» »

[FORK]Nudenje prve pomoči.

[FORK]Nudenje prve pomoči.

OmegaBlue ::

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

root987 ::

Za rezijo? Tm okol 99%. 1% gre naprej za dobrodelne namene.

No, za tako bizarne številke pa le sproduciraj kakšen link.

Naj se dodam da je punca delala izpit za avto, pa prva pomoc pri rdecem krizu (monopol, saj se samo pri rdecem krizu da delat prvo pomoc) je 80e ce se ne motim. Za 3 ure predavanj in izpit.

Kok je boga ta tvoja punca. Upam, da je vsaj izkoristila te tri ure in se temeljito naučila prve pomoči, da jo bo lahko, ko/če bo treba, tudi administrirala. In to da te tam učijo prvo pomoč, ni del njihove dobrodelne poslanice, ki bi jo morali kar naenkrat opravljati brezplačno.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Predavanja in praksa prve pomoči je na marsikaterih šolah brezplačna. Plača se samo izpit -~14€.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

strazo ::

Za rezijo? Tm okol 99%. 1% gre naprej za dobrodelne namene.

No, za tako bizarne številke pa le sproduciraj kakšen link.

Naj se dodam da je punca delala izpit za avto, pa prva pomoc pri rdecem krizu (monopol, saj se samo pri rdecem krizu da delat prvo pomoc) je 80e ce se ne motim. Za 3 ure predavanj in izpit.

Kok je boga ta tvoja punca. Upam, da je vsaj izkoristila te tri ure in se temeljito naučila prve pomoči, da jo bo lahko, ko/če bo treba, tudi administrirala. In to da te tam učijo prvo pomoč, ni del njihove dobrodelne poslanice, ki bi jo morali kar naenkrat opravljati brezplačno.



ta prva pomoč je samo še en način vlečenja denarja iz tistih, ki opravljajo izpit. ;)
računaj, dal sem 70€ za prvo pomoč, ki je obvezna, pomagal pa bom le tistemu, ki je lažje poškodavan. Če je negdo poškodovan težje mu ne bom pomagal, ker ga lahko poškodujem - beri prva pomoč ni šola za dohtarja, to pa pomen, da človek še vedno umre, ostane hrom itd. sicer je bil moj namen dober, ampak vse skupaj pa sem zašuštral še bolj.
Če ima ponesrečenec lažje poškodbe, jih zna rešiti vsak... (povoji, imobilizacija,... beri; zlomi, zvini itd.) za take poškodbe ne potrebujem prve pomoči. za težje poškodbe, pa z opravljeno prvo pomočjo, nisem dovolj podkovan. Torej naučili me niste nič novega, plačal pa sem 70€. 70€.. računaj verjetno predavatelj ni za vse skupaj plačan 80€ ali kako? pa verjetno nisem bil edini prisoten na predavanjih in izpitu. torej za izpolnjevanje enega kosa papirja vam plačam prb. 20€ za en košček papirja. pa množi to z 10 kandidati pa je to 200€. Raje bi teh 200€ namenili izobraževanju za varno vožnjo.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Heh, to je isto, kot je nekdo rekel za zimske gume, da so nepotrebne, ker:
- če so razmere dobre, se itak lahko voziš tudi z letnimi
- če so slabe, pa itak moraš moraš počasneje in bolj previdno, tak da to tudi lahko z letnimi

(ali pa je pametoval po nepotrebnosti luči meglenk, isti šmorn)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

3p ::

Evo, ena zanimiva varianta za pomoč: Non-Believers Giving Aid
--
Strazo: prvo pomoč si dolžan (po zakonu) nuditi, vsaj kolikor vem, ne samo, če ima kdo zvit gleženj...

Zgodovina sprememb…

ALT ::

ne bi rekel da si dolzan nudit prvo pomoc, ker 95% vseh, ki smo jo naredili, ne zna pravilno nuditi, sploh kakšno bolj komplicirano zadevo. in ce se jo spravis nuditi pa jo izvajas narobe in s tem povzrocis skodo tudi odgovarjas za te poskodbe. pa tudi ce bi jo moral nuditi te nihce ne more dejansko prisiliti, da jo izvajas, izgovarjas se pa lahko potem na paniko, slabost ob pogledu na vso to kri itd..

pa ne me narobe razumet, ne zagovarjam tega, da bi ljudje na prizoriscu nesrece raje stran gledali kot pomagali, ampak ce sam ves da nisi sposoben pravilno nuditi pomoc je bolje zate in za poskodovanca da ne storis nicesar. razen seveda klic na 113 (al je 112 za nesrece?)..

