» »

Zimsko spanje želvic

Zimsko spanje želvic

krispe ::

Pozdravljeni!

Letos prvič bomo dali naši želvici spat.
Takole zgledata:
 *Datum na fotoaparatu ni pravilno nastavljen*

*Datum na fotoaparatu ni pravilno nastavljen*



Ker to delamo prvič ne vemo ravno veliko o tem. Kak teden nazaj smo jima ugasnili gretje, tak da se voda hladi in tudi hrane dajemo manj.
Ni nam pa jasno kako pripraviti želvici, da bosta šle spat? Ohladimo vodo na še nižjo temperaturo ali kako?

Lepo prosim za odgovor.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Dr_M ::

Kolikor sem nedolgo nazaj bral, teh zelv ne rabis dat na zimovanje. Namrec zimovanje za zelve je precej zahtevno opravilo in ce ne naredis pravilno, imajo lahko trajne zdravstvene tezave.
Ce jih imas na normalni sobni temperaturi, bodo funkcionirale popolnoma normalno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Duhec ::

Lahko ti povem za kopensko kako je (bilo) pri meni.
Kak teden, takole na jesen, sem jo kak teden stradal, da se ji je črevesje lepo spucalo, jo položil v kartonasto škatlo napolnjeno z žaganjem, nesel v klet (bunker), kjer je bilo hladno cca. 10-12°C in želvica se je lepo vsako leto zabrskala in zaspala. Na prvi spomladanski dan pa sem jo lepo vzel ven in je takoj štartala na nastavljeno solato. :)

Povprašaj v prodajalno za nasvet o prezimovanju tudi v hladilniku, kar jaz nisem prakticiral.
Beri:
http://www.akvazin.si/default.cfm?kat=0...

krispe ::

Hvala za odgovora.

Zdaj že bolj razumem, le en del mi ni jasen, kako pripraviti želvico, da bo zaspala?
Naši želvici bomo v kratkem dali v hladen prostor kje bi naj zaspali, zdaj pa nevem če jima damo manj vode ali enako količino kot vedno?
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Jst ::

krispe: A so to rdečevratke?

Če so, jih ne dajaj spati. Moje so 15 let preživele brez zimskega spanja. (Potem nam jih je pa nekdo ukradel iz vrta, kjer smo imeli bazenček za poleti)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

bajsibajsi ::

Mene bi jih blo kr strah dati spat. Bi se bal da umrejo oz. da jih ubijem pomotoma. :D

krispe ::

Ena je rumenovratka ta druga pa misisipijska zemljevidovka.
Spat pa bosta šle ker hočem da se pravilno razvijeta (če ne grejo želve spat lahko pride do napak v razvoju - vsaj tako piše po raznih forumih)
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Jst ::

Moji sta zrasli pravi velikanki. Če se malo spomnim, koliko hrane sem kupoval, je pa res, da pozimi niso kaj dosti jedle...

Jaz se na tvojem mestu ne bi "igral."

Sicer pa, kolikor jaz vem, ne gredo vse želve spati.

Moje mnenje poznaš, odloči se sam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

krispe ::

Ja saj želve zrasejo velike, a se lahko pojavijo malce čudne formacije oklepa (pri eni naši se je to zgodilo, ker je lani nismo dali spat)
Želva normalno živi življenje tudi če ne spi pozimi, le manj bo aktivna celo življenje in prej bo umrla.

Jaz sem tudi veliko razmišljal o tem, da ju nebi dal spat, a sem si premislil, ko sem prebral o tem po forumih in ko sem začel opažat, da želvi vse več časa spita in sem dobil občutek, da potrebujeta pošten počitek zato bosta šle letos v hibernacijo (zimsko spanje)
Naredil bom vse po navodilih in upam da bo vse v redu.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Duhec ::

V današnjih Slovenskih Novicah je članek o prezimovanju želv, tako kopenskih kot vodnih. Točno to kar te zanima. Za kopenske je drugače kot za vodne.
Pojdi jutri nekam na kufe in povprašaj po današnjem časopisu. :P

p.s.
Na spletu "slovenskih novic" tega članka nisem našel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Jst ::

Knjižnica. Tako Slo. novice, kot strokovna literatura...


edit:

Naj povem kako je z želvami, ki jih ljudje po določenem času spustijo v jezero...

