» »

Dan Brown - Da Vincijeva Šifra - razprava

Dan Brown - Da Vincijeva Šifra - razprava

Bellatrix ::

Zadnji štirje posti iz sorodne teme http://slo-tech.com/forum/t121329/0 (moderatorji so namreč prepočasni da bi uspeli prenesti temo)
...

MPM :: 3. jun 2005, 11:25:29
Nekaj podobnega Da Vincijevi sifri je roman Leta milosti od slovenskega pisatelja Sebastijana Preglja.
Morda je pri slednjem potrebno malo več razmišljanja ob branju (ker se prepletata dva časovna obdobja). Zato mi je ta malo bolj všeč.
Obe knjigi sta za moje pojme ene iz med boljših.
Lp, M.

Bellatrix :: danes, 15:21:51
"Diskusija se sicer ni ravno razvila v tisto smer, kot sem razmišljal takrat, ko sem to temo malo prebudil. Kaj torej menite o opisu krščanstva, kakšno je tam opisano, da bi moralo izvorno bit? Npr., da bi morala vajeti cerkve prevzeti Marija Magdalena in Peter? O vlogi ženske v krščanstvu na sploh oz. o bipolarnosti sveta (jing in jang), o obstoju Jezusovega evangelija in še vseh ostalih zamolčanih evangelijev, o človeškosti Jezusa, o njegovih potomcih...?"




Ko sem bil še mlajši in sem pri verouku vprašal župnika, kakšno je stališče cerkve na navedbe knjige, mi je odgovoril, da tega ne želi komentirati. Ker sem bil precej vztrajen in sem stalno vrtal s tem vprašanjem, mi je preprosto odgovoril, da je vsebina knjige izmišljena. In ravno to obnašanje me je odvrnilo od cerkve.

Kar se pa tiče izvornega krščanstva in kakšno bi moralo biti, je vse odvisno od točnosti informacij, ki jih knjiga podaja. Če pogledaš mnenje CERC (Catholic Education Resource Center) je verjetno že v naprej jasno, da so knjigo raztrgali na prafaktorje : http://www.catholiceducation.org/articl...
Temu pogledu osebno zaupam veliko manj, kot informacijam Browna.
Če pa podatki držijo, bi cerkev seveda morala voditi potomka oz. potomec Marije Magdalene in Jezusa, ravno tako kot angleški prestol nasledi potomec vladajoče rodbine. Problem je samo v tem, da je v ozadju veliko preveč interesov, ki bi tako spremembo preprečili preden bi kdo sploh pomislil na to. Vpliv cerkve je izjemen, še posebej izjemen pa je vpliv cerkve v Italiji, kjer je do vratu vpletena v državno politiko.

Ocenjujem, da bi se tudi ob morebitni predložitvi vseh dokazov ne zgodilo nič. Torej, je razpravljanje o tem brezpredmetno. Krščanska vera se je v ljudi vpletla tako močno, da bo potrebnih precej generacij in truda, v obliki anti-cerkvene propagande, da bo vpliv pojenjal.


BALAST :: danes, 15:24:07:
You got the point. Kdor koli se bo že zoperstavil cerkvi, bo stradal bol kot Julian Assange, ko se je spravil na ameriško zunanjo politiko.
People are quick to judge and slow to correct themselves.
  • zaklenil: Mavrik ()

Starodavni ::

Kaj je Da vinčijeva šifra?

FIKCIJA! Enako kot krščanstvo - FIKCIJA, FIKCIJA in še enkrat FIKCIJA
Ergo Fikcija se bori proti Fikciji

Kakšen je učinek, učinek je huronska tragikomedija.

Edina koristna stvar, ki jo ima Vatikan je njegovo bogastvo, nobene škode ne bi bilo, če bi vse te duhovnike prekvalificirali za obrtnike za ohranjanje teh stvari. Konec debate. predvsem vatikanska knjižnica ima kup razpadajočih oddelkov in polno koristnih knjig, ki bi bile nova prodajna uspešnica v tem stoletju.

To je to.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Ko sem, par let nazaj, dobil knjigo in jo prebral med dopustom, mi je bila že po nekaj deset straneh vsebina zelo znana. Sem se takoj spomnil, kje sem določene zadeve že bral, precej časa nazaj in to celo v Slovenščini. Pred dvajsetimi leti (lahko celo več, čisto mogoče, da še za časa Jugoslavije) je bila teorija o preživetju Jezusa in njegovega potomstva dodobra razdelana v reviji Radar. V tem pisanju je bila omenjena kraljevska hiša Merovingov (ustanovitelji Frankovskega kraljestva), sionsko priorstvo, katarji in njihov zaklad (sveti gral seveda), rozenkrojcarji, itd. Seveda tukaj ni nobenega umora kustosa, na zaključku je predstavljen "izumitelj" teorije in človek, ki bi naj bil poslednji kristusov potomec, Pierre Plantard:

Pierre Plantard @ Wikipedia

Merovingian @ Wikipedia

Priory of Sion @ Wikipedia

Zanimivo, da je Brown za priimek umorjenega kustosa uprabil priimek duhovnika, za katerega je Plantard trdil, da je vedel za skrivnost, ter je imel določene dokaze za omenjeno teorijo in je z njimi izsiljeval Vatikan:

B%C3%A9renger Sauni%C3%A8re @ Wikipedia

Na splošno velja, da je zgodba Plantardova potegavščina, spiski sionskega priorstva pa ponaredek, ki ga je pripravil prav slednji.

