» »

SIT - SLO Tolarji

SIT - SLO Tolarji

«
1
2

furion ::

Ce bi imeli moznost iti vn iz evra, pa nazaj v tolarje, ali bi bili za ali proti?

Js sm za iz 3 razlogov:
-Kolikor se spomnem, ko sm bil mali klinac sem za 100 tolarjev dobil sladoled.
-V relativno kratkem casu, bi lahko clovek postal miljonar (z evri bol tesko).
-Lepi so bli.
 Tolarji do jurja

Tolarji do jurja



Flame on.
  • spremenil: furion ()

martincek1 ::

-Kolikor se spomnem, ko sm bil mali klinac sem za 100 tolarjev dobil sladoled.


Temo si napačno zastavu. Nov naslov bi se lahko glasil: Gremo nazaj v leto 1980

mtosev ::

bil bi proti, ker je tolar neuporabna valuta. če bi imeli tolarje bi bili še globlje kot smo sedaj. kot drugo cene se ne bi znižale,če bi spet uvedli tolarje. v rokah sem imel že dolarje, evre, funte in tolarje in zame so najlepši Euri
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

black ice ::

mtosev je izjavil:

v rokah sem imel že dolarje, evre, funte...

Mtosev - my idol!

neskoncno ::

Če bi rad po novem za 500 tolarjev dobil sladoled le spodbujaj ponovno uveljavitev tolarja.

Časi se spreminjajo tako pač je spomini naj ostanejo in to je vse, glede tega nimam nič proti. O nekih teorijah, da bi pa če bi sedaj imeli tolar, da bi bilo vse lepše pa raje ne bi razglabljal!

s1m0n ::

Ma ni lepšega paprija kot evro :) (ok mogoče Avstralski dolar, vsaj bolj praktičen)

Nazaj se nikoli ne splača bolje je iti naprej!

Mipe ::

Pa marke, dobre stare nemške marke! Spomnim se tudi votlih italijanskih lir, ki sem jih rabil za turistični daljnogled v Veroni.

Vsemu navkljub pa so mi ljubši evri. Praktični, vsaka država ima svoje bankovce in kovance, kupovanje v drugih državah ni problem itd. K vragu menjalnice in njihovi nečloveški tečaji.

Avenger ::

Marka : Evro = Mercedes 190 : Seat exeo

a ni res?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Mipe ::

Ne vidim razlike, ker ne poznam teh avtomobilov. To je tako, kot da bi barvno slepega vprašal, katera barva je lepša.

oo7 ::

Jst sem bil vedno za tolarje , se vedno preracunavam v tolarje :)).
Sploh nebi smeli it v evropsko unijo obdrzali bi tolar in to je to zdj je pa ze prepozno za tolar .
Tolar mi je bil tudi bolj usec ker je blo vec papirja ker sobrazim kovance 10 tolarjev papir 2 eura kovanc FUJJJJJJJJJ primes kovance smrdijo roke;((

Gray_Warden ::

m-power

zato pa smo imeli včasih več ničvrednega denarja. bankovce za 10,20 in 50 sit, ki bi bili danes _popolnoma_ neuporabni. Dejansko so vredni manj kot kovanec za 10 centov danes.

sem odločno proti temu da se uvede nazaj SIT. Ni nobene potrebe po njem. Neuporaben in grd je bil.

Bananovec ::

furion je izjavil:

Ce bi imeli moznost iti vn iz evra, pa nazaj v tolarje, ali bi bili za ali proti?

Js sm za iz 3 razlogov:
-Kolikor se spomnem, ko sm bil mali klinac sem za 100 tolarjev dobil sladoled.
-V relativno kratkem casu, bi lahko clovek postal miljonar (z evri bol tesko).
-Lepi so bli.
 Tolarji do jurja

Tolarji do jurja



Flame on.

Ne bi šel nazaj na tolar ever.
Res da sem takrat za malo keša dobil več, ampak sem takrat tudi dobil manj keša.
Sedaj dobim več € in pa s tem kešom kupim bolj kot ne več kot prej. če ne drugega, vsaj več uporabnega.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

USS Liberty ::

-Kolikor se spomnem, ko sm bil mali klinac sem za 100 tolarjev dobil sladoled.
-V relativno kratkem casu, bi lahko clovek postal miljonar (z evri bol tesko).
-Lepi so bli.


