» »

Vlada 2012 -

Vlada 2012 -

Temo vidijo: vsi
««
185 / 264
»»

Matako ::

Ok pa recimo tako: TAM je imel takrat močne faktorje tveganja. Enostavno ne pristanem na teorijo, da so vsa podjetja v Jugi bila enako zdrava in enako perspektivna. TAM je bil na nehvaležnem delu lestvice. Če si koga vprašal "na koga staviš - Revoz ali TAM" bi takrat dobil jasen odgovor, predvsem od delavcev TAMa. EDIT: in ja, če bise bil TAM bolj spajdašil s kakim tujim proizvajalcem, kot se je Revoz, saj nekaj so se... bi bilo drugače.

Zakaj, koliko in kaj bi bil če bi bilo... debata vredna lastne teme.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Cervantes ::

Matako je izjavil:

Ok pa recimo tako: TAM je imel takrat močne faktorje tveganja. Enostavno ne pristanem na teorijo, da so vsa podjetja v Jugi bila enako zdrava in enako perspektivna. TAM je bil na nehvaležnem delu lestvice. Če si koga vprašal "na koga staviš - Revoz ali TAM" bi takrat dobil jasen odgovor, predvsem od delavcev TAMa.

Zakaj, koliko in kaj bi bil če bi bilo... debata vredna lastne teme.


Poslušaj, kdo pravi, da so bila vsa podjetja v jugi (ali kjerkoli drugje:))) enako zdrava in perspektivna, oslarija.

Ampak tudi TAM bi imel šanse, če se ga ne bi načrtno uničevalo (v želji dobiti valuable real estates, če se ne motim).

Zgodovina sprememb…

dstr17_ ::

Zdaj pa mi povej, kdo si ti, da boš kateremu koli od teh pametoval, kaj sme in česa ne, kaj je moralno in kaj ne?
Mogoče bi takole rekel: če je razlika v dohodkih med osebo A in B še v okviru razumnega, pa je razlika med A in C oz. B in C odraz problemov v sistemu (če privzamemo da je povprečna plača 1000eur). To, da je možno da je oseba C našla dejavnost, ki ji prinaša 10.000eur dohodkov (all other things being equal), je problematično. V sistemu kjer je prihodek odraz delavnosti in inovativnosti se kaj takega ne bi moglo zgoditi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Daedalus ::

Mogoče bi takole rekel: če je razlika v dohodkih med osebo A in B še v okviru razumnega, pa je razlika med A in C oz. B in C odraz problemov v sistemu (če privzamemo da je povprečna plača 1000eur). To, da je možno da je oseba C našla dejavnost, ki ji prinaša 10.000eur dohodkov (all other things being equal), je problematično. V sistemu kjer je prihodek odraz delavnosti in inovativnosti se kaj takega ne bi moglo zgoditi.


Elaborate. Ker meni se pa zdi, da je kaj takega možno zgolj v družbah ki nagradijo delavnost in inovativnost. Al pa si samo slabo prebral - all other things are not equal.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Cervantes ::

@domen

Poglej, (to je bilo še v stari jugi, da ne bo pomote)... bil sem še kar dober študent, neproblematičen >:D, vedno so sosedovi starši mene dajali za zgled svojemu mulcu ki ni hotel študirat(he hated me for that)...

In glej ga zlomka, mulo je našel tržno nišo, faksa nikoli končal, je pa naredi biznis da se ti rola.

Morala basni? Splača se biti priden (jaz sem preživel), je pa še bolje, če si zraven še sposoben (on je danes verjetno na Sejšelih).

Tega se ne da regulirat.

Zgodovina sprememb…

djordjevic ::

dstr17_ je izjavil:

Zdaj pa mi povej, kdo si ti, da boš kateremu koli od teh pametoval, kaj sme in česa ne, kaj je moralno in kaj ne?
Mogoče bi takole rekel: če je razlika v dohodkih med osebo A in B še v okviru razumnega, pa je razlika med A in C oz. B in C odraz problemov v sistemu (če privzamemo da je povprečna plača 1000eur). To, da je možno da je oseba C našla dejavnost, ki ji prinaša 10.000eur dohodkov (all other things being equal), je problematično. V sistemu kjer je prihodek odraz delavnosti in inovativnosti se kaj takega ne bi moglo zgoditi.

