» »

Kateri router?

Kateri router?

««
33 / 127
»»

gregor ::

dvihtelic je izjavil:

Sam imam router Tp link Archer c7,zanj sem odštel nekaj čez 100€, pa mam vseeno slab signal po hiši....tko da ni ravno nujno da je domet daleč za ta denar.


zanimivo, ali ni C7 kar dober router, dobro ocenjen...
je še kakšna druga alternativa, lahko tudi malo dražja?
hvala

trnvpeti je izjavil:

dodaten AP (https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap/ bos dobil za kaksnih 60eur)
+ ne bos rabil na novo postavljat routerja, ce ti je dovolj mocan (seveda za routing)
+ vecja pokritost z dvema
- pac nov ap bos moral nastavit


tole zadevo pa prvič vidim, kje se to naroči, se dobi v EU?

bom moral poiskat kak test za to igračo, je ok za povečanje dometa?
ali je nov AP težko nastavit, se to nastavi samo na AP ali tudi na routerju?

hvala

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregor ()

koyotee ::

Naroči tole, https://www.mimovrste.com/ojacevalniki-... meni deluje odlično.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Dami ::

trnvpeti je izjavil:

dodaten AP (https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap/ bos dobil za kaksnih 60eur)
+ ne bos rabil na novo postavljat routerja, ce ti je dovolj mocan (seveda za routing)
+ vecja pokritost z dvema
- pac nov ap bos moral nastavit

Novi APji se dobijo od 100€ dalje. Starih pa ne bi več priporočal, pa tudi ti niso bli 60€ tak da si ne izmišljevat cen.


gregor je izjavil:

tole zadevo pa prvič vidim, kje se to naroči, se dobi v EU?

bom moral poiskat kak test za to igračo, je ok za povečanje dometa?
ali je nov AP težko nastavit, se to nastavi samo na AP ali tudi na routerju?

hvala

LP

Lahk naročiš iz zgornjega linka ali pa vprašaš tule, če hočeš pri nas nabavit.
Unifi APji se nastavi preko kontrolerja (program ki ga instaliras na pcju) in nima nobene zveze z ruterjem. Razen nekaj enteprise funkcij bo AP laufal tudi brez da maš kontroler vžgan 24/7.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

trnvpeti ::

>Starih pa ne bi več priporočal, pa tudi ti niso bli 60€ tak da si ne izmišljevat cen
http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
koper

starih ne priporocas zakaj?

SeMiNeSanja ::

Stari so ravno tako dobri, vsaj glede na to, kako so jih vsi hvalili (čeprav dvomim, da so jih hvalili res samo lastniki, če ni bilo vmes tudi veliko 'rekla-kazala').

Samo če greš danes kupovat nov AP, se moraš resno vprašat, če res želiš nabaviti tehnologijo, ki jo boš najmanj 2-3 leta prej metal ven (b/g/n only), kot če bi že danes vzel varianto, ki podpira AC standard. Razlika v ceni je seveda opazna, po drugi strani pa lahko računaš, da bo čez 3 leta AC standard v vseh novih napravah in boš preklinjal odločitev, da nisi že danes vzel AP z podporo tega standarda.
Glede na druge routerje in AP-je z podporo AC standarda pa je ta igračka ugodna.

Itak pa mora vsakdo sam pri sebi pretehtati kaj je zanj najbolj pomembno.
Koneckoncev tudi če vzame stari b/g/n model, ta čez 3 leta ne bo za v smeti. Še vedno ga lahko takrat preseliš na neko drugo točko, kjer imaš manj odjemalcev, pa ni optimalne pokritosti signala.

