» »

Anomalija v SIRAD / sliki radarja padavin

Anomalija v SIRAD / sliki radarja padavin

«
1
2

SlimDeluxe ::


Samo 6. in 7. frame



Pri tem mi je zanimivo, da zgleda, kot da je zadeva "prišla" iz Avstrije, namesto da bi se npr. kar pojavila (če gre za napako v sistemu).

Tukaj je prav tako opaziti nek izpad ob 16:30 UTC:
http://www.weatheronline.co.uk/cgi-app/...

Googlam še za ostale radarje...
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS
  • razdelilo iz: gzibret ()

gzibret ::

Definitivno gre za neke lažne odboje. Morda je glih na radarju čepel en ptič in se mastil s prav debelim črvom ;)
Vse je za neki dobr!

zee ::

Ko se je to naredilo enkrat lani, je bil radar okvarjen.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

SlimDeluxe ::

Aha. Ja zdaj ga še bolj razganja :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Qcube ::

Ravno to sem isto sam opazil včeraj in gledal kaj je zdej s tem :) . Verjetno je radarju kakšen hrček crknu.

vasquez ::

Hehe

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

black ice ::

Fantje ne se hecat, da ne bi slučajno kakšen 'novinar' s 24ur povzel te teme in s tem povzročil vsesplošno paniko starih mamic pri nedeljski maši.

Fave ::

A pa mogoče kdo ve kaj je vzrok tem anomalijam?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

beni ::

To se običajno pojavi, ko je neurje na lokaciji radarja.

LP Beni
Pojma nimam ...

msjr ::

Najbolj enostavno je tole prebrat: http://www.scalar.si/index.php?option=c...

Se pravi, vrednosti so dobljene iz odbojev, ko je nevihta na lokaciji radarja, te vrednosti poskočijo in enostavno "pokvarijo" izračune. Finta je predvsem v izračunavanju tega, kaj se dogaja "za oblaki". Pri "klasičnem" radarju vidiš le ploskve, ki jih osvetli radar in za njimi je tema, v primeru radarja na Lisci bi videli le sprednji rob oblakov. V primeru čudnih odbojev pa v bistvu bližnja nevihta zaslepi radar, v eni ali pa vseh smereh.

V zadnjem primeru je šlo najverjetnenje za okvaro, ker včeraj potem nekaj časa ni bilo slike z radarja.




Iz mojega http://radar.adrialog.com/

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Valentin ::

Zadnjič sem nekaj podobnega opazil tudi jaz.
Na animaciji se vidi tam nekje okoli Podčetrtka nekakšen otok brez oziroma z veliko nižjo intenziteto padavin, kot v okolici.

Radarska slika padavin

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

jest10 ::

Valentin je izjavil:

Zadnjič sem nekaj podobnega opazil tudi jaz.
Na animaciji se vidi tam nekje okoli Podčetrtka nekakšen otok brez oziroma z veliko nižjo intenziteto padavin, kot v okolici.

Radarska slika padavin

Tista luknja bo kar lepo nad Sevnico-tam kjer je radar

msjr ::

Da izrabim tole temo za svoje dodatno mnenje. Čeprav me bodo razni naravovarstveniki in lokalne skupnosti imele za veliko svinjo, bi jest takoj postavil en zelo močan vremenski radar v južne Julijce. Magari čim bolj zahodno, da bi pokril večino Jadranskega morja in pa še z zahodne smeri celo Slovenijo. Po moje bi bila lokacija okoli Kanina kar ok.

Prednosti:

- dobro bi se videl razvoj neviht v Padski nižini, od koder poleti dobivamo močne padavine
- pokrit bi bil dobršen del vzhodnega Jadrana, ki je zdaj mrtva točka, oz. pokrita le z nekaterimi italijanskimi radarji

Jadralci, turisti in ostali bi bili zelo hvaležni.

Fave ::

msjr je izjavil:

Da izrabim tole temo za svoje dodatno mnenje. Čeprav me bodo razni naravovarstveniki in lokalne skupnosti imele za veliko svinjo, bi jest takoj postavil en zelo močan vremenski radar v južne Julijce. Magari čim bolj zahodno, da bi pokril večino Jadranskega morja in pa še z zahodne smeri celo Slovenijo. Po moje bi bila lokacija okoli Kanina kar ok.