Zgodovina sprememb…

root987 ::

Ne rečem, če te res zagrabi panika in ne veš kaj narediti (posebej če si udeležen v nesreči in v šoki, ampak nepoškodovan), ampak da se pa zavestno odločiš, da bi se izgovarjal na nevednost/paniko/slabost - to je pa bolano in sramotno.

Kolikor se spomnim iz svojih ur prve pomoči nam je bilo rečeno, da se lahko izogneš prvi pomoči le, če sumiš, da ima poškodovanec poškodovano hrbtenico/vrat in bi ga lahko nestrokoven premik ubil ali dolgoročno povzročil večjo škodo (invalidnost) in mu na kraju, kjer se nahaja, ne grozi večja nevarnost (požar), sicer pa, da se naj kar pomaga pri masaži srca/umetnem dihanju, ker tudi, če človeku zlomiš rebro zaradi nestrokovnost, je to irelavantno, če si mu s tem rešil življenje.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

strazo ::

direktno to... tecaj prve pomoči.. je tečaj PRVE pomoči.. torej.. nihče, ki je opravil samo tečaj prve pomoči (torej ni pravi reševalec/zdravnik) ni dovolj teoretično podprt, nima izkušenj itd. torej kvečjemu poškodovanca ogroža. o praktični prvi pomoči... pa sploh nikjer ni govora... tista lutka je premalo realna, in pri pravi nesreči je še veliko drugih dejavnikov, ki te še bolj ovirajo. torej je prvo pomoč pametno nuditi samo pri manjših poškodbah.. to pa verjetno znamo že vsi ki smo hodili v OŠ, sem pa naj bi "z zakonom določeno hodili vsi v sloveniji". se pravi.. je ta prva pomoč samo način vlečenja denarja iz ljudi. pa tudi to se je že zgodilo, da je ponesrečenec, ki je ostal hrom (vendar preživel) tožil človeka zato, ker mu je rešil življenje. pa tudi raziskava je potrdila, da bi ponesrečenec v vsakem primeru ostal hrom (torej ni bil kriv izvajalec prve pomoči). se pravi, nekomu želim dobro, rešim mu življenje, zato celo svoje življenje plačujem zato.

pa ne govorim da človeku ne bom pomagal. bom kolikor se bo dalo.. pravim pa da mi prva pomoč ni tukaj čisto nič pomagala, tako kot večini ljudi.

npr. primer. opazimo, da je človek hudo poškodovan (recimo nekakšna poškodba hrbetnice) in bo ostal hrom če ga bomo premikali, avto pa bo gorel. kaj boste naredili.?? ga boste vlekli ven? ne... ker bo stal hrom.. mogoče je hrbtenica poškodovana toliko, da ob najmanši napaki umre??... ga boste pustili v avtu? ne, ker bo zgorel.. torej vsi, ki letate previsoko v oblakih.. kaj boste naredili?


PS.. jaz raje zgorim v avtu kot pa ostanem hrom ;) verjetno pa z užitkom iztožim denar izkogarkoli, ki me je z svojo naivno prvo pomočjo reševal, in mi povzročil ohromelost.

aja pa kako boš vedel če ima človek zlomleno hrbtenico? je nezavesten zaradi udarca v glavo? kaj boš naredil?

Zgodovina sprememb…

root987 ::

Rešil bi človeka, seveda. Če ne kaj drugega, napredek na področju izvornih celic je precej obetaven.

Da bi pa tožil človeka, ki te je rešil verjetno ene verjetno bolj bolečih smrti, hkrati pa ti v procesu pozvročil invalidnost... raje ne bom komentiral. Daj si na čelo en velik napis, ki nas bo opozarjal, da te ja ne bi po pomoti kdaj kdo reševal, če boš v gorečem avtomobilu.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

strazo ::

(pa bolš ber)
še 1x, kaj pa če najmanjši premik povzroči takojšno smrt?.. in kot navaden voznik, z opravljeno prvo pomočjo nimaš znanja, da bi ugotovil gdaj taka poškodba obstaja in gdaj ne?.. in policija slučajno po preiskavi najde gasilni aparat v prtljažniku? huh.. mislim da bi "po zakonu" to pomenilo krivdo za povzročitev smrti iz malomarnosti... ;)

sicer je pa to tema, ki se ne more nikoli končati. Pomagati bom poskuil v vsaki nesreči, vendar glede na znanje, ki mi ga je podaril tečaj prve pomoči (tako kot vsakemu), nisem sposoben pomagati v vseh nesrečak (tako kot vsak).

