» »

Mintovci delajo svojo različico Gnome Shella

Mintovci delajo svojo različico Gnome Shella

vir: Heise
Heise - Clement Lefebvre, eden od razvijalcev GNU/Linux distribucije Linux Mint, se je odločil za nadaljevanje dela na lastni različici Gnome Shella, ki naj bi bil bolj podobna znanemu vmesniku iz Gnome 2. Novembra izdani Mint 12 je že vključeval določene razširitve za Gnome Shell (MGSE), zdaj pa so na githubu odprli kar fork Gnome Shella. Imenuje se Cinnamon ("cimet") in jim bo omogočal bolj celovito predelavo vmesnika.

Namestitev je že zdaj mogoča z:
apt update
apt-install cinnamon-session
in zamenjavo desktop managerja ob prihodnji prijavi.

Odločitev je rezultat dokaj prisotnega prepričanja, da novodobna vmesnika Ubuntu Unity in konkurenčni Gnome Shell še nista ne dokončana ne pretirano primerna za delo in zmedeta zlasti začetnike, ki niso vajeni njune spremenjene paradigme. To je v nedavnem usuability testu potrdil tudi TechRadar, ki je v testu med Unity, Gnome Shellom in KDE 4.7 izpostavil prav slednjega, ki ima najbolj domač uporabniški vmesnik, pa še vedno skoraj vse moderne grafične bombončke.

Zanimivo bo videti, kako dolgo bodo mintovci vstrajali pri svoji predelavi. Prva žrtev te nove odločitve je prav tako njihova iniciativa MATE, se pravi posodobitev GNOME 2 z elementi iz GNOME 3 / Shella. Čeprav naj bi ta projekt še živel, so nekateri razvijalci očitno spoznali, da je to preveč dela, in se raje odločili za približanje trojke dvojki, ne obratno.

51 komentarjev

«
1
2

_Dormage_ ::

sudo !

5er--> ::

root@mint:/home/s-t# sudo !
sudo: !: command not found

crow_pec ::

zanimivo bo videti kdo bo vztrajal na koncu, sem pa vsekakor pristaš kubuntuja in pa Compiz Fusion. Nekaj posnetkov na you-tube je prav obetajočih za Compiz Fusion. Sam mislim, da je linux prvič od kar pomnim na pravi poti za osvojitev množic. windows pa je pomojem že zdavnaj povozil. Vsi začetniki si že zdaj lahko linuxe naložite tak da bravoo linux developers.... keep up the good wor....

Smotko ::

apt-get install cinnamon-session
sudo !!

brunoland ::

sudo mora biti pret apt-get. Sudo ukaz zažene ukaz ki je napisan za sudo kot root uporabnik.

sudo apt update
sudo apt-install cinnamon-session

BigWhale ::

crow_pec je izjavil:

zanimivo bo videti kdo bo vztrajal na koncu, sem pa vsekakor pristaš kubuntuja in pa Compiz Fusion. Nekaj posnetkov na you-tube je prav obetajočih za Compiz Fusion. Sam mislim, da je linux prvič od kar pomnim na pravi poti za osvojitev množic. windows pa je pomojem že zdavnaj povozil. Vsi začetniki si že zdaj lahko linuxe naložite tak da bravoo linux developers.... keep up the good wor....


Najdlje bo verjetno vztrajal Canonical s svojim Unitijem. Poleg KDEja. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

dux ::

Kolikor vem Kubuntu nima CompizFusion, ampak uporablja KWin.
Upanje je v nasih odlocitvah

trnvpeti ::

ubuntu se je obrnil navzdol
sedaj mislim, da so reflektorji prizgani na mint

dux ::

@trnvpeti: reflektorji so bili prižgani tudi na PCLinuxOS, ko je prehitel Ubuntu na Distrowatchu, pa se ni zgodilo nič dramatičnega.
Upanje je v nasih odlocitvah

trnvpeti ::

nisem mislil distro
pac vsi govorijo le se o mintu, ubuntu je kr poniknil

opeter ::

To je zato, ker je Ubuntu z vsako novo različico vse bolj nestabilen ... potem pa moraš čakati, da se zadeve pofiksajo, mine nekaj mesecev, nakar se veseliš, da so počasi uspeli odpraviti večino napaka, nato pa pride hladen tuš: izdali so novo različico, z novimi žužki. Kot neki začaran krog.

