» »

Nakup daljnogleda-prosim za pomoč

Nakup daljnogleda-prosim za pomoč

1
2
»

Okapi ::

Človeku je daljnogled za 60 evrov predrag, ti mu greš pa ponujat take za 150+ >:D

O.

lakkon ::

gruntfürmich,

zahvaljujem se za podanih par modelov. a kot sem rekel, iščem nekaj poceni, za v hribe. toliko da si kaj približam, kar me bolj zanima. ko bom potreboval kakšno boljšo mašino - ki je verjetno ne bom nosil po hribih - pa mi utegnejo modeli, ki ste jih našteli, priti prav. samo en primer: zadnjič kolega ful uporabljal telefon med pohodom in ga je dodobra razbil zaradi male nerodnosti pri sestopu, ko ful veter pihal. fotoaparat pa mu je tudi že padel parkrat, a za zdaj še OK deluje, čeprav ne zgleda več lepo. tudi zaradi tega gledam sedaj na nizkocenovni razred. je pa res, da sem že za toliko drugih tehničnih stvari kot tudi za opremo in oblačila za prosti čas in za hribe zmetal toliko denarja, da mi je za ziher polovico od njih morda celo žal, da nisem vzel nekoliko cenejših izdelkov, za katere sem prepričan da bi skorajda v enaki meri zadovoljili moje potrebe. zato sem si rekel sedaj: potrebujem daljnogled, preveč denarja pa zanj ne mislim dati. in zakaj ne bi gledal v nizkocenovni razred, če sem mi glede na dobljene info, na kaj moram paziti ob nakupu med njimi opazil kar nekaj modelov, ki izpolnjuje želje. pa tudi na kar nekaj forumih so bili tisti Celestron kar dobro ocenjeni glede na njihovo ceno. odločil se bom za enega od teh manjših, edina dilema mi je, koliko minimalno naj mi omogoča maximalno povečavo.

če gledam na čim večjo povečavo in čim manjšo velikost in težo je kot kaže idealni izbor:
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_... (12,7x11,4x5,1cm; 227g)
ok, moram iskreno priznati: teh 20 eur za daljnogled mi deluje res smešno cenovno ugodno. a bo res zadovoljil moje apetite v hribih?

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Človeku je daljnogled za 60 evrov predrag, ti mu greš pa ponujat take za 150+ >:D

O.

želel sem samo, da ne bi pri ogledu nečesa rekel 'za ta klump je pa še 30€ bilo škoda dat', ampak da bi nekoč rekel 'ja, tale daljnogled je že star, ampak je kvaliteten in se zelo lepo vidi skoz.'
da bi pa za vsako kaj moral razbiti ko grem kam mi je pa tuje kot antarktika. niti kot froc nisem bil tako neroden...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Isotropic ::

mogoce kdo ve, kuk stane un iz fotone, ki je tut za vojsko? ima integriran LRF in neko povezavo za networking (nic posebnega, verjetno sam rs232)

lakkon ::

Ok, danes, jutri grem v nakup. Spet mi uspelo napisati en esej, za kar se že vnaprej opravičujem. Mislim da glede na pridobljene info in moje želje bi moral vzeti vsaj 10x povečavo. Ostali smo mi ti 3 modeli v ožjem izboru:

http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_... (17,3x13.7x7.4cm; 765g)
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_... (12,7x11,4x5,1cm; 227g)
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_... (14.2x9.1x5.6; 369g)

Če gledam samo na to, da bi nova pridobitev zasedla čim manj prostora v nahrbtniku, sta druga dva jasno v prednosti.
Zna biti, da bi ta novi daljnogled uporabljal tudi v druge namene (tudi v malce slabših pogojih (svetloba!) in torej ne bi kupil še kakšnega drugega za to. Glede na dosedanje izkušnje sem tudi prišel do zaključka, da mi ne bo težko najti prostora zanj v nahrbtniku. V tem primeru dajem prednost prvemu, večjemu modelu.