Prednosti:

- dobro bi se videl razvoj neviht v Padski nižini, od koder poleti dobivamo močne padavine
- pokrit bi bil dobršen del vzhodnega Jadrana, ki je zdaj mrtva točka, oz. pokrita le z nekaterimi italijanskimi radarji

Jadralci, turisti in ostali bi bili zelo hvaležni.


Pa še takšne anomalije, kot se dogajajo sedaj bi najbrž odpadle, če bi bila radarja povezana med sabo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Okapi ::

A ni en tak precej zmogljiv radar že več let v nekem skladišču, ker ga ne upajo nikamor postavit?

O.

dzinks63 ::

Tisti radar je že praktično zastarel, stoji že okoli 20let. Sicer je pa tudi na Pohorju nek nov radar. Novi radar dolgega dosega na Ledinekovem koglu na Pohorju

Okapi ::

Zakaj bi zastarel? Če bi nevihte in padavine kazal pred 20 leti, bi jih danes še vedno. Novejši so sigurno boljši, in mogoče bi se tudi tega starega dalo še kaj posodobiti, ampak če je treba šparat ...;)

O.

zee ::

@Okapi:
Ce me spomin ne vara, so bili krajani na vseh potencialnih lokacijah proti postavitvi radarja, saj jim drzava ni znala povedati, zakaj bi bilo dobro imeti radar prav tam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

msjr ::

Pasja ravan naj bi bila druga lokacija meteo radarja, projekt je bil že narejen, kako napreduje pa ne vem. Je pa sigurno že kakšna civilna inicijativa proti postavitvi.

Okapi ::

Ce me spomin ne vara, so bili krajani na vseh potencialnih lokacijah proti postavitvi radarja,
Ja, vem, saj sem napisal, da ga ne upajo nikamor postavit.;)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

msjr ::

Eh, jest bi ga kot že rečeno postavil na dosti višjo lokacijo in bolj zahodno, ker Pasja ravan bi bila ista "napaka", kot so jo naredili Hrvati s svojim drugim radarjem, ko je en na BIlogori, drugi pa v Osjeku in se dobesedno prekrivata, tako da še zdaj nimajo pokritega Jadrana.

Gavran ::

In kakšno vezo ima vojaški radar z meteorološkim?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

msjr ::

Gavran je izjavil:

In kakšno vezo ima vojaški radar z meteorološkim?


Tisti vojaški radar na Pohorju nima nobene veze z meteo radarjem. Tudi produkti vojaških radarjev niso glih informacije javnega značaja, huh.

Letalec ::

msjr je izjavil:

Pasja ravan naj bi bila druga lokacija meteo radarja, projekt je bil že narejen, kako napreduje pa ne vem. Je pa sigurno že kakšna civilna inicijativa proti postavitvi.


Živim dva kilometra stran od omenjene lokacije. Za predlogo projekta sem že slišal, nisem pa še zasledil kakšne vsesplošne "pobune" ljudstva med sokrajani. O kakšnem silnem napredku pa tudi ni ne duha ne sluha.

jest10 ::

tle je malo več o tem

Jst ::

Radarji so tako neumno postavljeni kot (nekater) Cell Tower-ji za GSM/GPRS/EDGE/UMTS 3G/Evolued EDGE/3G/HSPA/HSPA+/4G/LTE/in_kakšno_kratico_si_bodo_še_izmislili. Dobro da imamo v Evropi en standard, v Ameriki je takšna zmeda s temi kraticami...

No, v glavnem, postavljanje radarja/cell towerja/... sem poslušal, kako je tip bil prisoten na pogajanjih z skupnostjo, kjer naj bi postavili cell. In so spraševali same neumnosti. "Kdaj od postavitve bom dobila raka, "Alergije,"... potem je pa rekel, da bo z inštrumentom jim dal za poslušat kako sedaj "zveni" brez njih. In ljudem spet ni bilo nič jasno. Slišali so koliko šuma je, kateri towerji oddajajo s kakšno močjo in da bi oni tudi postavili. Je rekel, da ko je delal tako eno leto, da je rabil premor in šel potem drugam delati. Inženir pač.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dr. Zgemba ::

Lani sem opazil nekaj podobnega in tudi dobil delni odgovor od znanca na ARSO.

