» »

Nokia odpušča in seli vso proizvodnjo v Azijo

1
2
»

IceIceBaby ::

In prodajni rezultati se s tem strinjajo?


Ja. Saj sem ti prilepil en link, na katerem vidiš koliko prodajo. Preko 400M telefonov v enem letu, kar jih še vedno uvršča na 1. mesto. Prodaja trenutno pada, imajo probleme, ampak vseeno težko odpišeš tako velikega playerja zaradi 2, 3 negativnih let.

Right, po drugi strani imaš pa na nekaterih področjih prav zaradi fleksibilnosti selitve iz Azije nazaj v ZDA/Evropo...


Eni sem, drugi tja. Zabavna elektronika se trenutno dela večinoma na kitajskem.

para! ::

Bi bil ze cas, da se s kksno EU direktivo prepove selitve tovarn v Azijo in nek davek na vse izdelke neevropskih firm, ki nimajo podruznic samo v Aziji.

Aha, ker smo slabši od Azijcev, hitro prilagodimo pravila tako, da bodo oni hendikepirani.

Bravo. To sploh ni debilen predlog (značilen za tiste, ki so jim za vse krivi drugi).

lp
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

IceIceBaby ::

Slovenska mantra. Ne se trudit bit boljši, potrudi se, da vse ostale potegneš v drek :)

Looooooka ::

para! je izjavil:

Bi bil ze cas, da se s kksno EU direktivo prepove selitve tovarn v Azijo in nek davek na vse izdelke neevropskih firm, ki nimajo podruznic samo v Aziji.

Aha, ker smo slabši od Azijcev, hitro prilagodimo pravila tako, da bodo oni hendikepirani.

Bravo. To sploh ni debilen predlog (značilen za tiste, ki so jim za vse krivi drugi).

lp

To da oni delajo pod ceno ne pomeni, da smo mi slabsi ja?
To pomeni, da tam delajo po 15 ur in spijo v sluzbi.
To pomeni, da na racun par lastnikov najebe cela Evropa.
Ce mas ze neke protitajkunske zakone in zakone o zlorabi monopola potem ne bi blo slabo ce mas se kaksen zakon, ki uravnava proizvodnjo.
Najlazje je dat otrokom v xy drzavi delat cevlje in s tem dvigat svoj profit.
Ne bos pa nikol mogel trdit, da so oni zaradi tega boljsi.Kvecjemu se jim bolj jebe za posteno placilo in pravice delavcev...to je pa neki kjer se radi hudo hvalimo v Evropi.Ampak ce nekdo preseli proizvodnjo nekam drugam pac zapremo oci.
See no evil pa to.
Ko bomo ugotovili, da vsi avtomobili in aparati prihajajo iz Kitajske...da pol hrane uvazamo iz iste drzave in Afrike(ki jo Kitajska masovno kupuje)...takrat se bodo kitajci ze otresli raznih problemov kot so fosilna goriva in nas lepo obrnili okol in nategnili na suho.
Verjetno bodo sledile masovne "pogodbe" kot so jih ze v Srbiji in podobnih drzavah dosegli.n-stevilo kitajcev spustite v drzavo pa vam odpisemo dolg.Samo da se takrat ne bodo pogovarjali o dolgu ampak o kaksnih storitvah :)
Ampak vazno, da je na kratki rok vrednost televizorja pade pod 100 EUR a ne :)

para! ::

Ampak vazno, da je na kratki rok vrednost televizorja pade pod 100 EUR a ne :)

V bistvu se gre samo za to, da ni nič narobe, če jim gre bolje kot nam.
Death before dishonor!

