» »

pomoč pri termodinamiki

pomoč pri termodinamiki

šernk ::

Zanima me če bi kdo od vas zna mogoče tole nalogo rešit...3 knjige prebrskal...pa še kar ne uspemo priti skozi.

Vodna para tlaka 4 bar in 400°C ekspandira v turbini do tlaka 0,06bar z notranjim izkoristkom 0,85. V kondenzatorju izobarno kondenzira do stanja vrele kapljevine pri tem znaša odvedeni toplotni tok 2MW. Črpalka komprimira kondenzat do tlaka uparjanja izentropno. Kolikšna sta moč turbine in termodinamični izkoristek.

iz mollierovega diagrama za vodno paro razberemo da je h1=3280, h2=2430 (entalpija), ter da je S1=S2=7,9 (entropija). Tu se pa zadeva potem ustavi. Če bi kdo znal rešit nalogo, bi bil zelo srečen :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Boobiz ::

Po mojih izračunih je moč turbine 0.596MW in izkoristek turbine 0.85.
I'm drunk, what's your excuse?

šernk ::

Ja sedaj bi bilo dobro vedet še kako si do tega prišel, končni rezultat brez postopka pomeni da se nisem naučil nič :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Boobiz ::

Podatke za točko 1 si že sam ugotovil.
Točka 2: Ker poznaš tlak 0.06bar lahko iz literature odčitaš;
h'=151,5
h''=2568
s'=0.5209
s''=8.331

Iz tega lahko izračunaš suhost pare ko je ekspanzija v turbini idealna (jst bom idealno ekspanzijo označeval z 2s)
Torej, x2s= (s1-s') / (s''-s') in dobiš suhost pare 0.9448.
Ko imaš suhost, lahko izračunaš še entalpijo idealne ekspanzije po formuli
h2s= h' * (1-x2s)+x2s*h'' in dobiš 2434,6.

Zdej ko poznaš idealno stanje pa lahko izračunaš dejansko (realno) vrednost entalpije oz. ekspanzije po formuli
h2= h1-Etn*(h1-h2s) pri čemer je Etn notranji izkoristek turbine, dobiš 2561,4.

Ker ti v navodilih piše da para kondenzira do stanja vrele kapljevine, to pomeni da je točka 3 točno na vrelni krivulji in iz tega sledi da je h3=h'

Da lahko izračunaš moč turbine rabiš še masni tok pare ki da dobiš po formuli
Qod=m*qod, torej tisti odvedeni tok ki je podan Qod in specifični odvedeni tok qod=h2-h3
Ko obrneš enačbo sledi m=-Qod/(h2-h3) odvedeni tok ima predznak minus in dobiš 0.83kg/s

Zdaj lahko izračunaš moč turbine po formuli moč=masni tok pare*pridobljeno tehnično delo
P=m*(h1-h2) in dobiš 0.596MW

Izkoristek turbine pa je razmerje vrednosti idealne in realne ekspanzije, torej
Et=(h1-h2)/(h1-h2s) in dobiš 0.85.

Pomoje bi blo to to :)
I'm drunk, what's your excuse?

šernk ::

Uh to pa je izčrpno, hvala ti res, upam da bom uspel spravit skupaj v mojo obliko :)

upam da je to tud vse kar rabim, precej raje iščem sam rešitve nalog, kot pa da mi jo nekdo reši, vendar ta mi je bila res nemogoča
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Boobiz ::

Ni kaj. Če še kej ni jasno povej, se bom bolj potrudu razložit, tukaj sm razlage bolj ali manj spuščal.

In pa še ena vzpodbudna, to je najlažja možna naloga, ki jo lahko dobiš iz termodinamskih procesov :)) /sarcasm off. :P
I'm drunk, what's your excuse?