Imam očala za na daleč. s sabo v glavnem nosim takšna običajna, ki so tudi sončna. A je res pri ta manjših dveh tole problem, kar sem prebral pri enem mnenju uporabnika?
...You have to take off your glasses, fairly normal in this size class at this price...
Kaj pa pri prvem modelu?

Še nekaj me muči. Ne razumem, kakšna je razlika npr med 7-21x in 10x povečavo. a pri 10x takoj vidimo objekt 10-krat večji oz. 10-krat bližje, kot v resnici je in je to edina možna povečava? Pri 7-21x pa vidimo objekt z najmanj 7-kratno povečavo, največ pa z 21-kratno povečavo? Pri obeh pa se glede na situacijo še izostruje slika, ne? Pri 7-21x se kot pri fotoaparatu spreminja povečavo?

A ni potem skorajda nekak logično, da bi morali biti daljnogledi z možnostjo spreminjanja povečave bolj ustrezni, saj jih s tem res lahko uporabimo v več namenov, v spremenljivih pogojih, ki so tudi lahko v naravi, v hribih?

Velikokrat sem s sabo vzel od 0,5l do celo 1,5l vode preveč. Sedaj, ko bolje ocenim, koliko dejansko česa potrebujem (tudi količina, vrsta oblačil in ostalo), se mi teh slabih 800g ne bi poznalo in bi vzel tega:
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_... (17,3x13.7x7.4cm; 765g)

Bo ta pravi? Problemov kaj zaradi nošenja očal? Kje vidite slabosti pri takšnem tipu daljnogleda (7-21x) v primerjavi z tistima z 10x oz. 16x?

Katerega bi vi vzeli v moji situaciji in zakaj?

lakkon ::

jasno, če bi velikokrat tekom posameznega pohoda v gorah uporabljal daljnogled, ne bi bilo najbrž ravno prijetno ta večjega non stop jemati iz nahrbtnika. tudi težko bi ga verjetno imel okrog vratu zaradi njegove velikosti. tudi pri sami hoji, vzpenjanju, plazenju ni dobro imeti pred sabo karkoli...manjši bi bili že bolj ustrezni. samo tekom pohodov se itak naredi par pavz in se že vzame iz ruzaka daljnogled (če se vidi kaj zelo zanimivega, tako da mi to vseeno ne bi bil problem).

Okapi ::

Zum daljnogledi (to so ti s spremenljivo povečavo, recimo 7-21x) so optično precej slabši, slika pa temnejša, zlasti pri večjih povečavah. Ne priporočam. Vzemi tistega 10x25 za 20 evrov in nehaj komplicirati. Če se ti bo pa čez čas zazdelo, da ni dovolj dober (ko boš v hribih, ga primerjaj z daljogledi drugih planicev), ga nekomu podari in kupi boljšega.

O.

gruntfürmich ::

glej lakkon, tko kot ti kompliciraš se komplicira pri daljnogledih za 1000+€.
kar boš pa ti kupil pa je itq ŠROT od šrota. in če izbiraš šrot, ga ni na svetu človeka ki bi ti znal izbrati najboljši šrot med šrotom.
tko, upam da sem ti skrčil izbor, ker je popolnima vseeno ali izbereš prvi linkan šrot ali zadnji. vse skupaj bo eno veliko sranje. ker za 40€ ne dobiš nič pametnega...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

Dej ne bluzi, kakšn šrot? Za 40€ se vsekakor dobi povsem zadosti kvaliteten daljnogled za opazovat hribe, vrhove in ptiče. V Leclercu so pred kratkim prodajali Celestron SkyMaster 15X70 za slabih 60€, pa je po mnenju nekaterih astronomov, ki so ga preizkusili ponoči, precej kvaliteten.
Jaz sem pred 15leti nabavil Bresser 10X50 za zdajšnjih 20€, pa mi še zdaj odlično služi za astronomska opazovanja.

gruntfürmich ::

pravim iz izkušenj. imam dražji daljnogled (500€), pa sem tudi uporabljal cenenega.
sj se vidi z cenenim, lahko tudi lepo, ampak če pa misliš uporabljat, ti bo že tak za 500€ dosadil, in boš iskal kvaliteto (ki ne razpade čez 1 leto) za 1000€.
če ga pa ne uporabljaš ali ga imaš 2× letno, pa je vseeno kakšen šrot za 30€ kupiš...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

Ja seveda, daljnogled za 500€ bo razpadel po 1 letu.

