preverbo, ce obstaja se kaksna moznost za izterjavo dolga (ali pa izterjavo odskodnine od poslovodstva - t.j. direktorja) pa uporabi zigatov nasvet in se zglasi pri odvetniku. Bolje prej, kot pa kasneje.

Invictus ::

In zakaj še nisi zahteval izvršbe in blokade računov? V 3 letih bi pa že lahko to naredil. Ali pa se zmenil da ti da paket sončnih očal ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ekonom22 ::

izvršba je stara že več kot 3 leta, že takrat je bila blokada računov.

Sončnih očal nočem, hočem CASH!

ekonom22 ::

rubež sem že imel, po treh mesecih sem dobil polovico zneska, vendar je kljub temu dolg zaradi stroškov (rubež, 2 dražbe) podvojil.

V nov rubež se nisem spustil, ker preveč dolgo traja in ker so stroški rubeža veliki, nisem pa prepričan, da bom ta denar videl.

Za informacijo... rubež je bil novembra lani, jaz pa do danes nisem prejel sklepa o priglasitvi stroškov, kljub klicem na sodišče. Pa taka (ne)pravna država.

Predlagaš kako drugo alternativno metodo izterjave?

BlueRunner ::

Izvrsba z ustreznim naslovom za izvrsitev je skoraj edina pot, ce podjetje nima nic, ali pa mu grozi celo stecaj/izbris. Brez tega lahko samo upas, da ti bo kdo dal za kavo, ali pa se to ne. Opletanje s tem, da se ugotavlja, ce je bil kateri izmed lastnikov osebno odgovoren za oskodovanje, je vcasih nujen korak, saj sluzi temu, da se lastnik ne more skrivati za pravno osebo, temvec se jo lahko spregleda.

Samo pazi, ker biti nesposoben lastnik, se ne pomeni, da je lastnik tudi odgovoren za skodo, ki so jo utrpeli upniki. Eno je naklepno oskodovanje, nekaj drugega pa je to, da pac ni vsak sposoben poslovnez.

Da, postopki trajajo. Ampak, ce jih ne zacnes ali pa jih opustis, potem ne mores dobiti nic.

To, da bi hodil okrog in pocel kazniva dejanja, kot nekateri tukaj namigujejo, pa te lahko v najhujsem primeru odpelje tudi v zapor. V najboljsem pa bos imel kazensko kartoteko in vprasaj nad glave, ce te bo kdo potem prosil za potrdilo o nekaznovanosti.

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

ekonom22 je izjavil:

Podjetje je d.o.o.

Podjetje ima polno dolgov. Moj dolg je star že 3 leta. Glede izvršbe po računu sem šele osmi v vrsti. Podjetje ima blokirane račune že 3 leto... !!!!

Zanimalo me je ali lahko zapre firmo, kljub temu, da ima dolgove?
Kje je tu država, ki že 3 leta omogoča gotovinsko poslovanje (v primeru nakazila, bi ta denar takoj odletel upnikom...)

Mi smo se mogl z eno stranko mislim, da 5 let prek sodisca zajebavat...dokler ni sel koncno v stecaj in smo clo dobili papirje, kok moramo iz stecajne mase dobit.
Nisem zihr a smo ze kj dobil al ne.
Pa stem je na koncu tko, da ko se vsi prijavijo...kokr je denarja tok ga boste pac dobili(razdeljenega) ostalo gre pa v tri krasne.
Pr d.o.o-ju se mu pomojem ne mors usest na lastno premozenje :)

Reycis ::

Sem imel podoben primer par let nazaj ko je šlo podjetje v izbris po uradni dolžnosti zaradi nič prometa. Jaz sem imel pravnomočno sodbo za dva jurčka. Sem imel možnost nadaljevati izvršbo proti fizični osebi. Ampak smo ugotovili, da je gospa odprodala vse svoje premoženje in spokala v Avstralijo zato sem opustil zadevo.

ekonom22 ::

Reycis je izjavil:

Sem imel možnost nadaljevati izvršbo proti fizični osebi.


Kakšen je začetek takega postopka? Hvala za informacijo!

Bellzmet ::

Sedaj to ni več možno.

http://podjetnistvo.finance.si/354109/P...

lp

ekonom22 ::

Danes sem dobil odgovor iz sodišča pa mi ni čisto jasno, kaj bi bilo to...

V izvršilni zadevi upnika x zoper dolžnika y zaradi terjatve z €

vas pozivamo, da za kupnino v roku 8 dni umaknete predlog za izvršbo.

Kaj predlagate?

darkolord ::

A na en robček si dubu tole nakracano?

BlueRunner ::

Bellzmet je izjavil:

Sedaj to ni več možno.
http://podjetnistvo.finance.si/354109/P...

Seveda je se vedno mozno pod dolocenimi pogoji. Ni pa pri temu vec avtomatike, kot je bila zapovedana prej.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podjetje: lastnik podjetja

Oddelek: Loža
194591 (3818) allforsro
»

eizvršbe - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7523759 (17140) MajorM
»

Izterjave/dolgovi -> Ali lahko rubijo druzino

Oddelek: Loža
4613295 (11468) 49106
»

elektronska izvrsba top agent d.o.o??

Oddelek: Loža
455849 (5019) TheJack

Več podobnih tem