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

še 1x, kaj pa če najmanjši premik povzroči takojšno smrt?..
Še vedno boljše, kot da (živ) zgori.

mislim da bi "po zakonu" to pomenilo krivdo za povzročitev smrti iz malomarnosti...
Niti slučajno. Kaznivo dejanje je storjeno iz malomarnosti, če storilec ne ravna s potrebno pazljivostjo, s katero po okoliščinah in osebnih lastnostih mora in je zmožen kaj storiti ali opustiti. ... Kaznivo dejanje ni storjeno iz malomarnosti, če storilec kljub potrebni pazljivosti povzroči prepovedano posledico, ki je ni bilo mogoče pričakovati in tudi ne predvideti njenega odvračanja.

@Mod: en fork mogoce?

Zgodovina sprememb…

Mehmed ::


npr. primer. opazimo, da je človek hudo poškodovan (recimo nekakšna poškodba hrbetnice) in bo ostal hrom če ga bomo premikali, avto pa bo gorel. kaj boste naredili.??


Tako situacijo so vsaj ko sem jaz delal prvo pomoc povedali; bolje hrom kot mrtev.

Sicer vas pa noben ne sili pomagat. Tudi ce zbijes nekoga, se lahko izognes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mehmed ()

krneki0001 ::

Rešil bi človeka, seveda. Če ne kaj drugega, napredek na področju izvornih celic je precej obetaven.

Da bi pa tožil človeka, ki te je rešil verjetno ene verjetno bolj bolečih smrti, hkrati pa ti v procesu pozvročil invalidnost... raje ne bom komentiral. Daj si na čelo en velik napis, ki nas bo opozarjal, da te ja ne bi po pomoti kdaj kdo reševal, če boš v gorečem avtomobilu.


No pri nas sicer ni tega veliko, v tujini pa so tožbe za take zadeve zelo "popularna" zadeva. Ali pa za tožbo proti reševalcem, ki so te rešili iz gorečega avta in ti zraven povzročili še kakšno poškodbo.

Tako da ja, ljudje so bolani in se tožarijo za vse kar se da.

Daedalus ::

npr. primer. opazimo, da je človek hudo poškodovan (recimo nekakšna poškodba hrbetnice) in bo ostal hrom če ga bomo premikali, avto pa bo gorel. kaj boste naredili.?? ga boste vlekli ven? ne... ker bo stal hrom.. mogoče je hrbtenica poškodovana toliko, da ob najmanši napaki umre??... ga boste pustili v avtu? ne, ker bo zgorel.. torej vsi, ki letate previsoko v oblakih.. kaj boste naredili?


Zvlekel bi ga ven, če bi lahko to naredil tako, da še ne bi sam fasal kake hujše poškodbe.

Evo enega RL primera - lani poleti sma se z bratom pripeljala na prizorišče prometne nesreče - en tip je šal prehitevat drug avto, se nekak znašel na bankini in odfrčal s ceste. Ker ni bil privezan, ga je vrglo iz avta v precej globok obcestni jarek, v katerem je vedno nekaj vode. No, kljub jamranju ostalih očividcev, da ga naj pustim pri miru, sem šal pogledat, če nima glave kje v vodi. Če bi jo mel, bi ga pač tolko podprl, da bi lahko dihal. Dodatne poškodbe? Jah, lahko si tam in probaš pomagat, lahko pa gledaš človeka, kako umre. Plus da se seveda nihče drug ni spomno pogledat v sam avto, če ni kak sopotnik not, vzet kontakt, pogledat še naokoli, če ni kje še kaka oseba, postavit trikotnik! Samo buljenje in jamranje, kak je to grozno.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

5er--> ::

stazo:
za težje poškodbe, pa z opravljeno prvo pomočjo, nisem dovolj podkovan.

ALT:
ampak ce sam ves da nisi sposoben pravilno nuditi pomoc je bolje zate in za poskodovanca da ne storis nicesar.


