» »

Ali lahko kdo prepove citiranje in povzemanje svojega avtorskega dela?

Ali lahko kdo prepove citiranje in povzemanje svojega avtorskega dela?

psyke ::

Zanima me, če lahko avtor določenega dela (knjige, članka v reviji, na internetni strani itd.) prepove, da bi lahko kdo povzemal ali citiral besedilo iz njegovega dela, čeprav bi ga navedel v virih? Če da, kje se lahko ugotovi če je določeno delo zaščiteno na tak način?
  • spremenil: psyke ()

St235 ::

V skaldu s zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah je citranje prosto v kolikor je naveden vir.

psyke ::

hvala.. najbolj mi je bedno to da maximalna dolžina citiranja ni določena... to pomeni...da si lahko kdorkoli kdajkoli izmisli da si prekoračil mejo in citiral preveč? ampak kako kako prekoračiš mejo, če ta ni zastavljena. čuden je ta svet avtorskih pravic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: psyke ()

mikic007 ::

Kolikor vem, ne smes preseci tretjine dela, kar je zelo tezko, vsaj v normalnih okoliscinah.

*Pri tem gre predvsem za to, da ne more nekdo vzeti v roke neko knjigo, napisati 2 stavka, ostalo dati v navednice in kao citirati, nato pa to prodajati. Mislim, absurden primer, ampak verjetno zato.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

psyke ::

to mi je kristalno jasno. mene zanima bolj če lahko nastanejo problemi če recimo citiraš koga na 1/3 A4 strani? Problem je z mejami... citati so problematično področje zato je po mojem boljše čimveč povzemati in ne citirati. zato se mi zdi zelo neumno da niso določene meje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: psyke ()

St235 ::

Tukaj je precej obsežen članek na to temo:
http://www.jurisprudentia.net/index.php...

V bistu se zadeva zatakne pri pogoju iz zakona:
(1) Navajanje odlomkov objavljenega dela ali posamičnih objavljenih del s področij fotografije, likovne umetnosti, arhitekture, uporabne umetnosti, industrijskega oblikovanja in kartografije je prosto, če je to potrebno z namenom ponazoritve, soočenja ali napotitve.


Torej citiraš lahko v obsegu, ki je potreben, da nekaj ponazoriš. To pa nikakor ni da napišeš dva stavka in citiraš celotno knjigo.

mikic007 ::

V bistvu res, se slabo spomnim tega. Tista tretjina se mi zdi da se nanasa na kopiranje, ce se spet ne motim.

Seveda ce uporabis neko grafiko, si uporabil celotno delo, ne samo tretjino :-). Ampak ja, zakon je cisto dovolj jasen. Me pa zanima, zakaj te zanima tako podrobno, nisem se slisal, da bi koga motilo citiranje, v bistvu je celo zelo zazeljeno s strani avtorja.

psyke ::

St235 je izjavil:

Tukaj je precej obsežen članek na to temo:
http://www.jurisprudentia.net/index.php...

V bistu se zadeva zatakne pri pogoju iz zakona:
(1) Navajanje odlomkov objavljenega dela ali posamičnih objavljenih del s področij fotografije, likovne umetnosti, arhitekture, uporabne umetnosti, industrijskega oblikovanja in kartografije je prosto, če je to potrebno z namenom ponazoritve, soočenja ali napotitve.


Torej citiraš lahko v obsegu, ki je potreben, da nekaj ponazoriš. To pa nikakor ni da napišeš dva stavka in citiraš celotno knjigo.


to čisto razumem :) hvala za ta link, ZELO si mi pomagal. :)

psyke ::

mikic007 je izjavil:

V bistvu res, se slabo spomnim tega. Tista tretjina se mi zdi da se nanasa na kopiranje, ce se spet ne motim.

Seveda ce uporabis neko grafiko, si uporabil celotno delo, ne samo tretjino :-). Ampak ja, zakon je cisto dovolj jasen. Me pa zanima, zakaj te zanima tako podrobno, nisem se slisal, da bi koga motilo citiranje, v bistvu je celo zelo zazeljeno s strani avtorja.


Beri ZASP in dvomim, da ti bo vse jasno 100%no. Se moraš že poglobit da popolnoma razumeš neke zadeve. Zanima me predvsem za to, ker sem na tem področju po gejmersko NOOB :-P , to pa sploh ni igra. vem da ponavadi imajo avtorji radi da jih citiraš ampak to še ne pomeni, da se ti nebi bilo potrebno seznaniti s pravili in to je to kar delam jaz. :) hvala fantje, zdaj več nisem noob :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče Evropske unije: ponovna objava že objavljenih avtorskih del ni dovoljena (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10427556 (21090) St235
»

Open movie night - legalno?

Oddelek: Sedem umetnosti
142285 (1354) St235
»

MOL, ŠOU in ŠOS financirali "content aggregator"-ja

Oddelek: Problemi človeštva
434162 (3165) luli
»

Slo-tech uporabniki in njihove pravice

Oddelek: Slo-Tech
282158 (1651) kuglvinkl

Več podobnih tem