» »

Podrobnosti zakona o delovnih razmerjih

Podrobnosti zakona o delovnih razmerjih

zelenjava ::

Pozdravljeni!

Zanima me neke glede zakonov o delovnih razmerjih.Kajti sam jih ne najdem na spletu je preveč tega.

Zanimajo me najnovejši zakoni glede tega.

Koliko nadur lahko delavec naredi na mesec
koliko jih lahko naredi na leto.
Mislim da je bilo tako da je na mesec 20ur na leto 180 ur.Po potrebi če je delavec v to privolil da je podpisal pa do 230 nadur letno.Ali mora delodajalec delvcu izročiti nadurni nalog da ga delavec podpiše, ko jih dopolni že 180 v tekočem letu,Ali mu mora dati že prej.Oziroma če narediš 176ur na mesec in vsak teden 40,moraš določen del nadur oddelati po njegovem nalogu ali se sam odločiš.


Dopust.
šef mi odlaga dopust kar naprej,če mu rečem za v sredo in povem 2 dni prej reče da ne.Mu rečem da potem drugi teden v torek .spet ne.obramba njegova za ta izrek je povečan obseg dela.Kolikokrat lahko to reče.Lp
  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

Saj greš lahko na dopust. Dopust je treba samo napovedat, ni treba da ti ga šef odobri. Če greš brez šefove odobritve na dopust, to ni kršitev delovnih obveznosti. Saj si napovedal ...

Kršitev bi bila, če te ni bi bilo, in ne bi povedal. Drugače si pa malo poglej izredno odpoved delodajalca.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ziga Dolhar ::

Zakon o delovnih razmerjih.

Za tvoj položaj bo potrebno pogledati tudi morebitno Kolektivno pogodbo.
https://dolhar.si/

zelenjava ::

Invictus je izjavil:

Saj greš lahko na dopust. Dopust je treba samo napovedat, ni treba da ti ga šef odobri. Če greš brez šefove odobritve na dopust, to ni kršitev delovnih obveznosti. Saj si napovedal ...

Kršitev bi bila, če te ni bi bilo, in ne bi povedal. Drugače si pa malo poglej izredno odpoved delodajalca.



Pri nas ko povem če mi ga odobri mi da listek o temu in njegov podpis.Če ga noče odobriti mi neda listka .
Jaz lahko povem 5 10 dni prej za 1 dan dopusta.In če se mu sprdne da ne da potem listka o dovoljenju ne dobim.Dokaza pa nimam da sem mu povedal 10 dni prej.Lp

win64 ::

Preprosto mu zažugaj z inšpekcijo, ali pa podaj anonimno prijavo.

Koliko časa pa že delaš tam?
Če si več kot leto; Si v lanskem letu uspel izkoristiti ves dopust?

zelenjava ::

V podjetju delam že 2 leti in pol.Lansko leto mi je uspelo izkoristiti cel dopus,t zato ker je bil šef drugi.Sedaj je tisti šef odšel in je drugi.Ta drugi ko ga vprašaš za dopust rjovi in nori kot utrgan in dobesedno diktatorno pove da ga nebo podpisal.Šefa so pa zamenjali glih zaradi tega ker on je dovolil dopuste,vodilni podjetja pa niso hoteli zaposliti dosti delavcev da bi use normalno funkcioniralo,zato pa nas gonijo in ne pustijo na dopust, ker ko ni enega je že močno poznati.Zato so dali takega ševa zateženega.Da bi še kakšnega delavca zaposlili to pa ne.Lp

zelenjava ::

Zanima me samo še to,če šefu najavim dopust toliko časa prej kot mi piše v pogodbi,in mi reče ne, ali lahko od njega zahtevam obrazložitev pisno da imam dokaz da sem ga uprašal.In če mi je neda kam naj se obrnem.Lp

St235 ::

Ne, v skaldu z ZDR ti pripada točne en dan na leto po lastni izbiri. Drugače pa ti je delodajalec dolžan omogočit koriščenje letnega dopusta, ni pa nujno v terminih, ki si jih sam zbereš.

Drugače pa za nadure moraš pisno privolit, kdar presežeš kvoto (torej 20 na teden, oziroma 180 na leto). teoretično pa nisi dolžan delat več kot to.

kmetek ::

Tole je zrelo za prijavo.

tony1 ::

St235 je izjavil:

Ne, v skaldu z ZDR ti pripada točne en dan na leto po lastni izbiri. Drugače pa ti je delodajalec dolžan omogočit koriščenje letnega dopusta, ni pa nujno v terminih, ki si jih sam zbereš.

Drugače pa za nadure moraš pisno privolit, kdar presežeš kvoto (torej 20 na teden, oziroma 180 na leto). teoretično pa nisi dolžan delat več kot to.


ZDR določa 20 na mesec oz. največ 180 na leto. Kako je v praksi pa... vsi vemo. :P

MadMicka ::

Invictus, ni res, da je dovolj, da napoveš dopust in oddideš na dopust. Dopust mora biti odobren s strani delodajalca. Upošteva se in potrebe delavca oz. njegove družine in potrebe delovnega procesa (165. člen ZDR). Sploh mi ni jasno, kje si to pobral, ker kaj takega slišim prvič. Drugo pa je, da ni nujno, če bi delavec npr. napovedal par dni dopusta in odšel na dopust brez dovoljenja, da bi ostal brez zaposlitve.

Lakotnik, prav tako ni res, da je dovoljeno zgolj 8 nadur na teden oz. 20 nadur na mesec. Ta omejitev se lahko upošteva kot povprečje v šestih mesecih (2. odstavek 143. člena ZDR), kar pomeni, da lahko npr. en teden delaš tudi po največ 16 nadur na teden, ali pa npr. 30 in več nadur na mesec.

Nadalje se lahko celo zgodi, da mora delavec delati dvanajst dni skupaj ipd., skratka zakon ima hudičevo raztegljive maksimume. Ampak ti maksimumi se redko dosežejo, saj delodajalcu, ki pri tem pretirava, delavci hitro uidejo na bolniško.

tony1, zakon določa, da je lahko na leto 230 nadur (4. odstavek 143. člena). Bolj je problem v praksi v tem, da veliko nadur ni plačanih, kot pa v tem, da bi jih bilo preveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Invictus ::

Moj kolega je to naredil in so ga hoteli odpustiti. Seveda so ga povabili v firmo da bo nekaj podpisal ... Sem mu rekel če ga nameravajo odpustit, mu ni treba nič podpisovat. Ker se delavca ne more kar tako odpustiti po slovenski zakonodaji. Obstaja točno 6 razlogov za izredno odpoved delavca.

Preberite si tukaj ...

http://www.interfin.si/izredna-odpoved-...

Njegov problem je celo v boldu. Delodajalca moraš samo obvestiti da te ne bo. Mojemu kolegu je to rešilo nekaj keša. Sicer so ga vseeno vrgli ven, ampak je dobil odpravnino in se lahko prijavil na zavod za nadomestilo. Drugače se ne bi mogel.

Večinoma delodajalci poturijo delavcu za podpisat sporazumno odpoved. In ga zajebejo na zavodu za nadomestilo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dopust vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13418532 (8816) MadMicka
»

Stari dopust

Oddelek: Loža
233403 (2578) Kinjorts
»

Zakonodaja glede pozivanja k neplačanim naduram na delu

Oddelek: Problemi človeštva
224468 (3559) ABX
»

Vprašanje glede dopusta

Oddelek: Loža
204471 (3453) mojsterleo
»

Problem pri delodajalcu - dopust

Oddelek: Loža
238877 (1428) AndrejO

Več podobnih tem