» »

Firefox 10 je zunaj

Firefox 10 je zunaj

Slashdot - Firefox 10 je zunaj. Kljub lepi in okrogli številki posebnih sprememb ni, slovenske splavitvene zabave tudi ne, Slashdot pa je najavi namenil vsega enovrstičnico, kar je že samo po sebi redko. Kaj je torej novega?

Za začetek so zaprli izjemno število, tj. kar 1403 zahtevkov, v veliki večini manjših hroščev. Za videti bodo podpora za anti-aliasing v standardu WebGL, 3D transformacije po standardu CSS3 (demo), celozaslonske HTML5 aplikacije in skrit gumb za naprej (forward), ki se bo prikazal šele potem, ko bo uporabnik predhodno uporabil gumb za nazaj (back). Drugače je tu avtomatsko posodabljanje različic za obstoječe razširitve (automatic version bumping), kar bo omogočili uporabo številnih priljubljenih dodatkov, za katere razvijalci preprosto niso imeli časa oz. volje pripraviti paketka za svežo različico vsakih 6 tednov.

Za razvijalce so na voljo tri nova/stara orodja - domorodni Page Inspector (namesto firebuga), Style inspector za css in Scratchpad urejevalnik za javascript.

Podjetja pa bi znal navdušiti program (ESR - extended support release), ki začenši z desetko ponuja daljše obdobje podpore in varnostnih popravkov. Hitri prihod novih različic, skupaj z opuščanjem vsakršne podpore za pretekle različice, sta lani dodobra razburila podjetja in integratorje.

62 komentarjev

«
1
2

Relanium ::

Morda je bilo razburjenje, ampak firefox zadnje čase spet lepo napreduje, spet je moj primarni brskalnik :D

IMHO pa mislim, da hitri prohod novih verzij okroglih številk nekak psihološko pomaga pospeševat razvoj.

boss-tech ::

Upam da bo mir s to požrešnostjo ramov...zadnjič kišta nekaj šteka in pogledam procese. Firefox požrl 700MB rama :)
http://tovornik.info

Zgodovina sprememb…

carota ::

Firefox 10 je zunaj
- na tem vetru in teh temperaturah, se mi kar smili. Pa še Chrome-a ne bo s takim tempom nikoli ujel (zaostaja celih 6 verzij).

Hec na stran; prevzema FF torej enkaj elementov Firebug-a - ne bi bilo bolje namenit resurse temu saj večina uporabnikov inspectorjev nikoli ne rabi?

mathjazz ::

Add-Oni so odslej privzeto podprti:
http://slo-tech.com/novice/t504968#crta

Splavitvena zabava pa bo, in sicer 21. 2. v Kiberpipi.
www.getfirefox.com

carota ::

mathjazz je izjavil:

Splavitvena zabava pa bo, in sicer 21. 2. v Kiberpipi.

Vprašanje - glede na datum je mišljena "splavitvena zabava" v smislu splava/abortusa? ;)
Če je odgovor "ne", ne bi počakali še 3 tedne in proslavljali verzijo 11? ;)

Sori, zdaj se mi je posvetilo zakaj ta rapid release cycle - več release partyjev!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: carota ()

smash ::

html 5 test

chrome 16.0.912.77 m = 374
firefox 10 = 332

Highlag ::

2 točki več kot 9.01.
Vprašanje je zakaj bi vse funkcije rabili.
Never trust a computer you can't throw out a window

Icematxyz ::

Za začetek so zaprli izjemno število, tj. kar 1403 zahtevkov, v veliki večini manjših hroščev.


Toliko torej o tem, da bodo samo številke zviševali. Tudi poenotenje na relaciji Thunderbird mi je všeč in tudi za to uporabljam boljši Thunderbird. Torej zaenkrat ocenjujem spremembo razvojnega cikla kot pravilno potezo.

skyline ::

Ima še kdo probleme z odpiranjem strani, ki imajo precej velikih fotografij?

Primer: http://www.boston.com/bigpicture/ ali http://www.theatlantic.com/infocus/

Firefox 7.0.1 je zadnji, ki mi deluje OK. Pri vseh novejših nalaganje slik traja OBUPNO počasi, med nalaganjem pa je cel Firefox skoraj neodziven...