A je tako težko pogledat, če človek diha, v nasprotnem primeru pa pač kličeš pomoč in nato "skačeš" po sredini prsnega koša (ne, ni tako zelo važno mesto) s 30:2 (tisti 2 lahko tudi spustite, če se vam ne da)?
Ja, lahko ga poškoduješ... mrtvemu ful koristi, če ni poškodovan.[:8]

Če pa diha in je nezavesten, ga daj v bočni položaj (toliko ste si upam zapomnili) in kliči pomoč.

stazo:
direktno to... tecaj prve pomoči.. je tečaj PRVE pomoči.. torej.. nihče, ki je opravil samo tečaj prve pomoči (torej ni pravi reševalec/zdravnik) ni dovolj teoretično podprt, nima izkušenj itd. torej kvečjemu poškodovanca ogroža.

Teoretično podprt? Kaj bi pa še ti rad za prvo pomoč? Zapomni si 30:2, pa prej pokliči reševalce (oz. reci komu okoli tebe naj to naredi). Če pa veš, da je okoli tebe kak AED, naroči komu naj gre ponj. Bi rad še več teoretičnega znanja? Vse, kar moraš znat o Temeljnih Postopkih Oživljanja.
Nima izkušenj? Te se dobi na "terenu", poškodovanca v zastoju srca (ne diha, čeprav ima sproščeno dihalno pot) pa ogroža samo tvoje ne-masiranje srca.

stazo:
je ta prva pomoč samo način vlečenja denarja iz ljudi.

Ta prva pomoč bi lahko veliko ljudem rešila življenje. Pa ni si treba tukaj predstavljat ene nesreče v stilu Final Destination. Recimo, da na tromostovju nekdo kar pade skupaj, ali pa še boljše... enega od tvojih družinskih članov zagrabi močna bolečina za prsnico in pade skupaj. Kaj boš? Če ukrepaš takoj mu lahko rešiš življenje, drugače pa bo kar bo... (Na tromostovju pa ti bo prvo pomoč (beri: bočni položaj, nič dramatičnega) prej nudila turistka iz nizozemske kot kdorkoli od "domačih".)

stazo:
pa ne govorim da človeku ne bom pomagal. bom kolikor se bo dalo.. pravim pa da mi prva pomoč ni tukaj čisto nič pomagala, tako kot večini ljudi.

Če nočeš pomagat, lahko to tudi drugače poveš. ;)

stazo:
opazimo, da je človek hudo poškodovan (recimo nekakšna poškodba hrbetnice) in bo ostal hrom če ga bomo premikali

Si pa dober, da lahko to kar na oko oceniš, kdo ima poškodovano hrbtenico.

stazo:
PS.. jaz raje zgorim v avtu kot pa ostanem hrom ;)

Najprej se rešuje življenje, nato pa ostalo.

stazo:
aja pa kako boš vedel če ima človek zlomleno hrbtenico? je nezavesten zaradi udarca v glavo? kaj boš naredil?

Kot je že povedal root987. Rešiš življenje človeka. PS: Kako pa naj bi po tvoje izurjeni reševalci ukrepali? Misliš, da imajo kar kak prenosni sci-fi skener, ki jim pove točno kaj je narobe s poškodovancem na licu mesta?

root987:
sicer pa, da se naj kar pomaga pri masaži srca/umetnem dihanju, ker tudi, če človeku zlomiš rebro zaradi nestrokovnost, je to irelavantno, če si mu s tem rešil življenje.

Pravilno. Ponavadi je celo tako, da je masaža srca bolj boga, če ne zlomiš vsaj kakega rebra. (Beri: Veliko tistih, ki ne preživijo, nima zlomljenih reber.)

Aplavz Daedalus-u iz moje strani.[:)]

Brezplačni obnovitveni tečaji prve pomoči – naučite se uporabljati AED

root987 ::

No pri nas sicer ni tega veliko, v tujini pa so tožbe za take zadeve zelo "popularna" zadeva. Ali pa za tožbo proti reševalcem, ki so te rešili iz gorečega avta in ti zraven povzročili še kakšno poškodbo.

Tako da ja, ljudje so bolani in se tožarijo za vse kar se da.

Kar bi mene bolj zanimalo kot to ali so tožili ali ne (kot smo videli, obstajajo določeni ********, ki bi te dejansko tožili, da si jih rešil), ali so potem tožbo dejansko tudi dobili - tožba ti namreč ne pomaga kaj prida, če na koncu dneva izgubiš in moraš sedaj poleg stroškov zdravljenja plačevati še odvetnike in sodišče.

