» »

stečajna masa podjetja in nepremičnine

stečajna masa podjetja in nepremičnine

TeaGETREAL ::

Kupili bi radi stanovanje, ki ga prodaja prodajalec preko svoje firme (stanovanje je pisano na njegov d.o.o.). Dobil ga je kot kompenzacijo od večjega gradbenega podjetja, ki je trenutno v velikih težavah in se šušlja, da bo šlo v stečaj. Po obisku notarke sva s partnerjem izvedela, da se v tem primeru stečaja večjega gradbenega podjetja ne moreva zavarovati in obstaja možnost, da nama stanovanje v roku enega leta od njihove prodaje lahko poberejo v stečajno maso, tudi če ga nisva kupila direktno od njih. Ali je to res? Ali res ne obstaja nikakeršnega varovala, ki bi naju zaščitil in nama omogočil nakup?

Vikking ::

Če je kredit zavarovan npr. z nepremičnino, ali pa gre za kakšne čudne kompenzacije med podjetij. Lahko se razveljavijo pravni posli za nazaj, misli da za 2 leti.

V glavnem kar smrdi, prste vstran. Sploh pa verjetno gre za poceni nepremičnino in lastnik bo denar vtaknil v žep, upniki bodo nepoplačani, ter zahtevali razveljavitev posla s to nepremičnino.
V glavnem pozabi to nepremičnino, recimo Zbiljski Gaj.

TeaGETREAL ::

Ne ne nobenih plomb ni, nobenih kreditov al hipotek. Nepremičnina je čista, papirji so urejeni, vse štima. Kompenzacija je legalna, pravilno izvedena, vse je ovirjeno. V zemljiški knjigi je lastnik stanovanja to malo podjetje od katerega mi kupujemo stanovanje.

Zanima me samo, če je res mogoče, da uzamejo stanovanje, ki je bilo kupljeno po vseh pravilih in regelcih, kar tako meni nič tebi nič tudi če je že vpisano v zemljiško knjigo...

Zgodovina sprememb…

Vikking ::

Notarka ti je odsvetovala. Kaj sploh še razmišljaš?

TeaGETREAL ::

ni odsvetovala, rekla je da "se ji zdi" da je tako... jutri grem sicer k odvetniku.

EC9 ::

TeaGETREAL je izjavil:

ni odsvetovala, rekla je da "se ji zdi" da je tako... jutri grem sicer k odvetniku.


Worst case scenario:
V primeru, da gre ta d.o.o. v stečaj (kot prodajalec nepremičnine), lahko stečajni upravitelj v stečaju izpodbija to kupoprodajno pogodbo (beri 269-278 ZFPPIPP).

Če mu izpodbijanje uspe, mora druga stranka vrniti kar je prejela po pogodbi (stanovanje), če to ni več mogoče, pa plačati denarno nadomestilo (278 ZFPPIPP). Po domače: vzeli bi vama stanovanje, vajino terjatev za kupnino pa bi morala prijaviti kot upnika v stečaju - poplačilo je ponavadi od 0-10%.


Res pa je, da stečajni upravitelj po mojem težko izpodbije prodajo stanovanja (če je kupnina kolikor toliko "normalna"). Če kupuješ od sumljivega d.o.o.-ja pa seveda tvegaš:
1. da boš imel sodne radosti
2. ker (običajno) nimaš nikogar od kogar bi zahteval, da ti popravi ali plača za vse skrite napake na stanovanju

Kaj pa kupujeta in za koliko?
Prosim sporoči kaj je svetoval odvetnik (in koliko je računal)?

Ziga Dolhar ::

Kontaktiraj stečajnega upravitelja - njegova vloga, pa čeprav nima nič s teboj, bo ključna. Važno je namreč, ali on (in ev. še sodišče) šteje, da je bila masa stečajnega dolžnika zaradi razpolaganja z nepremičnino oškodovana.đ
https://dolhar.si/

TeaGETREAL ::

Kupujeva 80m2 veliko stanovanje za 110.000€. To malo podjetje, ki prodaja stanovanje je dobilo to stanovanje kot kompenzacijo v vrednosti 91.000€ od Primorja d.d., ki pa vemo v kakšnem stanju je trenutno - počasi umira.