Duhec ::

msjr je izjavil:

Da izrabim tole temo za svoje dodatno mnenje. Čeprav me bodo razni naravovarstveniki in lokalne skupnosti imele za veliko svinjo, bi jest takoj postavil en zelo močan vremenski radar v južne Julijce. Magari čim bolj zahodno, da bi pokril večino Jadranskega morja in pa še z zahodne smeri celo Slovenijo. Po moje bi bila lokacija okoli Kanina kar ok.
Prednosti:
- dobro bi se videl razvoj neviht v Padski nižini, od koder poleti dobivamo močne padavine
- pokrit bi bil dobršen del vzhodnega Jadrana, ki je zdaj mrtva točka, oz. pokrita le z nekaterimi italijanskimi radarji
Jadralci, turisti in ostali bi bili zelo hvaležni.


Posluži se italijanskega radarja Fossalone, ki pokrije polovico Slo z Istro vred.

http://www.si-vreme.com/italija/radarsk...

Senitel ::

Letalec je izjavil:

msjr je izjavil:

Pasja ravan naj bi bila druga lokacija meteo radarja, projekt je bil že narejen, kako napreduje pa ne vem. Je pa sigurno že kakšna civilna inicijativa proti postavitvi.


Živim dva kilometra stran od omenjene lokacije. Za predlogo projekta sem že slišal, nisem pa še zasledil kakšne vsesplošne "pobune" ljudstva med sokrajani. O kakšnem silnem napredku pa tudi ni ne duha ne sluha.

Ravno ta torek je bila javna predstavitev projekta, tako da se zadeve počasi premikajo naprej.

gzibret ::

Nekje sem zasledil, da lahko tudi velike jate ptičev povzročijo odboj in posledično lažne podatke. Ali ve kdo kaj več o tem?
Vse je za neki dobr!

Vikking ::

To napako sem že večkrat opazil ob ogledu radarske slike padavin, za mene niti ni redka. Nikoli nisem posvečal posebne pozornosti tej napaki, saj se zadeva kar konstantno pojavlja v enaki obliki. Poleg tega pa pri sami animaciji radarske slike, je ponavadi le ena izmed cele serije zaporednih slik, prikazana s to napako.

Kaj dejansko pa to povzroča, pa nevem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

barakus ::

Mene pa zanima, zakaj te radarske slike niso live?

Master_X ::

barakus je izjavil:

Mene pa zanima, zakaj te radarske slike niso live?

Saj pa je samo 10 minutni zamik? Za real-time so verjetno kake tehnološke omejitve oz. vprašanje kakovosti radarja, pa čas obdelave podatkov za prikaz? Mislim pa da vsakdanjega uporabnika tole čisto solidno deluje.

barakus ::

Jah, boljše bi blo live...

msjr ::

Live je za Arso, za vse ostale je ena na 10 minut, kar v bistvu dovolj, ker se vremenski procesi spet ne spreminjajo tako hitro. Pri live sliki bi bilo po moje tudi potrebno dokupit infrastrukturo (bandwith, storage), kar pa je kot že rečeno nepotrebno.

Jst ::

Live trenutno ni potreben. Če bi imeli F1 dirkališče kje v Sloveniji... :) bi ga nam kakšna ekipa verjetno kar šenkala. :)


---

Na linku zgoraj je v komentarjih link do ene strani, kjer kaže različne artefakte nad Avstralijo. Večina jih je lepo obrazloženih in zanimivo branje, čeprav me boli ku*ac za meteorologijo.

The Australian Weather Radar Mystery Resolved ?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hornbeam ::

Ja takole,

1.) Razni meteo-radarji različno hitro posredujejo podatke na javne spletne strani. Ponavadi je okoli 10-15 minute zamude. Objavljajo se pa na 10-15 minut. V praksi to pomeni, da so podatki stari 15-30 minut. Za generiranje radarskih slik to ni ovir, je pa moteče, da ti animirana radarska slika kaže eno , pogled skozi okno pa pravi drugo. V praksi je potrebno interpretirati podatke na http://www.si-vreme.com tako, da se pogleda vse okoliške radarje v regiji. Pri nas prihaja večinoma vreme iz Italije, in se da predvideti v kakšnem času nas bo zadela vremenska motnja. Mogoče ste opazili, da so javno dostopne radarske slike tudi precej omejene z ločljivostjo posnetkov. Nekajkrat sem imel možnost videti slike, ki imajo 4krat večjo ločljivost slike, kot jih ARSO objavlja na spletu...

