» »

Nudenje prve pomoči ter ukrepi v primeru, da se ne nudi

Nudenje prve pomoči ter ukrepi v primeru, da se ne nudi

M-XXXX ::

Kolikor vem je nudenje prve pomoči zakonsko obvezno. Vse lepo in prav (se tud strinjam s tem), me pa iz firbca zanima kaj se zgodi (ukrepi) če je ne nudiš? Oziroma je sploh kakšna sankcija predvidena?

Vikking ::

Če ti je ne nudi zdravnik?

Ali če ti jo nudi oseba, k nima popolnoma nič znanja in te pri avtomobilski nesreči začne vleči iz vozila in obvezovati.

M-XXXX ::

Druga možnost. Kot navaden civilist neki poškodovani osebi.

Good Guy ::

M-XXXX je izjavil:

Druga možnost. Kot navaden civilist neki poškodovani osebi.


naj bi jo. Problem pa je ker lahko narediš več škode kot koristi če tega ne obvladaš
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

rdecaluc ::

Vsakdo, ki ima znanje je dolžan nudit prvo pomoč (zakon še posebaj zajema zdravstvene delavce, tud v civilu). Tisti, ki NE ZNA, je dolžan poklicati 112 oz. poiskati nekoga, ki lahko.

Se mi zdi pa res absurd te dni da ljudje ne vedo kako masirat srce. Vem za primer ko je neka ženska masirala prsni koš, tko z dlanmi čez in čez (bolj božanje kot pa karkoli s srcem):\
Est modus in rebus. ,typos

jest10 ::

rdecaluc je izjavil:

Vsakdo, ki ima znanje je dolžan nudit prvo pomoč (zakon še posebaj zajema zdravstvene delavce, tud v civilu). Tisti, ki NE ZNA, je dolžan poklicati 112 oz. poiskati nekoga, ki lahko.

Se mi zdi pa res absurd te dni da ljudje ne vedo kako masirat srce. Vem za primer ko je neka ženska masirala prsni koš, tko z dlanmi čez in čez (bolj božanje kot pa karkoli s srcem):\

Pol te pa na koncu kekec toži, ker si mu polomil rebra(kar se pri masaži srca dostikrat zgodi). Ni važno, da si ga rešil. Ja, tudi to se dogaja;((

St235 ::

Dolžnost vsakega (tudi zakonsko predpisana) je da pomaga v skladu s svojimi sposobnostmi . Ni pa definirano, da kaj točno moraš znat. Minimum je, da pokličeš 112 ali 113, vse od tam narpej je pa stvar tvojega znanja in sposobnosti.

Konkretno Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pravi:
"Vsakdo je dolžan poškodovanemu v nujnem primeru po svojih močeh in sposobnostih nuditi prvo pomoč in mu omogočiti dostop do nujne medicinske pomoči."

V primeru usposobjenega zdravstvenega osebja (ne glede na to, ali je takrat v službi ali ne, pa zakon ne govoti o prvi pomoči ampak o nujni medicinski pomoči, ki pa je bolj natančno opredeljena.

Glede opustive nujne pomoči pa se teža rpekrška, ki je bil s tem storjen preverja glede dejanske nevarnosti za poškodovanca in glede na usposobljenost tega, ki ni pomagal.

To z tožbami je stvar ZDA in ne EU, če se ne strinjaš bi pa z veseljem rad videl kakšen vir.

M-XXXX ::

St235 je izjavil:

Dolžnost vsakega (tudi zakonsko predpisana) je da pomaga v skladu s svojimi sposobnostmi . Ni pa definirano, da kaj točno moraš znat. Minimum je, da pokličeš 112 ali 113, vse od tam narpej je pa stvar tvojega znanja in sposobnosti.

Konkretno Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pravi:
"Vsakdo je dolžan poškodovanemu v nujnem primeru po svojih močeh in sposobnostih nuditi prvo pomoč in mu omogočiti dostop do nujne medicinske pomoči."

V primeru usposobjenega zdravstvenega osebja (ne glede na to, ali je takrat v službi ali ne, pa zakon ne govoti o prvi pomoči ampak o nujni medicinski pomoči, ki pa je bolj natančno opredeljena.

