» »

Obvezni trojcek za optiko pri Telemachu

Obvezni trojcek za optiko pri Telemachu

mmitar ::

V Mariboru so koncno potegnili optiko do hise mojih starsev in sem jim svetoval, da preklopijo nanjo. Pa so ugotovili, da je optika Telemachova, da drugi ni mozen, in da je mozno narociti le trojcek za okoli 60 EUR, ne pa le Interneta.

Pa mi ni jasno: a se ne jezijo ravno manjsi operaterji, da Telekom ne dovoljuje priklopa preko njihovega omrezja njim, a Telekom/SiOL pa ne more uporabiti te optike za svoj priklopi.

Prav tako svoj cas je bila cela gonja ker je Telekom pogojeval ADSL z ISDNom, zakaj pa potem Telemach lahko pogojuje Internet s trojckom?

Skratka, kaj je tu mozno storiti? 60 EUR na mesec za Internet preko optike je malo veliko.

amigo_no1 ::

1. Pritožba na Apek, čakanje par let da "skuhajo" odločbo (tako kot v primeru TK z ISDNjem) ?
2. Starši vzamejo ne-optiko (Telemach, kak drug operater), paket, kjer je možno vzeti samo internet ?

mmitar ::

Starsi imajo ze sedaj ADSL. Ideja je bila pocenitev in pohitritev. :-)

mihec87 ::

t2?

Magic1 ::

Heh, švoh pocenitev je tole.
Drugače za majhne porabnike ni slabo pogledati za ponudbami mobilnih operaterjev.
Magic

mmitar ::

Ja T2 ni mozen na lokaciji. Le Telemach.

A ima kdo drug kaksne podobne izkusnje z optiko in Telemachom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mmitar ()

amigo_no1 ::

Kje si našel podatek da je mogoč samo trojček ?

Gledam cenike optike za Tabor, Rotovž in Pobrežje, povsod je možen samo internet, druga opcija je paket digitalni trojček na optiki.

ceniki
http://www.telemach.si/sl/zasebni-upora...

mmitar ::

Tako mi je sporocila mama, ko jih je klicala. Gre pa za lokacijo tam pri Stuku.

gregor_m ::

Pa mi ni jasno: a se ne jezijo ravno manjsi operaterji, da Telekom ne dovoljuje priklopa preko njihovega omrezja njim, a Telekom/SiOL pa ne more uporabiti te optike za svoj priklopi.


Kakor je meni znano ima Telemach drugačen princip deloavnja, kot siol, amis, t-2. Sploh pa telemachova optika se zaključi v drugi centrali (druga lokacija) zato se telekomove/amis/t-2 naprave ne more priključiti.
Kot tretje pa lahko APEK zahteva samo od nacionalnega operaterja, da deli optično omrežje drugim operaterjem (zato je telekom močno upočasnil gradnjo optičnega omrežja). Mogoče bi lahko APEK zahteval delitev optike še kakemu drugemu operaterju, če bi imel močno prevladujoči položaj.

mmitar ::

Mislim, da bi morala biti ideja, da je vsa oprema od vseh na voljo vsem. Ne samo od tistega, ki ima prevladujoci polozaj. To, da se infrastruktura podvaja in ne zakljucuje skupaj, bi moralo biti prepovedano. To je kot da bi imel dvojne avtoceste dveh ponudnikov. Ha?

joze28 ::

Se strinjam da bi morala biti omrežja enotna, ne pa kot mobilna, ki so vsaj potrojena.

Najbrž želijo tvoji mami, zaradi nevednosti, prodati paket višje vrednosti, kot ga potrebuje.

Poldi112 ::

Traparija. Recimo za začetek, v enotnem omrežju nimaš alternative. Sam imam t-2 in Temelach in ko mi en odleti veselo uporabljam drugega. Potem imaš problem investicij v omrežje - če moraš svoje omrežje ponujati drugim ti tu izgine določena konkurenčna prednost in posledica zna biti, da boš imel namesto treh nobenega.
Primerjava z avtocestami je pa tudi totalno zgrešena, ker avtocesta za razliko od kabla pobere dobršen del površine...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bvcxy ::

Tudi sam imam optiko od Telemacha v bližini omenjene lokacije.
Tukaj je uradni cenik:
http://info.telemach.si/pdf/CenikRotovz...