Hvala za to kar si napisal - it makes sense. Samo ti si to pisal, če bi bila jaz direkt prva kupnica od podjetja, ki gre v stečaj? Ker če prav razumem napisano, je to malo podjetje od katerega jaz kupujem v odnosu do primorja primorano potem v primeru stečaja vrniti kupnino primorju in ne jaz. Al kako?

žiga - ne morem kontaktirati stečajnega upravitelja, ker ne obstaja. podjetje ni še v stečaju, vendar več ali manj celo mesto pričakuje, da se bo to slej kot prej zgodilo..

EC9 ::

TeaGETREAL je izjavil:

Kupujeva 80m2 veliko stanovanje za 110.000€. To malo podjetje, ki prodaja stanovanje je dobilo to stanovanje kot kompenzacijo v vrednosti 91.000€ od Primorja d.d., ki pa vemo v kakšnem stanju je trenutno - počasi umira.

Hvala za to kar si napisal - it makes sense. Samo ti si to pisal, če bi bila jaz direkt prva kupnica od podjetja, ki gre v stečaj? Ker če prav razumem napisano, je to malo podjetje od katerega jaz kupujem v odnosu do primorja primorano potem v primeru stečaja vrniti kupnino primorju in ne jaz. Al kako?


Stanovanje v Ljubljani?

Ja, jaz sem napisal kaj se zgodi, če gre d.o.o. v stečaj - to tebe tu najbolj skrbi. Če je bilo to podjetje udeleženo v kompenzaciji, potem tudi tveganje za to verjetno obstaja. Preveri bonitetne ocene + se pozanimaj naokrog...

Če gre v stečaj primorje, potem lahko stečajni upravitelj od d.o.o.-ja, ki je tebi prodal stanovanje zahteva plačilo koristi. Vseeno pa se pozanimaj pri odvetniku kako je s tem. Upam, da si izbral dobrega, ker jih po mojih izkušnjah obstaja kar nekaj, ki niso ravno top-notch...sploh glede stečajev.

In potem prosim napiši kaj si se naučil.

MadMicka ::

Pomoje ni kake hude bojazni zaradi morebitnega stečaja Primorja. Lastnik stanovanja je drugo podjetje, dobil ga je kot kompenzacijo, torej odplačno, izpodbija pa se dejanja storjena v zadnjem letu pred uvedbo stečaja. Se pravi preveri, kdaj je bila kompenzacija izvedena ali pa koliko časa je že prodajalec vpisan kot lastnik.

TeaGETREAL ::

SilverFlow stanovanje je v Ajdovščini. To malo podjetje drugače ni gradbene narave. Kje pa lahko preverim bonitetne ocene? iBON? in kako si s tem pomagam?
Ja odvetnika še ne vem katerega bom izbrala, danes sem bila preusmerjena k neki odvetnici iz kopra - moram še vzpostaviti kontakt.

Bom napisala in poročala kako in kaj.

MadMicka ja to stanovanje še vedno pade v to leto od stečaja, če se stečaj zgodi kadarkoli do julija 2012. V zemljiški knjigi pa bo vpisan kot lastnik komaj danes. Poleg tega se kot kupec lahko bojim tudi stečaja tega malega podjetja kar pomeni da sem v strahu lahko še leto od nakupa..

Zgodovina sprememb…

St235 ::

V bistvu tebe mora skrbet predvsem stečaj tega malega podjetja. Namreč če gre v stečaj primorje, potem bodo lahko razveljavili pogodbo med d.o.o. in Primorje kot to razlaga Silver:
V primeru, da gre ta d.o.o. v stečaj (kot prodajalec nepremičnine), lahko stečajni upravitelj v stečaju izpodbija to kupoprodajno pogodbo (beri 269-278 ZFPPIPP).

Če mu izpodbijanje uspe, mora druga stranka vrniti kar je prejela po pogodbi (stanovanje), če to ni več mogoče, pa plačati denarno nadomestilo (278 ZFPPIPP).


Če se ta pogodba razveljavi mora d.o.o. vrniti stanovanje, ker pa je stanovanje prodano naprej pa mora plačati nadomestilo in prijavit terjaetv do Primorja. Če bi teoretično to pahnilo to malo podjetje v stečaj potem bi imel problem.

Tako da rpedvsem rpeveri kako storji to malo podjetje in psokrbi, da so zapisi v zemljiški knjigi urejeni.

