» »

Kako postanem roditelj?

Kako postanem roditelj?

11box11 ::

Živjo!
Kako postanem mladoletni roditelj oziroma, da s tem postanem popolno poslovno sposobne (členi 61. – 63. ZNP).

Pridobiti pa moram dovoljenje: CSD za sklenitev zakonske zveze (23. in 24. člen ZZZDR)


Torej kako naj to izvedem?

Sem mladoletna oseba (17let), ki se želim registrirati kot samostojni podjetnik vendar moram najprej pridobiti omenjeno dovoljenje.

Hvala za odgovor!

jype ::

11box11> Zelo resni odgovor od vas.

Za postat roditelj moraš imeti otroka (ni nujno, da je tvoj biološki otrok, moraš pa biti njegov "starš ali skrbnik").

Kaj si pa ti pričakoval?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

#000000 ::

Ja če pravijo da ti bo CSD izdalo potrdilo pol veš kam treba it.

11box11 ::

Torej grem na CSD in povprašam?

Dovoljenja ne potrebujem za otroka kot so nekateri razumeli vendar samo za ustanovitev podjetja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 11box11 ()

figula ::

Ali to pravilno razumem?

Če hočeš, da te kot mladoletnega priznajo kot poslovno sposobnega - moraš biti poročen in imeti otroka?
Pa saj to ni možno, no.

11box11 ::

figula je izjavil:

Ali to pravilno razumem?

Če hočeš, da te kot mladoletnega priznajo kot poslovno sposobnega - moraš biti poročen in imeti otroka?
Pa saj to ni možno, no.


Da, tako so mi sporočili na e-vem točki. Nekako ne razumem tega v čem je stvar.

#000000 ::

Verjetno hočejo samo da CSD izda papir da se lahko poroči, ta pa naj bi bil potreben ko mladoletnik odpira s.p.

11box11 ::

#000000 je izjavil:

Verjetno hočejo samo da CSD izda papir da se lahko poroči, ta pa naj bi bil potreben ko mladoletnik odpira s.p.


Verjetno bo to držalo, ker sem že sam na začetku pomislil na to, vendar sem raje povprašal še koga.

fosil ::

Glede na to kakšne neumnosti govoriš bi jaz še malo počakal z roditeljstvom.
Glede na tvoje izjave je vprašljiva tudi tvoja poslovna sposobnost (to je tisto kar ti rabiš).
Za pridobitev poslovne sposobnosti pa ne rabiš imet otroka, dovolj je že poroka :))
So pa še drugi načini.
Tako je!

Tomas 33 ::

Ma kar prav, čeprav se sliši totalno butasto

Iz portala mladi podjetnik.si:

S.p. lahko ustanovijo le poslovno sposobne osebe

Posameznik pridobi popolno poslovno sposobnost z 18. letom starosti. Izjemoma lahko popolno poslovno sposobnost pridobi oseba, ki še ni dopolnila 18 let, je pa že dopolnila 15 let, če:

* pridobi dovoljenje CSD za sklenitev zakonske zveze (23. in 24. člen ZZZDR),
* sodišče izda odločbo, s katero mladoletna oseba, ki je postala roditelj, pridobi popolno poslovno sposobnost (členi 61. - 63. ZNP).

11box11 ::

Tomas 33 je izjavil:

Ma kar prav, čeprav se sliši totalno butasto

Iz portala mladi podjetnik.si:

S.p. lahko ustanovijo le poslovno sposobne osebe

Posameznik pridobi popolno poslovno sposobnost z 18. letom starosti. Izjemoma lahko popolno poslovno sposobnost pridobi oseba, ki še ni dopolnila 18 let, je pa že dopolnila 15 let, če:

* pridobi dovoljenje CSD za sklenitev zakonske zveze (23. in 24. člen ZZZDR),
* sodišče izda odločbo, s katero mladoletna oseba, ki je postala roditelj, pridobi popolno poslovno sposobnost (členi 61. - 63. ZNP).



Tudi tukaj sem prebral isto informacijo zato sem povprašal kako postanem roditelj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 11box11 ()

#000000 ::

Ja če CSD izda dovoljenje za poroko, al pa če že ima otroka oz. je priznal da je oče otroka, v nobenem primeru pa ne rab bit poročen.

jype ::

11box11> Tudi tukaj sem prebral isto informacijo zato sem povprašal kako postanem roditelj.

Potem si vprašal narobe. Roditelj je, dobesedno, starš.

Ziga Dolhar ::

Katerega dela ne razumeš?

Po zakonu pridobiš polno poslovno sposobnost z 18. letom starosti.

Vendar, jo mladoletnik pridobi že prej, če:

a) sklene zakonsko zvezo, ali
b) postane roditelj.