Točno to me je zanimalo. Nikoli nisem namigoval, da nebi le zakonska plat me zanima kaj je potrebno naredit oziroma kaj se naredi v primeru, da tega ne narediš.

Če povzamem: pokličeš 112/3 in s tem si 100% izpolnil svojo dolžnost oziroma nihče ne more zahtevat nič drugega (postavimo tukaj razne zdravstvene delavce ob stran). Gre se za debato, katero smo imeli včeraj, nič drugega. Prijatelj gasilec je trdil, da moraš nudit masažo srca, jaz pa sem imel v glavi, da zakonsko gledano ni potrebno.

St235 ::

V bistvu moraš pomagat po svojim močeh. klic na 112/113 se vsekakor smatra da lahko naredi kdorkoli ne glede na znanje ali uposobjenost. Vse kar je več je potem stvar presoje, če bizadeva dejansko prišla pred sodišče. Nemogoče je dat oceno točno kaj in kako bi moral posameznih odregirat. Ravno pri zadevah kot je masaža srca je nestrokovna pomoč prej v škodo kot pomoč. Po drugi strani pa, če na blejskem jezeru vidiš nekoga, ki je padel v vodo in ne zna plavat, pri tem imaš pa po možnosti še licenco za plavalnega učitelja ali reševalca iz vode pa seveda ni dovolj da pokličeš 112/113.

Namreč odškodninska odgovornost je tako za morebitno škodo, ki jo povzročiš s povzročiš, kot z skodo ki nastane zaradi tvojega nedelovanja. So pa takšne odškodninske tožbe v EU omejene na dejansko merljivo škodo in se pri sodbah upošteva tudi pozitivne psoledice pomoči. Konkretno, če z masažo srca nekomu rešiš življenje po EU pravnem redu ni teorije, da bi plačal za zlomljena rebra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Miha_T ::

VSAK zna vsaj malo pomagati ponesrečencu. Tudi če nekdo še nikoli ni delal tečaja PP zna ponesrečenca vsaj pokriti, zaščititi pred nevemčem, preprečiti dodatne poškodbe, pogovarjati se z njim dokler dodatna pomoč ne pride... Vedno ni potrebna masaža srca.

Shegevara ::

Miha_T je izjavil:

VSAK zna vsaj malo pomagati ponesrečencu. Tudi če nekdo še nikoli ni delal tečaja PP zna ponesrečenca vsaj pokriti, zaščititi pred nevemčem, preprečiti dodatne poškodbe, pogovarjati se z njim dokler dodatna pomoč ne pride... Vedno ni potrebna masaža srca.


Saj to je res in tu ni dileme. Problem je, ko se najde kakšen, ki je preveč samosvoj egoist, da bi pomagal ponesrečencu. Poklical bo 112, in šel. na primer. Kaj boš s takim?

Odvisno od okoliščin, se strinjam.

karafeka ::

Kako pa lahko pri kakšni prometni nesreči sploh veš, da lahko varno spraviš ponesrečenca iz vozila? Kako lahko ugotoviš, da nima zlomljenih vretenc ali pa notranje krvavitve? Saj načeloma smo vsi "usposobljeni" za nudenje prve pomoči (na podlagi opravljenega izpita), ampak kaj je bolj prav v takem primeru? Pa recimo, da obstaja nevarnost požara, oz. vsaj ti tako predvidevaš, pa ga umakneš na varno, pri tem pa dobi še večje poškodbe. A bi, ali ne bi?

civic_ ::

jest10 je izjavil:

rdecaluc je izjavil:

Vsakdo, ki ima znanje je dolžan nudit prvo pomoč (zakon še posebaj zajema zdravstvene delavce, tud v civilu). Tisti, ki NE ZNA, je dolžan poklicati 112 oz. poiskati nekoga, ki lahko.

Se mi zdi pa res absurd te dni da ljudje ne vedo kako masirat srce. Vem za primer ko je neka ženska masirala prsni koš, tko z dlanmi čez in čez (bolj božanje kot pa karkoli s srcem):\

Pol te pa na koncu kekec toži, ker si mu polomil rebra(kar se pri masaži srca dostikrat zgodi). Ni važno, da si ga rešil. Ja, tudi to se dogaja;((


To je res, ampak po besedah reševalca bi ti morali dokazati malomarnost(torej, da nisi nudil PP znotraj svojih zmožnosti). Pri nas še noben ni bil obsojen zaradi nudenja prve pomoči. To je tak bullshit kot ljudje, ki vidijo, da sosedu vlamljajo pa ne pokličejo policije, ker se nočejo s tem ukvarjat ;(. Zato pa je anonimna številka. Vsaj tiho bi bili in ne bi svoje sramote razlagali naokoli.