RockyS ::

FF10 in CSS3
http://ecsspert.com/play/css3-logos/

Opera html5test
329 točk

css3 logos odpre brez težav, enako velja za chrome.

@skyline
obupno počasi ravno ni, traja pa vsaj 5 sekund dlje kot v Operi.

roCkY ::

skyline je izjavil:

Ima še kdo probleme z odpiranjem strani, ki imajo precej velikih fotografij?

Primer: http://www.boston.com/bigpicture/ ali http://www.theatlantic.com/infocus/

Firefox 7.0.1 je zadnji, ki mi deluje OK. Pri vseh novejših nalaganje slik traja OBUPNO počasi, med nalaganjem pa je cel Firefox skoraj neodziven...

Pri meni je na trenutnem PC povsem tekoče. Na liniji kakih 6-7M "lufta". Mlinček i5, GF 520, 8GB RAM, SSD, WIN7 x64.

Če se bom spomnil ob priliki probam še na podhranjenem MSI U100.

techfreak :) ::

boss-tech je izjavil:

Upam da bo mir s to požrešnostjo ramov...zadnjič kišta nekaj šteka in pogledam procese. Firefox požrl 700MB rama :)

Še kar ste nekateri obremenjeni s porabo RAMa?

Meni Chrome trenutno porablja 1 961 688k, če že tekmujemo.

amigo_no1 ::

RockyS je izjavil:

FF10 in CSS3
http://ecsspert.com/play/css3-logos/

Opera html5test
329 točk

css3 logos odpre brez težav, enako velja za chrome.

@skyline
obupno počasi ravno ni, traja pa vsaj 5 sekund dlje kot v Operi.



http://ecsspert.com/play/css3-logos/ -> strani mi sploh ne naloži


screen na SRWare Iron & Operi




Testiral pong igro http://ecsspert.com/play/css3-logos/ata..., v FF v10 portable nabije cpu na 100% in cel browser začne štekati v pm, čez kako minuto se pobere in recimo da dela kakor toliko normalno (tekoče),.
Na Operi in SRWare Iron portable (Chromium pogoon) teh težav nimam (isti comp& os), vse dela tekoče od začetka.


skyline je izjavil:

Ima še kdo probleme z odpiranjem strani, ki imajo precej velikih fotografij?

Primer: http://www.boston.com/bigpicture/ ali http://www.theatlantic.com/infocus/

Firefox 7.0.1 je zadnji, ki mi deluje OK. Pri vseh novejših nalaganje slik traja OBUPNO počasi, med nalaganjem pa je cel Firefox skoraj neodziven...

Meni dela čisto lepo (nimam zverine ranga i3 ali i5).

Zgodovina sprememb…

smash ::

pri css-logos mi zmrzne cel FF - pa kako so lahko tako premaknjeni, da ne podprejo tako "popularno" stran

tista dva linka z velkimi slikami sicer odpre, ampak kaksno sekundo počasneje kot schrome

pravtako mi štart FF še vedno traja 1-2 sekundi (enako tudi IE), pri chrome je pa instanten

matejdro ::

Pri meni tudi css-logos zmrzne.

Jeronimo ::

Pri meni css-logos vse normalno FF10.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

RockyS ::

Jerenimo dvomim.

Tilen ::

E-Davki - DURS
Pomembnost: Pomembno
Čas objave: 1.2.2012 9:52:16
Veljavnost do:
Mozilla Firefox 10.0 in komponenta za podpisovanje

Obveščamo vas, da komponenta za digitalno podpisovanje ne deluje na zadnji različici brskalnika Mozilla Firefox 10.0. Če želite uporabljati portal eDavki z brskalnikom Firefox, priporočamo preložitev nadgradnje brskalnika do objave komponente za različico 10.0. (predvidoma 13. 2. 2012).
Hvala za razumevanje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kriko1 ::

Tej edavki so eno sranje.

Matevžk ::

Niti ne. Bil je po mojih opažanjih prvi portal državne uprave, ki je že od vsega začetka podpiral tudi konfiguracijo s Firefoxom na Linuxu. Občasno kaj "polomijo" kar se tega tiče, ampak večino časa čisto lepo dela, prav tako so z uporabniškega stališča dokaj lepo zasnovan dokumentno orientiran IS.
lp, Matevžk

amigo_no1 ::

Kaj točno morajo vsakič posodabljati (edavki) ?