Vikking ::

Ker če prav razumem napisano, je to malo podjetje od katerega jaz kupujem v odnosu do primorja primorano potem v primeru stečaja vrniti kupnino primorju in ne jaz. Al kako?

Preberi in razumi kaj ti je uporabnik lakotnik29 napisal. stečajni upravitelj v stečaju izpodbija to kupoprodajno pogodbo / Če mu izpodbijanje uspe, mora druga stranka vrniti kar je prejela po pogodbi

Poplačajo se najprej banke, potem država, delavci... na repu si ti. Ponavadi ostane 0% za majhne kot bi bil v najslabšem primeru ti.

TeaGETREAL ::

Ja lakotnik se mi je zdelo, da je tako. Zdaj sem klicala še enega odvetnika in se dobim z njim popoldan. Rekel je da se da zavarovati proti takim črnim scenarijem, tko da bom poročala kaj in kako.

Ma Vikking brez skrbi, mi se že razumemo in tudi prebrala sem vse in mi je vse napisano jasno. ne rabiš povdarjat. :)
Tisto vprašanje je bilo postavljenjo bolj iz radovednosti, če si pravilno razlagam prebrano.

Zgodovina sprememb…

EC9 ::

TeaGETREAL je izjavil:

SilverFlow stanovanje je v Ajdovščini. To malo podjetje drugače ni gradbene narave. Kje pa lahko preverim bonitetne ocene? iBON? in kako si s tem pomagam?
Ja odvetnika še ne vem katerega bom izbrala, danes sem bila preusmerjena k neki odvetnici iz kopra - moram še vzpostaviti kontakt.

Bom napisala in poročala kako in kaj.


Če gre za Ajdovščino, po mojem cena ni takšna, da bi lahko stečajni upravitelj na tej podlagi lahko ta posel uspešno izpodbijal. Lahko pa "pravno tveganje" (opisano zgoraj) uporabiš kot argument pri pogajanjih o ceni.

Ponudnikov bonitetnih ocen je veliko (reči kakšnemu kolegu, je najecneje :). Gledaš predvsem čiste prihodke in izkaz poslovnega izida za zadnja leta. Če gre vse skupaj navzdol = trouble. Verjetno pa ti bo to domačo nalogo naredila odvetnica/odvetnik...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: EC9 ()

MadMicka ::

Nočem nič strašiti, ampak seveda je možna tudi izbrisna tožba, na podlagi katere se vzpostavi prvotno zemljiškoknjižno stanje in ne gre torej nujno zgolj za odškodninsko odgovornost.

Ampak, sej ti je verjetn odvetnik povedal, da če si za stanovanje plačala neko pošteno tržno ceno, te nima kaj za skrbeti. Ni plačila brez prepisa stanovanja, tako da morebitne stečajne mase podjetja oz. prodajalca ob plačilu poštene tržne cene niti ne moreš oškodovati.

TeaGETREAL ::

Evo sem nazaj od odvetnika.

Povedal mi je, da se nimam kaj sekirat, če so bili posli čisti, če je cena, ki jo bom plačala normalna cena, pričakovana za kvadraturo. Točno to kar si ti napisal/a MadMicka.

Rekel je, da je stečajnemu upravitelju več do tega, da podjetje dobi denar in nimajo namena terjati nazaj stanovanja, ki je bilo pravično plačano. Takega posla namreč naj ne bi imel niti razloga izpodbijat, ker ni v škodo podjetja v stečaju.

Tako da odvetnik nam je dal zeleno luč, jutri pa bo poklical še enega kolega, ki ima dosti izkušenj z nepremičninami in me bo poklical. Jutri še napišem kaj mi bo svetoval ta drugi odvetnik.

Hvala vsem za nasvete - predvsem tebi SilverFlow :)

EC9 ::

Ker gre verjetno za novogradnjo, razmislite še o:
1. tem koliko je napak na stnovanju?
2. koga lahko terjaš za to?
3. se da zaradi tega izpogajati še kaj nižjo ceno stnaovanja (ker bosta morala potencialno sama plačevati za odpravo napak)?