2.) Moja metoda opazovanja je sledeča:
- Najprej poglejte večjo Italijansko (manj natančno sliko): http://www.si-vreme.com/italija/radarsk...
- Nato poglejte podrobnejšo Italijansko sliko : http://www.si-vreme.com/italija/radarsk...
- Preverite, če se sklada z meritvami padavin : http://www.si-vreme.com/italija/radarsk...
- Za konec pa preverite še naš radar: http://www.si-vreme.com/slovenija/radar...
- S pomočjo ostalih radarskih slik na istem spletnem mestu, preverim ali imajo "tuji radarji isto idejo o vremenu" kot predhodno navedeni.
To je to. Po nekaj dneh opazovanja se človek navadi in postane "kuhinjski vremenar".

3.) Pa še nekaj o porabi prostora. Če je ena slika na nivoju 100K in so osvežene na desert minut je to 6 slik na uro. Za ene 10 radarjev to znese cca 6MB/uro, kar ni neka stvar pri današnjih TB diskih ...

4.) Od časa do časa, se zgodi kakšen čuden odboj, ki povzroči "zanimivo radarsko sliko". Ne pozabite, da se včasih tehnika tudi pokvari ...

barakus ::

Saj tudi na 15 min slika ni potrebna, pa jo vseeno imamo. Ne vidim kje bi bil problem imeti live razen v tem, da se realizira, vse ostalo so izgovori.

Okapi ::

Meni tudi ni jasno, zakaj bi na netu ne mogli videti slike isti hip, kot jo vidi dežurni meteorolog (ali radarist ali kdor je pač že pri koritu).

O.

jest10 ::

barakus je izjavil:

Saj tudi na 15 min slika ni potrebna, pa jo vseeno imamo. Ne vidim kje bi bil problem imeti live razen v tem, da se realizira, vse ostalo so izgovori.

Imaš jo lahko na 10 min. Radar "meri" 2 min in nato 8min počiva.

noraguta ::

eh kaj se obešate na časovno komponento , ko ima lokacijska kar nekaj pogreška. oz slab raster. od škofjeloškega hribovja naprej pa praktično porazen za kakeršenkol nowcasting ali kaj podobnega.pa sploh kaj boste potem počeli z podatki??? tožili državo, ker vam je ploha zmočila perilo? modrovali kako izboljšat radar in napovedi?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Jst ::

>Meni tudi ni jasno, zakaj bi na netu ne mogli videti slike isti hip, kot jo vidi dežurni
>meteorolog (ali radarist ali kdor je pač že pri koritu).

Ker trenutno šparamo z javnim denarjem. Če bi se pojavila civilna pobuda, bi se mogoče še celo zrihtalo. Zdej, ko varčujemo, lahko pričakujemo twitter z linkom :))))))
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dzinks63 ::

Očitno jim nekaj vse bolj nagaja, recimo sedaj je zadnja slika od 11°°.

jest10 ::

Meni zgleda vse ok. Da nisi ti gledal UTC čas:P

dzinks63 ::

Kar kmalu po moje postu se je zadeva uredila, vendar prej ni bila osvežena 2 uri.

Jst ::

Drugič shrani drugam, da še ostali lahko vidimo...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

msjr ::

Evo, zdajle v teku ure bo padel dol, oz. bodo čudni odboji, tista "supercelica" iz Kopra gre direkt nad Lisco.

garamond ::

F***, radarska slika spet nekaj nagaja!

jest10 ::

Kje ti je nagajala? Gledam zgodovino slik in nobena ura ne manjka.

garamond ::

jest10 je izjavil:

Kje ti je nagajala? Gledam zgodovino slik in nobena ura ne manjka.

Ah, vreme na sliki mi je kazalo en velikanski "j*** se".

I'll be more explicit next time :P
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RADARSKA SLIKA PADAVIN - animacija

Oddelek: Loža
4715153 (9835) BorutK-73
»

Padavine v krogu

Oddelek: Loža
305237 (3284) Duhec
»

Smer(kot) gibanja nevihte

Oddelek: Loža
231913 (1353) pure00
»

Kje je vreme najbolj točno?

Oddelek: Loža
63754 (2343) Tilen
»

Kaj je z radarsko sliko?

Oddelek: Loža
173158 (2527) kozjakovec

Več podobnih tem