Še sreča, da obstajajo LTS variante.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PecenkA ::

In potem se nekateri čudijo, zakaj več ljudi ne uporablja Linuxa. Taka zmeda, da boli glava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PecenkA ()

c0ck4m0u53 ::

Za administracijo sistema se v veliki meri uporablja root tako, da ni potrebe po sudo.

WarpedGone ::

Pravi problem je hype.
Hype zagrabi ljudi, ki grejo na ubuntu, ki je najbol pumpana distribucija povsod in se - opečejo.
Obstajajo bistveno bolj stabilne in popeglane distribucije ampak nimajo tolk hype in ne pridejo na radar.

So mi za hec priporočili turško distribucijo z KDE pa ne grem več nazaj v ubuntu-rešeto. Edina reč ki ni 100% so grafični drajverji. Niti enega drugega buga nikjer.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

trnvpeti je izjavil:

nisem mislil distro
pac vsi govorijo le se o mintu, ubuntu je kr poniknil


To se tebi samo zdi. O Ubuntu se v bistvu govori precej vec, kot se je in tudi userbase se povecuje.

WarpedGone je izjavil:

Pravi problem je hype.
Hype zagrabi ljudi, ki grejo na ubuntu, ki je najbol pumpana distribucija povsod in se - opečejo.
Obstajajo bistveno bolj stabilne in popeglane distribucije ampak nimajo tolk hype in ne pridejo na radar.

So mi za hec priporočili turško distribucijo z KDE pa ne grem več nazaj v ubuntu-rešeto. Edina reč ki ni 100% so grafični drajverji. Niti enega drugega buga nikjer.


Niti enega? To si se preprosto zlagal. Lej ...



Ampak verjetno si mislil predvsem na to, da zaenkrat se nisi nasel nobenega buga, ki bi direktno vplival nate, mar ne?

Razlika je vsekakor bistvena. Koliko casa pa stvar ze uporabljas?

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

poweroff ::

WarpedOne kot merilo za vse...
sudo poweroff

WarpedGone ::

Niti enega? To si se preprosto zlagal. Lej ...
...
Ampak verjetno si mislil predvsem na to, da zaenkrat se nisi nasel nobenega buga, ki bi direktno vplival nate, mar ne?
Razlika je vsekakor bistvena. Koliko casa pa stvar ze uporabljas?

Ja, seveda - kar me ne grize, je zame enako kot da ne obstaja.

Hmmm, od 5. nov 2011, se pravi dober mesec in pol. Osnovne ubuntujeve f*ck*pe sm fasal isti dan po namestitvi.

Ampak seveda, ravno ko sm prej vraga pohvalil, se mi je nehal odzivat Shutdown knof... In se cca 3 ure kasneje še vedno ne odziva...
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Vazn, da vse dela! ;>

trnvpeti ::

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

zdobersek ::

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu

Vidiš pa seveda samo to, kar hočeš videti ...

Upam, da veš, da je Mint derivat Ubuntuja.

gendale ::

c0ck4m0u53 je izjavil:

Za administracijo sistema se v veliki meri uporablja root tako, da ni potrebe po sudo.

sudo su
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

trnvpeti ::

zdobersek je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu

Vidiš pa seveda samo to, kar hočeš videti ...

Upam, da veš, da je Mint derivat Ubuntuja.

Ali debiana?
Ali ubuntu izhaja iz ...?

Ali Kaj si hotel povedat?
Kaj ti vidis?

zdobersek ::

trnvpeti je izjavil:

zdobersek je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu

Vidiš pa seveda samo to, kar hočeš videti ...

Upam, da veš, da je Mint derivat Ubuntuja.

Ali debiana?
Ali ubuntu izhaja iz ...?

Ali Kaj si hotel povedat?
Kaj ti vidis?