Shegevara ::

karafeka je izjavil:

Kako pa lahko pri kakšni prometni nesreči sploh veš, da lahko varno spraviš ponesrečenca iz vozila? Kako lahko ugotoviš, da nima zlomljenih vretenc ali pa notranje krvavitve? Saj načeloma smo vsi "usposobljeni" za nudenje prve pomoči (na podlagi opravljenega izpita), ampak kaj je bolj prav v takem primeru? Pa recimo, da obstaja nevarnost požara, oz. vsaj ti tako predvidevaš, pa ga umakneš na varno, pri tem pa dobi še večje poškodbe. A bi, ali ne bi?


Ja mislim, da je obrazloženo, ko delaš tečaj prve pomoči za avto, da, če je ponesrečenec hudo ranjen (aka zlom reber) se ga pusti, če je pa nevarnost eksplozije, je pa treba vseeno reskirat in ga čimprej rešiti.

M-XXXX ::

Miha_T je izjavil:

VSAK zna vsaj malo pomagati ponesrečencu. Tudi če nekdo še nikoli ni delal tečaja PP zna ponesrečenca vsaj pokriti, zaščititi pred nevemčem, preprečiti dodatne poškodbe, pogovarjati se z njim dokler dodatna pomoč ne pride... Vedno ni potrebna masaža srca.

Kot sem rekel, sprašujem zgolj za pogled iz zakonskega vidika.

St235 ::

Pri zakonskem pogledu je potrebno tudi izpostaviti, da je pomoč tretji osebi omejena tudi z lastno varnostjo. Namreč nikakor nisi dolžan nekomu pomagat, če je pri tem neposredno ogrožena tvoja varnost.

Če se navežem še na ostale komentarja pa kot sem že izposatavil: Gre za zadevo v kateri se presoja case by case in je nemogoče dat neko splošno definicijo.

Kako pa lahko pri kakšni prometni nesreči sploh veš, da lahko varno spraviš ponesrečenca iz vozila?
Ne veš, zato nikoli ne vlečeš voznika iz avtomibla, če ni za to tehtnega razloga. Po drugi strani če pa avto gori in bo človek v njem zogrel, pa nič kar narediš ne mroe bit slabše kot če ga pustiš zgoret.

To je res, ampak po besedah reševalca bi ti morali dokazati malomarnost(torej, da nisi nudil PP znotraj svojih zmožnosti).

Še več dokazat bi morali, da si s svojim ravnanjem dejansko poslabšal situacijo. Če nekomu z na primer masažp srca rešiš življenje in mu zato ker si laik zlomiš 4 namesto tri rebra po trenutni EU zakonodaji ni teorije, da bi bil odškodninsko odgovoren. Če pa to storiš nekomu, ki je zgolj zaspal na klopci v parku je pa druga zgodba.

Saj to je res in tu ni dileme. Problem je, ko se najde kakšen, ki je preveč samosvoj egoist, da bi pomagal ponesrečencu. Poklical bo 112, in šel. na primer. Kaj boš s takim?


V skladu z zakonom ga boš sankcioniral, če bodo okoliščine take, da bi lahko pomagal vendar ni. Drugače v pravni državi ne gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

rdecaluc ::

Ko boste poklicali na 112,se najprej predstavite, opišite situacijo, kraj. Potem pa verjemite, da vam bodo tudi nudili kakšen nasvet, pa bodite še tak laik.

V realnosti, če greš masirat srce kakšnemu dediju al pa babici oz. osebi 65+ let.. boš skoraj gotovo zlomil rebro. Pa naj si bo na terenu ali pa v bolnišnici.