V pol-naravnem okolju, se želve prilagodijo in prezimijo brez problemov. Kaj s tem mislim? V lokalnem jezeru ni avtohtonih želv, so jih pa ljudje odrasle želve (oz. ko postanejo prevelike in je vzdrževanje težko in/ali drago za njih) spuščali (in še spuščajo). Jaz grem s psom na nekaj dni okoli jezera (5km) in ko je sezona ribičev, se tudi ustavim, pokadim cigaret in kakšno rečemo z ribiči (ki prihajajo s cele Slovenije). In dosti ribičev mi je povedalo, da je opazilo že nekaj želv (če nanese beseda na to temo). Glede na to, da jih tako pogosto videvajo, lahko samo sklepam, da so se prilagodile in prezimijo v jezeru.

Sicer pa ~15+let nazaj, ko sem kupil želvici rdečevratki, sem prebral nekaj knjig o želvah. Kolikor mi je ostalo v spominu, se vkopljejo v blato in otrpnejo. Ko pa temperatura spet pomladi naraste, se izkopljejo. V lokalni pet-shop trgovini, kjer predvidevam, da so želve kupili skoraj vsi, nas niso nič podučili, da naj jih damo prezimiti. Zato sklepam, da želve, ki niso nikoli prezimile, in ko jih ljudje spustijo v jezero, se nagonsko prilagodijo in prezimijo - če ne bi bile mrtve ali jih pa ne bi toliko videvali ribiči (no, nekaj jih sigurno umre). Jezero pa vsakih nekaj let zamrzne, da se lahko drsamo - lani samo dvakrat za po en teden, letos zgleda bolj švoh.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Jst ::

Naj še nekaj povem, če koga zanima. Kot sem prej napisal, so nam ukradli želve. Ostal mi je ogromen kotni po meri narejen akvarij / terarij približno takšne oblike (razmerja so zihr fuč na sliki):

 Velik akvarij

Velik akvarij



Tadolgi stranici sta veliki malo manj kot meter, visok je pa malo več kot pol metra. Je tudi v železnem okvirju, spodaj pa stiropor. Pokrova nima.

Ker ga ne rabim več... če je kdo zainteresiran, PM me.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

krispe ::

Včeraj sem ju dal spat, danes pa grem pogledat za foro, da vidim koliko mata stopinj v prostoru, pa vidim kako me mala glavica gleda ven z akvarija.
Sploh še nista zaspali, pa nevem kaj sem naredil narobe. V prostoru je 6 do 7°C, vode sem dal 2x v višini oklepa, pokril akvarij s koco, da bo temno, na poden sem dal šoto, da se vklopljeta.
Kaj delam narobe? Prosim za odgovor ker nočem da nam umreta!
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krispe ()

compaq ::

Sam imam vodno želvico(rumenovratko) stara je 5-6 let pa ni še nikoli imela zimsko spanje, v zadnjem tednu bolj malo je, zvečer pa skače po akvariju nevem zakaj, normalno se sprehaja po stanovanju itd. nekje sem pa prebral če želvica nima zimskega spanja je možnost, da je bolna.

L.p

krispe ::

Ja to vem, da če želv ne daš spat lahko umre (sčasoma seveda).
Iz tega razloga ju tudi dajem spat, čeprav se mi zdi kot da ju matram zdaj. ;((
Biti pri 6°C v vodi tudi želvam ni lahko.

Ima kdo kak predlog kaj še naj naredim, da bosta šle spat?
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

bajsibajsi ::

A tvoji zelvi med zimskim spanjem naj ne bi dihale? Mislim, v kolikor je voda 2x visine oklepa in sota na podnu, to pomeni da zelva prespi brez kisika? O_o

krispe ::

Trachemys in Chrysemys družine želv prezimujejo pod vodo, brez kisika :D
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

fosil ::

Mogoče bi pa raje spale na kopnem, naredi jima kakšen otoček :)
Tako je!

Dr_M ::

krispe je izjavil:

Ja to vem, da če želv ne daš spat lahko umre (sčasoma seveda).
Iz tega razloga ju tudi dajem spat, čeprav se mi zdi kot da ju matram zdaj. ;((
Biti pri 6°C v vodi tudi želvam ni lahko.

Ima kdo kak predlog kaj še naj naredim, da bosta šle spat?



Zelve NE umrejo, ce jih ne das spat. Nevem kdo te je to nategnil. Prej umrejo oz hudo zbolijo, ce jih das spat in tega ne naredis pravilno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

krispe ::

fosil je izjavil:

Mogoče bi pa raje spale na kopnem, naredi jima kakšen otoček :)

V vodo sem dal tudi kamen tak da vedno lahko gresta na suho.

@Dr_M, želve precej hitrej umrejo, če ne prezimujejo.