Marat ::

trnvpeti je izjavil:

nokia PR: "nimamo B plana, ce propade partnerstvo z MS"

plan B ti je samo izgovor da se ne potrudiš dovolj s planom A :)

gruntfürmich ::

dajte že nehat s temi argumenti kako je oh in sploh s poceni delovno silo na kitajskem, če pa tudi v eu ne predstavlja strošek dela baš neki strošek, zaradi katerega bi izdelek bil kar 2× dražji...
strošek dela je minimalen. ne se slepiti.
delo na kitajskem je isto kot dumping, nelojalna konkurenca. ampak znotraj eu to preganjamo, izven pa je vse kul. tu pa se vidi dvoličnost eu seratorjev, ki jim ni mar za lastne ljudi. podpirajo sužnjelastništvo v aziji in še bolj v afriki, vse z opravičilom rasti kurčevih delnic na borzi.
patetično za 21. stoletje...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Tilen ::

IceIceBaby je izjavil:

Ni vse v ceni delovne sile. Kitajci so v zadnjih letih postali mojstri masovne proizvodnje.


That.

x



x



Lumia 900



Pripravljajo se na masovko.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Tilen ()

PrimozR ::

Poldi112 je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Mostly too late. Večina bo zdej začela selit proizvodnjo nazaj, oni pa rinejo na kitajsko. Fail much?


Zakaj točno bi kdo hotel seliti proizvodnjo nazaj? Če jo že bodo kam selili bo v še bolj zaostale predele, kjer je delovna sila še cenejša, ne pa nazaj v EU/USA.

Drugi del je res, namesto v Azijo se bo proizvodnja selila drugam. Ampak po drugi strani je edina možna destinacija trenutno Južna Amerika. Afrika je še popolnoma nerazvita v tem pogledu (večinoma).

Sicer pa zakaj nazaj v EU? Ker imaš še vedno nekaj zahtevnih procesov, za katere imamo izobražene ljudi, pa tudi če nimaš takšne potrebe, najdeš delavce. Ja, so dražji, ampak pod črto te lahko vse skupaj pride ceneje - nimaš stroškov prevoza (in/ali carine), plačaš manj za selitve zaposlenih v Azijo (nekdo mora nadzorovati proizvodnjo, vsaj fino je) in, kar je najpomembneje, s proizvodnjo v spodnjem štuku si VELIKO bolj fleksibilen, kot pri Kitajcih. Če se spremenijo načrti, jih sprintaš, zagrabiš, neseš dol in zatežiš, da spremenijo proizvodnjo/izdelek. Kitajcem moraš poslati, počakati da spremenijo in ti izdelek pošljejo, preden vidiš, če je modifikacija dosegla željeno. Vse to pa traja precej več, kot če ti aktivno sodeluješ pri vseh korakih modifikacije proizvodnje in lahko že tekom adaptacije le-te odpravljaš morebitne težave.

IceIceBaby je izjavil:

In prodajni rezultati se s tem strinjajo?


Ja. Saj sem ti prilepil en link, na katerem vidiš koliko prodajo. Preko 400M telefonov v enem letu, kar jih še vedno uvršča na 1. mesto. Prodaja trenutno pada, imajo probleme, ampak vseeno težko odpišeš tako velikega playerja zaradi 2, 3 negativnih let.

Right, po drugi strani imaš pa na nekaterih področjih prav zaradi fleksibilnosti selitve iz Azije nazaj v ZDA/Evropo...


Eni sem, drugi tja. Zabavna elektronika se trenutno dela večinoma na kitajskem.

Ciljal sem na WP7.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

RejZoR ::

Zakaj mislite, da avtomobilov ne delajo na kitajskem? Predvsem zaradi carine. Jih pa tko kot ogromno stvari delajo v državah kjer so stroški nižji. Torej slovaška, poljska, romunija, madžarska, you name it. Ameriški ekvivalent kitajske je mehika kjer izdelujejo ogromno stvari.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

dzinks63 ::

Na Kitajskem seveda delajo avtomobile in to celo zelo veliko, že leta 2009 so jih naredili preko 10 milionov, sedaj pa najbrž še precej več. Večina se jih tudi tam in v manj zahtevnih državah proda. Za EU je bila problematična varnost tam narejenih avtomobilov in ravno lani so naredili prvi takšen avtomobil kateri je uspešno prestav EU crash teste, sedaj jih pa šraufajo z normativi kot so euro5, 6 katerih kitajski motorji še prav tako ne dosegajo, v bodoče bodo tudi to obvldadali potem se bo pa EU zopet kaj spomnila, da bodo njihovi avtomobili še vedno nekonkurenčni,

