» »

nov ukaz v windowsih

nov ukaz v windowsih

marjan_h ::

Kje dodaš nov ukaz v okolju windows in določiš ime zanj?


recimo odpreš cmd, pa vpišeš noter notepad, pa se ti odpre notepad, ker je windows prepoznal ta ukaz in je pognal ta program

jaz mam pa nek svoj programC.exe ki se nahaja nekje c:/users... in bi rad da vedno ko vpišem ukaz v cmd recimo pozeniC bi zagnal programC.exe

Sicer bi pobrskal sam po netu vendar ne vem kako se to imenuje,

Želim izvedeti kako se to imenuje in kako dodati svoj ukaz.

Hvala za pomoč

knesz ::

V spremenljivke okolja dodaš pot do tega programa.

marjan_h ::

aja točno ja, spremenljivke okolja sem hotel, hvala

marjan_h ::

Sedaj sem dodal pot do tega programa, vendar ne vem kje določiš ime?
pod uporabniške spremenljivke sem dodal PATH in napisal pot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: marjan_h ()

imagodei ::

Kaj, kje določiš ime? Ime ukaza je ime programa.

Če imaš program shranjen v mapi c:\Pot\do\programa\ in se program imenuje Mojprogram.exe, potem:

1.) dodaš v Path pot c:\Pot\do\programa - in sicer tako, da na koncu obstoječe vsebine spremenljivke path dodaš najprej podpičje, nato pa pot do mape
2.) odpreš CLI (cmd) in vpišeš not Mojprogram oz. Mojprogram.exe. Delovalo bo tudi, če vpišeš direkt v Start -> Run, seveda pa, če program nima GUI-ja, ne boš videl rezultatov.
- Hoc est qui sumus -

marjan_h ::

hvala, jaz sem pri poti še dodal ime programa, zato mi ni delovalo, sedaj deluje, ker sem dodal samo pot do direktorija.

sicer pa ne vem kako bi dodal več poti, vedno ko dodaš path, ti povozi prejšnjo.

logout ::

Podpičje dela čudeže.

L.p., Kloko

imagodei ::

Jah, v kolikor ti je uspelo povozit Path, si si zrihtal cel kup zanimivih težav.
- Hoc est qui sumus -

marjan_h ::

Sem si zapisal, prvotni path, tako da ga lahko nazaj nastavim, vendar ne razumem zakaj jih ne more biti več?

imagodei ::

Zakaj pa bi jih rabil več? Na koncu obstoječega zapišeš najprej podpičje, potem pa dodaš pot do svojega programa.

Če boš dobro pogledal, boš videl, da so podpičja že sedaj v obstoječi spremenljivki Path. Podpičja ločujejo med sabo poti do executable programov. Če hočeš dodati novo (dodatno) pot do izvršljivih datotek, pač sam ročno vpišeš tisto podpičje na konec vseh obstoječih poti, ter dodaš še svojo.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

marjan_h ::

hvala za pojasnilo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaganjanjeprograma v windows iz cmd

Oddelek: Operacijski sistemi
11956 (764) mm&r
»

SQL Developer problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
15875 (701) fokz8
»

Java vprasanje - kako spraviti v *.exe datoteko

Oddelek: Programiranje
193812 (161) killa bee
»

pomoč pri C

Oddelek: Programiranje
231482 (1153) slovenc1234
»

Java - namestitev

Oddelek: Programiranje
5975 (824) Heavy

Več podobnih tem