šernk ::

Hvala za vzpodbudo...enačbe so nekje v glavi...a jih povezat v celoto je drug problem. Prosil bi te, če mogoče še naslednjo nalogo znaš:

V protitočnem prenosniku toplote se olje masnega toka 500kg/h ohlaja od 160°C na 50°C. Masni tok vode z začetno temperaturo 15°C je 1000kg/h. Toplotna prehodnost prenosnika je 150W/m^2K. Izračunajte izstopno temperaturo vode in površino prenosnika. Računajte s specifično toploto olja 1760 in vode 4200J/kgK.

tu mi dve stvari nista jasni...specifična toplota se s temperaturo kar vem spreminja in ni tako nizka od olja ne pri transformatorskem, ne pri olju za mazanje (za ta dva imam podatke v strojniškem) iz tega po mojem sledi da sta ta dva podatka za izračun naloge popolnoma nepotrebna? Tako ali tako rabiš temperaturo za izstopno vodo in tudi kako potem izračunati oddan toplotni tok (rabim spremembo entalpij če rpav zastopim) za nadalnji preračun površine (1000 strani v knjigah pa ti tud ena ne pomaga...)

ta je pa res zadnja naloga, ki bi jo rabil rešit in mislim da je vsaj 10x bolj enostavna kot prejšnja, ko nisem znal sestavit skupaj ne repa ne glave, tu vsaj vem zakaj se gre...a mi enačbe, ki jih imam na voljo ne grejo skupaj.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Boobiz ::

Pri prejšni nalogi mam še en popravek;
Za izkoristek naloga verjetno sprašuje po izkoristku procesa in ne turbine, izkoristek turbine je podan že v navodilu, ampak smo vsaj preverili izračun drži :P. My bad.
Za izkoristek procesa rabiš še entalpijo v točki 4 in računaš po formuli Eth=(qdo-qod)/qdo kar je (h1-h4+h3-h2)/(h1-h4). Tega nisem izračunal ampak nebi smel bit problem, h4 pa odčitaš iz diagrama.


Specifična toplota se s temperature ne spreminja, ker ti predstavlja količino toplote ki je potrebna, da 1 kg snovi segreješ za 1K. Iz tega sledi da potrebuješ enako količino toplote da snov segreješ iz 0 na 1° in iz 90 na 91°. Bistvo so enote, J na 1kilogram1kelvin. Ne moreš rečt da potrebuješ 4200J da boš 1kg vode segrel iz 0 na 90°, ker potem pa enote več ne štimajo.

Karkoli drugega bi ti v zvezi s to nalogo reku, bi špekuliral, za tole rešit bi pa še sam rabu pogledat kako knjigo.
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

šernk ::

Ok, še 2 vprašanji imam glede prve naloge.

iz katerega diagrama si odčital to, ne za drugo...zna bit da mi kakšen diagram namreč manjka imam za vlažen zrak in vodno paro.
h'=151,5
h''=2568
s'=0.5209
s''=8.331

potem pa za izračun moči turbine pridem najbližje na 0,626MW, katere številke si tu uporabil?


glede druge naloge pa se ne sekirat, si mi že tako ali tako dovolj pomagal :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Boobiz ::

iz strojniškega priročnika, še molierovega diagrama nebi rabil, če v SP nebi bila najvišja tabelirana temperatura pri 4barih 300°
Teh vrednosti iz diagrama ne moreš odčitat, ker imaš v diagramu podano samo desno polovico celotnega diagram tj. rosilna krivulja, vrednosti z ' pa so vrednosti pri vreli kapljevini torej na levi strani diagrama, vrednost z '' pa pomeni stanje suhe pare (= 100% para, torej ko vsa voda povre ampak je temperatura še vedno 100°, z višanjem temperature pa smo v stanju pregrete pare ki je nad krivuljo, v tvojem primeru točka 1) in je točno na desni krivulji.

masni tok 0.83kg/s, h1=3280 in h2=2561.4 in dobim 0.596MW
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

šernk ::

Ok, za moč sem stalno vpisoval 0,88, zgleda da sem masni tok sam ga narobe izračunal, tako da sedaj vse štima.

glede vrednosti pa...hehe drug strojniški in seveda imam popolnoma drugačne cifre not, to vem da je bil vedno problem, v knjigi ena številka, v SP druga, v tabelah si dobil pa tretjo, potem pa loterija katero izbrat :D

no zdaj "zastopim" vse, hvala še enkrat :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214357 (11197) MatVZ
»

Pomoč pri nalogah energetike

Oddelek: Šola
141421 (1155) kartoffel
»

Nalogce

Oddelek: Šola
72072 (1793) Nesta
»

energetika - parna turbina

Oddelek: Šola
53699 (3217) Seb4
»

Avtomobili na parni pogon

Oddelek: Znanost in tehnologija
205868 (5761) OwcA

Več podobnih tem