Včasih si moral naročiti tudi televizijo, da si lahko imel internet. Če je danes še vedno tako pa ne vem. Sam imam naročen internet S (6 Mbps/6 Mbps) za 21 EUR in začetni digitalni paket (okoli 80 tv programov) za 16,5 EUR.

mmitar ::

OK. Sem sedaj preveril in je res bil malo "sum" v komunikaciji. Ali namerno ali ne, kakorkoli, torej Internet sam je res mozen. Ali pa trojcek. Vmesne variant pa vseeno ne.

BlueRunner ::

gregor_m je izjavil:

Kakor je meni znano ima Telemach drugačen princip deloavnja, kot siol, amis, t-2.

Če misliš na zgodbo DHCP vs. PPPoE, potem to skoraj popolnoma drži za Telekom, delno drži za Amis (ta je na voljo tudi na kabelskih sistemih) in ne drži za T-2. Če misliš na DOCSIS vs. xDSL, potem do skoraj popolnoma drži za Telekom, delno drži za Amis in v celoti drži za T-2.

gregor_m je izjavil:

Sploh pa telemachova optika se zaključi v drugi centrali (druga lokacija) zato se telekomove/amis/t-2 naprave ne more priključiti.

Nerelevantno in neumnost. V starih časih, je bil tudi Telemach reguliran in je moral ponujati dostop za druge operaterje preko svoje infrastrukture. Konkretno je to takrat izkoriščal Arnes. Enako velja tudi za vse lokalne KKS, ki imajo svojo lastno infrastrukturo, pa to še vedno ne rabi biti problem, kadar se želijo povezati s katerim izmed večjih operaterjev.

gregor_m je izjavil:

Kot tretje pa lahko APEK zahteva samo od nacionalnega operaterja, da deli optično omrežje drugim operaterjem (zato je telekom močno upočasnil gradnjo optičnega omrežja).

"Nacionalni operater" je pojem, ki v zakonu ne obstaja. Torej APEK na podlagi nečesa, kar v zakonu ne obstaja, tudi ničesar ne zahteva.

Kar pa zakon predvideva in APEK tudi izvaja, pa je to, da lahko naloži operaterjem s prevladujočo tržno močjo na določenem upoštevnem trgu, da pod nediskriminatornimi pogoji omogoči dostop tudi drugim, manjšim operaterjem. Telekom je en takšen, Telemach je nekaj časa tudi bil razpoznan za takšnega. Pri mobilni telefoniji je tudi Simobil takšen operater.

gregor_m je izjavil:

Mogoče bi lahko APEK zahteval delitev optike še kakemu drugemu operaterju, če bi imel močno prevladujoči položaj.

Ne rabi biti "močno" prevladujoč. Dovolj je, da je prevladujoč. Kako se to ugotavlja (metodologija) je predpisano, čeprav morda nekoliko čudno za nas geeke.

hermes ::

mmitar je izjavil:

Prav tako svoj cas je bila cela gonja ker je Telekom pogojeval ADSL z ISDNom, zakaj pa potem Telemach lahko pogojuje Internet s trojckom?


Kolikor mi je zanno so pri Telekomu vezali ADSL na ISDN, ker je ADSL potreboval samostojno parico (torej ISDN), navadne linije pa so šle zaradi tehnologije čez PCM-je, ki so sicer zagotavljale dovolj signala za telefonski pogovor, ADSL-ja pa ne bi nikoli. Smo imeli doma telefon, ki je šel prek PCM-ja in je bil že 2kb/s uspeh :)

tony1 ::

Mogoče, vendar takšne niso bile vse, niti to ne drži za večino POTSov.

ABX ::

mmitar je izjavil:

Mislim, da bi morala biti ideja, da je vsa oprema od vseh na voljo vsem. Ne samo od tistega, ki ima prevladujoci polozaj. To, da se infrastruktura podvaja in ne zakljucuje skupaj, bi moralo biti prepovedano. To je kot da bi imel dvojne avtoceste dveh ponudnikov. Ha?


Država bi morala polagati infrastrukturo in prepovedati istemu podjetju tržit Internet. In še boljše če bi to bilo isto kot ceste, kjer občina ureja zadevo na svojem teritoriju.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SAMO Internet? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6624045 (16864) Lonsarg
»

cene internetnih paketov

Oddelek: Loža
376672 (5058) Ganon
»

Prisilna poravnava T-2 pravnomočna, Simobil med snubci (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
6831473 (26696) BlueRunner
»

T-2 ne gre v stečaj, potrjena prisilna poravnava (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
8330906 (27215) mikic007
»

Telekom mora optično omrežje dati v najem konkurenci by APEK

Oddelek: Omrežja in internet
355887 (4604) enota13

Več podobnih tem