IceIceBaby ::

in, kar je najpomembneje, s proizvodnjo v spodnjem štuku si VELIKO bolj fleksibilen, kot pri Kitajcih. Če se spremenijo načrti, jih sprintaš, zagrabiš, neseš dol in zatežiš, da spremenijo proizvodnjo/izdelek. Kitajcem moraš poslati, počakati da spremenijo in ti izdelek pošljejo, preden vidiš, če je modifikacija dosegla željeno. Vse to pa traja precej več, kot če ti aktivno sodeluješ pri vseh korakih modifikacije proizvodnje in lahko že tekom adaptacije le-te odpravljaš morebitne težave.


Ja, leta 2012 je res treba printat načrte in jih pošiljat po pošti, ne?

gruntfürmich ::

iceice, si ti že kdaj videl proizvodnjo od blizu?

Tilen je izjavil:

x



x



Lumia 900



morm pa priznat, da je kar se tiče dizajna, to ZELO sveža zadeva, in se mi izredno dopade...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

iceice, si ti že kdaj videl proizvodnjo od blizu?


Ne še. Večino stvari outsourcam na kitajsko, pa mi zaenkrat še ni bilo treba tja. Tudi v Sloveniji delamo (pravzaprav sestavljamo in pakiramo) en produkt, pa ljudi s katerimi delamo vseeno nisem videl v živo.

gruntfürmich ::

še dobro da nisi. potem nebi tega jemal kar tako z levo roko.
iz pisarn se pač ne vidi vsega...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PrimozR ::

dzinks63 je izjavil:

Na Kitajskem seveda delajo avtomobile in to celo zelo veliko, že leta 2009 so jih naredili preko 10 milionov, sedaj pa najbrž še precej več. Večina se jih tudi tam in v manj zahtevnih državah proda. Za EU je bila problematična varnost tam narejenih avtomobilov in ravno lani so naredili prvi takšen avtomobil kateri je uspešno prestav EU crash teste, sedaj jih pa šraufajo z normativi kot so euro5, 6 katerih kitajski motorji še prav tako ne dosegajo, v bodoče bodo tudi to obvldadali potem se bo pa EU zopet kaj spomnila, da bodo njihovi avtomobili še vedno nekonkurenčni,

Ja, ampak velika večina teh avtomobilov se proda na Kitajskem. Še več, Kitajci imajo pravilo, da zunanja firma pri njih ne more prodajati avtomobilov, če se ne poveže z domačo fabrko. In tako kitajci lepo cuzajo konstrukterske podrobnosti od Evropejcev in/ali Američanov ;)

IceIceBaby je izjavil:

in, kar je najpomembneje, s proizvodnjo v spodnjem štuku si VELIKO bolj fleksibilen, kot pri Kitajcih. Če se spremenijo načrti, jih sprintaš, zagrabiš, neseš dol in zatežiš, da spremenijo proizvodnjo/izdelek. Kitajcem moraš poslati, počakati da spremenijo in ti izdelek pošljejo, preden vidiš, če je modifikacija dosegla željeno. Vse to pa traja precej več, kot če ti aktivno sodeluješ pri vseh korakih modifikacije proizvodnje in lahko že tekom adaptacije le-te odpravljaš morebitne težave.


Ja, leta 2012 je res treba printat načrte in jih pošiljat po pošti, ne?