Za polno poslovno sposobnost po točki (a) dobi mladoletnik že po zakonu, ko je sklenjena zakonska zveza, vendar mora za tako zakonsko zvezo predhodno dati dovoljenje CSD.

Polno poslovno sposobnost po točki (b) dobi mladoletnik lahko, če postane roditelj IN obstajajo pomembni razlogi. Vendar tak ne pridobi polne poslovne sposobnosti že po zakonu, ampak s sklepom sodišča v nepravdnem postopku.

Biti "roditelj" pomeni imeti otroka. V tem je vsa umetnost.

--

Glede s.p.-ja je pa tako. Ne upam ti zagotovo povedati, vendar - daj poizvej, ali moraš biti RES sam polno poslovno sposoben, ali pa zadošča, da te zastopa zakoniti zastopnik. Verjetno velja prvo, vendar čez palec ne morem povsem izključiti tudi druge možnosti (dasiravno se sliši skoraj absurdno). Prav mogoče je, da se s tem vprašanjem niso ukvarjali niti VEM-ovci.
https://dolhar.si/

fosil ::

Če hočeš bit poslovno sposoben, se moraš poročit, če se hočeš poročit rabiš dovoljenje CSD.
Ampak ali to pomeni, da če dobiš dovoljenje CSD, da s tem že avtomatsko postaneš poslovno sposoben tudi brez poroke?
Jaz bi rekel da ne, ampak bo moral kakšen pravnik povedat.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Ziga Dolhar ::

Ne, se mora poročit.
https://dolhar.si/

figula ::

Joj, no, pa v tem res ni povezave. Kako so to spisali? Ker se je mladoletna oseba poročila, je ob tem dejanju spila še kakšen napoj in postala poslovno sposobna? Poroka = poslovna sposobnost?

Ali so mislili tako: ker se je mladoletnik poročil, mora skrbeti za svojo družino in ker kot mladoleten ne dobi službe – lahko postane podjetnik?

Yohan del Sud ::

Bi morda dotična mladoletna oseba, odpiralka te teme, morda celo razložila ozadje (kolikor si to lahko privošči) za tovrstno ukrepanje, preden bo vse skupaj zrelo za kapitalen facepalm?
www.strancar.com

Mipe ::

Ta mladoletna oseba želi odpreti svoj s.p.

Prava pot je očitna: počakaj eno leto.

Marat ::

haha sej ne morem verjet :)

kako postaneš roditelj? Dobi si eno žensko pa ji froca nared
kako sklenit zakonsko zvezo? Podobno, dobi si žensko pa se poroči z njo. Aja, po novem družinskem zakoniku baje pride v poštev tudi istospolni partner.

Kako pa kot mladoletnik poslovat prek s.p.-ja, brez da bi se poroču oz. imel froce? Ja pozanimej se med prijatli, sorodniki ipd če ima kdo odprt s.p. ali drugo obliko firme (d.o.o., d.n.o.) in posluj preko njega, dokler ne dopolniš 18 let. Ali pa probaj poslovat prek študentske napotnice, če se da...

Loocas ::

kako postaneš roditelj? Dobi si eno žensko pa ji froca nared

precej butasto, ker otroka ne bo dobil kaj prej pred 18im letom starosti

#000000 ::

Ja ne ni, otrok je že prpravljen, zdej treba samo počakat da bo mela štorklja zadolžena za njihov rajon kaj časa viška.

Matako ::

Bolj zanimivo je besedilo z zakonodajnega stališča: 17 letnik ni poslovno sposoben. Razen, če je roditelj ali poročen.

To je podobno zakonu, ki je nekaj časa ob živce spravljal lastnike lokalov v LJ: podjetje mora imeti dovolj parkirnih prostorov za vse zaposlene. Razen, če ni možno.

IMO gre za tipičen slovenski odnos do zakonodaje. Zakon je omejitev v pravnem vesolju in nekako živi neodvisno življenje. Zakoni so zato odvisni predvsem drug od drugega, ne toliko od "zunanjih" vplivov, imenovanih resnično življenje.

Kadar to nadležno resnično življenje le preveč povsega v sfero zakonov, da ne morejo v miru operirati, se enostavno doda izjemo, da lahko ljudje nekako zakon preveslajo okrog. Besedilo zakona sicer postane rahlo komično, samo ne moreš vedno z glavo skozi zid! :D
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravno vprašanje: Komplikacije pri priklopu optike (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8916290 (13746) brez-imenko
»

izposoja denarja od osebe z mentalno boleznijo?

Oddelek: Loža
214299 (3556) noraguta
»

mladoletna oseba dolžna

Oddelek: Loža
122601 (2090) Ziga Dolhar
»

Britanci cenzurirajo Wikipedijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9612427 (9398) PrimozR

Več podobnih tem