Icematxyz ::

Če se ne motim so na začetku celo razmišljali, da podpore zaradi spremenjenega razvojnega cikla več ne bo. Torej vsekakor premik v prvo smer in pa glede na število uporabnikov FF pri nas seveda tudi razumljivo.

techfreak :) ::

Zakaj ne morejo posodobiti izrisovanja spletnih strani, brez da bi onemogočili dodatke? Kaj imajo tako pomembnega za spreminjati, da dodatki iz Firefox 4 ne delujejo na Firefox 10?;((

Nisem še videl, da bi mi IE/Chrome dodatek kar tako crknil vsakih nekaj mesecev.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

FF 10 je super! takoj za posodobitvijo do večine spletnih strani enostavno nisem mogel dostopati...
svaka jim čast!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Icematxyz ::

techfreak :) je izjavil:

Zakaj ne morejo posodobiti izrisovanja spletnih strani, brez da bi onemogočili dodatke? Kaj imajo tako pomembnega za spreminjati, da dodatki iz Firefox 4 ne delujejo na Firefox 10?;((

Nisem še videl, da bi mi IE/Chrome dodatek kar tako crknil vsakih nekaj mesecev.


Smo imeli razpravo že v kakšni prejšnji temi. Uporabljaj te dodatke in teh težav ne boš imel.

amigo_no1 ::

gruntfürmich je izjavil:

FF 10 je super! takoj za posodobitvijo do večine spletnih strani enostavno nisem mogel dostopati...
svaka jim čast!

Kdor zna ta zna :D !
Jaz ponavadi dl celotno nove verzijo in z njo naredim upgrade (install).
Kako dela, če posodabljaš znotraj FF ne vem.

techfreak :) ::

Smo imeli razpravo že v kakšni prejšnji temi.

Kakšen je bil zaključek? Zafrkavanje uporabnikov in razvijalcev je zabavno?

Icematxyz ::

techfreak :) je izjavil:

Smo imeli razpravo že v kakšni prejšnji temi.

Kakšen je bil zaključek? Zafrkavanje uporabnikov in razvijalcev je zabavno?


Ne, prav nasprotno. Razvilo se je nova orodja in dodelalo pristope, da se uporabnikom izboljša uporabniška izkušnja in razvijalcem olajša delo. To je bil zaključek.

amigo_no1 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

FF 10 je super! takoj za posodobitvijo do večine spletnih strani enostavno nisem mogel dostopati...
svaka jim čast!

Kdor zna ta zna :D !
Jaz ponavadi dl celotno nove verzijo in z njo naredim upgrade (install).
Kako dela, če posodabljaš znotraj FF ne vem.


Od prehoda na hitrejši razvojni cikel do FireFox 10 se mi niti približno ni zgodilo kaj podobnega, pa sem uporabljal v tem obdobju razne PPA vire, več različic (tudi razvojne) in tudi vse stabilne različice na Ubuntu! Tudi ne odstranjujem predhodno nameščene različice pri namestitvi novejše, ampak se vse skupaj samodejno nadgradi in to je pa tudi to.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

amigo_no1 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

FF 10 je super! takoj za posodobitvijo do večine spletnih strani enostavno nisem mogel dostopati...
svaka jim čast!

Kdor zna ta zna :D !
Jaz ponavadi dl celotno nove verzijo in z njo naredim upgrade (install).
Kako dela, če posodabljaš znotraj FF ne vem.


to se mi je zgodilo na FF portable, ki ga laufam na ključku na ne-admin kompu. zato je nujno da se mi sam posodablja. za 'normalno' različico pa mi še ni našlo samodejne posodobitve za FF 9. samo napotilo na stran za celoten install paket.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mesar ::

Spet redesign? Jaz bom znorel počasi polek tega! Skoz me po malem šopajo, pa spremenijo vrstico, pa ta gumb pa oni gumb, za 3 verzije pa je že čisto drug design... mater.
Your turn to burn!

arjan_t ::

kakšen redesign?

