» »

Slo-tech uporabniki in njihove pravice

Slo-tech uporabniki in njihove pravice

SebaR ::

Medtem ko surfam po internetu sem se spotaknil ob eno zadevo. Na nekaterih blogih slo-tech uporabnikov sem zasledil, da kopirajo tuje odgovore na ta svoj blog. V pravilih pa ne piše nič glede tega. Zanima me torej če so in kakšne sankcije so, če drug uporabnik uporablja tujo intelektualno lastnino za svoje potrebe?
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

LapD ::

intelektualno lastnino 0_o

No nevem kakšne sankcije maš ti v mislih. Lohk ga enkrat po buči udariš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LapD ()

SebaR ::

V mislih imam sankcije slo-techa. Kaj storijo v takšnem primeru? Čeprav spodaj piše tole (Za vse na Slo-Techu objavljene prispevke odgovarjajo izključno njihovi avtorji). A to pomeni da so avtorji sami krivi , da drugi objavljajo njihove prispevke?
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

OmegaBlue ::

Bi želel malo bolj razložiti kaj hočeš? Kak link, da vemo o čem govoriš?

Drugače pa v pravilih imaš:
11. člen
1. Avtor z objavo prispevka na kateremkoli delu Slo-Techa, neizključno prenese pravico dajanja na voljo javnosti na Slo-Tech.
2. Avtor novice ali članka, kateremu upravljalec strani novico ali članek objavi v za to predvidenih oddelkih, privoli, da se pri objavi novice ali članka navede njegovo osebno ime.
3. Slo-Tech ima pravico do neobjave, krajšanja, spremembe vseh prispevkov uporabnikov, če ti prispevki kršijo pravila te strani ali javni red RS.


če ti kaj pomaga.

V primeru da nek uporabnik "sune" tvoj über text/navodila/program.. in postavi na svojo stran je pa tako:
- če si naveden ti kot avtor - načeloma ni problema
- če nisi naveden ali je naveden on kot avtor je to plagiatorstvo

V obeh primerih je to stvar avtorja in tistega, ki je to postavil drugam, da se zmenita, če avtor ne želi svojega texa objavljenega na tisti strani. S-T, in njegovo osebje, se ne vtika v te zadeve dokler se ne nahajajo na samem S-Tju.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

SebaR ::

Pravila o tem kar imam jaz v mislih ne obstajajo, ta pravila ki jih ti kopiraš pa razumem kot to da slo-techa ne morem tožiti za to, da so dali ta prispevek na internet.

Gre se za to, da me zanima kaj se zgodi če en uporabnik uporabi moj odgovor na svojem blogu /strani brez moje vednosti in dovoljenja?
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

B-D_ ::

Zgornje napisano v enem stavku:

Lahk jokcaš sam noben te ne bo jebal pet posto. :8)


Sicer pa če nočeš da se informacije razširjajo jih ne objavljat, pa ti noben ne bo mogel predragih pet kilobajtov ASCII formatiranih bitov (katerim ti rečeš "tvoj tekst") skopirat. :\

SebaR ::

OB: Mi še zraven razložiš prosim pomen besede plegiatorstvo, ker google nič ne najde.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

OmegaBlue ::

Citat iz SSKJ


plagiat -a m (a) knjiž. kar je
prepisano, prevzeto od drugod in
objavljeno, prikazano kot lastno,
navadno v književnosti: to delo je
plagiat; ločiti original od plagiata; med
popevkami je bilo včasih precej
plagiatov / vsak dvom o plagiatu je tu
odveč duhovni tatvini
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Matek ::

Pravila o tem kar imam jaz v mislih ne obstajajo, ta pravila ki jih ti kopiraš pa razumem kot to da slo-techa ne morem tožiti za to, da so dali ta prispevek na internet.

Gre se za to, da me zanima kaj se zgodi če en uporabnik uporabi moj odgovor na svojem blogu /strani brez moje vednosti in dovoljenja?