Vikking ::

Jaz bi te sam opozoril na npr. primeri kot so zloglasen Zbiljski Gaj.
Upam da se ne boš obrisala pod nosom, ker se greš tvegano kupčijo. Želim ti vso srečo, ter da se izteče po tvojih najboljših željah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

MadMicka ::

Viking, Zbiljski Gaj je čisto povsem druga zgodba. Gre za neprimerljive zadeve. Tam je bil denar plačan, nekatera stanovanja oz. hiše pa sploh niso bile zgrajene do konca, niti ni bila urejena komunalna infrastruktura.

pattrisha ::

Pozdravljeni,

Imam problem, ki ne vem kje naj začnem oz. na koga naj se obrnem.
Sama želim kupiti stanovanje. To stanovanje sem že zaarala. Ko sem šla na banko po kredit smo ugotovili grozljivo stvar, o kateri niti stanovalci niso bili obveščeni.
Vsi vemo kje je trenutno Primorje... Ker nima poravnanih denarnih obveznosti do države, se je na to stanovanje, ki ga kupujem vsedla država - torej ima stanovanje oz cel blok hipoteko!
Država pa se je lahko usedla, ker to stanovanje še ni vpisano v zemljiško knjigo - ni vpisan sedanji lastnik v ZK ( pravkra je v postopku za vpis v ZK).
Čeprav imajo stanovalci vse verižne pogodbe, kako so kupili oz od koga so kupili stanovanje. Vendar to državo ne zanima. Pravi mi, da moram to s Primorjem uredit. Primorje ima 2 možnosti: ali zastavi drugo nepremičnino oz izplača denar državi. Vendar glede na situacijo Primorja je to vprašljivo.
Kaj mi lahko svetujete? Kako naj se tega lotim?
To je nedopustno, da so stanovanja od stanovalcev in, da država sedi na stanovanjih...

Hvala za vse informacije !

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

In iz kje ste izvedli za hipoteko, če ta ni vpisana v Zemljiško knjigo?
https://dolhar.si/

kuglvinkl ::

Odstopi od pogodbe (preden boš to res naredila stopi do odvetnika ;)).

Sem 100% da tak riziko ni bil vračunan v pogodbeno ceno.

PS. pozab na mojo navedbo o odstopu od pogodbe. Je prezakomplicirano.

Zgodovina sprememb…

pattrisha ::

V zemljiško knjigo je vpisana le parcela, ki je od tega podjetja. Ni pa še vpisana v ZK etažna lastnina bloka oz ni še vpisano lastništvo posameznih stanovalcev - to se pravkar ureja.
Ker je vpisana v ZK parcela, sem lahko prišla do tega podatka.

Torej se je država usedla na parcelo, kjer stoji blok.

Ziga Dolhar ::

Ne sekiraj se pretirano.

Če prodajalec ni sposoben izročiti neobremenjene nepremičnine, ti mora vrniti aro. No, če niste v kaki pogodbi kako drugače določili - ti mora vrniti dvojno aro.

Sicer pa, nauk zgodbe - najprej preveriti stanje nepremičnine v zemljiški knjigi.
https://dolhar.si/

Pšenični ::

Za eno leto za nazaj, se lahko izpodbijajo tud take zadeve. Zato so tud npr. naši gradbinci zadeve vlekli, preden so šli v stečaj, da je ta rok potekel n so šli glavni mutni posli skoz.... Mislim na "TeaGETREAL" lov primer.
Kupi stanovanje raje na kakšni dražbi....ki jo organizira stečajni upravitelj....


@pattrisha, kot je omenil Ziga, ko gre za take denarje moraš biti na tekočem z stanjem nepremičnine v zemljiški....dnevno, vsak dan. Velja namreč da je lastnik tisti, ki je vpisan v zemljiški knjigi.

"Če prodajalec ni sposoben izročiti neobremenjene nepremičnine, ti mora vrniti aro. No, če niste v kaki pogodbi kako drugače določili - ti mora vrniti dvojno aro."

Primorje nima za plače in je vreča brez dna,.....denarja ne bo vidla. Dvojna ara?....Od kje...Primorje ima blokirane vse račune.

http://24ur.com/novice/gospodarstvo/pri...

Torej moj nasvet je, da se počaka da grejo gradbinci v stečaj in se potem na dražbi, ne na prvi( ker so navite cene)....kupi poceni stanovanje....

Ni mi jasno, da se folk zaletava in hoče kupit stanovanje od Firm, ki bi mogle propast že pred dvema letoma. Ponudba na trgu je namreč velikanska. Pa je treba ravno k Primorju?

Ja, menda ne pričakujete, da bodo gradbeniki pošteni do vas, kupcev? Po tem, kar počnejo z delavci?