Če bi evro propadel in bi šli sedaj nazaj na tolarje, sigurno ne bi zamenjali valut v razmerju 1 : 239,64, ampak 1 : 1, ker bi bilo tako veliko bolj praktično in tudi cen ne bi bilo treba spreminjati...

Se pa strinjam, da so bili tolarski apoeni eni najlepših na svetu. Edina pomankljivost je bila, da ko smo šli s tistih začasnih bonov na pravi tolar, niso naredili denominacije 1:10 ali 1:100.

Drugače bi pa tudi jaz imel raje tolar kot evro. Še najraje bi pa imel monetarno unijo z Nemčijo, brez raznih Grčij, Španij in Italij, da bi recimo Nemčija, Avstrija in Slovenija imele skupno valuto marko.
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Slo-One ::

furion je izjavil:


-Kolikor se spomnem, ko sm bil mali klinac sem za 100 tolarjev dobil sladoled.
-V relativno kratkem casu, bi lahko clovek postal miljonar (z evri bol tesko).
-Lepi so bli.
 Tolarji do jurja

Tolarji do jurja




1. Inflacija.
2. Kaj ti koristi bit milijonar če denar ni nič vreden ---> primer: hiperinflacija v Jugoslaviji ---> vsi so bili milijonarji, kaj je pa korist tega je pa 2. stvar...

Isotropic ::

Gray_Warden je izjavil:

m-power

zato pa smo imeli včasih več ničvrednega denarja. bankovce za 10,20 in 50 sit, ki bi bili danes _popolnoma_ neuporabni. Dejansko so vredni manj kot kovanec za 10 centov danes.

sem odločno proti temu da se uvede nazaj SIT. Ni nobene potrebe po njem. Neuporaben in grd je bil.

cak, a ni bila povecana inflacija v teh letih bolj ali manj zaradi prehoda na evro (recimo cena stanovanj xxx mark -> xxx eur)?
razen ce je bilo misljeno zaradi padca vrednosti evra oz. morebitne devalvacije tolarja.

Zgodovina sprememb…

USS Liberty ::

1. Inflacija.


samo katera valuta je potem inflatorna, če se je cena sladoleda odkar imamo evro s 100 sit povzpela na en evro - to je 240 sit? Potem je evro slabši kot tolar.
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Blazz ::

Če govorimo o samem papirju , potem so mi bili tolarji zakon. Kovancev nisem pobiral, ves denar sem imel v money clipu in kartice v svoji 'denarnici'. Sedaj pa moram imeti še 'mošnjiček za kovance' in prenašat to navlako. Poleg tega z lahkoto zgubim par kovancev, kar pa je že kar nekaj vrednosti...

Če pa govorimo o valuti kot tolarju, je bila valuta bolj slabo vodena, nonstop devalvirala, tako da je bila kar muka jo vzdrževat na 239,64, da smo dosegli mastriske kriterije za vstop v EU. Če bi valuti pustili drseti dalje, bi bli sedaj nekje na 400 če ne na 500 sit za eur in tvoj sladoled jan1201320434230 bi bil še dražji kot je, ker bi bile sestavine zanj za uvozit dražje, seveda gledano ceteris paribus (če se bo kdo spomnu spodbijat to izjavo). Tako, da mi je včasih smešno, ko poslušam, da je vse drago odkar imamo evro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

GrimReaper ::

furion je izjavil:


-Kolikor se spomnem, ko sm bil mali klinac sem za 100 tolarjev dobil sladoled.

Jest vem da si ga dobil za 50SIT (tam okol 1992), pa vprašanje če ni bil pred tem celo 30.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

metalc ::

Kot je nekdo rekel, če bi res šli iz evra, bi po razmerju 1:1, verjetno bi pa kmalu sledile devalvacije. Spremenila bi se tudi oznaka valute (verjetno v SIN kot slovenski novi tolar, podobno kot so Poljaki ob neki denominaciji novi zlot "prekrstili" v PLN), bankovci in kovanci bi bili iz tega razloga drugačni, stare so konec koncev že uničili.