Potem mi povej nekaj, ko že tako govoriš o širšem družbenem napredku. Komu se bo ljubilo dobesedno garati in se odrekati, da bo imel konec meseca 400 evrov več na računu kot nekdo, ki gre v službo, odradi svojih osem ur, potem pa pride domov in ga do naslednjega dne praktično boli kita za cel svet? Družbenega napredka ne prinese enakost v revščini.
No grave is deep enough to keep us in chains.

dstr17_ ::

Daedalus je izjavil:

Mogoče bi takole rekel: če je razlika v dohodkih med osebo A in B še v okviru razumnega, pa je razlika med A in C oz. B in C odraz problemov v sistemu (če privzamemo da je povprečna plača 1000eur). To, da je možno da je oseba C našla dejavnost, ki ji prinaša 10.000eur dohodkov (all other things being equal), je problematično. V sistemu kjer je prihodek odraz delavnosti in inovativnosti se kaj takega ne bi moglo zgoditi.


Elaborate. Ker meni se pa zdi, da je kaj takega možno zgolj v družbah ki nagradijo delavnost in inovativnost. Al pa si samo slabo prebral - all other things are not equal.
Jah če ostale stvari niso enake potem ne vem kako naj jih med sabo primerjamo. Privzel sem, da so enake, da se ne bi primer preveč zakompliciral, ker potem ne vem če bi se sploh dalo priti do jasnega zaključka.

Nagrajevanje delavnosti in inovativnosti je pozitivno, ampak v normalnem sistemu. To, da nekdo zasluži 10-15x več kot pa zasluži povprečen državljan pa ni normalno. To je problematično že čisto statistično. Če privzameš normalno porazdelitev (kar po centralnem limitnem izreku za določene tipe slučajnih spremenljivk tudi sledi), povprečje 1000eur in standardno deviacijo 1000eur, potem je plača 11.000eur 10-sigma daleč od povprečja. Verjetnost, da se v normalni porazdelitvi zgodi 10-sigma pa je približno 1:10^24. Število ljudi na svetu je 7*10^9. Torej že čisto statistično je nekaj s tem narobe. Tako visoke plače niso odraz večje delavnosti ali inovativnosti, ker so razlike preprosto prevelike. Gre se za anomalijo sistema, sistem tako funkcionira da se take stvari dogajajo.

djordjevic ::

Bi vodil poslovni sistem s 4500 podrejenimi za 1800 evrov neto? Da ali ne? Če ne, zakaj ne? >:D
No grave is deep enough to keep us in chains.

Daedalus ::

Nagrajevanje delavnosti in inovativnosti je pozitivno, ampak v normalnem sistemu. To, da nekdo zasluži 10-15x več kot pa zasluži povprečen državljan pa ni normalno. To je problematično že čisto statistično. Če privzameš normalno porazdelitev (kar po centralnem limitnem izreku za določene tipe slučajnih spremenljivk tudi sledi), povprečje 1000eur in standardno deviacijo 1000eur, potem je plača 11.000eur 10-sigma daleč od povprečja. Verjetnost, da se v normalni porazdelitvi zgodi 10-sigma pa je približno 1:10^24. Število ljudi na svetu je 7*10^9. Torej že čisto statistično je nekaj s tem narobe. Tako visoke plače niso odraz večje delavnosti ali inovativnosti, ker so razlike preprosto prevelike. Gre se za anomalijo sistema, sistem tako funkcionira da se take stvari dogajajo.


Bi vodil poslovni sistem s 4500 podrejenimi za 1800 evrov neto? Da ali ne? Če ne, zakaj ne?


Na tole odgovori...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dstr17_ ::

djordjevic je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Zdaj pa mi povej, kdo si ti, da boš kateremu koli od teh pametoval, kaj sme in česa ne, kaj je moralno in kaj ne?
Mogoče bi takole rekel: če je razlika v dohodkih med osebo A in B še v okviru razumnega, pa je razlika med A in C oz. B in C odraz problemov v sistemu (če privzamemo da je povprečna plača 1000eur). To, da je možno da je oseba C našla dejavnost, ki ji prinaša 10.000eur dohodkov (all other things being equal), je problematično. V sistemu kjer je prihodek odraz delavnosti in inovativnosti se kaj takega ne bi moglo zgoditi.