Ima pa zadeva osnovo v dejstvu, da poleg v novi zavezi vsebovanih štirih evangelijev obstajajo še t.i. gnostični evangeliji, ki so jih bojda zapisali ostali kristusovi učenci in spremljevalci, med drugim tudi Marija Magdalena in Juda Iškarijot. Za Marijo Magdaleno je v večih gnostičnih evangelijih navedeno, da je bila Jezusova družica oz. žena. Ti evangeliji pa niso v svetem ismu, ker jih je iz "uporabe" potegnil Irenej Lyonski (v drugem stoletju našega štetja) in tako "zakoličil" to, kar poznamo kot novo zavezo.

Gnostic Gospels @ Wikipedia

Irenaeus of Lyons @ Wikipedia

Tako, malo za razmislek

LP

Jože

Bellatrix ::

Kaj je Da vinčijeva šifra?

FIKCIJA! Enako kot krščanstvo - FIKCIJA, FIKCIJA in še enkrat FIKCIJA
Ergo Fikcija se bori proti Fikciji


Definicija fikcije pravi, da je fikcija kakršna koli oblika pripovedi, ki je s strani avtorja delno ali v celoti izmišljena. Nasprotje temu pa je ne-fikcija, ki se z poveči z znanstvenim pristopom ukvarja izključno z dejstvi (življenjepisi, zgodovina). Pol-fikcija je fikcija, ki vsebuje velik del ne-fikcije (domišljijska zgodba, zasnovana na resnični zgodbi).Fikcija @ Wikipedia

Glede na zgoraj napisano se krščanstvo veliko bolj ujema z definicijo pol-fikcije, kot pa s samo fikcijo. Vsebuje pa tudi večino elementov ne-fikcije, (življenjepisi, zgodovina) sveto pismo je teh dejstev polno, z izjemo, da niso predstavljene z znanstvenim ampak religioznim pristopom, kar nikakor ne preseneča. A ste že videlo kakšno znanstveno knjigo, ki napisano tolmačila na religiozen način in obratno ?
Krščanstvo je vse prej kot fikcija. Enako velja za knjigo o kateri govorimo.

Kakšen je učinek, učinek je huronska tragikomedija.

*Edina koristna stvar, ki jo ima Vatikan je njegovo bogastvo, nobene škode ne bi bilo, če bi vse te duhovnike prekvalificirali za obrtnike za ohranjanje teh stvari. Konec debate. predvsem vatikanska knjižnica ima kup razpadajočih oddelkov in polno koristnih knjig, ki bi bile nova prodajna uspešnica v tem stoletju.


Če imaš to knjigo in krščanstvo za gledališko predstavo verjetno še ne veš kaj sploh je krščanstvo, in kaj je knjiga, ki krščanstvo demolira.

* Se pa strinjam, da je Vatikan kot ustanova dimna zavesa pred Vero. Ovira njej napredek in nadaljni razvoj. Bogastvo Vatikana je neizmerno (kipi, cerkve, dokumenti...) za katere jim povrh vsega ni treba plačati niti centa za davek na nepremičnine, ki bremeni vse normalne državljane Italije. Če pa bi vse duhovnike prekvalifiricali v obrtnike bi škoda bila ogromna. Škoda bi bila ogromna predvsem zato ker nebi bilo nikogar, ki bi prenašal vero. Verni ljudje pa duhovnike potrebujejo, ravno tako kot dojenček potrebuje dojiljo. Iz ekonomskega vidika, bi bilo pa to seveda veliko bolj pozitivno. Zanimivo, kako gledaš na stvar iz samo enega zornega kota.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Bellatrix ::


Ima pa zadeva osnovo v dejstvu, da poleg v novi zavezi vsebovanih štirih evangelijev obstajajo še t.i. gnostični evangeliji, ki so jih bojda zapisali ostali kristusovi učenci in spremljevalci, med drugim tudi Marija Magdalena in Juda Iškarijot. Za Marijo Magdaleno je v večih gnostičnih evangelijih navedeno, da je bila Jezusova družica oz. žena. Ti evangeliji pa niso v svetem ismu, ker jih je iz "uporabe" potegnil Irenej Lyonski (v drugem stoletju našega štetja) in tako "zakoličil" to, kar poznamo kot novo zavezo.


Priporočam branje članka v decemberski izdaji National Geographica, Sveto Pismo kralja Jakoba. Zelo prijazno opisan nastanek svetega pisma, kako površni so bili prepisovalci, koliko različnih verzij obstaja, in kako so dogodki po svetu vplivali na današnjo verzijo.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Highlag ::

Vse kar je napisal človek je že po defoltu netočno, ker ima pač pisatelj svoj pogled na stvar, ki pa ni nujno pravi. Pri tako stari stvari kot je pa sveto pismo in druge publikacije pa so stvari samo še slabše, ker se vključenih en kup ljudi iz različnih obdobij.
Never trust a computer you can't throw out a window

Bellatrix ::

Že v prvem stavku si napisal 2 nasprotujoči si izjavi.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Mavrik ::

Em, zakaj točno niste mogli nadaljevati debate v tisti temi? Dve temi za isto debato o isti knjigi delata samo zmedo.

Ker ne morem združiti tem nazaj, prosim da poste preseliš nazaj. Ni razloga da je to tu. Hvala.
The truth is rarely pure and never simple.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je imel Jezus potomce? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7711661 (5690) Bananovec
»

Da Vincijeva šifra

Oddelek: Sedem umetnosti
333473 (1793) BALAST
»

Stara in Nova zaveza - kaj imata skupnega???

Oddelek: Problemi človeštva
376272 (5096) Barakuda1
»

Nauki in navade v RKC, njeni pripadniki in sveto pismo

Oddelek: Problemi človeštva
453826 (2788) Saladin
»

Dan Brown: The Da Vinci code

Oddelek: Sedem umetnosti
232223 (1520) Looney

Več podobnih tem