Vse evrske prihranke v slovenskih bankah bi takoj pretvorili v razmerju 1:1, nakar bi jih z devalvacijo razvrednotili, naši vrli financ "eksperti" bi spet dobili dostop do dobre stare tiskarne, to pa za sabo potegne inflacijo... Cene bodo seveda hitro sledile tem spremembam, plače pa se bodo trdovratno oklepale protivrednosti v evrih na prvi dan novega tolarja.

Ne le, da bi v Avstriji, Italiji,... spet s kalkulatorji veselo preračunavali cene, tudi nakazila med ex EMU članicami bi se spet zakomplicirala in podražila. Raznim Adactam, Halcomom, Komtrejdom in podobnim bi se kar smejalo ob aneksih za potrebne nadgradnje finančnega SW (kar bi seveda pokrili mi z višjimi provizijami) in še in še bi se dalo naštevati.

Zheegec ::

Evro ima to težavo, da ni bankovcev za 1€ in 2€...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

marvin42 ::

Zheegec je izjavil:

Evro ima to težavo, da ni bankovcev za 1€ in 2€...


za kaj bi jih pa potreboval?
Mostly Harmless

Blazz ::

zato, da ne nosimo s seboj pol kile kovancev. Enostavno smo eni preveč navajeni na papirno obliko. Včasih si s kovanci morda lahko kupil 1 čungalungo. Danes s kovanci kupiš kosilo, kino karto itd..

Tomas 33 ::

A ni super, se vsedeš v avto, se odpelješ na sever ali zahod, pa nimaš promlemov z menjavami. preračunavanji ipd.

BTW, zamislite si vse kredite vezane na tujo valuto (brez kreditov v Sloveniji pač ne gre), pa inflacijo lastne valute.

carota ::

USS Liberty je izjavil:

Še najraje bi pa imel monetarno unijo z Nemčijo, brez raznih Grčij, Španij in Italij, da bi recimo Nemčija, Avstrija in Slovenija imele skupno valuto marko.

Najbrž pa Nemci in Avstrijci gledajo na Slovenijo tako kot mi na Italijo, Grčijo in Španijo. ;)

Isotropic ::

ja, ta je bila gold :))
edino italijo, grcijo in spanijo bi zamenjal z drzavami bivsega balkana

mihaelf3 ::

Meni so od vseh valut ki jih poznam najbolj všeč švicarski franki. Kovanci (še posebej tisti tavelik za 5 frankov) so kot kakšen gusarski zaklad (in tako tudi zvenijo).

Drugače pa, ontopic, se ne bi vračal na tolarje--ravno smo se dobro navadili na evre.
torch it

Shegevara ::

Evro bi bil top, če bi se vsaj bakrenih kovancov znebil. Spomnem se, da so celo tolar razdelil na manjše kose. mislm HALO? Kaj so že ble to, ene muhe gor na tistih 0,5 SIT kovancih?... Uglavnem bedarija, bakreni centi niso pa čisto nič boljši.

furion ::

Najbolj prakticni so avstralci z plasticnim denarjem, k se ne umaze/raztrga/zgori.

Men so tolarji bli zelo lepi, zto pa bi jih mel :P

Bananovec ::

Shegevara je izjavil:

Evro bi bil top, če bi se vsaj bakrenih kovancov znebil. Spomnem se, da so celo tolar razdelil na manjše kose. mislm HALO? Kaj so že ble to, ene muhe gor na tistih 0,5 SIT kovancih?... Uglavnem bedarija, bakreni centi niso pa čisto nič boljši.

Stotini?
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

marvin42 ::

Shegevara je izjavil:

Evro bi bil top, če bi se vsaj bakrenih kovancov znebil.


lahko se zmeniva in se jih enkrat na mesec znebiš tako, da jih daš meni.
Mostly Harmless

carota ::

Shegevara je izjavil:

Evro bi bil top, če bi se vsaj bakrenih kovancov znebil.

Zaradi inflacije se jih bomo prej ali slej res znebili. Ne vem pa če bo zaradi tega euro res "top".