Vidim tvoje navdušenje (hype!), ko izgleda, da Ubuntu počasi tone, čeprav to sploh ni res. Ubuntu ima zaenkrat veliko bolj stabilno prihodnost kot Mint.

BigWhale ::

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu


Mint je 'vroc' predvsem zaradi tega, ker se je dolocen procent ljudi zgrozil nad Unity (in gnome shell) vmesnikom. Mnja.

Na zalost, pa je stanje taksno, da je Qt (KDE) prehitel GTK (Gnome) po levi in po desni in da je Gnome z verzijo 3.x zacel nekako capljati za Qtjem. Glavni problem Gnome-a je to, da jim manjka nekega konkretnega vodstva. Konec koncev so 'samo trupa hipijev', ki se nekaj trud brez konkretnega cilja.

O Minutu se pise predvsem zaradi tega, ker ciljajo na to, da bi k sebi pritegnili tisti del ljudi, ki so nezadovoljni z Unity ali Gnome shell.

trnvpeti ::

zdobersek je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

zdobersek je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu

Vidiš pa seveda samo to, kar hočeš videti ...

Upam, da veš, da je Mint derivat Ubuntuja.

Ali debiana?
Ali ubuntu izhaja iz ...?

Ali Kaj si hotel povedat?
Kaj ti vidis?

Vidim tvoje navdušenje (hype!), ko izgleda, da Ubuntu počasi tone, čeprav to sploh ni res. Ubuntu ima zaenkrat veliko bolj stabilno prihodnost kot Mint.

Kje si videl navdusenje? Hype?
Uporabljam xubuntu, in je stabilen.

Ubuntu veliko bolj stabilno prihodnost? Kaj,kako si mislil s tem?

BigWhale je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu


Mint je 'vroc' predvsem zaradi tega, ker se je dolocen procent ljudi zgrozil nad Unity (in gnome shell) vmesnikom. Mnja.

Na zalost, pa je stanje taksno, da je Qt (KDE) prehitel GTK (Gnome) po levi in po desni in da je Gnome z verzijo 3.x zacel nekako capljati za Qtjem. Glavni problem Gnome-a je to, da jim manjka nekega konkretnega vodstva. Konec koncev so 'samo trupa hipijev', ki se nekaj trud brez konkretnega cilja.

O Minutu se pise predvsem zaradi tega, ker ciljajo na to, da bi k sebi pritegnili tisti del ljudi, ki so nezadovoljni z Unity ali Gnome shell.

Ubuntu je nekako stavil na unity, ali se motim?
Tudi mint nekaj na novo sedaj, ne vejo ali 2 ali 3 ali..
Ali ni nekaksna zmeda?
Vsi na kde?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

PARTyZAN ::

Smešni ste, ko se matrate z modificiranimi gnome zmazki ... zunaj imate pa KDE, ki je popolna nastavljiva milina.

gnilojabolko ::

PARTyZAN je izjavil:

Smešni ste, ko se matrate z modificiranimi gnome zmazki ... zunaj imate pa KDE, ki je popolna nastavljiva milina.

Ja ma ce ti KDE ne ustreza itak da gledas na derivate GNOMEa ali karkoli kar ti omogoca cesar si zelis.
Pobrano direktno z strani Minta: "Linux Mint 12 is based on Ubuntu 11.10. Make sure to read the Ubuntu release notes."

PARTyZAN ::

Mi lahko poveš kaj točno ti gnome familija omogoča, KDE pa ne?

ank ::

Ne gre se za to kar ti gnome omogoča kde pa ne, ampak, da lahko uporabiš gnome, če ti kde ne ustreza. Iz katerega koli razloga že. Gre se za izbiro.