In še za konec.. izbijte si iz glave, da vas bo kdo tožil. Vse je potrebno dokazovat, sami pa ste nedolžni dokler ni kaj dokazano. Se mi zdi boljše, da nekomu pomagaš, pa tudi če ne preživi.. imaš vsaj čisto vest.
Est modus in rebus. ,typos

jalovec09 ::

Bolje je počakat, poklicat pomoč in pravilno dat poškodovanega v položaj, govorit z njim če je mogoče, vsaj tako sem jaz videl že X krat, ko se je nekdo poškodval, padel ali pa nesreča.

Recimo v LJ sem videl v zadnjih 3 mesecih 2 primera....prej pa še dost takih primerov, ljudi enostavno zmanjka sredi pločnika, ...ko sem hodil še v LJ, pač avto, primestni bus, trola, sem videl, kako se je en nenadoma zgrudil, prec je bilo okol 5 ljudi.

Zgodovina sprememb…

JanK ::

IMHO je najbolje biti pragmaticen in se zavedati da (a) velika vecina ljudi ni usposobljena za resno dajanje pomoci in (b) velika vecina ljudi ni usposobljena za delo v stresnih pogojih, kar taksna situacija prav gotovo je. Ceprav sem pred relativno kratkim naredil tecaj za potapljaca resevalca in pri tem tudi tecaj prve pomoci, si ne delam iluzij, da sem kakrsenkoli strokovnjak, ampak gre bolj za to, da bolje vem kako ne povzrociti se vecje skode. V tem smislu samega sebe vidim v treh glavnih vlogah:
- Da poskrbim za cimprejsnjo strokovno oskrbo - poklicem resevalce ali nekomu zraven to narocim, ce sem prevec zaposlen z urgentnim dajanjem prve pomoci (brizganje krvi, npr.)
- Da poskrbim da se stanje med cakanjem ne poslabsa in da sem pacientu v "moralno" podporo, mu pomagam pri laljsanju bolecin, ce je to mozno.
- Da v primeru nesposredne zivljenske nevarnosti (resna krvavitev, zastoj dihanja) stopim v akcijo.

Za to debato relevantna stvar, ki smo se jo naucili na tecaju prve pomoci pa je, da PREDEN zacnes pomagati, se predstavis in vprasas v smislu "Sem Janez Novak, sem usposobljen za dajanje prve pomoci, ali lahko pomagam". Ce je odgovor da, je to pristanek na pomoc in od tam naprej si varen. Seveda, ce rece ne, ga pustis pri miru, oziroma se z njim samo pogovarjas. Ce je clovek v nezavesti se pristanek na pomoc implicitno predpostavlja.

amigo_no1 ::

Prvo je zavarovanje kraja nesreče ! Potem pride na vrsto vse drugo, klic na 112, itd...

Z masažo srca da zlomiš rebro nekomu, ki leži ? A tu ste sami 500 kg nabildani mastodonti ?

Good Guy ::

amigo_no1 je izjavil:

Prvo je zavarovanje kraja nesreče ! Potem pride na vrsto vse drugo, klic na 112, itd...

Z masažo srca da zlomiš rebro nekomu, ki leži ? A tu ste sami 500 kg nabildani mastodonti ?


za rebro zlomit pa res ne rabiš bit to omg
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

St235 ::

amigo_no1 je izjavil:

Prvo je zavarovanje kraja nesreče ! Potem pride na vrsto vse drugo, klic na 112, itd...

Z masažo srca da zlomiš rebro nekomu, ki leži ? A tu ste sami 500 kg nabildani mastodonti ?


» Kaj, če zlomim rebro med oživljanjem?
Skoraj vedno se med oživljanjem polomijo rebra zaradi pritiska, ki se vrši na prsnico pri masaži srca. Nekatere študije so ocenile pogostost na 30% pri zastojih srca. Bolj pogosto pride do zloma pri starejših žrtvah, ker je njihov prsni koš manj prožen in so kosti bolj trhle. Vendar si zapomnite, bolje je imeti zlomljeno rebro, kot biti mrtev.

http://www.fzpo.org/default.asp?mID=sl&...