Invictus ::

Spet nekaj vprašanj za Mikrotik (ne, nisem še nabavil) :

- VPN je možno kreirat?
- Glede na to da bazira na Linuxu, je možno gor namestiti/prevesti kake svoje pakete?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gregor ::

Dami je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

dodaten AP (https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap/ bos dobil za kaksnih 60eur)
+ ne bos rabil na novo postavljat routerja, ce ti je dovolj mocan (seveda za routing)
+ vecja pokritost z dvema
- pac nov ap bos moral nastavit

Novi APji se dobijo od 100€ dalje. Starih pa ne bi več priporočal, pa tudi ti niso bli 60€ tak da si ne izmišljevat cen.


gregor je izjavil:

tole zadevo pa prvič vidim, kje se to naroči, se dobi v EU?

bom moral poiskat kak test za to igračo, je ok za povečanje dometa?
ali je nov AP težko nastavit, se to nastavi samo na AP ali tudi na routerju?

hvala

LP

Lahk naročiš iz zgornjega linka ali pa vprašaš tule, če hočeš pri nas nabavit.
Unifi APji se nastavi preko kontrolerja (program ki ga instaliras na pcju) in nima nobene zveze z ruterjem. Razen nekaj enteprise funkcij bo AP laufal tudi brez da maš kontroler vžgan 24/7.


hvala za link, ali je to najceneje v evropi, poštnina vidim da pride 13,29 EUR za SLO.

ali obstaja kakšen podroben, dober test za to zadevo, googlam a ne najdem nič pametnega

LP

trnvpeti je izjavil:

>Starih pa ne bi več priporočal, pa tudi ti niso bli 60€ tak da si ne izmišljevat cen
http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
koper

starih ne priporocas zakaj?


koper, pa stran v ang, fra in ita?

za Ubiquiti UniFi AP piše "out of stock"

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregor ()

kumer ::

nekaj mi ni jasno, ali se ta unifi ap poveže na router preko brezžične povezave, torej ga postaviš nekje blizu routerja...

oz se poveže preko mrežnega kabla, ker če je tako, potem je to zelo omejeno, saj po stropih ni ravno lepo vleči kablov,kanalov

hvala

LP

SeMiNeSanja ::

Ne morem ti povedat konkretno za Unifi, ali podpira tudi kakšno brezžično povezovanje ampak tudi če ga, bi ga odsvetoval - saj z njim ubiješ AP na polovico njegove zmogljivosti.

Ta oblika 'javljalnika za dim' izvira iz poslovnih okolij, kjer imajo pogosto spuščene strope (Knauf&Co). V takem okolju jih ni problem montirati na strop, saj žice potekajo nad ploščami in so nevidne. Sam AP pa bolj ali manj ne kazi prostora (obstajajo tudi variante ob katerih se ustrašiš, ko jih zagledaš).

Pri domači rabi imaš seveda problem, če imaš na stropu betonsko ploščo in nimaš kabla kam skriti. Ampak kablu se takointako ne moreš ogniti, saj zadeva brez elektrike ne more delovati.

Ampak predvidevam, da doma nimaš takšnih soban, da bi moral AP nujno stati na sredini prostora? Če ga daš v kot sobe, se bo videl zgolj kabelček oz. kanalček, ki ga stisneš čisto v kot in bo praktično neopazen.

Seveda pa lahko tudi malo poeksperimentiraš in zadevo samo položiš na omarico, knjižno polico - če ti kljub temu dovolj dobro lovi, kjer potrebuješ signal, se lahko tudi čisto odpoveš stropni montaži.

Zgodovina sprememb…

knap ::

sicer ne vem za unifi, ampak mi smo v podjetju pravkar dobili cisco ap, in so vsi montirani na hodniku kar na montažne stene

knap ::

ne vema ali to slo podjetje prodaja tudi slo kupcem

tukaj so linki do

lite

http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
120+ bi jih naj dobili 25 jan, cena 68 eur, verjetno je to brez ddv?

long range

http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
100+ 25 jan, cena 84 eur, ddv?

....

LP

trnvpeti ::

prodajajo slo kupcem
ja, pristeti moras ddv

SeMiNeSanja ::

knap je izjavil:

sicer ne vem za unifi, ampak mi smo v podjetju pravkar dobili cisco ap, in so vsi montirani na hodniku kar na montažne stene


Cisco AP-ji so čisto drug cenovni razred kot Unifi in jih ne boš našel na domovih 'povprečnih slovencev'. Spadajo v Enterprise rešitve in imajo tudi 'Enterprise cene' od 300 pa do kakšnih 800€...

Gapi ::

Poleg tega pa cisco ne dela brez namenskega kontrolerja. To so le predvidevanja. Tako unifi je verjetno res najboljša izbira glede P/P.
No person is rich enough,to buy back his past.