Sicer pa temperaturo sem spustil na 5-6°C ker je to baje priporočena temperatura.
Mislim, da že celo spita, ker ju ni več nikjer videt. Bom preveril :D
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

korenje3 ::

krispe je izjavil:

Pozdravljeni!

Letos prvič bomo dali naši želvici spat.
Takole zgledata:
 *Datum na fotoaparatu ni pravilno nastavljen*

*Datum na fotoaparatu ni pravilno nastavljen*



Ker to delamo prvič ne vemo ravno veliko o tem. Kak teden nazaj smo jima ugasnili gretje, tak da se voda hladi in tudi hrane dajemo manj.
Ni nam pa jasno kako pripraviti želvici, da bosta šle spat? Ohladimo vodo na še nižjo temperaturo ali kako?

Lepo prosim za odgovor.


po moje sexata, da se ogrejeta ;)

krispe ::

Sem preveril in še vedno ne spita!! :|
Nevem kaj jima je. Jutri bosta šle na pregled če še ne bosta spali
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

korenje3 ::

daj ju v skrinjo.

krispe ::

Tako, po dveh tednih sta se želvi zbudili iz hibernacije zaradi (pre)toplega vremena:|
Zdaj bom začel počasi dvigovat temperaturo in čez kak teden ju bom dal v akvaterarij.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

compaq ::

Moja tudi sedaj nekaj spi v zadnjih dveh tednih, glavo ima ven ter zaprte oči, voda pa ima sobno temperaturo.

krispe ::

Če ima voda sobno temperaturo potem želve ne morejo it v hibernacijo.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Matev ::

mogoče če bi poskrbel za priemrno vzdušje

bi potem še mlade želvice dobil

krispe ::

Mlade bomo definitivno dobili ker smo kupili še eno želvo, tokrat samca, eno samičko pa že imamo. Obe sta rumenovratki seveda.
Imamo pa še lažno zemljevidavko, ki je tudi samec, samička pa je že naročena in kmalu jo bomo dobili, če bo vse po sreči. :D

Opažam, da sta zdaj veliko bolj "divji", ko sta se zbudili iz hibernacije, čeprav je temperatura vode le 10°C :)
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

korenje3 ::

ponavadi pomaga, če jih daš v toplo vodo 50°C za dve urci. grejo hitro v hibernacijo, ko ju vzameš ven.

krispe ::

Yeah right :))
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

tony1 ::

Pa še želvja juha ti ostane...:D

fosil ::

korenje3 je izjavil:

ponavadi pomaga, če jih daš v toplo vodo 50°C za dve urci. grejo hitro v hibernacijo, ko ju vzameš ven.

Pa še mal korenja zraven in maš juhico :))
Tako je!

Matev ::

SAJ RES
kakšen okus ima ta svetovno slavna želvja juha

po piščancu?

bajsibajsi ::

@krispe
Pa sta sploh spali vsaj tista 2 tedna? Si poskrbel za temo? Se mi zdi, da je dva tedna cisto premalo. Mislim v kolikor naj bi spale.

krispe ::

Ja spali definitivno sta. Akvarij sem pokril z koco tak da je bla čista tema, pa še prostor je že sam po sebi bolj temen tak da...

Za temperaturo sem pa tudi poskrbel.

Spati bi mogle 2-3 mesece, a nam je vreme nagajalo, zato jih drugo leto dam ven v ribnik prezimovat.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

bajsibajsi ::

A ju nisi dal prezimovat v hladilnik? Mislim glede na to, bi se moral zmanjsati vpliv vremena (z umetno ustvarjenimi trajno enakimi pogoji). Ali pac?

Mi je zanimivo, ker sem imel cca 20 let nazaj tudi sam dve zelvi, vendar nista nikoli prespali zimo. :)

sash69 ::

Moja teta ima tudi želvo staro 25 let, pa tudi ta želva ni nikoli prezimovala. Jo ima teta vedno v akvariju polnem vode (kjer ja jasno tudi kamen in podobne reči da "može boju hvatat" :) ).

krispe ::

Če je že stara 25 let in nikoli ni hibernirala se ji že počasi bliža konec.
Želve ki prezimujejo pa lahko dočakajo 50+ let :D
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izgubljena vodna želva

Oddelek: Loža
101342 (889) RockyS
»

Ime za želvico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
605553 (4860) mtosev
»

Hišni ljubljenčki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5524091 (22899) klemen22

Terarij

Oddelek: Loža
324168 (1971) frenk
»

Odnos do živali

Oddelek: Loža
271439 (1126) icek

Več podobnih tem