_Enterprise_ ::

na hrvaškem so obdržali kune. slišim da se kopajo v bogastvu

@op: a ti to resno? sem mislil da tako mentaliteto furajo samo neumni komentatorji na 24ur

fosil ::

Blazz je izjavil:

Če pa govorimo o valuti kot tolarju, je bila valuta bolj slabo vodena, nonstop devalvirala, tako da je bila kar muka jo vzdrževat na 239,64, da smo dosegli mastriske kriterije za vstop v EU. Če bi valuti pustili drseti dalje, bi bli sedaj nekje na 400 če ne na 500 sit za eur in tvoj sladoled jan1201320434230 bi bil še dražji kot je, ker bi bile sestavine zanj za uvozit dražje, seveda gledano ceteris paribus (če se bo kdo spomnu spodbijat to izjavo). Tako, da mi je včasih smešno, ko poslušam, da je vse drago odkar imamo evro...

Tolar ni nikoli devalviral.
Tudi vzdrževat tečaja 239,64 ni bilo problem, ker je imela BS veliko zalogo deviz.
Z vzdrževanjem mastriski kriterijev pa imamo probleme sedaj, ne pa takrat, ker ti kriteriji določajo največjo višino primanjkljaja.
Pa ceteris paribus nima veze z deviznim tečajem.
Tako je!

macgajver ::

Tolarji so bli zakon. Jest še dons kšno reč preračunam v tolarje me kr stisne kolk se je vse podražil od tistih cajtou.
tenstan krompir je pa zakon

driver_x ::

USS Liberty je izjavil:

Če bi evro propadel in bi šli sedaj nazaj na tolarje, sigurno ne bi zamenjali valut v razmerju 1 : 239,64, ampak 1 : 1, ker bi bilo tako veliko bolj praktično in tudi cen ne bi bilo treba spreminjati...


To pa takoj podprem, ker sem zadnjič našel še en bankovec za 5000 SIT!

šernk ::

jst imam 2 pettisočaka že 3 mesece v denarnici pa mi nikoli ne uspe priti do banke slovenije med 9 in 11 uro, lenuhi pa delajo samo takrat. tako da sam sem tudi za 1:1 menjavo, če bodo stari tolarji seveda veljali :D
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Valvoline ::

Izvirni greh pri evru je to da ga niso vezal 1:1 z nemško marko,vsi so zarad tega najebal in cene so se vsepovsod zvišale. Pr nas je realno 240sit postalo 2e pri cenah,in ne uradni tečaj 240:1

Half-Saint ::

martincek1 je izjavil:

Temo si napačno zastavu. Nov naslov bi se lahko glasil: Gremo nazaj v leto 1980


V leto 1980? Pa ti si genij.

Najbolj vidna je ta evrska podražitev na bolšjem trgu. Kar je prej stalo 100sit, stane danes 1€ :P
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

;-) ::

macgajver je izjavil:

Tolarji so bli zakon. Jest še dons kšno reč preračunam v tolarje me kr stisne kolk se je vse podražil od tistih cajtou.

Plače so tud ble 100 takratnih "jurjev", zdaj pa niso 416€ (ponavadi) in so normalne tam 800-naprej.

Normalno da je stala kava 100tolarjev sedaj pa 1€...sladoled 100tolarjev sedaj pa 1€. Bolj ko razmišljam niti ni tako drago glede na plače.

Evropa nam je prinesla samo možnosti zaslužka, tajkuni, uspešni podjetniki in pametni so se dvignili v nebo, tisti ki pa vegetirajo za šivalnimi stroji in za blagajnami pa so "fauš" in naj še kar dalje vegetirajo. Vsi imamo iste možnosti, koliko si bomo pa EU vzeli pa je od nas odvisno.

Valvoline ::

Niti ne,jaz sem imel plačo okrog 160k pred menjavo,zdele mam 850-900E in ne 1600e kot si ti misleš.

;-) ::

Z čim pa se ukvarjaš če ni skrivnost ?

Valvoline ::

Delam pri podjetju za predelavo plastike in brizganje pvc.