Dami ::

trnvpeti je izjavil:

>Starih pa ne bi več priporočal, pa tudi ti niso bli 60€ tak da si ne izmišljevat cen
http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
koper

starih ne priporocas zakaj?

Si ziher da jih dobiš v kopru? Nazadnje ko sem se pozanimal jih lahko prideš osebno iskat v sežano na mejo, drugače pa po pošti iz italije. Pač sedež je v kopru, vse ostalo so pa italijani zadaj. Lahko zadevo že zdaj naročiš po takih cenah in bo pol k dobijo zalogo ostala ista? Ker drugače je vseeno kaj majo zdaj napisano.
Zakaj jih pa ne priporočam je pa seminesanja že napisal. Ne zato, da bi blo kaj narobe, razn možnosti da dobiš tako napravo ki je zelo glasna (cviljenje in pokanje). Ampak ker si omejen na 2.4ghz ter 100mbit. Nove so pa dual band ter gbit (vem da je stari PRO tudi, brez AC sicer, vendar je dosti dražji od novega, torej ga niti slučajno ne morem priporočat).
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

SeMiNeSanja ::

Dami je izjavil:

Si ziher da jih dobiš v kopru? Nazadnje ko sem se pozanimal jih lahko prideš osebno iskat v sežano na mejo, drugače pa po pošti iz italije. Pač sedež je v kopru, vse ostalo so pa italijani zadaj. Lahko zadevo že zdaj naročiš po takih cenah in bo pol k dobijo zalogo ostala ista? Ker drugače je vseeno kaj majo zdaj napisano.

Tole bo kar držalo, da se gre za italiane, ki malo mešetarijo po našem trgu.
Moti me pri njih, da proizvod, ki se prodaja praktično sam od sebe in je malodane široko potrošni, ne znajo držati na zalogi, da se nikoli nebi zgodilo 'out of stock' (če se že gredo nekakšno distribucijo). Out of stock je razumljiv za proizvode, ki se jih le redko proda ali pa so bundlani z različnimi licencami, katere se razlikujejo od primera do primera, sploh če pokrivaš zgolj manjše tržišče, ne pa za Unifi accesspointe, za katere bi se moralo dati kar lepo planirati nabavo.
Druga zgodba bi seveda bila, če Ubiquiti sam ni sposoben naresti toliko AP-jev, kot jih proda, kar bi me pa že kar malo presenetilo v današnjem času.

čuhalev ::

Jaz sem pri njih naročil pred letom in pol, vendar se ne spomnim, da bi pošiljali iz Italije. Je pa res, da mi je njihova ,,ne zaloga" razširjenih izdelkov precej čudna.

dejanslo ::

Je že kdo dobil Mikrotik hAP ac lite? Povsod se prodaja, nobenega reviewa :)
There`s More Than One Way To Do It

Nesta ::

Kater router priporocate za normalno delovanje multicasta? Mogoce tazga da se da ddwrt gor dat? Ozioma je najbolj open source in zanesljiv?

Cenovni razred do 80€ ce je kaj ceneje toliko boljse

Hvala

knap ::

SeMiNeSanja je izjavil:

knap je izjavil:

sicer ne vem za unifi, ampak mi smo v podjetju pravkar dobili cisco ap, in so vsi montirani na hodniku kar na montažne stene


Cisco AP-ji so čisto drug cenovni razred kot Unifi in jih ne boš našel na domovih 'povprečnih slovencev'. Spadajo v Enterprise rešitve in imajo tudi 'Enterprise cene' od 300 pa do kakšnih 800€...


ja, res je, če se prav spomnim bi naj 1 AP stal več kot 1000 eur

če se vrnemo na Ubiquiti UniFi AP AC LITE ali AC LR, še vedno mi ni jasen ta koncept...

torej AP se priklopi na router (prost lan priključek) preko mrežnega kabla, AP dobi potrebno energijo kar preko mrežnega kabla
to potem pomeni da lahko na routerju izklopim wifi, če unifi oddaja boljši, močnješi signal, oz pustim oba??
AP se skonfigurira preko PC-ja ki je priklopljen na router, nato za delovanje AP, PC ni več potrebno, da je vklopljen

prosim popravite če je moje "nakladanje" ;) nepravilno

ali že kdo sploh uporablja te unifi naprave?

ali ni bolje nabavit kakšen router z dolgim dosegom, archer C5, C7....?, ne vem kateri imajo najdaljši doseg? oz podaljšat doseg preko električnih vtičnic

hvala za vaše odgovore

LP

darkolord ::

Unifi se kar precej uporabljajo.