Potem mi povej nekaj, ko že tako govoriš o širšem družbenem napredku. Komu se bo ljubilo dobesedno garati in se odrekati, da bo imel konec meseca 400 evrov več na računu kot nekdo, ki gre v službo, odradi svojih osem ur, potem pa pride domov in ga do naslednjega dne praktično boli kita za cel svet? Družbenega napredka ne prinese enakost v revščini.
Jah ljudje pač ne bodo garali 18ur na dan, je mogoče s tem kaj narobe? Država že ne bo propadla, če se to bojiš. Za razvoj se pa ne bo poznalo, ker je tako ali tako odvisen od čisto drugih stvari (recimo vlaganja v znanost za začetek..).

djordjevic ::

Čakaj, ti torej odrekaš nekomu, da nadpovprečno dela, ker ima svoje delo rad in ima vizijo, da si s tem delom tudi ustvari neki nadpovprečni standard? Jebiga, meni osebno niso mokre sanje stanovanje, deset let star reno in teden Umaga vsako leto.
No grave is deep enough to keep us in chains.

dstr17_ ::

djordjevic je izjavil:

Bi vodil poslovni sistem s 4500 podrejenimi za 1800 evrov neto? Da ali ne? Če ne, zakaj ne? >:D
V Jugoslaviji je bilo kup ljudi, ki so počeli ravno to - vodili velika podjetja za majhen denar.

djordjevic ::

Mhm. In zato imamo še danes Jugoslavijo, ne? In zato so (mnogi so namreč ostali na stolčkih) zavrnili 6x večje zneske na novih individualnih pogodbah, ane?

Daj, ne se hecat, no.

Poleg tega pa nisi odgovoril. Bi vodil podjetje za tak denar ali ne? Saj denar itak ni merilo vsega, ane.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Cervantes ::

@domen

Nehaj mi opletati s sigmami gor pa dol.

Primerjaj tipca za tekočim trakom s Stevom Jobsom.

Neprimerljivo.

Daedalus ::

Čakaj, ti torej odrekaš nekomu, da nadpovprečno dela, ker ima svoje delo rad in ima vizijo, da si s tem delom tudi ustvari neki nadpovprečni standard? Jebiga, meni osebno niso mokre sanje stanovanje, deset let star reno in teden Umaga vsako leto.


Pri tem je manjša ironija, da ljudjem ki imajo radi svoje delo, denar itak ni primarni motivator. Pride z rezultati in malo sreče.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

djordjevic ::

Seveda, seveda - pišem v afektu, ker ne morem verjeti, s kakimi memi imam opravka. :D

V fakin' 21. stoletju.
No grave is deep enough to keep us in chains.

dstr17_ ::

djordjevic je izjavil:

Čakaj, ti torej odrekaš nekomu, da nadpovprečno dela, ker ima svoje delo rad in ima vizijo, da si s tem delom tudi ustvari neki nadpovprečni standard?
Če je njegova vizija zgolj to, da bo nadpovprečen, potem ja: to se mi zdi problematično. Newton ni napisal Philosophia Naturalis Principia Mathemathica zato, ker je hotel biti nadpovprečen. Napisal jo je zato, ker je hotel vedeti kako narava deluje. Napisal jo je iz radovednosti, ne pa iz tekmovalnosti.

Cervantes ::

Ne idealizirat. Tudi v jugi so si vodilni talali provizije, ne ravno majhne. Plače so bile tako, bolj za sproti.

Prispevek k ekonomski teoriji: koranine kapitalizma so zrasle v socializmu!:))

Daedalus ::

Newton ni napisal Philosophia Naturalis Principia Mathemathica zato, ker je hotel biti nadpovprečen.


Napisal jo je zato, ker je bil nadpovprečen. Danes bi pa še fino zaslužil sproti.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Cervantes ::

@domen:

A ti to resno? Napisal jo je zato, da bi zjebal Roberta Hooka.

djordjevic ::

domen: Če ti razumeš moje pisanje v stilu, da človek _hoče_ biti nadpovprečen, ne vem, kaj naj ti napišem. Če si nadpovprečen, jasno, stremiš k nadpovprečnemu. S tem menda ni nič narobe, ali pač? Pa še čisto na osebni ravni - živi se enkrat in ne vem, zakaj ne bi človek stremel k temu, da bi življenje preživel čim bolj udobno (še toliko bolj, če to tudi realno lahko doseže). Jasno je menda, da k temu ne stremiš, če veš, da tega ne moreš doseči.