Ali lahko osebi pri nudenju zunanje masaže srca zlomim rebro ali kako drugače poslabšam stanje?Res je, da med izvajanjem zunanje masaže srca v večini primerov poči rebro. Pogosteje se to zgodi pri starejših, zato je potrebno pri njih ubrati nežnejši pristop (še posebej pri starejših ženskah). Najpomembnejša pa je pravilna tehnika zunanje masaže srca: pritiske izvajamo na sredini prsnega koša (spodnja tretjina prsne kosti) s primernim pritiskom. Prav tako pazimo, da je mesto pritiska nad prsno kostjo - tako tudi, če zlomimo rebro, to ne povzroči težav. V vsakem primeru pa ob zlomu rebra nadaljujemo z masažo!
http://www.zazivljenje.org/slajdi/za_zi...

Pri masaži srca se prsni koš stisne do 5cm globoko, kar je več kot dovolj za zlomit rebro. Zgornja izjava kaže samo na to, da nimaš pojma o čem govoriš in da si masažo srca videl samo v ameriških nadaljevankah.

Me pa zanima kaj moraš zavarovat, ko starega forta v dnevni zadane kap? Penzijo, če se bo stegnil, da ne bo šla v zapuščinsko obravnavo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mikhaair ::

Zavarujes kraj nesrece (prometne), saj je logicno, da je bilo to misljeno, ne. Kaj ti pomaga nekomu pomagat, ce v tebe prileti avto izza ovinka... Zavarovanje, preverjanje poskodovancev, sele potem klic. Nisem strokovnjak, samo enkrat sem ulovil po radiu in spoznal, da bi si morali vsi osvezit znanje prve pomoci. Vse kar je ta resevalec povedal v oddaji, je bilo zame novo.

JanK ::

Okoli zavarovanja se kar strinjam. To spada pod "da se mu stanje ne poslabsa", npr., da padlega motorista ne povozi avto, ki pride okoli nepreglednega ovinka, ker ni nikjer trikotnika.

Itak pa je najmanj 90%-95% verjetnosti, da te noben ne bo tozil zaradi polomljenih reber - toliko je verjetnosti, da pacient navkljub CPR umre. Treba se je zavedati, da je zaustavitev srca ze zelo zelo resna stvar. Masaza sama po sebi ne pozene srca, ampak je namenjena poganjanju krvi skozi organizem in s tem zagotavljanje kisika tkivom. "Zagon" srca naredi defibrilator. Ampak defibrilator deluje samo na fibrilajocem srcu, kjer misice se vedno delajo, le da se signali "pomesajo" in ni lepega ritma. Ko pa se srce enkrat ustavi zaradi kaksnega drugega razloga je zelo zelo majhna verjetnost da se bo se zagnalo.

Se stvari okoil CPR v splosno vednos in ravnanje: vcasih smo se ucili 3 pritiske na srce in 1 vpih. Ne tako dolgo nazaj se je doktrina spremenila v 30 pritiskov na srce in 2 vpiha. Gre pa za to, da rabis nekaj pritiskov na srce da vzpostavis tlak v krvnem sistemu, potem sele zacne teci kri. Pri starem sistemu si ravno vzpostavil tlak, ko pa bi kri zacelo kroziti, si nehal pumpati in zacel vpihovati.

In se diagnostika: ne trudis se z dolocevanje ali clovek ima utrip ali ne. Razlog je ta, da je tezko zanesljivo zaznati utrip. Namesto tega velja: ce clovek diha, ima utrip, ce ne diha, ga nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanK ()

jest10 ::

Se stvari okoil CPR v splosno vednos in ravnanje: vcasih smo se ucili 3 pritiske na srce in 1 vpih. Ne tako dolgo nazaj se je doktrina spremenila v 30 pritiskov na srce in 2 vpiha. Gre pa za to, da rabis nekaj pritiskov na srce da vzpostavis tlak v krvnem sistemu, potem sele zacne teci kri. Pri starem sistemu si ravno vzpostavil tlak, ko pa bi kri zacelo kroziti, si nehal pumpati in zacel vpihovati.

Najnovejše smernice so itak samo masaža srca, brez vpihavanja. Samo ne vem, če to že učijo.

M-XXXX ::

Najnovejše smernice so itak samo masaža srca, brez vpihavanja. Samo ne vem, če to že učijo.

Ne vem glede prve pomoči, imam pa nekaj kolegov (gasilcev), ki ravno obiskujejo bolničarski tečaj in jih učijo zgolj masažo srca.