Načeloma je tako kar si napisal, edino za elektriko moraš še vedno priključit napajalnik (naprava sicer potem dobi elektriko preko mrežnega kabla, ampak ne kar direkt iz routerja)

knap ::

vprašanje za miljon dolarjev, nabavit to zadevo oz raje vzeti boljši router oz range extender za elek. vtičnico...?
LP

kumer ::

test
http://arstechnica.com/gadgets/2015/10/...
sicer nisem vsega prebral, ampak za domače okolje se mi to zdi kar komplicirana zadeva
____

kateri range extender preko vtičnic priporočate?

hvala

LP

SeMiNeSanja ::

knap je izjavil:

vprašanje za miljon dolarjev, nabavit to zadevo oz raje vzeti boljši router oz range extender za elek. vtičnico...?
LP

Odvisno od tvojih potreb.

Če potegneš kabel in gor navesiš AP, boš lahko izkoristil 100% WiFi sposobnosti AP-ja, saj gre promet potem naprej po kablu. Če pretakaš datoteke, gledaš vido, ki ga imaš na network share-u, poganjaš torrente preko WiFi, bo ta princip bistveno bolje deloval, kot če si postaviš range extender.

Za nekoga, ki pa zgolj brska po internetu, pregleduje gmail pošto, ne prenaša nekih večjih datotek, pa lahko tudi range extender zadovolji potrebe.

Problem teh extenderjev je v tem, da nimaš na razpolago cele pasovne širine, saj jo v bistvu prepoloviš, ker mora iste podatke posredovati naprej preko WiFi.

Glede napajanja pri AP-jih pa večinoma imajo možnost direktnega napajanja s pomočjo malega napajalnika, ki ga vtakneš v vtičnico. Ker se pa takšni, kot Unifi običajno montirajo nekam pod strop, postane ta način napajanja problematičen, saj imaš le redko pod stropom kakšno vtičnico.

Tako potem pride v poštev napajanje preko mrežnega kabla - PoE.
Ta je lahko izveden na dva načina:
1.) router ali switch kamor ga priključiš, ima port z PoE. V tem primeru router ali switch sam poskrbi za napajanje AP-ja.
2.) s pomočjo PoE injektorja. Ker večina domačih routerjev in switchev nima podpore za PoE,se lahko med router in AP priključji takozvani 'injektor', ki v mrežni kabel dovaja potrebno napajalno napetost za AP ali drugo napravo, ki jo imamo priključeno na mrežni kabel.
Večina AP-jev in kamer danes podpira PoE. Kadar pa imamo opravka z napravo, ki te podpore nima, se pred njo lahko priključi tzv. splitter, katerega funkcionalnost je obratna od injektorja. Iz mrežnega kabla odvzame napajalno napetost in omogoča direktni priključek na napajanje naprave.

SeMiNeSanja ::

kumer je izjavil:

test
http://arstechnica.com/gadgets/2015/10/...
sicer nisem vsega prebral, ampak za domače okolje se mi to zdi kar komplicirana zadeva

Kateri del se ti zdi zakompliciran? Osnovne nastavitve za 'domačo rabo' se naredijo z čarovnikom v 4 korakih, od katerih nobeden ni nič kunštega. Nastaviš SSID in geslo, to je pa že to. V bistvu manj kunštvanja, kot če vzameš router, celo manj kot pri range extenderjih.

Če zadeva potem omogoča še dodatne možnost, katerih se poslužiš, ko jim postaneš dorasel, ali pa se pokaže potreba zanje, pa je za moje pojme zgolj en velik plus.

knap ::

SeMiNeSanja, hvala za temeljit odgovor :)

Kje se nabavi PoE injektor in kakšne so cene, tega ši nisem zasledil.
Imaš ti morda ta unifi AP oz ali si ga morda že videl v "akciji"?