Tisto, kar je omega prilepil zgoraj, je povezano s tem problemom. Ti pravic za svoj tekst ne preneseš na Slo-Tech, ampak samo dovoliš objavo, tako da v primeru, da en uporabnik objavi zadevo na svojem blogu, S-T nima nikakršne zveze tukaj. Če te moti kršenje tvojih pravic zaradi plagiatorstva, se moraš pogovoriti direktno s tistim, ki je objavil tvoj tekst nekje drugje, Slo-Tech pa se ne vtikuje.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Gavran ::

Teoretično lahko vsakega, ki je objavil tvoj tekst brez tvoje privolitve, tožiš. Praktično pa je to neizvedljivo. Če torej nočeš da se tvoji umotvori ne razmnožujejo po internetu, jih ne objavljaj. Kar pa je enkrat na netu, tam tudi ostane (kar vprašaj Severino) - če seveda koga sploh zanima.
Dokazati da si ti pravi avtor teksta je seveda tvoje delo.

Thomas ::

> kar vprašaj Severino

Po posvetovanju s Severino ... mene zanima, če je SLUČAJNO govora o moji malenkosti tukaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OmegaBlue ::

ti pišeš blog?
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Double_J ::

Ja težko to... kaj pa če je naprimer nekdo najprej iz mojega zvezka prepisal to na internet?

SebaR ::

Kaj pa če oseba ta tvoj prispevek žali ali se norčuje iz tebe? Možnosti za tožbo so torej takrat večje, a ne?
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

STASI ::

SebaR preberi si besedilo Zakona o avtorskih in sorodnih pravicah. Mislim pa da te zanima tole:
AVTORSKO DELO

Varovana dela

5. člen

(1) Avtorska dela so individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakršenkoli način izražene, če ni s tem zakonom drugače določeno.
(2) Za avtorska dela veljajo zlasti:
1. govorjena dela, kot npr. govori, pridige, predavanja;
2. pisana dela, kot npr. leposlovna dela, članki, priročniki, študije ter računalniški programi;
3. glasbena dela z besedilom ali brez besedila;
4. gledališka, gledališko-glasbena in lutkovna dela;
5. koreografska in pantomimska dela;
6. fotografska dela in dela, narejena po postopku, podobnem fotografiranju;
7. avdiovizualna dela;
8. likovna dela, kot npr. slike, grafike in kipi;
9. arhitekturna dela, kot npr. skice, načrti ter izvedeni objekti s področja arhitekture, urbanizma in krajinske arhitekture;
10. dela uporabne umetnosti in industrijskega oblikovanja;
11. kartografska dela;
12. predstavitve znanstvene, izobraževalne ali tehnične narave (tehnične risbe, načrti, skice, tabele, izvedenska mnenja, plastične predstavitve in druga dela enake narave).

Sestavine avtorskega dela

6. člen

(1) Osnutek, sestavni deli in naslov avtorskega dela, ki so sami po sebi individualne intelektualne stvaritve, uživajo enako varstvo kot samo delo.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek ni dovoljeno jemati za naslov avtorskega dela naslova, ki je bil že uporabljen za kakšno avtorsko delo enake vrste, če bi tak naslov ustvaril ali utegnil ustvariti zmedo glede izvora dela.

Predelave avtorskih del

7. člen

(1) Prevodi, priredbe, aranžmaji, spremembe in druge predelave prvotnega avtorskega dela ali drugega gradiva, ki so individualna intelektualna stvaritev, so samostojna avtorska dela.
(2) S predelavo iz prejšnjega odstavka ne smejo biti prizadete pravice avtorja prvotnega dela.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Microsoft ::

SebaR, dokler ne das konkretnega primera, bomo ugibali. Mi pa gre tudi to malo na zivce, ko tko delate. "Nekaj prepovedanega sme videl, pa vam ne povem, kaj. Nekje sem nekaj videl, pa ne povem kaj." itn. Kot da ma BigWhale al kdor koli drug neko carobno kroglo, da bomo zdej pogledali, kje se je kaj zgodilo. Daj link, da vidimo, kaj je napisano in v kaksnem kontekstu.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

SebaR ::

Stasi, hvala ti za link. Mene še posebej zanima kaj slo-tech naredi v tem primeru? No, pa da več ne bom dolgovezil, vam dajem link kjer OmegaBlue kopira razne odgovore od drugih slo-tech uporabnikov. Če boste pregledali boste videli da je kopiral ramessess-a II in KoCi-ja. Prav tako je to počel BigWhale, a tega žal trenutno ne najdem.

