» »

Olympus pen mini in slabe slike v prostorih z manj svetlobe

Olympus pen mini in slabe slike v prostorih z manj svetlobe

«
1
2

Janac ::

pozdravljeni, lastim si ta fotoaparat PM-1 z kit objektivom zuiko 14-42mm. V soncnih dnevih je slika kar na nivoju(spodaj primer), v prostorih z malo svetlobe pa je slika zelo slabsa z bliskavico seveda. Uporabljam iAuto nastavitve


primer:




a mi lahko kdo svetuje, ali je to normalno ali naj uporabljam druge nastavitve(kaksne)
  • zavaroval slike: Gandalfar ()

jype ::

Bolj pri miru drži fotoaparat, ali pa zmanjšaj čas odprtja zaklopa.

Janac ::

fotoaparat je kar se da na miru, mi lahkos e poves kaj ej razlika v stablizaciji med I.S 1, 2 in 3?

jype ::

Ne vem. Fotoaparat daj na stativ in izključi IS.

Janac ::

zakaj?

jype ::

Da bo pri miru.

Janac ::

pa tudi druga slika mi ne deluje da je to vse kar zmore fotoaparat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

jype ::

Janac> pa tudi druga slika mi ne deluje da je to vse kar zmore fotoaparat...

Saj najbrž ni. Dobil si link na osnove, ko to predelaš in boš dejansko vedel, kakšno fotografijo bi rad posnel, ti pa lahko svetujemo.

Janac ::

Potem me pa naucite, je tako?

Janac ::

jaz ne rabim da znam uporabljati fotoaparat

pomembno mi je da fotografiram z veseljem

Janac ::

a mi lahko odgovori na ta vprasanja?

2. Je kaj narobe z aparatom?
3. Ali je pač to njegova zmogljivost?

5er--> ::

2. Ne
3. Ja

Janac ::

Mogoče jaz kaj delam narobe?

5er--> ::

Saj so ti že povedali.

Janac ::

ce je vse avtomatsko nima to veze

ne recem pa da bi sel nastavljati rocne nastavitve, ampak tukaj je itak automatski profil in samo pritiskas na tipko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

jype ::

Janac> ce je vse avtomatsko

Avtomatika žal ne ve, kakšno fotko bi ti rad naredil.

Janac ::

torej, kaksne nastavitve mi priporocas?

darkolord ::

jype tudi ne ve, kakšno fotko bi ti rad naredil.

Janac ::

tako da bi bla lepa

zagi123 ::

Tako lepo, čeprav bi bila posneta v notranjih prostorih. :))

Janac ::

jaz sem pa mislil da je avtomatika maximum kar da fotoaparat iz sebe

2x'=2 ::

Zvišaj ISO in ne zumiraj v temnejših prostorih.

Janac ::

ISO dam na koliko? 400?

2x'=2 ::

Odvisno od razmer in od aparata. naredi kake testne fotografije pri razlicnih ISO vrednostih in oceni kje se začne prekomeren šum pojavljat.

Drugače pa moraš kaj tudi prebrat, ker je brezveze met katerokoli stvar, ki je ne obvladaš. Univerzalnih nastavitev pač ni, kaj šele da bi avtomatika na malo naprednejših aparatih delala "najboljše možne" fotografije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2x'=2 ()

Janac ::

kako se ti pa zdi druga slika?

2x'=2 ::

Ne vem kakšen odgovor iščeš. Z aparatom se mi ne zdi nič narobe.

Janac ::

zanima me: kako se ti zdi fotografija?

2x'=2 ::

Iz umetniškega vidika? Avto pač, ni neki presežek.

zagi123 ::

Lahko pokomentiraš še tole? Hvala.

Janac je izjavil:

ene par fotk na hitr z Olympus PEN mini PM1 in objektiv Zuiko digital 14-42mm:

-ta mi je fuuuuuuuul vsec















:D

Janac ::

kaj?

to so ble dejansko prve fotografije ko sem ga dobil

bluefish ::

Najprej si razjasni osnove fotografije. Sploh pojme okoli časa ter odprtosti zaslonke, ISO,...

Zelnick ::

Janac je izjavil:


primer:


Na tej sliki si mel ISO 200 in zoom do konca. Vse kaj bi lahko naredil, da bi slika bila boljša je, da bi zmanjšal zoom ter posledično zaslonko(iz F5.6 na F3.5) in nabil ISO (katerega si imel na 200) na večjo vrednost. Kera je pa ta vrednost pri kateri fotke niso preveč zrnate pa moraš sam probat(večji iso bolj je zrnata slika).
I can remember a time before the Internet. But I don't like to.

Okapi ::

Kot so ti že svetovali. Pojdi v knjižnico in si sposodi kakšen fotografski priročnik. Avtomatika pri nobenem fotoaparatu ne zna delati čudežev in brez nekaj znanja nikoli ne bodo vse fotke v redu (resnici na ljubo ne bodo vse fotke vedno v redu, tudi če vse obvladaš - ampak to je že druga zgodba;-)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Janac ::

Zelnick je izjavil:

Janac je izjavil:


primer:


Na tej sliki si mel ISO 200 in zoom do konca. Vse kaj bi lahko naredil, da bi slika bila boljša je, da bi zmanjšal zoom ter posledično zaslonko(iz F5.6 na F3.5) in nabil ISO (katerega si imel na 200) na večjo vrednost. Kera je pa ta vrednost pri kateri fotke niso preveč zrnate pa moraš sam probat(večji iso bolj je zrnata slika).


teh nastavitev zaslonke sploh ni v fotoaparatu

floyd1 ::

Če imaš na "Auto" mogoče res ne, če pa daš na "A" mode, pa jo gotovo lahko nastavljaš. Bi bil prvi Pen, ki tega ne bi imel...