Še to, če torej priklopim AP na router in je ta blizuj njega, potem lahko wifi na routerju izklopim?
Oz ali lahko imamo oboje, kaj potem imam dva brezžična omrežja?

Hvala

LP

Dami ::

knap je izjavil:

SeMiNeSanja, hvala za temeljit odgovor :)

Kje se nabavi PoE injektor in kakšne so cene, tega ši nisem zasledil.
Imaš ti morda ta unifi AP oz ali si ga morda že videl v "akciji"?

Še to, če torej priklopim AP na router in je ta blizuj njega, potem lahko wifi na routerju izklopim?
Oz ali lahko imamo oboje, kaj potem imam dva brezžična omrežja?

Hvala

LP

PoE injector dobiš priložen. Bolj podrobno o Unifijih lahk najdeš na njihovem forumu.
Če ga boš imel poleg ruterja, potem tam ne rabiš wifija. Lahk imaš oboje, vendar priporočam da unifi potem postaviš kjer želiš boostati sprejem. Še vedno ga pa moraš povezati prek kabla na ruter.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

SeMiNeSanja ::

Jaz Unifi AP-ja nimam sem pa že večkrat razmišljal, če bi vzel kakšnega za malo poigrat se.

Uporabljam (na izgled) podoben AP, ki ima nekoliko drugačem pristop za konfiguriranje in sega v enterprise razred AP rešitev (cena okoli 900€).
Prišel je skupaj z napajalnikom, tako da sem ga nekaj časa napajal na vtičnico. Zdaj imam router, ki ima en PoE port, tako da je direktno preko mrežnega kabla napajan.

Unifi, če se ne motim, pride z priloženim injektorjem (vsaj glede na slike iz Ars technica članka, ki ga je nekdo zgoraj linkal). Tako zaradi tega nimaš nobenega dodatnega stroška.

V istem prostoru nima smisla poganjati dva WiFi-ja, ker se na koncu znata še motiti med seboj.
Če pustiš oba delovati je prepuščeno tvoji izbiri, ali boš imel dodaten SSID ali pa oba nastaviš na isti SSID. Zadnja varianta poenostavi sprehajanje po hiši (roaming), saj samo enkrat skonfiguriraš stvar in se samodejno seliš med AP-ji, ki so na dosegu, brez da bi rabil dodatne SSID-je in gesla vpisovati v svoje naprave.
Slaba stran tega pa je, da na prvi pogled nikoli nisi čisto 100%, na katerem AP si zdaj res priključen, tako da moraš že malo globlje pobrskat, da to ugotoviš.

knap ::

OK, hvala

Razmišljam podobno kot ti, rad bi se malo poigral :) z to igračo...
Morda pa na koncu še izpade kot zelo dobra naložba...

Bom morda celo nabavil, moti me to da ni testov na internetu, razen tega ki je zgoraj omenjen.

še ena slo trgovina:
https://www.senetic.si/ubiquiti/unifi/?...
ki pa je dražja od nvnetworks:

http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
83,61 eur (z ddv)

http://www.nv-networks.com/en/ubiquiti-...
102,91 eur (z ddv)

http://www.nv-networks.com/en/uap-ac-pr...
140,21 eur (z ddv)

LP

gregor ::

zanimiva debata :)

unifi se lahko pritrdi na steno ali na strop (stran 7 oz 11), prav tako ima POE adapter (stran 15 - to velja samo za verzijo z enim AP):

https://www.ubnt.com/downloads/guides/U...

nabavit boljši router (npr archer C7 ipd) ali nabavit unifi pa ni lahka odločitev ;)

LP

SeMiNeSanja ::

gregor je izjavil:


nabavit boljši router (npr archer C7 ipd) ali nabavit unifi pa ni lahka odločitev ;)

Če imaš dosti (beri: preveč) denarja, je odločitev preprosta.
Ampak v mojem primeru potem nebi padla na archer kot router ampak bi posegel en razred višje.

AC_DC ::

Če kdo ravno kupuje router:
na bolhi je od včeraj popoldne Linksys WRT1900ac za 100 eur:
http://www.bolha.com/racunalnistvo/mrez...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

gregor ::

SeMiNeSanja je izjavil:

gregor je izjavil:


nabavit boljši router (npr archer C7 ipd) ali nabavit unifi pa ni lahka odločitev ;)

Če imaš dosti (beri: preveč) denarja, je odločitev preprosta.
Ampak v mojem primeru potem nebi padla na archer kot router ampak bi posegel en razred višje.