WarpedGone ::

Ja, izbiraš med tem al hočeš met izbiro al ne.
V KDE lahk nastaviš Vse ™, v gnome pa skoraj nič.
Pol pa izbiraš al hočeš met možnost izbiranja al ne...
Zbogom in hvala za vse ribe

ank ::

Kot sem že zapisal. Če nočeš uporabljati kde lahko uporabiš gnome ali pa kaj drugega. In to je mislil lukic, ki nikjer ni napisal, da ti gnome omogoča nekaj, kar ti kde ne. To z "lahko nastaviš vse" niti ni kakšna prednost. Tudi v lfs linuxu lahko nastaviš vse, v ubuntu pa nič (če se gremo takšne primerjave), pa lfs noben ne uporablja kot primarni desktop sistem, ker je namestiti, kakšno od drugih distribucij dosti bolj hitro.

technolog ::

Prosim lepo, Gnome Shell je pa čisto spodoben DM napram KDE.

ales85 ::

Gnome Shell je super (dokler ti ne povzroča sivih las). Predvsem obvezna odjava pred izklopom. Obstajajo razširitve ja ampak tudi tiste povzročajo sive lase...

Sicer pa ga jaz uporabljam in samo čakam na primerne popravke...

zdobersek ::

trnvpeti je izjavil:

zdobersek je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

zdobersek je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Whale, mint je vroc, sprijazni se
novice so o mintu, ubuntu se omenja samo kot primerjava z mintom
pac poglej malo tuje strani( pa ne ubuntu, omg,... )
aja se to, uporabljam xubuntu

Vidiš pa seveda samo to, kar hočeš videti ...

Upam, da veš, da je Mint derivat Ubuntuja.

Ali debiana?
Ali ubuntu izhaja iz ...?

Ali Kaj si hotel povedat?
Kaj ti vidis?

Vidim tvoje navdušenje (hype!), ko izgleda, da Ubuntu počasi tone, čeprav to sploh ni res. Ubuntu ima zaenkrat veliko bolj stabilno prihodnost kot Mint.

Kje si videl navdusenje? Hype?
Uporabljam xubuntu, in je stabilen.

Ubuntu veliko bolj stabilno prihodnost? Kaj,kako si mislil s tem?

Dobro, navdušenja res nisi izkazoval, vendar me vseeno moti precej pristransko razlaganje, kako gre Ubuntu navzdol.

Glede prihodnosti - Ubuntu ima za sabo Canonical, Mint pa je trenutno community-driver project. Oboje ima svoje prednosti in slabosti, ampak dokler meče Canonical denar v Ubuntu, slednji ne bo kar tako poniknil.

BigWhale je izjavil:

Na zalost, pa je stanje taksno, da je Qt (KDE) prehitel GTK (Gnome) po levi in po desni in da je Gnome z verzijo 3.x zacel nekako capljati za Qtjem. Glavni problem Gnome-a je to, da jim manjka nekega konkretnega vodstva. Konec koncev so 'samo trupa hipijev', ki se nekaj trud brez konkretnega cilja.


Ok, če si ti KDE fan, sem jaz GNOME fan. Zato pravim, da je tale odstavek banane. Razmere v KDE ekosistemu ne poznam, je pa GNOME precej community-based. Nobeno podjetje si ga ne 'lasti', vsak lahko pride zraven in komentira, predlaga, kritizira. Obstaja GNOME Foundation, ki drži v rokah finance in drži celoten projekt na nekih tirnicah. Ampak še vedno je celotna stvar odvisna od 'trupe hipijev' - kar pa sploh ni slabo.

Lahko pa podaš kak objektiven vir!

trnvpeti ::

Se pravi, ni vec navdusenje, o hype nic, sedaj pa razlozi, kje sem rekel, da gre navzdol. Lahko samo reces,da sem rekel, da je mint vroc.
Unity, a to ti ni vsec?
Ubuntu podpira gnome? Oz canonical.

zee ::

Smatram, da je razvoj nove različice Gnome Shella nesmisel, saj se zna zgoditi, da bodo Mintovci postopoma obupali nad razvojem, kar pomeni, da bodo uporabniki ostali z nekim - tipično - polizdelkom, ki ne bo vreden polovice "ajmarja" mrzle vode, dasiravno bodo lahko taisti Mintovci nekaj časa zatrjevali, da so razvili izdelek, ki je "boljši" od Gnome Shella.

Pozabljajo pa taisti Mintovci, da končnega uporabniki (e.g. Janeza Kranjskega) prav nič ne zanima, kdo je kaj razvil. Tega Janeza predvsem zanima, da stvar dela in da lahko opravi delo, s katerim si lahko prisluži evre za preživetje.