Zdi se mi pravično da na to opozorim, saj tajni policaji oz. moderatorji se ne bi smeli tako vesti. Gre se za spoštovanje drugih ljudi in spoštovanje njihove intelektualne lastnine.
A bodo admini kaj ukrepali proti njim ali pa naj obvestim uporabnike ter jim povem da lahko tožijo te osebe, saj se iz njih norčujejo, jih žalijo ter tudi diskreditirajo?

p.s.: Verjetno je še več uporabnikov ki to počnejo.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

Utk ::

Citira se zmeraj lahko, če je napisan zraven avtor. Tisto kar spada pod citat (mislim da 200 besed) je pa daljše od velike večine tekstov na tem forumu.

BigWhale ::

Jaz sem citate iz Slo-Techa opremljal z linki do originalnih postov. Ce kje tega nisem naredil in potem nisem explicitno navedel avtorja, potem je bilo to zgolj nehote. Na tak citat me lahko opozorite in bom zadevo popravil.

Tudi ce sem se norca delal (ker vecinoma sem se, ko sem kaj Slo-Tech citiral). ;)

SebaR ::

BigWhale , hvala za ta info. Gre se bolj pač za princip, da na slo-techu ni pravil glede tega, čeprav bi morala biti. In posebej moderatorji in tp-ji bi se morali znati vesti temu bolj primerno.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Primoz ::

Sloveniski ZASP pozna nekaj precej zanimivih omejitev avtorske pravice, kot npr:

Citati

51. člen

(1) Navajanje odlomkov objavljenega dela ali posamičnih objavljenih del s področij fotografije, likovne umetnosti, arhitekture, uporabne umetnosti, industrijskega oblikovanja in kartografije je prosto, če je to potrebno z namenom ponazoritve, soočenja ali napotitve.
(2) V primerih iz prejšnjega odstavka je treba navesti vir in avtorstvo dela, če je navedeno na uporabljenem delu.




Proste predelave

53. člen

Predelava objavljenega dela je prosta:
1. če gre za privatno ali drugo lastno predelavo, ki ni namenjena in ni dostopna javnosti;
2. če gre za predelavo v parodijo ali karikaturo, če to ne ustvari ali utegne ustvariti zmede glede izvora dela;
3. če gre za predelavo v zvezi z dovoljeno uporabo, ki jo zahteva namen te uporabe;
4. če gre za predelavo v zvezi z dovoljeno uporabo, pa je avtorjevo nasprotovanje predelavi v nasprotju z načelom vestnosti in poštenja.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Primoz ::

sebar ... zakaj bi pravila morala biti?

Ko smo pisali pravila, so bila napisana z mislijo na to, da zase vzamemo čim manj pravic (točno toliko kot jih potrebujemo in čisto nič več).

Če ti še kje objaviš kakšno stvar, ki si jo objavil na S-T je to popolnoma tvoja stvar. Kot je popolnoma tvoja stvar, če ti še komu dovoliš objavo svoje umetnine. Ker ne vemo, ali si stvar dovolil ali ne, je stvar popolnoma v tvojih rokah. Če bi nam po drugi strani ekskluzivno prenesel vse materialne pravice, bi se verjeno potrudili, da dela ne bi neupravičeno uporabljal nihče (vključno s tabo), vendar to nekako ni namen Slo-Techa.

Po drugi strani pa imamo zakon, ki precej uporab tvoje umetnine eksplicitno dovoljuje (citiranje, parodija, ...).
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Matek ::

Zdi se mi pravično da na to opozorim, saj tajni policaji oz. moderatorji se ne bi smeli tako vesti. Gre se za spoštovanje drugih ljudi in spoštovanje njihove intelektualne lastnine. A bodo admini kaj ukrepali proti njim ali pa naj obvestim uporabnike ter jim povem da lahko tožijo te osebe, saj se iz njih norčujejo, jih žalijo ter tudi diskreditirajo?

Za začetek bi komentiral, da je blog OmegaBlueja čisto njegova stvar in kot tak nima posebne zveze s slo-techom. Izjavo, ki jo je prilepil tja, bi lahko dobil v časopisu/kakem drugem forumu/v živo, tako da kljub temu, da je na tem forumu Tajni Policaj, to nima dosti zveze z njegovim zasebnim ravnanjem. Kakršnokoli pritožbo bi moral tako usmeriti direktno na Omego, saj Slo-Tech tu nima nobene odgovornosti.