Če te prav razumem, če imam preveč denarja, nabavim AP? Sem te prav razumel? Kateri AP?

Glede routerjev pa me zanima kateri je najboljši nakup v rangu 100 eur.
In pa kaj je za tebe ena klassa višje, 150 eur, 200 eur..., keterega predlagaš v tej klasi?

Hvala

LP

SeMiNeSanja ::

gregor je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

gregor je izjavil:


nabavit boljši router (npr archer C7 ipd) ali nabavit unifi pa ni lahka odločitev ;)

Če imaš dosti (beri: preveč) denarja, je odločitev preprosta.
Ampak v mojem primeru potem nebi padla na archer kot router ampak bi posegel en razred višje.


Če te prav razumem, če imam preveč denarja, nabavim AP? Sem te prav razumel? Kateri AP?

Glede routerjev pa me zanima kateri je najboljši nakup v rangu 100 eur.
In pa kaj je za tebe ena klassa višje, 150 eur, 200 eur..., keterega predlagaš v tej klasi?

Hvala

LP

Ne... če imaš preveč denarja, kupiš Ferarija in Rollce Royce! Kdo se bo vozil s fičotom in stoenko, če denar ni problem?


Definitivno boš boljše rezultate dosegal, če boš imel en router z WiFi na enem koncu, na drugega, kjer začne signal šepati, pa dodaš accesspoint.
Tudi če greš kupovat še tako drag router z nevem kako sofisticiranimi antenami, ne more naresti istega efekta, kot ga lahko dosežeš z dodatnim AP.

Kaj potem na koncu izbereš kot AP je pa tvoja izbira. AP je vsekakor lahko tudi kakšen dodatni router, ki igra zgolj vlogo accesspointa, lahko pa je naprava, ki se že v osnovi prodaja kot AP (npr. Unifi).

AC_DC ::

gregor
Glej moj prejšnji odgovor :)).
V primeru da prodajalec nima dokumentacije, potem raje glej kaj drugega.

Invictus ::

AC_DC je izjavil:

Če kdo ravno kupuje router:
na bolhi je od včeraj popoldne Linksys WRT1900ac za 100 eur:
http://www.bolha.com/racunalnistvo/mrez...

Ga je kdo kupil?

To je sumljivo poceni ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gregor ::

SeMiNeSanja je izjavil:

gregor je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

gregor je izjavil:


nabavit boljši router (npr archer C7 ipd) ali nabavit unifi pa ni lahka odločitev ;)

Če imaš dosti (beri: preveč) denarja, je odločitev preprosta.
Ampak v mojem primeru potem nebi padla na archer kot router ampak bi posegel en razred višje.


Če te prav razumem, če imam preveč denarja, nabavim AP? Sem te prav razumel? Kateri AP?

Glede routerjev pa me zanima kateri je najboljši nakup v rangu 100 eur.
In pa kaj je za tebe ena klassa višje, 150 eur, 200 eur..., keterega predlagaš v tej klasi?

Hvala

LP

Ne... če imaš preveč denarja, kupiš Ferarija in Rollce Royce! Kdo se bo vozil s fičotom in stoenko, če denar ni problem?


Definitivno boš boljše rezultate dosegal, če boš imel en router z WiFi na enem koncu, na drugega, kjer začne signal šepati, pa dodaš accesspoint.
Tudi če greš kupovat še tako drag router z nevem kako sofisticiranimi antenami, ne more naresti istega efekta, kot ga lahko dosežeš z dodatnim AP.

Kaj potem na koncu izbereš kot AP je pa tvoja izbira. AP je vsekakor lahko tudi kakšen dodatni router, ki igra zgolj vlogo accesspointa, lahko pa je naprava, ki se že v osnovi prodaja kot AP (npr. Unifi).


ok, hvala, vse jasno :)
Samo to mi še povej, kateri router v rangu 100 eur bi ti nabavil?