1000€ stanejo 20cm SC telekopi na GO-TO montaži...

lakkon ::

ok, hvala za vaše odgovore.

naredil bom takole kot mi svetoval Okapi. kupim zdej tega za cca 20 eur Celestron. če bo v redu, ga pač imam. če pa se mi apetiti povečajo ali bo karkoli narobe z njim, pa kupim dokaj majhen, lahek, zmogljiv daljnogled bolj priznanih znamk.

če željenega ne najdem v Sloveniji oz. če bo njegova cena občutno višja pri nas, ga pač naročim v tujini. slednje bi že sedaj storil, a kaj ko bi moral zelo dolgo, predolgo čakati nanj. Dopusta bo namreč kmalu konec...

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

Ja seveda, daljnogled za 500€ bo razpadel po 1 letu.

1000€ stanejo 20cm SC telekopi na GO-TO montaži...


ne, nisem rekel da bo tak za 500 razpadel pač pa da bo tak za 30 razpadel, pri tistem za 500 pa boš že videl napake pri kvaliteti slike.
1000€ pa so vsopni modeli v svet kvalitete, ki se raztegne čez 2000 pri swarovcu...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

No, preveč nakladati vseeno ni treba. Za 500 evrov dobiš odličen daljnogled, tudi od Leice, recimo, za jurja vrhunskega, tudi z umirjevalnikom slike, če je treba, kar je več, je pa preseravanje za tiste, ki imajo pač preveč denarja.

O.

gruntfürmich ::

nič ne nakladamo, samo pogovarjamo se. sem pač mnenja, da če daljnogled UPORABLJAŠ potem ne sklepaš kompromisov če ni potrebno in zagoniš 1000€ če lahko. če pa ga ne uporabljaš pa ni važno katerega za 30€ kupiš...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

V 99,99% primerov se verjetno sklepa kompromise in se ne zagoni zlahka 1000€ pri nakupu take stvari, kot je daljnogled...
No, vsaj jaz ne poznam človeka, ki bi dal toliko denarja za binokular, razen tebe. :)

fujtajksel ::

gruntfürmich je izjavil:

glej lakkon, tko kot ti kompliciraš se komplicira pri daljnogledih za 1000+€.
kar boš pa ti kupil pa je itq ŠROT od šrota. in če izbiraš šrot, ga ni na svetu človeka ki bi ti znal izbrati najboljši šrot med šrotom.
tko, upam da sem ti skrčil izbor, ker je popolnima vseeno ali izbereš prvi linkan šrot ali zadnji. vse skupaj bo eno veliko sranje. ker za 40€ ne dobiš nič pametnega...

Tipična zabloda ;)
Med šrotom za 50-100€ so veliko večje razlike kot med onimi razreda 500-1000€, pa je z onimi ta poceni je marsikdo čist zadovoljen. Ampak znalci se bodo na žive in mrtve prepucavali nad razno high-end opremo in iskali subtilne razlikice, nad cenenim šrotom pa so preveč vzvišeni, čeprav bi znali. Neznalci pač ne znajo, če se že lotijo imajo čudne kriterije. In v tem je keč da ga ni na svetu človeka.
Jst daljnogled za silo nadomeščam s stabiliziranim foto teleobjektivom + povečevalnik na okularju aparata. Stabilizacija je fina reč, za opazovanje sicer včasih pomaga bolj kot za ostro fotko.

Okapi ::

Ampak znalci se bodo na žive in mrtve prepucavali nad razno high-end opremo in iskali subtilne razlikice,
Prej wannabe znalci.>:D Pravi profesionalci kupijo funkcionalno orodje, s prestižnimi modeli se pa en pred drugim hvalijo nedeljski lovci in ljubiteljski birdwatcherji.