Vse ostalo so nianse, na katere Linuxaši pozabljajo, kot bi jih ne bilo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

js osebno ::

Ob uradni podpori za razširitve se mi zdijo taki forki brezpomenski.

Gnome-shell je pa kul, če si se pripravljen ponovno naučiti kako stvar. In ko začneš stvar aktivno uporabljati, se jo hitro navadiš. Zadnje čase me tako drugi uporabniški vmesniki kar malce begajo :S

BigWhale ::

zdobersek je izjavil:


Ok, če si ti KDE fan, sem jaz GNOME fan. Zato pravim, da je tale odstavek banane. Razmere v KDE ekosistemu ne poznam, je pa GNOME precej community-based. Nobeno podjetje si ga ne 'lasti', vsak lahko pride zraven in komentira, predlaga, kritizira. Obstaja GNOME Foundation, ki drži v rokah finance in drži celoten projekt na nekih tirnicah. Ampak še vedno je celotna stvar odvisna od 'trupe hipijev' - kar pa sploh ni slabo.

Lahko pa podaš kak objektiven vir!


Jaz nisem fan nicesar. Uporabljam pa GNOME od polomije s KDE4.0 naprej. Ravno zato, ker je Gnome toliko bolj community based in bolj hipijevski je zacel capljati za Qt. Kak objektiven vir bi pa rad za to? Qt je precej bolj dodelan framework kot je Gtk/Gnome kadarkoli bil. Sam izgled je pa je ze toliko casa isti in ni dozivel nobene vecje spremembe vse do verzije 3.0. Gnomeovci so se zaprli v en svoj peskovnik in ne pustijo nikogar blizu in njihov nacin dela je samo 'my way or high way'. In ker je teh 'hipijev' toliko in ker vsak dela po prej omenjenem nacinu je tezko doseci karkoli pri razvoju, ce nisi ravno pri koritu.

Nevem kak vir bi rad, poglej KDE 4.3 in ga primerjaj s Gnome 2.nekaj. Pa tudi pri Gnome 3.x ne nekega blaznega napredka. V primerjavi s KDE 4.5 pa se Gnome 3.x zdi kot en garazni projekt. Na zalost. KDE je dosti bolj integriran, celovit in integracija KDE aplikacij je lazja. Prav tako je razvoj za KDE/Qt lazji in hitrejsi.

Problem pri Gnomeu je to, da celoten community daje obcutek, da niti ne vedo kaj bi radi. Nekaj pac delajo ampak se sami ne vedo kaj. Vcasih je trdno in odlocno vodstvo dobra stvar, ker sam community zna biti precej nezrel. Clovek naredi nek patch za kak program in avtor enostavno rece: 'tega ne nucam'. Na tak nacin pa je precej tezko delati.

murmur ::

Icematxyz ::

Kar nekaj uporabnikov in kar nekaj mnenj, kar sami (naj)raje uporabljajo. Meni se to pač zdi normalno stanje!

dux ::

Dejstvo je da ljudje ne marajo sprememb (kar je dokaj paradoksalno, saj si želijo izboljšav, le vsej naj ostane enako ;) ).
Se še kdo spomni "ropota" na spletnih forumih ob izidu KDE 4.0 (še celo Linus je preklopil na Gnome), ob izidu Gnome 3.0, ob izidu MSOffice 2007. Ob vsaki spremembi vmesnika FB se formira skupina, ki je proti spremembam s par 10 ali 100 tisoč uporabniki.

Mint je zdaj pobral dober delež tistih nezadovoljnežev. To kaže prednost odprte kode in mene nič ne moti.
Je pa res, da so zdaj reviewi končno malo bolj normalni, prej so Ubuntu vedno preveč kovali v zvezde, IMO.
Upanje je v nasih odlocitvah

MrStein ::

crow_pec je izjavil:

Sam mislim, da je linux prvič od kar pomnim na pravi poti za osvojitev množic. windows pa je pomojem že zdavnaj povozil.