But we digress.
No grave is deep enough to keep us in chains.

dstr17_ ::

Daedalus je izjavil:

Newton ni napisal Philosophia Naturalis Principia Mathemathica zato, ker je hotel biti nadpovprečen.

Napisal jo je zato, ker je bil nadpovprečen. Danes bi pa še fino zaslužil sproti.
To ne drži (glede denarja), imaš kup drugih primerov (Einstein, Maxwell, Darwin,..) kjer ni tako. Glede nadpovprečnosti v inteligenci: te ljudje so cca. 5-sigma daleč od povprečja. To je še vedno svetlobna leta daleč od 10-sigma (ali več), za kolikor marsikdo misli da se plače lahko razlikujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

djordjevic ::

Šit, če ti nisi en moj kolega, ki mu pri milem bogu ni moč ni dopovedati ...
No grave is deep enough to keep us in chains.

Cervantes ::

Si že kdaj slišal za MasterCard?

So stvari, ki so neprecenljive :)):))

djordjevic ::

Sem, sem. :)) Slišal sem tudi za en Einsteinov izrek ... ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Cervantes ::

Ma, to je blo za domna

djordjevic ::

Samo vseeno paše.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Daedalus ::

Glede nadpovprečnosti v inteligenci: te ljudje so cca. 5-sigma daleč od povprečja. To je še vedno svetlobna leta daleč od 10-sigma (ali več), za kolikor marsikdo misli da se plače lahko razlikujejo.


Ne boš verjel, ampak med IQ in višino plače ni neke hude korelacije. Pa tudi sicer... težko boš na variacijah IQ-ja limitiral delto v plači. Kaj pa pol recimo praviš za kapitalske donose?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dstr17_ ::

djordjevic je izjavil:

domen: Če ti razumeš moje pisanje v stilu, da človek _hoče_ biti nadpovprečen, ne vem, kaj naj ti napišem. Če si nadpovprečen, jasno, stremiš k nadpovprečnemu. S tem menda ni nič narobe, ali pač?
S tem res ni nič narobe. Ampak narobe je to, da nekateri zaslužijo enormne količine denarja, drugi pa se težko preživljajo skozi mesec. Nihče na svetu ne more delati toliko več, ali pa biti toliko bolj inovativen kot pa povprečen človek. To je izključno anomalija sistema.

Cervantes ::

OK, ker Einsteinov izrek? Teh je na tone in večinoma niso njegovi:D

djordjevic ::

@Daedalus: Prepovedat. Itak. Kaj boš služil z lastništvom nekih papirjev. Pih.

@Cervantes: Ma, oni o neskončnosti vesolja in to ... ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

dstr17_ ::

Daedalus je izjavil:

Glede nadpovprečnosti v inteligenci: te ljudje so cca. 5-sigma daleč od povprečja. To je še vedno svetlobna leta daleč od 10-sigma (ali več), za kolikor marsikdo misli da se plače lahko razlikujejo.

Ne boš verjel, ampak med IQ in višino plače ni neke hude korelacije. Pa tudi sicer... težko boš na variacijah IQ-ja limitiral delto v plači. Kaj pa pol recimo praviš za kapitalske donose?
Ne saj ne mislim da bi plače morale slediti IQ-ju. Plače naj sledijo delavnosti in inovativnosti. Ampak to mora ostati v mejah normale. Normalna porazdelitev je pa tisto kar sledi iz centralnega limitnega izreka (dobesedno).
Kapitalski donosi fizičnih oseb so problematični, ne vem kako bi se to dalo omejiti (morda le za pravne osebe). Žal nimam recepta za rešitev na vseh področjih.

Cervantes ::

Aja tist--- je pa menda res njegov---:(

Daedalus ::

Nihče na svetu ne more delati toliko več, ali pa biti toliko bolj inovativen kot pa povprečen človek.


Usain Bolt je anomalija sistema? Al pa recimo Kimi Raikkonen, ki me, ubogega povprečneža, pri vožnji F1 bolida ziher potolče za par velikostnih razredov okoli poljubnega dirkališča? Malo nenavadna je ta tvoja teorija. V RL so med posamezniki razlike na XYZ področjih ogromne.

Normalna porazdelitev je pa tisto kar sledi iz centralnega limitnega izreka (dobesedno).