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

telbanc,

iz patrišijine zgodbe sicer ni jasno razvidno - ampak ker pravi, da "zdajšnji lastnik ni vpisan", sklepam da je Gradbinec stanovanje prodal nekomu drugemu, ki sedaj prodaja patriši.
https://dolhar.si/

Pšenični ::

Če je vse pod hipoteko države, blok, zemljišče, je zadnji vpisan v zemljiško knjigo Primorje-na vse to. Tle je prvi problem.

Če bi stanovalci že imeli stanovanja in pripadajoče zemljišče napisana nase v zemljiški, bi imela problem država.

Kadarkoli sem kupoval nepremičnino, sem zadevo zaupal prvovrstni agenciji z referencami. To pomeni, da si ob npr. 2500 evrov, ampak se ne hecam, ker "gre vse na minute...pri vpisu", se splača. Pri zadnjem vpisu, so se z dokumenti pripeljali pred firmo, me poklicali, ker sem delal, da sem dal podpis na dokumente in odhiteli na sodišče-predlog za vpis. Tko se to dela. Prihraniš skrbi, čas in denar.

Zgodovina sprememb…

Pšenični ::

"Če je vse pod hipoteko države, blok, zemljišče, je zadnji vpisan v zemljiško knjigo Primorje-na vse to. Tle je prvi problem."

Stanovalci lahko preprodajajo koliko hočejo, ampak nepremičnina ni več bremen prosta.

Zgodovina sprememb…

pattrisha ::

Hvala vsem za tako hitre odgovore.
Tako si je sledilo:
gradbinec je prodal eni firmi, nato ta firma fizični osebi in ta oseba prodaja meni.
Ta prodajalec ima vse verižne pogodbe, kako je sledil nakup.

Se strinjam z vašimi odgovori. Ara ni velika. In tudi sama nisem odstopila od nakupa stanovanja. Sama lahko počakam, da se to uredi - zbriše hipoteko, ker se mi ne mudi z nakupom.
Žal pa ne vem odgovora, ali se bo to uredilo, kdaj, v kolikih mesecih...
Sedaj je predvsem na stanovalcih bloka, da to uredijo...

EC9 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Ne sekiraj se pretirano.

Če prodajalec ni sposoben izročiti neobremenjene nepremičnine, ti mora vrniti aro. No, če niste v kaki pogodbi kako drugače določili - ti mora vrniti dvojno aro.

Sicer pa, nauk zgodbe - najprej preveriti stanje nepremičnine v zemljiški knjigi.


Se strinjam, problem pa je v praksi to, da bo primorje zelo verjetno šlo v prisilno poravnavo ali stečaj. To pomeni, da če je plačala 10000 EUR are, bo v prisilki po letih pravdanja mogoče dobila 5000 EUR iz naslova dvojne are nazaj.

Če pa drži, da je primorje tik pred stečajem, pa je vseeno kaj ji mora vrnit, ker najverjetneje itak ne bo dobila nič - takšna terjatev šteje za navadno. Poplačilo navadnih terjatev pa je največ 10%.

Pšenični ::

pattrisha je izjavil:

Hvala vsem za tako hitre odgovore.
Tako si je sledilo:
gradbinec je prodal eni firmi, nato ta firma fizični osebi in ta oseba prodaja meni.
Ta prodajalec ima vse verižne pogodbe, kako je sledil nakup.

Se strinjam z vašimi odgovori. Ara ni velika. In tudi sama nisem odstopila od nakupa stanovanja. Sama lahko počakam, da se to uredi - zbriše hipoteko, ker se mi ne mudi z nakupom.
Žal pa ne vem odgovora, ali se bo to uredilo, kdaj, v kolikih mesecih...
Sedaj je predvsem na stanovalcih bloka, da to uredijo...



Torej je situacija drugačna, ker nima opravka z Primorjem, ampak z fizično osebo, ki na žalost ni pravočasno vpisala stanovanja v zemljiško knjigo.

Prodajalec navadno v pogodbi zagotovi, da je nepremičnina bremen prosta, tukaj pa ni.

Zgodovina sprememb…

pattrisha ::

Tako je. Zaradi tega, ker se ni pravočasno uredil vpis v ZK - se je to zgodilo (hipoteka).
In sedaj bojo morali stanovalci dokazovati svoje lastništvo.
Naj bi šli do gradbinca in se z njimi pogajali glede izbrisa... koliko bo to uspešno je pa vprašanje.