;-) ::

Torej vegetiraš v firmi za predelavo plastike in brizganje pvc, al si naredo od tistega časa kaj inovativnega da več narediš ?

Valvoline ::

Glede na splošno stanje naokoli sem lahko srečen da še tega imam. Plača je itak vsepovsod podobna 50-100e gor dol.Med vikende nekaj fuša pa kapne še par stotakov. pa še kšen avto porihtam in prodam ko je kaka priložnost.
:D

ducky ::

Če mislite, da bi še vedno dobili za jurja toliko, kot ste včasih, se zelo motite. Tolar bi danes bil v veliko večji krizi kot evro in smo lahko samo srečni, da imamo evro, ki ga regulira ECB oziroma druge države, ker če bi imeli svojo valuto, bi nas ta kriza prizadela 2x bolj..

Half-Saint ::

;-) je izjavil:

Evropa nam je prinesla samo možnosti zaslužka, tajkuni, uspešni podjetniki in pametni so se dvignili v nebo, tisti ki pa vegetirajo za šivalnimi stroji in za blagajnami pa so "fauš" in naj še kar dalje vegetirajo. Vsi imamo iste možnosti, koliko si bomo pa EU vzeli pa je od nas odvisno.


Naslednjič, ko boš v trgovini, reč blagajničarki, da je rastlina. Me zanima, kok bo vesela komplimenta.

Če bi bili vsi inženirji, magistri in doktorji, kdo bi pa delal ostala dela??

Pa ne nam nakladat o EU kot o obljubljeni deželi, kjer je vse odvisno le od nas samih, ker to gotovo ni.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Valvoline ::

ducky je izjavil:

Če mislite, da bi še vedno dobili za jurja toliko, kot ste včasih, se zelo motite. Tolar bi danes bil v veliko večji krizi kot evro in smo lahko samo srečni, da imamo evro, ki ga regulira ECB oziroma druge države, ker če bi imeli svojo valuto, bi nas ta kriza prizadela 2x bolj..

Ne vem če bo tole glih držalo. Poglej si Poljsko.Plače po 500e in evro ne gresta skupaj.

Zgodovina sprememb…

;-) ::

Half-Saint je izjavil:


Naslednjič, ko boš v trgovini, reč blagajničarki, da je rastlina. Me zanima, kok bo vesela komplimenta.

Če bi bili vsi inženirji, magistri in doktorji, kdo bi pa delal ostala dela??

Pa ne nam nakladat o EU kot o obljubljeni deželi, kjer je vse odvisno le od nas samih, ker to gotovo ni.


Če bi bilo več magistrov, inžinerjev in doktorjev...bi pa mogoče meli manjše plače. Pa jih ni, ker folku ni v šolo za hodit ali pa se smilijo sami sebi. Nikakor nisem rekel da so samo inžinerji in doktorji tisti ki ne vegetirajo, ker nerabiš šole da imaš dosti denarja. In ja je odvisno od nas samih koliko bomo imeli, imeli bomo točno toliko kot bomo naredili, ustvarili in nagrabli skupaj, keri nebo znal si bo sam kriv-naravna selekcija.

Edina napaka je da "več imaš več daš", najbolj kruto pa je da daš takim ki so pijanci, lenuhi in reveži ki itak nočejo delat pa dobijo podporo. No končno se je nekaj premaknilo tud tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Ted ::

Očitna prednost tolarja bi bila, da kot država ne bi financirali reševanja Grčije in ostalih držav. Kolikor držav je v zadnjih 3 letih vstopilo v območje evra? ;)
Mah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ted ()

driver_x ::

Če monatarna politika ne bi bila vodena iz Bruslja, bi naši kekci še tolar zafrčkali in bi bilo še slabše, kot že je!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Drobiž

Oddelek: Loža
479908 (7773) Furbo
»

Koliko denarja ste najdli? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
798830 (5520) PacificBlue
»

Kaj potem če/ko EURO pade? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10120984 (17465) amigo_no1
»

Je to ponarejen kovanec?

Oddelek: Loža
408502 (6354) The Player
»

Konec Evra? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5514260 (12000) fosil

Več podobnih tem