St235 ::

mikhaair je izjavil:

Zavarujes kraj nesrece (prometne), saj je logicno, da je bilo to misljeno, ne. Kaj ti pomaga nekomu pomagat, ce v tebe prileti avto izza ovinka... Zavarovanje, preverjanje poskodovancev, sele potem klic. Nisem strokovnjak, samo enkrat sem ulovil po radiu in spoznal, da bi si morali vsi osvezit znanje prve pomoci. Vse kar je ta resevalec povedal v oddaji, je bilo zame novo.


Nudenje prve pomoči je dosti več kot samo prometne nesreče. In tudi tema je dosti širše zastavljena, zato je škoda da Amigo spametuje s takimi pol ugotovitvami.

Se pa strinjam, da bi se tečaji prve pomoči morali izvajat periodično na vsakih nekaj let, ker stvari preprosto pozabiš. Sam po drugi strani pa praksa kaže, da je bolj kot dejanska usposobljenost pomembna trezna glava in hitra reakcija. Zato, da s pritiskom ustaviš krvavečo veno ne rabiš šolanja ampak preprosto jajca, da to narediš.
Namreč edino kar šteje so ukrepi nujne medicinske pomoči s katerimi se rešuje življenja, ker pri poškodbah, ki niso življenjsko nevarne se brez težav počaka reševalce.

Tečaj prve pomoči bi moral biti tako usmerjen v tiste ukrepe, ki so nujni, da se reši človeško življenje in prepreči poslabšanje stanja (kamor sodi tudi zavarovanje mesta nesreče). Kolikor pa se spomnim tečaja prve pomoči za avto, pa smo se več kot pol časa ukvarjali z tem kako se kakšen sklep povije, za umetno dihanje pa smo imeli celih 60 minut in eno "ančko" za 30 ljudi.

RejZoR ::

@JanK
Samo to s premikanjem ponesrečencev je zelo rizična stvar ker ne veš za kakšne poškodbe gre. Sploh pri motoristih kjer nimajo okoli sebe nobene zaščitne kletke kot pri avtu in lahko hrbtenica in vrat še hitreje nastradata. Pomoje je v takem primeru bolje takoj vklopit varnostne smernike (če vidiš nekoga pred tabo, da se je ponesrečil z motorjem) in počasi ustaviš (da se ti kdo ne zalepi v rit) in s svojim avtom zavaruješ kraj nesreče in raje prepustiš premikanje reševalcem, ki so usposobljeni, da zmanjšajo tveganje poškodbe živčevja med premikanjem.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

amigo_no1 ::

S čim pametujem ?
Zavarovanja kraja nesreče ni nihče prej omenil.

JanK ::

RejZoR je izjavil:

@JanK
Samo to s premikanjem ponesrečencev je zelo rizična stvar ker ne veš za kakšne poškodbe gre. Sploh pri motoristih kjer nimajo okoli sebe nobene zaščitne kletke kot pri avtu in lahko hrbtenica in vrat še hitreje nastradata. Pomoje je v takem primeru bolje takoj vklopit varnostne smernike (če vidiš nekoga pred tabo, da se je ponesrečil z motorjem) in počasi ustaviš (da se ti kdo ne zalepi v rit) in s svojim avtom zavaruješ kraj nesreče in raje prepustiš premikanje reševalcem, ki so usposobljeni, da zmanjšajo tveganje poškodbe živčevja med premikanjem.


Nikjer nisem pisal o premikanju ponesrecenca ampak o zavarovanju kraja nesrece. Se namrec popolnoma strinjam z vsem kar si napisal! To spet pase v "narediti cim manj skode" in motorista bi dejansko miril in prepriceval da ostane cim bolj pri miru. In mu seveda NIKDAR ne jemal celade z glave.

RejZoR ::

Tud ko si omenjal problem ugotavljanja pulza, to je vbistvu lahko zelo nevarno, če oseba ima normalen utrip pa ga greš oživljat, ker lahko sesuješ ritem in vbistvu stvar še poslabšaš...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

JanK ::

Nisem si sam izmislil tega pravila, ampak je verjetno posledica tehtnega premislega strokovnjakov. Pri tem so verjetno upostevali tudi moznost ki so jo omenil in pomoje prisli do zakljucka, da sta verjetnosti za ta scenarij in moznost poskodb pri "prisilni" masazi srca dovolj majhni, da to ni faktor pri odlocaju.