Hvala

lp

Spock83 ::

deadbeef ::

Gapi je izjavil:

Poleg tega pa cisco ne dela brez namenskega kontrolerja. To so le predvidevanja. Tako unifi je verjetno res najboljša izbira glede P/P.


To ni čisto res nove serije delajo tudi brez kontrolerja oz. ga imajo build-in. 1830 Series vem da ga majo vgrajenga.

http://www.cisco.com/c/en/us/products/w...

čuhalev ::

Kolikor sem bral tudi Unifi AC PRO od neke verzije naprej potrebuje kontroler, ki je programska oprema temelječa na Javi. Razumel sem, da brez ne dela oziroma ga ne moreš nastavljati, kar je precej „lame.“

darkolord ::

Vsi Unifi rabijo kontroler za prvo nastavitev, potem ga ne rabiš več.

Zadeva je v bistvu super zaradi tega, ker če imaš več APjev, nastavljaš vse na enem mestu in se vse posodablja avtomatsko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

čuhalev ::

darkolord je izjavil:

Vsi Unifi rabijo kontroler za prvo nastavitev, potem ga ne rabiš več.
In v čem se razlikuje prva nastavitev od druge, da prva potrebuje namensko programsko opremo, drugo pa je mogoče opraviti recimo skozi http?

darkolord je izjavil:

Zadeva je v bistvu super zaradi tega, ker če imaš več APjev, nastavljaš vse na enem mestu in se vse posodablja avtomatsko.
Da, ampak doma več kot dva ne boš imel, čeprav bi lahko zasnovali opremo tako, da bi bila en AP master, ostale AP pa slave. Zmogljive so dovolj.

SeMiNeSanja ::

Če imaš samo eden AP ali dva, je 'always on' kontroller nekaj, kar nekako ne želiš imeti, še najmanj v neki Java izvedbi, zaradi katere mora potem en računalnik biti prižgan nonstop. Če pa ga rabiš vžgat samo za spremembo konfiguracije, pa se da preboleti, lahko ima celo kakšne prednosti pred spletnim vmesnikom, ki je koneckoncev le omejen z zmožnostmi html-a in brskalnika.

Čim imaš več AP-jev kontroller postaja vse bolj zanimiv, saj ti poenostavlja upravljanje. Kljub temu pa ni nujno pri vseh rešitvah, da mora bito kontroller ves čas razpoložljiv. Pri nekaterih rešitvah je potreben zgolj za spremembo konfiguracije in morebitno posodabljanje firmware-a. Razlik med implementacijami je toliko, kot je ponudnikov, se mi zdi.

Najbolj kritične se mi zdijo rešitve, ki imajo kontroller nekje v oblaku. Če internetna povezava pade, AP-ji še delujejo, ne moreš pa narestu nobene spremembe v konfiguraciji. Auč!

UTM proizvajalci Fortinet, Dell Sonicwall in WatchGuard imajo kontroller za AP-je integriran kar na požarni pregradi. Za mala in srednje velika podjetja idealno, saj ni treba posebej poganjati (kupovati?) še ene škatle. Integracija z požarno pregrado ima še to prednost, da na istem mestu tudi definiraš, kakšen promet boš dovolil med VLANI oz. SSID-ji ki so 'pripeti' na VLAN-e. Žal pa so accesspointi tu v enterprise cenovnem razredu, po funkcionalnosti pa sem in tja manjka kakšen feature, ki ga najdeš pri 'wifi only' ponudnikih.

Skratka, nobody is perfect.

gregor ::

Spock83 je izjavil:

Tega http://www.amazon.com/D-Link-Smartbeam-...


To je hec oz ali resno misliš, ker nima ravno dobrih komentarjev (ocena 3,6 od 5)...

Ali torej ta:

http://www.amazon.de/TP-Link-Archer-C7-...

za cca 100 eur ni dobra izbira.

http://thewirecutter.com/reviews/best-w...

Če ni, prosim predlagajte boljšo zadevo.

Hvala

LP

zila90 ::

Mene pa zanima kaj pravite na Mini 360 Portable USB Wifi Pocket Network Wireless Router, ki se ga dobi na ebay-u?
Uporabljal bi ga za občasno povezovanje preko računalnika z Arduinom oz. njegovim wi-fi vmesnikom.