O.

gruntfürmich ::

fujtajksel je izjavil:

Med šrotom za 50-100€ so veliko večje razlike kot med onimi razreda 500-1000€, pa je z onimi ta poceni je marsikdo čist zadovoljen.

se strinjam. jih veliko takih poznam. zato pa sem prvotno predlagal daljnogled za ~100€. ne pa za 30€...

se ne zagoni zlahka 1000€ pri nakupu take stvari, kot je daljnogled...

seveda se ne zagoni zlahka. ampak poglej še strošek pri uporabi tako kvalitetnega daljnogleda v roku 30 let, in enega poceni ki ga vsako leto razbiješ, nekje izgubiš...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ne vem sicer, kakšne modele imaš ti v mislih, ampak pri tistih, ki jih jaz poznam, je razlika med 500 in 1000 evri zlasti v kakovosti leč (pa polnjeni so z dušikom, recimo), ne v robustnosti ohišja in mehanskih delov. Tako da razbiješ z enako lahkoto tistega za 500 kot tistega za jurja evrov.

Argument o izgubljanju je pa sploh smešen in če kaj, govori proti nakupu daljnogleda za jurja. Očitno ti misliš, da takega za 1000 evrov lažje najdeš, ko ga izgubiš, kot kakšnega cenejšega. Naj ti izdam dobro varovano skrivnost - ni res:))

Pa še nekaj je res - kar se kakovosti tiče, boš po 30 letih na boljšem, če danes kupiš daljnogled za 500 evrov in nato čez 15 let še enega za ekvivalent 500 evrov, kot če takoj kupiš enega za jurja. Napredek pri daljnogledih sicer ni prav hiter, ampak čez 15 let bodo verjetno imeli tudi taki za 500 evrov že stabilizacijo.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

gruntfürmich ::

vsekakor okapi, vsekakor. z vsem se strinjam s tabo.:)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fujtajksel ::

Okapi je izjavil:

Prej wannabe znalci.>:D Pravi profesionalci kupijo funkcionalno orodje, s prestižnimi modeli se pa en pred drugim hvalijo nedeljski lovci in ljubiteljski birdwatcherji.

No, maš take in drugačne. Znalci s komercialnim interesom znajo razlike dobro napihnit pa še precej megle zraven prodat, tako da denar odteče od snobov s preglobokimi denarnicami, s čimer tudi ni nič narobe. Razlike seveda so in pravi znalci vedo kolk kej šteje. Je pa pač velikokrat tako da nekaj kupiš kar hočeš dobro stvar, pa bi s pol cenejšo ali pol dražjo prav tako preživel.

JebatGa ::

Ponovno odpiram temo.

Rabim pomoč. Odločil sem se za nakup daljnogleda, vendar ko sem gledal cene sem opazil da so daljnogledi v ZDA mnogo cenejši. Res mnogo cenejši. Tistega ki sem ga imel ogledanega je v Sloveniji, oz. tudi v Evropi, nad 400 evrov, medtem ko je v ZDA v najcenejši trgovini 215 dollarjev. Problem pa je, ker noče noben pošiljat v Slovenijo. Rekli so mi od tega, da carina izdelke zavrača in pošilja nazaj, da imajo tu lokalne distributerje, do tega da daljnogleda po zakonu ZDA sploh ne smejo poslat iz njihove države. Ima kdo kakšno idejo kako lahko jaz dobim ta daljnogled? Seveda za čim manj stroškov. Hvala za odgovore.

gruntfürmich ::

shipto je učasih to delal.
drugače pa povej kateri daljnogled, da vidimo če je tvoje naprezanje smoterno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

JebatGa ::

Gre za daljnogled Bushnell Legend Ultra HD 10x42.

gruntfürmich ::

ja, bushnelli so čez lužo zelo ugodni. zadnje čase manj ker je euro šibak, ampak vseeno.
najbolj uprašat optik trade, kateri so tega ranga. da bi za tak denar katirega drugega tu dobil, z garancijo in vsem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Na ebayu jih je precej, ki pošiljajo v Slovenijo. Najcenejši je za 207 dolarjev + 32 dolarjev poštnine + 49 dolarjev uvoznih dajatev. Se pravi skupaj 288 dolarjev ali 230 evrov.

http://www.ebay.com/itm/Bushnell-Legend...

