» »

NASA sklanjatve

NASA sklanjatve

BRBR ::

ŠUSS

Torej lahko napišem po podatkih NASE, ampak potem pa to ni nič, ni več kratica. Omenjajo še možnost da lahko napišem, po podatkih Nase, kar pa je dvakrat nič (-:, ali pa je to boljše ?

Mnenja ?

zee ::

Sklanjas lahko na oba nacina. Kaj je problem?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BRBR ::

V prvem primeru ni več originalna kratica, oz. ,če je, ne pomeni več to kar naj bi pomenilo, v drugem primeru pa, če ravno ne veš za kaj se gre iz kontektsta, lahko zamenjaš morda za kako žensko ime.
Never underestimate the power of idiots in large groups.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

MaterVola ::

Lahko sklanjaš po ovinkih... Po podatkih agencije NASA

Smurf ::

Ce pises z velikimi tiskanimi (NASA) potem tega ne spreminjas, ce pa pises Nasa potem pa sklanjas.

madmitch ::

Načeloma v slovenščini kratice sklanjamo ali pa ne, bog si ga vedi, verjetno je res najbolj prav, kot je napisal Smurf, recimo; po podatkih NUK, Slovenci beremo bolj malo, je pa res, da uporabniki Nuka od tega odstopajo na nekaj odstotkov. Če zadeva izpade neumna, ti je dal MaterVola odlično rešitev. Vsekakor pa na noben način ni pravilna raba, recimo NASA-e ali CIAe. Ravno tako sklanjamo ime in priimek, ne samo slednjega, kot se vedno večkrat opazi v najbolj branih medijih (čemur se ni za čuditi). Oddaja Braneta Rončela je takoj za oddajo Sandi Čolnika, Večerni gost. Pravilno bi bilo Sandija Čolnika
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Mavrik ::

Jao, ljudje, kaj so vas v srednjih šolah učili -_-

i. kratice moškega spola se sklanjajo po 1. moški sklanjatvi, kot se sklanja korak, stol ... Take so: TAM, BBC itd. Torej: BBC, BBC-ja, BBC-ju;
ii. kratice ženskega spola, ki se končajo na nenaglašeni -a, sklanjamo po 1. ženski sklanjatvi, kot se sklanja lipa, hiša ... Take so: NAMA, INA itd. Torej: NAMA, NAMI;
iii. kratice ženskega spola, ki se ne končajo na nenaglašeni -a, pa se sklanjajo po 3. ženski sklanjatvi, po kateri se sklanjajo samostalniki, ki sklonov ne izražajo z glasovnimi končnicami, npr. ženski priimki, prvotno moškega spola, mami ... Take so: ZDA, SAZU (ta je lahko tudi moškega spola). Torej: ZDA, ZDA, ZDA.


Vir.
The truth is rarely pure and never simple.

Ziga Dolhar ::

Mavrik, vprašanje.

Katerega "spola" je kratica "TAM"? :) Oziroma - kako kratici določiš spol?

Sicer načeloma s tem nimamo problema in delamo (kakor se mende reče) "po posluhu", ampak sprašujem se, zakaj je "TAM" moškega spola, medtem ko je "Tovarna [Avtomobilov Maribor]" skoraj zagotovo ženskega.
https://dolhar.si/

Mavrik ::

V viru (ki sem ga polinkal) je napisano en odstavek višje:

Kratice so večinoma moškega spola (i.). Ženskega spola so kratice na nenaglašeni -a (ii.) in redke druge, ki ohranijo spol podstavne besedne zveze, ki se je okrajšala v kratico, in se ne končujejo na nenaglašeni -a (iii.):


Vir se nanaša na Slovenski Pravopis 2001.
The truth is rarely pure and never simple.

energetik ::

Kakor se jaz spomnim iz gimnazije, so nam govorili, da se kratice _ne sklanjajo_. Torej npr:
Šel sem v NAMA.
V TAM ne delajo več vozil.
NASA so namenili dodatno milijardo $.

Sicer se sliši malce čudno. Rešitev od MaterVola mi je še najbolj pri srcu.

Smurf ::

Mavrik je izjavil:

Jao, ljudje, kaj so vas v srednjih šolah učili -_-

i. kratice moškega spola se sklanjajo po 1. moški sklanjatvi, kot se sklanja korak, stol ... Take so: TAM, BBC itd. Torej: BBC, BBC-ja, BBC-ju;
ii. kratice ženskega spola, ki se končajo na nenaglašeni -a, sklanjamo po 1. ženski sklanjatvi, kot se sklanja lipa, hiša ... Take so: NAMA, INA itd. Torej: NAMA, NAMI;
iii. kratice ženskega spola, ki se ne končajo na nenaglašeni -a, pa se sklanjajo po 3. ženski sklanjatvi, po kateri se sklanjajo samostalniki, ki sklonov ne izražajo z glasovnimi končnicami, npr. ženski priimki, prvotno moškega spola, mami ... Take so: ZDA, SAZU (ta je lahko tudi moškega spola). Torej: ZDA, ZDA, ZDA.


Vir.

Ta pravila veljajo, ce pises kratico z velikimi crkami. V "Nasi" je popolnoma pravilno. Je bila nekoc razlaga ravno na linku, ki si ga dal (zdejle mi ga ne uspe najti).

energetik ::

Kako lahko kratico kar posloveniš in pišeš z malimi črkami? NASA je kratica, ki nekaj točno določenega pomeni. Meni se zdi nelogično to sloveniti in sklanjati. Tako kot mi je butasto prevajati npr. Tromostovje v angleščino. Logično mi je, da napišeš "vesoljski agenciji NASA" ali recimo "three bridges, named Tromostovje".

Mavrik ::

Kar se ti zdi "logično" ni vedno isto kot dejansko narekuje pravopis ;) Nekaterim se navsezadnje zdi "logično" ne uporabljati dvojine :P

Ta pravila veljajo, ce pises kratico z velikimi crkami. V "Nasi" je popolnoma pravilno. Je bila nekoc razlaga ravno na linku, ki si ga dal (zdejle mi ga ne uspe najti).


Hm, možno. Nisem sicer prepričan če se to kar tak da :)
The truth is rarely pure and never simple.

Smurf ::

En vir: klik

Smurf ::

energetik je izjavil:

Kako lahko kratico kar posloveniš in pišeš z malimi črkami? NASA je kratica, ki nekaj točno določenega pomeni. Meni se zdi nelogično to sloveniti in sklanjati. Tako kot mi je butasto prevajati npr. Tromostovje v angleščino. Logično mi je, da napišeš "vesoljski agenciji NASA" ali recimo "three bridges, named Tromostovje".

Ja, ob prvi uporavi. Ce pa se kratica pogostokrat pojavlja (v tekstu, vsak dan) in vsi vemo kaj predstavlja, je pa malo tecno vsakic znova pisati vesoljska agencija NASA.

madmitch ::

Kako sklanjati BMW? Je blagovna znamka in je kratica.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Loocas ::

BMW-ja
...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Translate se je naučil spolskosti jezikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5412395 (8752) jype
»

sklanjatve

Oddelek: Šola
114398 (4237) T-h-o-r
»

Sklanjanje moških imen

Oddelek: Loža
1612291 (10799) Bananovec
»

slovnično vprašanje - s/z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6529686 (28521) Mercier
»

Japonski heker skoraj vdrl v NASO

Oddelek: Novice / Varnost
234366 (3553) Hevidi

Več podobnih tem