Normalna porazdelitev pojasni večino. Ekstremov pa ne. Zanašati se izključno na to... je hudo brcanje v temo. Tako nekak, kot je prilagajanje kriterij na maturi vsako leto glede na trenutne dosežene rezultate - brcanje v temo. Al pa izpitov na faksu.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

djordjevic ::

domen: Mojster, res redko predalčkam ljudi, ker se mi zdi to skrajno debilno in žaljivo, ker poenostavlja in ljudi zbanalizira na pripadnost neki ideologiji, ampak če sem kdaj srečal pravega komunista, si to prav gotovo ti. Tvojih 'rešitev' se, milo rečeno, bojim in upam, da jih, dokler bom živ, ne vidim udejanjenih v svoji domovini.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Cervantes ::

Mah, domen je mal zabluzu, to verjetno ve tudi sam, zdaj pa pač malo kontrira, da bi popravil vtis... se zgodi najboljšim :))

djordjevic ::

Upam, da se je zaplezal, ja. Saj kdor prizna, se mu pol oprosti. :D
No grave is deep enough to keep us in chains.

dstr17_ ::

Normalna porazdelitev pojasni vse, tudi ekstreme, samo pravilno je treba vzeti slučajne spremenljivke (neodvisnost itd). Recimo v tem primeru ki ga daješ:
Usain Bolt je anomalija sistema? Al pa recimo Kimi Raikkonen, ki me, ubogega povprečneža, pri vožnji F1 bolida ziher potolče za par velikostnih razredov okoli poljubnega dirkališča?
Razlike je res za par velikostnih razredov, ampak če pogledaš 1000 ljudi v primerjavi z njim, pa se bodo razlike od teh 1000 ljudi porazdelile po normalni porazdelitvi in ti ne boš več kot 1-2sigma daleč od povprečja.
Normalna porazdelitev vedno nastane kadar imaš slučajne spremenljivke, kjer so izidi vsakič neodvisni od ostalih (pa še par tehničnih predpostavk je treba pravilno vzeti). Tu ni nikoli nič drugače, takšen svet je, to je isto kot 1+1=2.. (recimo tudi meritve v fiziki se zato vedno porazdelijo normalno, itd).

dodano: in tudi pri plačah bi moralo biti tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Cervantes ::

Meritve v fiziki: če dobiš eno, ki krepko odstopa, ne boš rekel "shit" ampak "WOW!" in šel tja brskat naprej...

jype ::

Daedalus> Pri tem je manjša ironija, da ljudjem ki imajo radi svoje delo, denar itak ni primarni motivator. Pride z rezultati in malo sreče.

To drži zelo temeljito.

djordjevic ::

Hehe, prvo sem se spomnil nate. :D
No grave is deep enough to keep us in chains.

Cervantes ::

Jyre: ja, če imaš rad svoje delo in če ga dobro opravlješ... se ti zdi bedasto, da si slabo plačan :D

dstr17_ ::

No skratka, samo še tole bi dodal: kaj Wiki pravi o posledicah zelo velike neenakosti.

Cervantes ::

Joj, kam smo offtopotal... Gandalfar, brez škode pobrišeš zadnjih cca 20 postov--

djordjevic ::

domen: Pa saj ti veš, da je Slovenija po dohodkovni enakosti praktično v samem vrhu EU, če ne že vodilna država?
No grave is deep enough to keep us in chains.

Daedalus ::

Joj, kam smo offtopotal... Gandalfar, brez škode pobrišeš zadnjih cca 20 postov--


Rajš forkne v svojo temo. Pa tam nadaljujemo>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dstr17_ ::

djordjevic je izjavil:

domen: Pa saj ti veš, da je Slovenija po dohodkovni enakosti praktično v samem vrhu EU, če ne že vodilna država?

Ja vem, Slovenija je prva po Gini koeficientu. To je pozitivno in tako naj v prihodnje tudi ostane, ekstreme pa je še naprej treba omejevati.

djordjevic ::

Jeee. Enakost v revščini for centuries to come! ;((
No grave is deep enough to keep us in chains.

Cervantes ::

Jep. In to je najboljši temelj za mega korupcijo.

jype ::

domen_> Ja vem, Slovenija je prva po Gini koeficientu. To je pozitivno in tako naj v prihodnje tudi ostane, ekstreme pa je še naprej treba omejevati.

Skratka, ti hočeš povedat da moramo uspešni čimprej pobegnit? Ker bere se točno tako.
««
185 / 264
»»