Torej, ve kdo za kakšno sodno prakso na tem področju?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Daedalus ::

Takole preko palca, ti more on dokazat, da si mu dejansko povzročil kako resno škodo zaradi malomarnosti, da dobi tožbo. Če ti v zadnjem trenutku potegneš cepca iz gorečega avta in je pol hrom, dvomim da lahko dobi tožbo. V nasprotnem primeru bi bil lepo mrtev in ti si mu zgolj rešil rit. To, da se je znašel v taki situaciji, je lahko pa ali njegova lastna ali krivda nekoga drugega. Takole, na pamet in preko palca. Lahko pa kak pravnik kaj doda.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

krneki0001 ::

npr. primer. opazimo, da je človek hudo poškodovan (recimo nekakšna poškodba hrbetnice) in bo ostal hrom če ga bomo premikali, avto pa bo gorel. kaj boste naredili.?? ga boste vlekli ven? ne... ker bo stal hrom.. mogoče je hrbtenica poškodovana toliko, da ob najmanši napaki umre??... ga boste pustili v avtu? ne, ker bo zgorel.. torej vsi, ki letate previsoko v oblakih.. kaj boste naredili?


Zvlekel bi ga ven, če bi lahko to naredil tako, da še ne bi sam fasal kake hujše poškodbe.

Evo enega RL primera - lani poleti sma se z bratom pripeljala na prizorišče prometne nesreče - en tip je šal prehitevat drug avto, se nekak znašel na bankini in odfrčal s ceste. Ker ni bil privezan, ga je vrglo iz avta v precej globok obcestni jarek, v katerem je vedno nekaj vode. No, kljub jamranju ostalih očividcev, da ga naj pustim pri miru, sem šal pogledat, če nima glave kje v vodi. Če bi jo mel, bi ga pač tolko podprl, da bi lahko dihal. Dodatne poškodbe? Jah, lahko si tam in probaš pomagat, lahko pa gledaš človeka, kako umre. Plus da se seveda nihče drug ni spomno pogledat v sam avto, če ni kak sopotnik not, vzet kontakt, pogledat še naokoli, če ni kje še kaka oseba, postavit trikotnik! Samo buljenje in jamranje, kak je to grozno.



Na žalost je vedno več tega. Namesto, da bi se odpeljali naprej, delajo gužvo, jamrajo in ovirajo delo reševalcev in tistih, ki bi vseeno radi pomagali. In to sicer nenamerno oviranje bi moralo biti kaznivo dejanje ali pa vsaj prekršek z visoko kaznijo. Enako je kadar je na nasprotnem pasu avtoceste ali ceste rezervirane za motorna vozila nesreča - vsakdo zmanjša hitrost in pase zijala. Za takimi se pa potem nabere dolga kolona, vsi stojijo pa še do kake nesreče pride zaradi tega.

Enkrat mi je v avtu začelo zmanjkovat bencina. Opazil nisem prej, ker avto nima lučke, sem pa v ovinkih začutil cukanje, zato sem se ustavil ob avtocesti na odstavnem pasu in poklical kolega, da bi mi prinesel 10 litrov bencina v kanti.
Ko sem tako čakal (za ograjo) se je vmes par idiotov odločilo, da bi videli, kaj tam počnem in so zmanjšali hitrost pa opazovali dogajanje. Takoj se je nabrala dolga kolona in posledica - 7 vozil v koloni se je zaletelo - verižno trčenje. Na srečo hitrosti niso bile visoke in je nastradal samo pleh.



Spomnim se pa človeka sredi ljubljane, ki je na pločniku padel in se začel tresti. Pa se je od nekod vzela ena mamca in začela s torbico mahat po njemu, češ prekleti pijanec, si tikaj dol padu, pa ne vem kaj vse je bil tisti revež takrat. Da sem jo spravil stran, sem jo moral dobesedno klofnit po obrazu. Ko je po zaušnici prišla k sebi, sem jo pa nadrl, da to ni alkohol in da ima človek božjastni napad in da naj takoj pokliče reševalce. Sam sem vzel pa svoj usnjen pas in mu ga zataknil med zobe. Je pa mamca potem takoj spremnila mnenje, poklical reševalca (jih še nadrla, da morajo takoj priti) in se opravičila možaku.
Pa mislim da bo tudi v prihodnje malo manj mahala po takih s torbicami.