Čestitke, zgrešil si point, POPOLNOMA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

IceIceBaby ::

Čestitke, zgrešil si point, POPOLNOMA


In kaj je tvoj point? To, da je proizvodnja bolj prilagodliva? Na netu imaš kup člankov, kjer predstavniki velikih podjetji trdijo drugače.

gruntfürmich ::

IceIceBaby je izjavil:

Čestitke, zgrešil si point, POPOLNOMA


In kaj je tvoj point? To, da je proizvodnja bolj prilagodliva? Na netu imaš kup člankov, kjer predstavniki velikih podjetji trdijo drugače.

in tudi kup takih ki to potrjujejo.
tvoj point...?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Poldi112 ::

gruntfürmich je izjavil:

dajte že nehat s temi argumenti kako je oh in sploh s poceni delovno silo na kitajskem, če pa tudi v eu ne predstavlja strošek dela baš neki strošek, zaradi katerega bi izdelek bil kar 2× dražji...
strošek dela je minimalen. ne se slepiti.
delo na kitajskem je isto kot dumping, nelojalna konkurenca. ampak znotraj eu to preganjamo, izven pa je vse kul. tu pa se vidi dvoličnost eu seratorjev, ki jim ni mar za lastne ljudi. podpirajo sužnjelastništvo v aziji in še bolj v afriki, vse z opravičilom rasti kurčevih delnic na borzi.
patetično za 21. stoletje...


Očitno je strošek dela pač ni minimalen, če se splača iti na kitajsko in zraven imeti še transport, težave glede oddaljenosti, nadzorom,... Namesto da blebečeš lahko odpreš fabriko oblačil in konkuriraš kitajcem. Me zanima, kako dolgo boš živel.

Kje vidiš dvoličnost in odsotnost skrbi za lastne ljudi mi pa tudi ni jasno. Imaš zakone, ki ljudi, lahko bi rekel, še preveč ščitijo. Zaradi tega so pač manj zanimivi. Pač, free market, če oni sprejmejo slabo plačano delo, ga bodo pač dobili. Če ti hočeš delati za manj denarja se pa znajdi sam.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

IceIceBaby ::

in tudi kup takih ki to potrjujejo.
tvoj point...?


Sem že napisal.

Določene panoge grejo na kitajsko, ker imajo tam kapacitete, znanje in ostale ugodne pogoje za proizvodnjo. Npr. to, da v nekaj urah nabereš par 1000 delavcev in zaženeš stroje. V EU to enostavno ni mogoče.

Določene panoge se pač selijo v USA ali EU. Programerji derejo v silicon valley, ker so tam pogoji za delo najboljši.

amigo_no1 ::

Glej, Kitajci so pametni, začeli so z enostavno masovno proizvodnjo, podjetja masovno selijo tja proizvodnjo (+Kitajci kupujejo vse kar diši po tehnologiji, železarne, avto& letalska industrija, vesoljski program od Rusov itd...), tako da oni posledično pridobivajo tehnološka znanja medtem ko ostali nazadujejo, outsourcanje se fino sliši če si CEO in nižaš obratovalne stroške -> višji prihodki, vendar na dolgi rok bodo Kitajci lepega dne rekli "dost mamo, da delalo za đabe za cel svet, jebi se vsi, od sedaj dalje bodo naše cene ali pa naredite sami".
In ker se čedalje manj dela doma bodo takrat fino najebali.

Kdor mi najde v slovenski trgovini slovenski česen, se priporočam za informacijo.
V Sloveniji sem prepričan da ni ene firme, ki je sposobna izdelati delujočega motorja iz letala Supermarine Spitfire (Angleži so jih začeli delati pred 80+ leti !):
Rolls-Royce Merlin @ Wikipedia
Dalje, gradbena podjetja za nizke gradnje ala Sct, Kraški zidar, Primorje... kot kaže bodo vsa šla v pm, tako da bodo njihova znanja in tehnologije šla v pm, ceste bodo gradile tuje firme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Poldi112 ::

Aha, kar naenkrat bo cela Kitajska potrojila cene? In ustavila proizvodnjo, ker jim bo čez mesec dni zmanjkalo prostora za skladiščenje?