Mesar ::

Gumb naprej se pojavi opcijsko. Pa še par stvari me moti ampak to šele raziskujem, ker mam na sumu par pluginov.
Your turn to burn!

Icematxyz ::

to se mi je zgodilo na FF portable, ki ga laufam na ključku na ne-admin kompu


No, to pa je že malo bolj specifična zadeva!

Kaj se pa tiče omenjenega gumba...

O čem bi se pa pogovarjali, če ga ne bi bilo, oziroma če bi bil, oziroma če ne bi bil pa bi bil in obratno, o zaprtih 1403 zahtevkih verjetno ne!

Mesar ::

Odpremo 15 zavihkov, jih zapremo pa FF naenkrat žre 50mb več rama, ja super so verjetno fejst popravljali memory leake.
Your turn to burn!

harvey ::

kriko1 je izjavil:

Tej edavki so eno sranje.

Se strinjam, enako sranje je tudi koncept menjavanje oz. nadrajevanje verzij kot bi menjal gate.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Icematxyz ::

Mesar je izjavil:

Odpremo 15 zavihkov, jih zapremo pa FF naenkrat žre 50mb več rama, ja super so verjetno fejst popravljali memory leake.


Boš verjetno moral nekaj dni in z kakšnimi "specialnimi" dodatki zbirati podatke za izdelavo poročila o kakšnih "memory leakes". Se pa sliši kot nekaj s čim bi se zlahka (prelahko) strinjal marsikdo da.

Se strinjam, enako sranje je tudi koncept menjavanje oz. nadrajevanje verzij kot bi menjal gate.


Odvisno od same izvedbe. Zaenkrat za to v splošnem uporabljamo boljši FF in Thunderbird, kot bi verjetno v tem trenutku bil(a) s starim ciklom.

techfreak :) ::

Odvisno od same izvedbe. Zaenkrat za to v splošnem uporabljamo boljši FF in Thunderbird, kot bi verjetno v tem trenutku bil(a) s starim ciklom.

Seveda, ampak vsakih nekaj tednov ni potrebno spreminjati APIja za dodatke.

Lion29 ::

Za razvijalce so na voljo tri nova/stara orodja - domorodni Page Inspector (namesto firebuga), Style inspector za css in Scratchpad urejevalnik za javascript.


v cem je point tega? FB zadosti dobro podpira kar se nuca...in isntalrianega ga imajo le tisti ki res nucajo (prgisce uporabnikov)....zakaj bi brezveze bloatal zadevo za to prgisce? In cemu izumljati toplo vodo, fb odlicno opravlja svoje delo.... aimajo prevec casa na razpolago?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

marvin42 ::

vedno znova se pojavlja folk, ki se pritožuje koliko rama požre kakšen program... naj si tak folk zapomni, da je ram v računalniku zato, da se ponuca... kaj ti pomaga 4gb ali pa 16gb rama, če v nekem trenutku rabiš samo 1gb, hkrati se pa še pritožuješ, da ti ff požre 50mb, če zapreš vse tabe... ampak tak folk se bo vedno pojavljal.
Mostly Harmless

Mesar ::

Ja, samo je problem če imam Firefox odprt par dni skupaj pa vedno po par tabov, potem pa pride do slabe 3 GB rama, kar ni problem... problem je, da je že pri dobre 2GB FF neodziven za znoret.
Your turn to burn!

arjan_t ::

meni celi dan poraba okoli 400-500, preko 1GB še nisem videl da bi sploh šlo

Icematxyz ::

techfreak :) je izjavil:

Odvisno od same izvedbe. Zaenkrat za to v splošnem uporabljamo boljši FF in Thunderbird, kot bi verjetno v tem trenutku bil(a) s starim ciklom.

Seveda, ampak vsakih nekaj tednov ni potrebno spreminjati APIja za dodatke.


Saj za to pa sem napisal, katere točno dodatke uporabljaj. "XUL dodatkov" je pa trenutno preveč, da bi se jih čez noč ukinilo in tega se tudi ne namerava.