Takole preko palca, ti more on dokazat, da si mu dejansko povzročil kako resno škodo zaradi malomarnosti, da dobi tožbo. Če ti v zadnjem trenutku potegneš cepca iz gorečega avta in je pol hrom, dvomim da lahko dobi tožbo. V nasprotnem primeru bi bil lepo mrtev in ti si mu zgolj rešil rit. To, da se je znašel v taki situaciji, je lahko pa ali njegova lastna ali krivda nekoga drugega. Takole, na pamet in preko palca. Lahko pa kak pravnik kaj doda.


Tudi ti ne moreš dokazati, da je recimo on takoj po nesreči noge premikal, ko si ga pa ti iz avta potegnil, pa jih ni mogel več in si mu z napačno pomočjo uničil življenje.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

(pa bolš ber)
še 1x, kaj pa če najmanjši premik povzroči takojšno smrt? Pomagati bom poskuil v vsaki nesreči, vendar glede na znanje, ki mi ga je podaril tečaj prve pomoči (tako kot vsakemu), nisem sposoben pomagati v vseh nesrečak (tako kot vsak).


Kaj pa, če si ti en velik paničar in bi se malo manj sekiral pa se držal drugega dela svojega posta? Teh če-jev je v nedogled. Cool down. Narediš pač, kar moreš, toliko nese vsakemu.

darkolord ::

Mimogrede, nekaj let nazaj so na televiziji + policija naredili en preizkus, kako se ostali udeleženci obnašajo v primeru, ko naletijo na nesrečo.

Sredi ceste so postavili motor, tako da je bilo precej več kot očitno, da ni tam zgolj parkiran, v grabn se je pa ulegel en stokajoč "motorist". Vse skupaj so snemali, nekaj sto metrov naprej so bili pa policisti, ki so se potem z udeleženci pomenili glede njihove reakcije.

No, "rezultati" so bili žal izjemno slabi - večina ljudi je kar peljala mimo (dovolj počasi, da so še malo pasli pogled), tisti, ki so dejansko šli na pomoč, so pa bili bolj v stilu "kvaje poba, a's kej pil?". Vse, kar bi dejansko morali narediti, je zavarovati kraj, poklicati reševalce in preveriti stanje ponesrečenca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Daedalus ::

Tudi ti ne moreš dokazati, da je recimo on takoj po nesreči noge premikal, ko si ga pa ti iz avta potegnil, pa jih ni mogel več in si mu z napačno pomočjo uničil življenje.


To je res. Sem ne greš vlečt človeka iz avta, če ni nujno potrebno. Ponavadi pač pokličeš policijo/reševalce, ustrezno zavaruješ kraj nesreče in čakaš. Pa probaš malo miriti poškodovance, če je treba/so pri zavesti, dobro je vzet kontakt, da se ne začne kaj smodit... Če pa nimaš namena/ne znaš pomagati, pol pa tud zijal ne gre prodajat tam okoli.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Mercier ::

BTW, ne tiščite "božjastnim" nič v usta. Predvsem poskrbite, da se kako ne poškodujejo in poskrbite za njih, ko pridejo k sebi.

5er--> ::

Pa malo opazujte kaj delajo, oz. kaj se mu med napadom dogaja. V katero smer gleda z glavo, katera roka je bolj prizadeta... se nemir seli. Magari ga posnamite s telefonom. Če si zapomnite kako izgleda napad, mu lahko zelo, zelo olajšate diagnozo bolezni in tako lahko bolnik prej pride do najboljšega zdravljenja (če se mu je napad zgodil prvič). Seveda mora nato opis / posnetek napada prit do nevrologa.

mirage ::

No pri nas sicer ni tega veliko, v tujini pa so tožbe za take zadeve zelo "popularna" zadeva. Ali pa za tožbo proti reševalcem, ki so te rešili iz gorečega avta in ti zraven povzročili še kakšno poškodbo.

Tako da ja, ljudje so bolani in se tožarijo za vse kar se da.

Kar bi mene bolj zanimalo kot to ali so tožili ali ne (kot smo videli, obstajajo določeni ********, ki bi te dejansko tožili, da si jih rešil), ali so potem tožbo dejansko tudi dobili - tožba ti namreč ne pomaga kaj prida, če na koncu dneva izgubiš in moraš sedaj poleg stroškov zdravljenja plačevati še odvetnike in sodišče.