Kitajci delajo poceni zato, ker drago ne morejo. Takoj ko bodo predragi, bodo izgubili proizvodnjo. Posledično bodo to naredili šele, ko jim bo dol viselo za proizvodnjo in jim bo glavni fokus razvoj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

amigo_no1 ::

Ne, žabo se počasi kuha, drugače predčasno skoči iz lonca.To vedo tudi Kitajci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Poldi112 ::

No saj, če bodo pa počasi dvigali cene pa ne bo nobene panike, ker bo imela proizvodnja dovolj časa, da v miru migrira drugam.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gregor P ::

Le da bo verjetno Nokia do zadnjega obljubljala Kitajcem, da ne bo šla nikamor>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

PrimozR ::

IceIceBaby je izjavil:

in tudi kup takih ki to potrjujejo.
tvoj point...?


Sem že napisal.

Določene panoge grejo na kitajsko, ker imajo tam kapacitete, znanje in ostale ugodne pogoje za proizvodnjo. Npr. to, da v nekaj urah nabereš par 1000 delavcev in zaženeš stroje. V EU to enostavno ni mogoče.

Določene panoge se pač selijo v USA ali EU. Programerji derejo v silicon valley, ker so tam pogoji za delo najboljši.

Ja, predvsem je to elektronska industrija, ker imaš predvsem na Tajvanu ene par MOČNIH livarn za te čipe. Drugo se pa vedno bolj seli nazaj, sploh visokokvalitetni izdelki (plastika, kovinski ulitki in preoblikovani polizdelki) se pogosto še vedno izdelujejo v Evropi. Navsezadnje (se mi zdi) pol slovenske industrije sloni na brizganju plastike...

Aja, sem na Vergecast (iz prejnšnjega tedna, '2. februar') slišal, da so Applovci šli na ogled potencialnih pogodbenikov za izdelavo iPad 3 in tam zagledali novo fabrko. Ko so jih vprašali kaj je point tega so pa v odgovor dobili, da je bila zgrajena preventivno, v primeru, da bodo dobili pogodbo za iPad 3. Da bodo lahko takoj začeli z delom :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Blisk ::

Naj crkne nokia, itak so zajebal, ker niso uvedli android, takrat ko bi še lahko!

PrimozR ::

Pametno so naredili, da ga niso. Zajebali so, da niso furali naprej MeeGo-ja, ker zadeva zgleda AWESOME. Android generikov je že več kot dovolj.

roli ::

Kolikor se jaz spomnim cena proizvodnje na Kitajskem niti ni dosti cenejša od evrope. Proizvodnja se dogaja tam zaradi hitrosti in prilagodljivosti ter zaradi tega, ker lahko hitreje in ceneje dobiš komponente, ki jih za produkt rabiš. In to je dobro povedal tudi eden izmed kreatorjev Raspbery Pi projekta: http://www.raspberrypi.org/archives/509
http://www.r00li.com

msx_slo ::

amigo_no1 je izjavil:

Kdor mi najde v slovenski trgovini slovenski česen, se priporočam za informacijo.
V Sloveniji sem prepričan da ni ene firme, ki je sposobna izdelati delujočega motorja iz letala Supermarine Spitfire (Angleži so jih začeli delati pred 80+ leti !):

Kupuj na tržnici, pa ne v LJ in je Slo česna cveč kot dost. Tud tržnica je trgovina.

V Slo je bil dizajniran in se izdeluje konstrukcijsko najboljši el. motor trenutno na svetu, uporaba v el. letalih. Ni Pipistrel in vidi se da nekateri ne poznajo niti sosednje ulice, poznajo pa ves www.

para! ::

Mhm, sploh ko branjevkam na tržnici pripeljejo robo iz Lidla, ta pa trdi da jo je ona pridelala.
Death before dishonor!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony v finančnih težavah na veliko odpušča

Oddelek: Novice / Ostale najave
4510563 (8402) fpbs
»

Nokia odpušča in seli vso proizvodnjo v Azijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8018825 (16101) para!
»

Nokia nadaljuje odpuščanja in zapiranje tovarn (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5413245 (10671) Griffith
»

Nokia počasi opušča Symbian in odpušča zaposlene

Oddelek: Novice / Ostale najave
175483 (4052) betko007
»

Cisco krči število zaposlenih za skoraj šestino

Oddelek: Novice / Ostale najave
195484 (4581) Poldi112

Več podobnih tem