Zdi se mi pa tudi, da je vso prerekanje odveč. Pritoževanje nad avtorskimi pravicami za prispevek, kot je ta, ki ga je dal OmegaBlue na blog, je IMHO brezpredmetno. Za svoje pravice se je smiselno boriti, če gre za tvoj umotvor, ki je umetniškega (pesmi ipd.) ali pa strokovnega (kaka podrobna razlaga, članek) tipa. Nek vsakdanji pogovor s foruma pa nima nobene vsebine, s katero bi se tisti, ki ga je nekam objavil, okoristil (taki so smešni citati, ki jih ima Omega na blogu), tako da s tega vidika (zloraba intelektualne lastnine) ne vidim prehudega problema.

Druga zadeva pa je diskreditiranje - Omega izjav na svoj blog ne lepi z namenom oškodovanja ugleda uporabnika, poleg tega pove samo njegov vzdevek, bistvo objave na blogu je šaljenje na račun izjave, ki je zaradi določenega razloga smešna. Isto se dogaja na straneh, kot sta recimo bash in slovenski pisoar, tudi tam bi se teoretično kdo lahko najbrž pritožil nad tovrstnim početjem, ampak z zdravim razumom lahko razberemo, da namen strani ni kršiti avtorjem izjav njihovih pravic o intelektualni lastnini in jih diskreditirati, temveč nuditi neke zabavne izjave in se šaliti na račun teh izjav, pa naj jih je izrekel kdorkoli.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

B-D_ ::

Nekaterih nas sploh ne bi motilo, če določenih resnic (katerih se na slotechu zaradi politične korektnosti ne sme objavljati) tudi brez creditsov kdo objavi kje drugje na netu. Saj ni važno kdo pove resnico, važno je da se razširi znanje. Zato na slashdotu obstaja ANONYMOUS možnost objave!

Sicer že vrabci čivkajo, da stvari kot so neplačevanje nesmiselnih marž, neplačevanje državnih oderuštev in podobne zadeve v slo-tech "perfect worldu" ne obstajajo, itaq pa nas bo v njihovi sanjski viziji TCrap tako prevzel da bomo vsi takoj kupili šit, ki nam bo za več keša omogočal manj, in živeli srečno do konca sanjsko tupih dni. :\

EOoFftopic

SebaR ::

MMM, pa še kako se motiš. O, kako se motiš. In to ni prerekanje, povem kar vidim in kar bi morali biti prav. Treba opozoriti na takšna dejanja. Poglej BW-ja, čisto lepo se je človek opravičil če bi to nenamerno storil. Zakaj zdaj ti vso stvar kompliciraš?

Ti dam prav, blog je njegova stvar, a kaj gor kopira od drugih pa ni čisto njegova stvar. Zato obstajajo zakoni! Karkoli bi on iz večera/strani/v živo zvedel, mora vprašati človeka če se z objavo strinja. Kot že omenjam, ne gre se samo za Omego, ampak za splošno stvar, ki bi morala biti nekje napisana. In to da je TP ima še kakšno vezo tukaj. Venomer govorite kako morajo TP-ji se vesti nekaj bolje kot ostali, biti morajo vzor obiskovalcem. Kako izpade TP ki počne nasprotno? Ne samo to, da je za njega slabo, slabo je za slo-tech, za reputation slo-techa.

Kolikor sem videl je Omega v Pritožbah že bil dostikrat na tapeti zaradi nekaterih stvari. Soditi mu ne morem, ker ga ne poznam, a po prebranih stvareh bi lahko rekel da se ne zna obnašati. Ne spoštuje drugih, norčuje se iz njihovega pisanja. Itd.


Na blogu omenja. da terorizira na slo-techu. Prosim?!? To ni način... to sploh ni način. To meče slabo luč na ta vaš forum. Če vam lahko svetujem, malce se pomenite z njim. Njegov odnos ni pravi. Pelje v prepad. Ali pa mislite da vas bo nov izgled rešil teh pritožb čez moderatorje in tp-je? Lepe sanje imate, ni kaj.

en LP

p.s.: Če že nudi na blogu zabavne izjave ali se šaliti na račun teh šal, je to treba še dodatno dopisati na vidnem mestu. Samo ime oddelka Izjave, Funny stuff ni dovolj

p.s.: (2) Sicer me ne zanima takšno početje, a samo opozoriti sem hotel na kakšne nepravilnosti. Nič žalega ne mislim s tem.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

Ziga Dolhar ::

> Karkoli bi on iz večera/strani/v živo zvedel, mora vprašati človeka če se z objavo strinja.