Ko smo sestavljali pogodbo, smo tudi zapisali, da je stanovanje bremen prosto. S tem se je tudi prodajalec strinjal. Saj takrat tudi sam ni vedel, da ima njihov blok hipoteko... Pogodbe nismo overili.

P.s.: ali lahko noj prvi vnos, ko sem šele zapisala problem sedaj popravim? Namreč rada bi izbrisala ime gradbinca, da ne bom imela kakšne težave...?

Zgodovina sprememb…

Pšenični ::

pattrisha je izjavil:

Tako je. Zaradi tega, ker se ni pravočasno uredil vpis v ZK - se je to zgodilo (hipoteka).
In sedaj bojo morali stanovalci dokazovati svoje lastništvo.
Naj bi šli na Primorje in se z njimi pogajali glede izbrisa... koliko bo to uspešno je pa vprašanje.


Če morda Ziga ve, kakšna je sodna praksa v takih primerih?

Veš morda ti?

Ziga Dolhar ::

Sodna praksa glede "dokazovanja lastništva" vs. hipoteka?

IMHO - načelo zaupanja v zemljiško knjigo v tem primeru varuje hipotečnega upnika. Ta ne more biti na slabšem [izgubiti hipoteke] zaradi tega, ker se kupec nepremičnine (pridobitelj) ni pravočasno vpisal v ZK, pa bi se lahko.

Kot si sam rekel, telbanc - v takih primerih se takoj teče na zemljiško knjigo predlagat ustrezen vpis.
https://dolhar.si/

EC9 ::

pattrisha je izjavil:

Tako je. Zaradi tega, ker se ni pravočasno uredil vpis v ZK - se je to zgodilo (hipoteka).
In sedaj bojo morali stanovalci dokazovati svoje lastništvo.
Naj bi šli do gradbinca in se z njimi pogajali glede izbrisa... koliko bo to uspešno je pa vprašanje.

Ko smo sestavljali pogodbo, smo tudi zapisali, da je stanovanje bremen prosto. S tem se je tudi prodajalec strinjal. Saj takrat tudi sam ni vedel, da ima njihov blok hipoteko... Pogodbe nismo overili.

P.s.: ali lahko noj prvi vnos, ko sem šele zapisala problem sedaj popravim? Namreč rada bi izbrisala ime gradbinca, da ne bom imela kakšne težave...?


Sedaj je pa situacija bolj jasna.
Lastninska pravica na nepremičnin se pridobi z vpisom v zemljiško knjigo (49. člen SPZ).

Ti si kupila od nekoga, ki sploh ni postal lastnik, ker se (če sem prav razumel) sploh ni vpisal v ZK.

Sedaj imaš na podlagi določil o ari možne (obligacijske) zahtevke proti tvojemu prodajalcu (firmi, ki je prodala tebi). Kaj lahko zahtevaš je določeno v 65. členu OZ.
Več pa ti bo verjetno povedal odvetnik. Predvsem pazi ali je tudi tvoj prodajalec v takšnem finančnem stanju, da bo lahko vračal aro / plačeval stroške morebitnih pravnih postopkov.

Pšenični ::

pattrisha je izjavil:

Tako je. Zaradi tega, ker se ni pravočasno uredil vpis v ZK - se je to zgodilo (hipoteka).
In sedaj bojo morali stanovalci dokazovati svoje lastništvo.
Naj bi šli do gradbinca in se z njimi pogajali glede izbrisa... koliko bo to uspešno je pa vprašanje.

Ko smo sestavljali pogodbo, smo tudi zapisali, da je stanovanje bremen prosto. S tem se je tudi prodajalec strinjal. Saj takrat tudi sam ni vedel, da ima njihov blok hipoteko... Pogodbe nismo overili.

P.s.: ali lahko noj prvi vnos, ko sem šele zapisala problem sedaj popravim? Namreč rada bi izbrisala ime gradbinca, da ne bom imela kakšne težave...?



Poskusi se tem stanovalcem (fizično osebo) dogovorit da ti čimprej vrne aro. Bo morda še najmanj problemov, sploh če si mu denar šele nakazala. Morda ga še ni porabil. Zadeva pa je "še vroča".