že 20 let kup ljudi misli, da je "linux na pravi poti za osvojitev množic" ;)

windows pa je pomojem že zdavnaj povozil.

Po mojem pa ima Windows še vedno 90% trga, linux pa 1-2%. Oziroma ne po moje, ampak po dejstvih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

ank je izjavil:

Kot sem že zapisal. Če nočeš uporabljati kde lahko uporabiš gnome ali pa kaj drugega. In to je mislil lukic, ki nikjer ni napisal, da ti gnome omogoča nekaj, kar ti kde ne. To z "lahko nastaviš vse" niti ni kakšna prednost. Tudi v lfs linuxu lahko nastaviš vse, v ubuntu pa nič (če se gremo takšne primerjave), pa lfs noben ne uporablja kot primarni desktop sistem, ker je namestiti, kakšno od drugih distribucij dosti bolj hitro.

AKA: Bistvo zgodbe.

Folk ne rabi "izbire", ampak "rešitve".

Problem: Zmanjkuje bencina v avtu.

Rešitev 1:
- nabaviš 100 različnih vzorcev bencina
- en mesec jih analiziraš, optimiraš itd.
- po enem mesecu se pojavi 10 novih ponudb
- en teden še njih analiziraš
- odločiš se za 3 najboljše
- natankaš 5 litrov enega od the najboljših in se en dan voziš s tem
- enako z drugim
- enako s tretjim
- na polno natankaš z zmagovalcem končne preizkušnje

Rešitev 2:
- porabiš pet minut da natankaš na polno na prvi "pumpi"

Need I say more?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

js osebno ::

Vsi uporabniki linuxa, ki jih osebno poznam, so izbrali rešitev 2. Namestili so si Ubuntu in ostali pri Unity vmesniku. Mene so pa nekatere stvari motile, tako da sem preizkusil ostale DE-je in se nato ustalil na Gnomu. Je pa IMO odlično, da obstaja toliko (dobro razvitih in podprtih) alternativ. :)

Icematxyz ::

že 20 let kup ljudi misli, da je "linux na pravi poti za osvojitev množic" ;)


Torej meniš, da Linux še ni osvojil množic? Se nebi najbolj strinjal.

MrStein ::

To pa zato, ker imaš zaprte obe oči.
Poskusi jih odpreti.
Kot prvo: preberi naslov teme.
Potem počasi nadaljuj.
Previdno in počasi, da ne doživiš šoka.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Previdno in počasi, da ne doživiš šoka.


Tako da, medtem, ko ti povem, da Linux je že osvojil množice.

Kot prvo: preberi naslov teme.


Nič ne piše o Linux v naslovu teme/novice.

To pa zato, ker imaš zaprte obe oči.
Poskusi jih odpreti.


Sem zaprl in odprl, vidim Unity.

Mavrik ::

Nič ne piše o Linux v naslovu teme/novice.


Točno tako. Zakaj vlačiš offtopic fanboy izpade v novicu o Mintu? "Osvajanje srca množic v Linuxom" prosim odnesi v katero od miljon flamewar tem kjer si to že razlagal tu pa ne spamaj z offtopic sporočili. Prosim.
The truth is rarely pure and never simple.

zdobersek ::

trnvpeti je izjavil:

Se pravi, ni vec navdusenje, o hype nic, sedaj pa razlozi, kje sem rekel, da gre navzdol. Lahko samo reces,da sem rekel, da je mint vroc.

LMGTFY:

trnvpeti je izjavil:

ubuntu se je obrnil navzdol
sedaj mislim, da so reflektorji prizgani na mint

Now colour me illiterate.

trnvpeti je izjavil:

Unity, a to ti ni vsec?

Ne, Unity mi ni všeč, priznam pa, da ga niti nisem preizkušal.

trnvpeti je izjavil:

Ubuntu podpira gnome? Oz canonical.

Ne toliko, kolikor bi ga lahko (po mojem mnenju pa moral).