SeMiNeSanja ::

zila90 je izjavil:

Mene pa zanima kaj pravite na Mini 360 Portable USB Wifi Pocket Network Wireless Router, ki se ga dobi na ebay-u?
Uporabljal bi ga za občasno povezovanje preko računalnika z Arduinom oz. njegovim wi-fi vmesnikom.

Ali za to sploh potrebuješ Router? Mogoče se da tudi kar preko 'Ad-Hoc' povezave? (ne spoznam se na Arduino in njegove sposobnosti, zgolj ugibam)

Drugače pa tista igračka najbrž 'nekaj' dela. Itak najbrž ne potrebuješ nevem kakšne zmogljivosti in domet, tako da bi v bistvu moral katerikoli AP/router služiti namenu.

Spock83 ::

gregor je izjavil:

Spock83 je izjavil:

Tega http://www.amazon.com/D-Link-Smartbeam-...


To je hec oz ali resno misliš, ker nima ravno dobrih komentarjev (ocena 3,6 od 5)...

Ali torej ta:

http://www.amazon.de/TP-Link-Archer-C7-...

za cca 100 eur ni dobra izbira.

http://thewirecutter.com/reviews/best-w...

Če ni, prosim predlagajte boljšo zadevo.

Hvala

LP


Ni hec. JIz izkušenj vem da je dober ter stabilen. Doma sem ga skora jeno leto uporabljal in ni delal težav. No zdaj vidim da je prišla nova hw revizija B, ki ima tudi čist drugi GUI. Kako ta deluje ne vem.

Spock83 ::

Drugače vsi ti routerji imajo več ali manj isit čipset. Razlika je samo v tem, koliko kdo dobro pokrpa buge in naredi zadevo stabilno.

dvihtelic ::

Imam Archer c7, samo zanima me, ali moram nastavit kaj posebej ali kaj, ker nečakinja v spodnjem delu hiše komajda lovi signal? Ne vem nekje sem bral da so omejili signal, ampak toliko bi pa le moral loviti...Je pa res, da je v betonski plati, ki ločuje nadstropje,polno železa, niso šparali...lahko kdo pomaga?

SeMiNeSanja ::

dvihtelic je izjavil:

Imam Archer c7, samo zanima me, ali moram nastavit kaj posebej ali kaj, ker nečakinja v spodnjem delu hiše komajda lovi signal? Ne vem nekje sem bral da so omejili signal, ampak toliko bi pa le moral loviti...Je pa res, da je v betonski plati, ki ločuje nadstropje,polno železa, niso šparali...lahko kdo pomaga?

Pa od kje vam ideje, da bi moral en router pokrivati kar celo bajto?
Signal na 2,4 GHz se hitro porazgubi, čim so mu v napoto kakšne resnejše ovire, da o 5 GHz pasu sploh ne govorimo. Pogosto ne moreš z enim routerjem pokriti niti enega nadstropja, kaj šele druga nadstropja, med katerimi so železobetonske plošče.

Tudi če nek router omogoča 'navijanje' oddajne moči, ne moreš preko njega 'naviti' oddajnik na strani uporabnika. Ponavadi vidimo samo s kolikošno jakostjo zaznavamo signal routerja, ne vidimo pa, s kakšno jakostjo router nas še lahko zaznava.
Dvigovanje oddajne moči (kadar je to možno) pa spet prinaša druge problem in je včasih celo kontraproduktivno. V profi postavitvah, kjer je več dostopnih točk na manjšem prostoru zaradi velikega števila uporabnikov, se celo zmanjšuje oddajno moč, ne pa da bi se jo navijalo.

Če hočeš imeti tudi v drugem nadstropju spodoben signal, je najbolje postaviti dodatno dostopno WiFi točko in to čim bližje uporabniku, ki ta dostop potrebuje.
Danes je na voljo vrsta rešitev, med katerimi izbereš tisto, ki je zate najbolj primerna. Imaš tzv. 'Range extenderje', powerline adapterje in običajne dostopne točke/routerje, ki jih povežeš preko UTP kabla. Zadnja varianta zagotavlja najbolj kakovostno rešitev, problematično pa je za marsikoga napeljati tisti dodatni kabel med nadstropji.
««
33 / 127
»»