Te zadeve po sodiščih se navadno vlečejo, požrejo ogromno denarja, časa in živcev. Na koncu pa morda še rezultat ne bo "pravi".

To je moj nasvet. Če ga misliš upoštevat, ga daj čimprej....dokler ima morda še denar, "fizična oseba".

Jaz raznim obljubam, da se bo vse zrihtalo, pač ne verjamem. Poleg tega se stanovanj na trgu tare.....tko da ni problem dobit drugega. Problem je denar.

Zgodovina sprememb…

pattrisha ::

Stanovanje nisem še kupila. Samo nekaj malega are dala.
S prodajalcem sem bila dogovorjena, da bom kupila stanovanje, ko bo vpisano v ZK. Sama nisem želela kupiti stanovanja brez vpisa v ZK. In ta vpis je že v postopku, kar pomeni, da bi bil v januarju rešen vpis. Žal pa smo ugotovili hipoteko in prodajalec je seznanjen z moje strani, da stanovanja ne bom kupila s hipoteko. Kar je prodajalcu tudi logično.

Ubistvu je na prodajalcu, da reši izbris. Jaz kot kupec samo sprašujem, se informiram, da pomgam priti do cilja..

Pšenični ::

pattrisha je izjavil:

Stanovanje nisem še kupila. Samo nekaj malega are dala.
S prodajalcem sem bila dogovorjena, da bom kupila stanovanje, ko bo vpisano v ZK. Sama nisem želela kupiti stanovanja brez vpisa v ZK. In ta vpis je že v postopku, kar pomeni, da bi bil v januarju rešen vpis. Žal pa smo ugotovili hipoteko in prodajalec je seznanjen z moje strani, da stanovanja ne bom kupila s hipoteko. Kar je prodajalcu tudi logično.

Ubistvu je na prodajalcu, da reši izbris. Jaz kot kupec samo sprašujem, se informiram, da pomgam priti do cilja..


In v primeru, da hipoteka ostane? Boš kaj?

"Sodna praksa glede "dokazovanja lastništva" vs. hipoteka?

IMHO - načelo zaupanja v zemljiško knjigo v tem primeru varuje hipotečnega upnika. Ta ne more biti na slabšem [izgubiti hipoteke] zaradi tega, ker se kupec nepremičnine (pridobitelj) ni pravočasno vpisal v ZK, pa bi se lahko."

Sicer mi ni jasno, zakaj se deva are, sploh pri takem obsegu prostih nepremičnin na trgu.

Zgodovina sprememb…

pattrisha ::

Stanovanja ne bom kupila s hipoteko. To je dejstvo. In tudi sam prodajalec je reku, da ga tudi on ne bi kupil s hipoteko.

V ponedljek bo treba v akcijo, da vidimo sploh kje smo, kako naprej..
Na napakah se učimo žal.. je pa res, da sem raje ob aro, kot pa ob denar in stanovanje.

EC9 ::

pattrisha je izjavil:

Stanovanja ne bom kupila s hipoteko. To je dejstvo. In tudi sam prodajalec je reku, da ga tudi on ne bi kupil s hipoteko.

V ponedljek bo treba v akcijo, da vidimo sploh kje smo, kako naprej..
Na napakah se učimo žal.. je pa res, da sem raje ob aro, kot pa ob denar in stanovanje.


Se strinjam z zgornjo idejo naj ti aro vrne in sklenita dogovor o razvezi pogodbe - s tem, ko si mu aro dala je bila namreč po OZ pogodba sklenjena. Če noče dati, mu reči da lahko sodno zahtevaš od njega dvojno aro in da naj razmisli.

Za drugič: nikar dajati denarja od sebe (dajati are) dokler tisti, ki prodaja ni res prodajalec - v ZK vse ne štima.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nasvet pri nakupu stanovanja

Oddelek: Loža
405465 (4001) Zaskrbljena
»

Dvakrat prodan isti poslovni prostor

Oddelek: Loža
91823 (1144) Fojbiran
»

Bivanje brez vednosti - pravice

Oddelek: Loža
233748 (3025) TallCezar
»

Je možno nekako rezervirati stanovanje?

Oddelek: Loža
112817 (2473) Ziga Dolhar
»

Nakup stanovanja - postopki, na kaj biti pozoren?

Oddelek: Loža
2111547 (10938) EC9

Več podobnih tem