Ja, samo je problem če imam Firefox odprt par dni skupaj pa vedno po par tabov, potem pa pride do slabe 3 GB rama, kar ni problem... problem je, da je že pri dobre 2GB FF neodziven za znoret.


meni celi dan poraba okoli 400-500, preko 1GB še nisem videl da bi sploh šlo


Uporabnikov, ki bi uporabljali FF neprestano po več dni skupaj je relativno malo, torej se to tiče relativno malo uporabnikov FF. Orodja kot so about:memory, omenjeni dodatki višje... sledijo modelu, ki drugače/bolje "upravlja" z določenimi razlogi, ki privedejo do težav. Če pa kdo uporablja FF spletni brskalnik po več dni skupaj in ima z njim težave pa seveda ne vidim razloga, zakaj ne bi uporabljal drugega spletnega brskalnika za to, če se pri tem obnese bolje.

PARTyZAN ::

Jaz poganjam Firefox po 1 mesec brez ponovnega zagona, pa je na koncu pri ~50 odprtih tabih poraba max 1GB.

BigWhale ::

Mesar je izjavil:

Odpremo 15 zavihkov, jih zapremo pa FF naenkrat žre 50mb več rama, ja super so verjetno fejst popravljali memory leake.


A lahko prosim objavis del kode, v FFju, ki povzroca te silne memory leake?

Ker kar takole cez palec reci, da so to memory leaki, je mal trapast... :>

mspiller ::

V tej verziji so se odlocili spreminjati pojem boolean (v XPCOM). Do sedaj je bil PRBool po novem pa je to c++ bool. Ampak seveda ne povsod (NSPR, NSS bosta ostala PRBool). Problem? Niti ne, razen da je sedaj namesto 4 byte velik 1 byte (oz odvisno od kompajlerja in sistema). Posledicno so vsi ne-js addoni nekompatibilni (za false sedaj dobis true, ker so prvi trije bajti random pri 32 bitnem alignementu). Po novem moras paziti kdaj uporabljas bool kdaj PRBool pa se kateri kompajler uporabljas :)

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.c...

Koliko pa traja da podjetja releasajo in potestirajo novo verzijo addon. Da produkte, ki bazirajo na XUL Runnerju sploh ne omenjal. Seveda samo do FireFox 11, potem bodo spet pokvarili se kaj novega.

Sedaj pa si predstavljate, da bi MS spremenil binary interface od COMa. Obesili bi ga za jajca.

murmur ::

Matevžk je izjavil:

Niti ne. Bil je po mojih opažanjih prvi portal državne uprave, ki je že od vsega začetka podpiral tudi konfiguracijo s Firefoxom na Linuxu. Občasno kaj "polomijo" kar se tega tiče, ampak večino časa čisto lepo dela, prav tako so z uporabniškega stališča dokaj lepo zasnovan dokumentno orientiran IS.


Kaj mi to pomaga ce Halcom pravi:
ZA DELO S HAL E-BANK MORA UPORABNIK IMETI:
• Racunalnik na katerem se izvaja operacijski sistem Windows XP, Windows Vista ali Windows 7

Matevžk ::

@murmur: moj post je bil odgovor Krikotu. Vem, da so težave s poslovnimi e-bankami in z AJPESom ...
lp, Matevžk

kriko1 ::

Ne razumem zakaj za podpisovanje rabi neko komponento ki specifično deluje samo na določenih sistemih in še to samo določenih različicah.
Je mogoče to področje še nestandardizirano?

Matevžk ::

Je, ja, čeprav mi ni jasno, zakaj je temu tako, ker dandanes že vsaka resna stran rabi digitalno podpisovanje. Primer, kjer bi to prišlo prav, je tudi gmail, ki bi lahko podpisoval (in dekriptiral) e-pošto; zdaj to znotraj brskalnika ni mogoče ... (Preverjanje podpisovanja ter enkripcija bi sicer lahko potekala na strežniku.)
lp, Matevžk
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google ukinja podporo za Internet Explorer 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7422603 (19741) Icematxyz
»

Rimova prihodnost odvisna predvsem od navdušenja razvijalcev za prihajajoči BB10

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
54720 (3490) Icematxyz
»

Izšel Firefox 11 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6414571 (10318) MrStein
»

Firefox 10 je zunaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6217723 (14174) Icematxyz

Več podobnih tem