Vidim, da bi rad že naslednji teden imel odmevno fotografsko razstavo, a raje začni pri osnovah, kot ti je to povedalo že X ljhudi pred mano. Začni kar pri navodilih fotoaparata, potem povezanost občutljivosti ISO, zaslonke in časa... Boš veliko več vedel pa manj spraševal...

Janac ::

v navodilih je o tem zelo malo napisano, vse skupaj 4 strani v slovenscini tako da si s tem nemorem pomagati

A mode? setting aperture manually? je to to?

bluefish ::

Da, to je to.

Ampak ti ta nastavitev prav nič ne bo pomagala, dokler nimaš razčiščenih osnov in dejansko veš, kaj se pri določeni nastavitvi dogaja v aparatu ali objektivu..

Janac ::

katero knjigo priporocas?

bluefish ::

Za popolne začetnike nekaj takega: http://www.mimovrste.com/artikel/140058...

Po drugi strani lahko enake informacije najdeš na internetu, le iskati je treba znati. Recimo: http://lifehacker.com/5815742/basics-of...

Pomembno pa je, da nisi neučakan.
Eden bolj slavnih fotografov, Henri Cartier-Bresson, je zapisal:

Your first 10,000 photographs are your worst.

To je bilo še v času filmskega traku, ko je bil vsak posnetek prekleto dobro premišljen. V digitalni dobi pa se klika vse počez in naredi po deset posnetkov za en nesmiseln motiv. S tem seveda ni nič narobe, če človek za aparatom dejansko ve, kje so nastale razlike,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

hotlips ::

Pen je kar uredu fotkič ampak vsen pa moreš mal poznat osnove fotografije in delovanja aparata.
Pri tvoji notranji fotografiji moreš najprev vedet da iz razdalje kjer si slikal, ti tist mini fleš ne bo nič pomagal, prej obratno bo zmotil delovanje avtomatike.
IS funkcija je junkcija stabilizatorja slike/senzorja. Oznake 1, 2, 3 pa pomenja delovanje v horizontalni, vertikalni ali v obeh smereh. Točno kera oznaka označuje kakšno stabilizacijo poglej v navodilih. IS omiljuje stresensot fotografij, ne dela pa čudežev, zato imej IS kar vključen v obeh smereh delovanja.
Poleg iAvto imajo Olympusi vgrajen tudi cel nabor profilov za slikanje v različnih razmerah in dokler si ne razjasniš osnov fotografiranja se malo poigraj tudi s temi profili. Zagotovo lahko vklopiš profil za slikanje znotraj objektov ob slabši svetlobi, ki bo nastavitve fotoaparata prilagodil dani situaciji, vendar pa ne pričakuj čudežev.
V vsakem primeru se z fotoaparatom vsaj malo "poigraj" in preizkusi različne avtomacke in pol avtomacke nastavitve na istih objektih tako da boš dobil občutek kakšne nastavitve dajejo kakšne rezultate.
Z več pridobljenega foto znaja pa bodo tudi tvoje slike posale boljše in ti mroda fotografija postane večji užitek/hobi.

lp.hl

Janac ::

si bom danes ko grem v knjiznico sposodil ene par knjig o tem, pa si bom malo prebral.

Janac ::

se nekaj, ali je mozno prizgati bliskavico med snemanjem videa?

bluefish ::

Heh, ne.

Janac ::

zakaj ne?

tega pa res nerazumem

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

bluefish ::

In kaj je pri tem tako kompliciranega za razumeti?

Janac ::

zakaj se tega ne da?

bluefish ::

Zaradi zgradbe oz. delovanja bliskavice. Malce bolj podrobno: Flash (photography) @ Wikipedia

Janac ::

a niso tukaj notri LED diode, v tej bliskavici ki sem jo dobil zraven?

bluefish ::

Dvomim.

St235 ::

Flash, ti že sama beseda pove NI enako reflektor. Flash je sposoben kratke in relativno močne osvetlitve, kar je tudi njegova funkcija, ne more pa konstantno zagotavljat svetilnosti. V flashu ni led diod (to ponavadi najdeš na telefonih in so bolj kot ne za okras). Zaenkrat še nisem videl omembe vrednega fotoaparata z led bliskavico.

Kot drugo, flash vgrajen v trotel aparat je uporaben max na dva tri metre, karkoli več je bolj kot ne znanstvena fantastika.

jaz sem pa mislil da je avtomatika maximum kar da fotoaparat iz sebe


Če bi bilo to res, potem bi vsi profesionalni fotografi uporabljat trotel aparate na auto nastavitvi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri kabel

Oddelek: Zvok in slika
193105 (2732) axee
»

problem z Sony DSC-W210

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
211385 (1285) Janac
»

Popravilo avtomobilski prask, kje?

Oddelek: Na cesti
164507 (4093) kixs
»

navijanje AMD

Oddelek: Navijanje
194008 (3739) klinker
»

Fotoaparati in DxOmark

Oddelek: Zvok in slika
181358 (1033) technolog

Več podobnih tem