Počasi, počasi ... :)
https://dolhar.si/

Utk ::

Citirat se sme. Ni pa prav, da moderator vleče neke stvari iz foruma in se norčuje tam iz njih. Če ima kaj za napisat, naj napiše pod tist komentar, da ga bo tist avtor lahko zabil nazaj. Res ne vidim smisla citiranja stvari iz foruma...kjer itak lahko vsak dopiše kar hoče. Čeprav ni to nič "protizakonitega".

Matek ::

MMM, pa še kako se motiš. O, kako se motiš. In to ni prerekanje, povem kar vidim in kar bi morali biti prav. Treba opozoriti na takšna dejanja. Poglej BW-ja, čisto lepo se je človek opravičil če bi to nenamerno storil. Zakaj zdaj ti vso stvar kompliciraš?

Pogojno se je opravičil zato, da slučajno kje ni dodal linka do slo-techa, kar bi moral, ne pa zato, da se je kdaj ponorčeval iz kake izjave.

Ti dam prav, blog je njegova stvar, a kaj gor kopira od drugih pa ni čisto njegova stvar. Zato obstajajo zakoni! Karkoli bi on iz večera/strani/v živo zvedel, mora vprašati človeka če se z objavo strinja. Kot že omenjam, ne gre se samo za Omego, ampak za splošno stvar, ki bi morala biti nekje napisana. In to da je TP ima še kakšno vezo tukaj. Venomer govorite kako morajo TP-ji se vesti nekaj bolje kot ostali, biti morajo vzor obiskovalcem. Kako izpade TP ki počne nasprotno? Ne samo to, da je za njega slabo, slabo je za slo-tech, za reputation slo-techa.

Njah, do določene mere imaš prav, ampak nismo glih ena ameriška pravna firma, da se bomo sekirali še za zasebno življenje "zaposlenih", ane? Njegova dolžnost je, da je folku za vzor na forumu, tu mora ispasti bolje kot ostali, kar pa počne sam zase, pa je njegova stvar.

Kolikor sem videl je Omega v Pritožbah že bil dostikrat na tapeti zaradi nekaterih stvari. Soditi mu ne morem, ker ga ne poznam, a po prebranih stvareh bi lahko rekel da se ne zna obnašati. Ne spoštuje drugih, norčuje se iz njihovega pisanja. Itd.

Ah, če bi se vsi, ki so na tapeti v pritožbah, ne znali obnašati, potem najbrž ne bi imeli več nobenega primernega moderatorja. Ne posplošuj, prosim.

Na blogu omenja. da terorizira na slo-techu. Prosim?!? To ni način... to sploh ni način. To meče slabo luč na ta vaš forum. Če vam lahko svetujem, malce se pomenite z njim. Njegov odnos ni pravi. Pelje v prepad. Ali pa mislite da vas bo nov izgled rešil teh pritožb čez moderatorje in tp-je? Lepe sanje imate, ni kaj.

Ehm, vključi detektor za sarkazem, o tem kako teroriziramo, mučimo in bičamo uporabnike, se pogosto pohecamo. Omega seveda ni izjema, tako da se lahko izrazi tudi malce bolj posredno, po tem, ko je ravnokar očistil par oddelkov. Če pa misliš, da je kdo od nas sadistično nagnjen in briše poste za lasten užitek, namesto zgolj za dobro Slo-Techa, potem pa ne vem ...

To z našimi sanjami si si pa zelo neprijazno izmislil in sam zaključil brez kakršnihkoli dokazov. Pritožbe smo vedno korektno reševali in jim posvečali še dosti več časa kot uredniki na konkurenčnih forumih, tako da tvoj očitek sploh ni na mestu.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

kuglvinkl ::

Preden se kdo razpoči nad svojim kvazi pseudo intelektualnim napuhom, naj se z gotovostjo prepriča, da njegov umotvor pade pod 5. člen ZASP. To smo na STju vzeli kot izhodišče, ki pa ne pride prav dostikrat v poštev. In, avtorskopravno, lahok z vsemi deli, ki niso varovana, počneš karkoli te je volja.
Your focus determines your reallity


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče Evropske unije: ponovna objava že objavljenih avtorskih del ni dovoljena (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10428104 (21638) St235

Več podobnih tem