Torej, ve kdo za kakšno sodno prakso na tem področju?


Nam so anesteziologi na predavanjih rekli, da so že slišali za tožbe, da bi jo pa kdo dobil pa ne (v Sloveniji).

krneki0001 ::

BTW, ne tiščite "božjastnim" nič v usta. Predvsem poskrbite, da se kako ne poškodujejo in poskrbite za njih, ko pridejo k sebi.


Sorry samo ko sem slišal, da škrta z zobmi (je bilo full grdo slišat), sem takoj pas vzel in je ugriznil vanj. Se je prišel zahvalit, ko je prišel z bolnice.

mirage ::

Dajanje stvari med zobe pri epiletičnem napadu ni priporočljivo iz dveh razlogov:
1. lahko te ugrizne v prst
2. lahko se zgodi, da prizadetemu zdrsne v usta in zapre dihalno pot

T0RN4D0 ::

Ampak pri usnjenem pasu moraš bit hudo lev da ti karkoli od teh dveh reči uspe.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

krneki0001 ::

Ampak pri usnjenem pasu moraš bit hudo lev da ti karkoli od teh dveh reči uspe.


hehehe, dobra.

Ja, pas je usnjen in od bivše JNA - debel okol 4mm in širok 5cm. Še vedno ga imam in še vedno nisem našel boljšega.

Mercier ::

Prizadeti lažje šavsne jezik, ličnice ali pomočnika, če mu palamudi po ustih. Točno to, kar s tem hočeš preprečit.

Mercier ::

T0RN4D0:
Ampak pri usnjenem pasu moraš bit hudo lev da ti karkoli od teh dveh reči uspe.


Probaj trdno stisnit čekane in malo škrtat in najt kandidata, ki ti bo toliko previdno, da te ne bo poškodoval, razklenil čeljusti in uspel nekaj vtaknit med zobe, ti pa se upiraj. Potem probajta zamenjat vloge. >:D

krneki0001 ::

Ne komplicirajte, če ne gre, ne gre, če ti pa rata, si pa človeku kak okrušen zob rešil, al pa še kaj hujšega - recimo, da bi si jezik odgriznil.
Meni je ratalo in se mi je človek potem zato zahvalil. Če se pa samo sebi zdite premalo sposobni, da bi kaj takega naredili, pa pač ne poskušajte.

Mercier ::

Mislim ... da me vrže enkrat po tleh, pa da se najde kdo, ki se čuti sposobnega, da odpravi nevrološke vzroke v mojih možganih in ima ravno pormašino pa oster nož zraven. Če gre, gre ...

Skratka, če vidiš kakega kosmatega pa lasatega po tleh zvijat, pusti tisti pas v hlačah, pa sam tečno babo stran nažen. Drugače se ne bom nič zahvaljeval. Samo standardna procedura plis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

krneki0001 ::

Mislim ... da me vrže enkrat po tleh, pa da se najde kdo, ki se čuti sposobnega, da odpravi nevrološke vzroke v mojih možganih in ima ravno pormašino pa oster nož zraven. Če gre, gre ...


Ti pa si en bumbar. Mislim, poglej kaj govoriš. Za ljudi z božjastnimi napadi so nas pri prvi pomoči učili, da če imaš možnost mu daš košček lesa ali česa drugega med zobe, da si ne odgrizne jezika ali pa ne poškoduje zob, noben pa ni rekel, da bi odpravljal kakšne vzroke.
Današnja prva pomoč najbrž tega ne vključuje, vendar ko sem jaz delal prvo pomoč, pred 20imi leti, so to učili. Tudi pokazali so kako naj bi prijel in držal takšnega človeka da tebe ne poškoduje in da se lažje umiri, do prihoda reševalcev, vendar tega nebi izvajal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prva pomoč iz hoferja ne velja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9316620 (11605) matobeli
»

Odklonitev zdravstvene pomoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7412665 (10821) Looooooka
»

Nudenje prve pomoči ter ukrepi v primeru, da se ne nudi

Oddelek: Loža
346107 (5256) St235
»

Prva Pomoč online testi

Oddelek: Loža
3429615 (28251) WarpedGone
»

Prva pomoč

Oddelek: Problemi človeštva
223396 (3058) HyperKiller

Več podobnih tem