Z drugimi besedami: Skoda, ki jo naredis s tem, da NE masiras, ko bi moral, je bistveno vecja (i.e., smrt), kot skoda, ki jo naredis ce masiras, ko ni cisto potrebno.

Predlagam ti, da si preberes dokument Povzetek predavanj temeljnih postopkov oživljanja (TPO) za zdravstvene delavce v okviru predmeta Nujna medicinska pomoč, Aleksander Manohin
(ažurirano 29.10.2010 in usklajeno v Svetu za reanimacijo)
s spletne strani Katedre za anesteziologijo in reanimatologijo MF. Izvlecek z mojimi poudarki:

Nezavest in odsotnost dihanja sta glavna znaka srčnega zastoja. Pri odraslem ne ugotavljamo prisotnosti ali odsotnosti krvnega obtoka, pri otroku, dojenčku in novorojenčku, pa iščemo posredne znake krvnega obtoka (kašljanje, premikanje, normalno dihanje), izšolani pa tudi tipljejo utrip (pri 1. leto starih in starejših na vratni arteriji - a. carotis), pri mlajših pa na nadlahtnični arteriji (a. brachialis); ugotavljanje pa ne sme trajati dlje kot 10 sekund (če nismo prepričani, štejemo, da krvnega obtoka ni). Opomba: preverjanje utripa je nenatančna metoda za oceno prisotnosti oziroma odsotnosti krvnega obtoka, tako za laike kot za profesionalce, vendar ni podatkov, da je posredno ugotavljanje prisotnosti krvnega obtoka učinkovitejše.


Natanko to so nam povedali tudi na tecaju: tudi profesionalci marsikdaj falijo utrip, zato naj amaterji sploh ne razmisljajo o tem.

RejZoR ::

Zdele ko je hladno bi se verjetno tud najbolj rahlo dihanje pokazalo na npr hladnih očalih, če bi jih prislonil poleg ust/nosu? Oz kakšno drugo stekleno stvar, ki je hladna (včasih so z ogledali preverjal če oseba diha, ko se je zameglil).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

rdecaluc ::

Dihanje opazuješ s tem da gledaš ali se dviga prsni koš, ter s poslušanjem medtem ko gledaš (ušes je praktično v poškodovančevih ustih). To traja največ 10 sekund.

Izkušen lahko med tem meri še pulz in to vedno na a. carotis, torej na vratu - razlog je da če je kakršnokoli stanje, je tu največ "šans" da tipaš.

Merjenje samega pulza je ubistvu nepomembno, saj če ne diha tud pulza ne bo.

Mogoče kot še tole. Nikoli ne izvajajte TPO, če nihče ne ve da to počnete - torej nekdo mora poklicat 112 (sicer je pa logično ane)
Est modus in rebus. ,typos

St235 ::

Za TPO je bistveno, da se ga začne takoj, ker vsaka sekunda šteje. Defilbrator ni pol klinca vreden, če so možgani 5-10 minut (odziven čas rešilca) brez kisika In kljub temu, da je verjetnost, da boš nekoga s tem rešil minimalna je vseeno boljše, da ga nudiš slabo, kot da ga ne nudiš. Več kot mrtev pač človek ne more bit. In TPO nima za namen zalaufat srce, ampak omogočit, da se telo (predvsem možgani) oskrbijo z minimalno dozo kisika. Seveda pa TPO nima smisla, če ni o tem obveščena reševalna služba, ker samo z TPO je praktično nemogoče rešit zastoj srca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Temeljni postopki oživljanja in uporaba AED defibrilatorja?

Oddelek: Loža
353126 (2375) Unknown_001
»

Vozniški izpit - testi prve pomoči

Oddelek: Loža
2130650 (10357) supero

Rabu bi pole za prvo pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8529952 (14151) BigWhale
»

[FORK]Nudenje prve pomoči.

Oddelek: Loža
333007 (2493) krneki0001
»

Prva Pomoč online testi

Oddelek: Loža
3429528 (28164) WarpedGone

Več podobnih tem