S tem da najcenejša cena v ZDA je v resnici 100 dolarjev, pri buydig.com (cena je 200 dolarjev, dobiš pa še bon za 100 dolarjev). Tako da najbolje bi bilo, če dobiš nekoga, ki bi to kupil v ZDA in ti poslal (ali prinesel). Ali pa če poznaš koga v VB, ker buydig pošilja tudi tja.

O.

Okapi ::

Drugače pa, a je ta Bushnell (opazno) boljši od recimo Nikon ProStaff 7 8x42, ki ga dobiš na nemškem Amazonu za 160 evrov (+ poštnina)? V ZDA stane približno toliko kot tisti Bushnell.

BorutO ::

JebatGa ::

BorutO je izjavil:

Daljnogledi vseh vrst:
http://www.optics-trade.eu/shop/si/dalj...

Jebeš optics trade. Dragi so ko hudič.

Okapi je izjavil:

Na ebayu jih je precej, ki pošiljajo v Slovenijo. Najcenejši je za 207 dolarjev + 32 dolarjev poštnine + 49 dolarjev uvoznih dajatev. Se pravi skupaj 288 dolarjev ali 230 evrov.

http://www.ebay.com/itm/Bushnell-Legend...

S tem da najcenejša cena v ZDA je v resnici 100 dolarjev, pri buydig.com (cena je 200 dolarjev, dobiš pa še bon za 100 dolarjev). Tako da najbolje bi bilo, če dobiš nekoga, ki bi to kupil v ZDA in ti poslal (ali prinesel). Ali pa če poznaš koga v VB, ker buydig pošilja tudi tja.

O.

Kaj točno pomeni 49 dolarjev uvodnih dajatev? Kaj to pomeni da je carina vračunana ali kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JebatGa ()

Okapi ::

Carine ni, vračunan je DDV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

JebatGa ::

Okapi je izjavil:

Carine ni, vračunan je DDV.

Meni tole ni čisto jasno. Kateri DDV je vračunan? Od države prodajalca ali naš?

Aja pa hvala za vso pomoč.

Okapi ::

Ajoj, očitno prvič nekaj kupuješ v tujini. Ko nekaj kupiš po pošti izven EU, moraš pri nas plačati 22% DDV. Nekateri ameriški trgovci ti delo olajšajo in oni poravnajo naš DDV, tako da tebi ni treba ob prispetju pošiljke nič več plačati.

gruntfürmich ::

opticstalk.com
tule lahko malce brskaš če najdeš kakšne pametne primerjave...

če si kje blizu štajerske optictrade vsake toliko časa razstavi svojo optiko za ogled, tako da lahko velik spekter pogledaš skozi svoje oči in se potem odločiš kako in kaj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

JebatGa ::

Okapi je izjavil:

Ajoj, očitno prvič nekaj kupuješ v tujini. Ko nekaj kupiš po pošti izven EU, moraš pri nas plačati 22% DDV. Nekateri ameriški trgovci ti delo olajšajo in oni poravnajo naš DDV, tako da tebi ni treba ob prispetju pošiljke nič več plačati.

Aha. Se ti zahvaljujem za pomoč. Pa ja vem da moraš plačati ddv in carino, samo nisem vedel da ti nekateri trgovci delo olajšajo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup daljnogleda

Oddelek: Loža
213443 (1389) rockstar
»

Daljnogled

Oddelek: Kaj kupiti
152819 (1051) gruntfürmich
»

nakup daljnogleda

Oddelek: Loža
71326 (1113) gruntfürmich
»

Pretirane cene Sesalnikov Vorwerk v SLO (alternativa Miele)

Oddelek: Kaj kupiti
2927221 (25969) francek1
»

Daljnogled Nikon Action Zoom 10-22x50

Oddelek: Loža
112253 (1987) cili87

Več podobnih tem