» »

Kupujem disk... WD 8MB cache 80GB/120 GB

Kupujem disk... WD 8MB cache 80GB/120 GB

urosbe ::

Hy!

Kupujem nov trdi disk in bi za mnenje vprašal še vas. Odločujem se med WESTERN DIGITAL 7200 obr/min 8 MB CACHE 80 GB in 120 GB.
Razlika med njima je, da je 120 GB za 50% večji, cena pa je za 44% dražja kot pri 80 GB modelu.

1. Sedaj me zanima ena stvar... disk bom priključil zaenkrat na osnovno plošči ABIT BH-6, ki ima le ATA33 (kot pravim samo začasno... za cca 2 meseca, potem bo nova plata...), in me zanima, ali bo disk normalno deloval, samo pač počasneje, kot bi sicer. Ampak prepoznalo ga bo pa v celoti (80 oz. 120 GB) in ga bom v celoti lahko uporabljal? Ker pri starih računalnikih vem da je bil problem, da sploh ni šel čez določeno velikost, enostavno ga je zaznalo kot manjši disk... in me zanima, ali bo pri meni vse cool?

2. Potem drugo kar me zanima je, do koliko GB podpira datoteči sistem FAT32 in do koliko NTFS?

3. Te serije diski WD 8 MB cache so ATA100, sodelavec pa mi trdi, da je že videl WD 80 GB 7200 8 MB cache z ATA133, vendar na internetu tega nisem našel (gre mogoče za kakšno novo serijo)?

4. Kaj, pa menite o MAXTOR ATA150, ki prihaja zdejle... so to že SerialATA diski? Baje se dobi tudi konektor iz serialATA na običajni kabel, kajne?

Če bi kdo znal odgovoriti na moja vprašanja, bi mi veliko pomagal in razjasnil določene nejasnosti.
Že vnaprej hvala in lep pozdrav!

Uroš

urosbe ::

Pravijo, kdor išče ta najde, in tako sem tudi sam že našel določene odgovore, ki sem jih pred pol ure zastavil.

1. diski ATA100 so popolnoma podprti na ploščah z ATA66, ATA33.. le da pač temu primerno počasneje delajo.

2. Če imaš Win95/98 in uporabljaš FDISK lahko pride do problema, pri diskih večjih kot 64 MB, pri XP windowsih ne bi smelo biti problema ne pri FAT32, ne pri NTFS (če ta podatek ni pravilen, naj me kdo prosim popravi)

3. Serije ATA133 nisem zasledil nikjer na netu, torej predvidevam da ne obstaja.

4. Maxtor ATA150 je nova serija diskov z 8 MB cache, isto 80 ali 120 GB, pa ravno tako 7200, na voljo pa v obliki ATA133, pa tudi serialATA (ATA150).
Zanima le še glede konektorja, kljub temu da bi bil disk serialATA, ali lahko dobim konektorček, ki mi bo na moji stari plati omogočal, da priključim serialATA disk?

Ali kdo mogoče že pozna kakšen link do novih diskov (80 in 120 GB, predvsem me zanima sedaj WESTERN DIGITAL vs MAXTOR).

LP! Uroš

Zheegec ::

Zanima le še glede konektorja, kljub temu da bi bil disk serialATA, ali lahko dobim konektorček, ki mi bo na moji stari plati omogočal, da priključim serialATA disk?

Ja, potem samo kupiš PCI kartico in deluje na isti način kot recimo RAID PCI kartica. Sicer pa so ATA 150 diski SATA, ker ATA150 standarda ni, ker itaq še teoretični ATA100 standard (100MB/s) ni dosežen. Linkov ne najdem (zaGooglaj če se ti da, meni se ne:D ) Glede performans sta WD in Maxtor kar podobna, čeprav ima WD 8MB serija prednosti pri kopiranju večjih fajlov pa mislim (correct me if i'm wrong) da tudi malo manjši dostopni čas. Seveda pa ne smeš pozabiti na 3 letno garancijo za WD JB modele (8 MB).
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

urosbe ::

Aja, v tem stilu konektor se dobi (torej serialATA na PCI kartici), mene je zanimalo, če se mogoče dobi kaj bolj enostavnega... v tem stilu, da konektor daš v disk serialATA, in ti iz tega serialATA naredi potem običajni konektor ATA100.

Tudi Maxtor ima v tej novi seriji diskov (Diamondmax Plus 9, ki jih dobiš tudi kot ATA150) 8 MB bufferja, tako da teoretično ni več razlik med njima, vendar me pa zanima, kako se oba diska izkažeta v praksi, na kakšnih testih (vem da je Maxtor razmeroma nov, ampak vseeno so pa mogoče že kje testirali?)

LP! Uroš

Zoidberg ::

iz ata133 v serialata obstaja obratno pa nisem zasledil
Just keep on trying, keep on flying. I will be the light.

govno ::

plata (bios), ki podpira ata33, ne podpira diskov večjih od 33 GB ...

če boš kupil ta disk, lahko iz westerndigitalove spletne strani potegneš program data lifeguard tools, ki ga inštaliraš na disketo, s katero zaženeš računalnik. nato inštaliraš dodaten bios (ez-bios), ki se zažene ob branju boot sektorjev na disku, torej, preden se začne nalagati os ... s tem je stvar rešena ...

tako imam jaz s 40 GB modelom, tako da je to sigurno ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UltraATA ???

Oddelek: Strojna oprema
51354 (1293) lambda
»

Kateri HDD priporočate?

Oddelek: Kaj kupiti
121108 (865) Han
»

Maxtor MaXLine&#8482;

Oddelek: Novice / Diski
91748 (1748) spucek
»

nova Shramba

Oddelek: Kaj kupiti
51108 (1031) Jebiveter
»

SerialATA/RAID kontroler že na voljo

Oddelek: Novice / Grafične kartice
101976 (1976) frudi

Več podobnih tem