BigWhale je izjavil:

zdobersek je izjavil:


Ok, če si ti KDE fan, sem jaz GNOME fan. Zato pravim, da je tale odstavek banane. Razmere v KDE ekosistemu ne poznam, je pa GNOME precej community-based. Nobeno podjetje si ga ne 'lasti', vsak lahko pride zraven in komentira, predlaga, kritizira. Obstaja GNOME Foundation, ki drži v rokah finance in drži celoten projekt na nekih tirnicah. Ampak še vedno je celotna stvar odvisna od 'trupe hipijev' - kar pa sploh ni slabo.

Lahko pa podaš kak objektiven vir!


Jaz nisem fan nicesar. Uporabljam pa GNOME od polomije s KDE4.0 naprej. Ravno zato, ker je Gnome toliko bolj community based in bolj hipijevski je zacel capljati za Qt. Kak objektiven vir bi pa rad za to? Qt je precej bolj dodelan framework kot je Gtk/Gnome kadarkoli bil. Sam izgled je pa je ze toliko casa isti in ni dozivel nobene vecje spremembe vse do verzije 3.0. Gnomeovci so se zaprli v en svoj peskovnik in ne pustijo nikogar blizu in njihov nacin dela je samo 'my way or high way'. In ker je teh 'hipijev' toliko in ker vsak dela po prej omenjenem nacinu je tezko doseci karkoli pri razvoju, ce nisi ravno pri koritu.

Nevem kak vir bi rad, poglej KDE 4.3 in ga primerjaj s Gnome 2.nekaj. Pa tudi pri Gnome 3.x ne nekega blaznega napredka. V primerjavi s KDE 4.5 pa se Gnome 3.x zdi kot en garazni projekt. Na zalost. KDE je dosti bolj integriran, celovit in integracija KDE aplikacij je lazja. Prav tako je razvoj za KDE/Qt lazji in hitrejsi.

Problem pri Gnomeu je to, da celoten community daje obcutek, da niti ne vedo kaj bi radi. Nekaj pac delajo ampak se sami ne vedo kaj. Vcasih je trdno in odlocno vodstvo dobra stvar, ker sam community zna biti precej nezrel. Clovek naredi nek patch za kak program in avtor enostavno rece: 'tega ne nucam'. Na tak nacin pa je precej tezko delati.

GNOME community točno ve, kaj bi rad. Na poti k GNOME 3 in pravzaprav pred vsako verzijo je pripravljen road map, katerega potem skušajo čimbolj slediti. In prav zaradi tega roadmapa ne more nekdo kar vskočiti s patchem za neko tretjo funkcionalnost, za katero potem sploh ne more zagotoviti podpore v prihodnosti. Stvari se predebatirajo in potem vključijo v razvoj, v drugačnem primeru bi bili projekti kar naenkrat polni bloata in je stvar obsojena na propad. 'Hipiji' pa imajo dovolj pameti, da se vsako leto družno domenijo, kakšne funkcionalnosti DE so potrebne. In to je IMO trdno vodstvo, ne v obliki 10 ljudi, ki bi radi pred vsem ostalim imeli implementirane svoje interese, temveč v obliki 500 ljudi, ki so zmožni priti do soglasja o tem, kaj je možno in kaj odveč.

Če je KDE tako super-duper napram GNOME, zakaj si že potem preklopil na slednjega?

Qt kot framework v GNOME okolju nima primernega vzporednega projekta, ker je tam vse razcepljeno v najbrž prek 10 projektov, ki skupaj pokrivajo to, kar pokriva Qt. Če je to dobra ali slaba stvar - kakor komu.

Sam se v GNOME Shellu počutim močnega in mi povsem ustreza. Nekomu drugemu ustreza KDE, tretji prisega na Windows UI ... Uporabniški vmesniki se pač razvijajo naprej, takisto, kot se zgražajo nad GNOME3, se bodo zgražali tudi nad Windows 8.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GNOMEbuntu prihaja ta oktober

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
155109 (3806) Icematxyz
»

Debian preklopil z GNOME na XFCE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10925696 (21816) enadvatri
»

Mintovci delajo svojo različico Gnome Shella (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5118413 (15298) BigWhale
»

Linux Mint 12 zunaj, ponuja dobro staro gnome izkušnjo

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4914326 (10412) Icematxyz

Več podobnih tem