» »

Ameriška policija dobiva oborožene helikopterske drone

Ameriška policija dobiva oborožene helikopterske drone

Brezpilotni helikopterski dron ShadowHawk MK-II.

vir: Vanguard Defense
Schneier.com - Policija si vedno prizadeva biti korak pred nepridipravi, zadnje čase predvsem z nakupom milspec nadzorne opreme in orožja, ki bi v obdobju miru morali pravzaprav biti pridržano zgolj za vojsko oz. kvečjemu še za vojaško-obveščevalne službe. Pisali smo že o vse bolj pogosti nabavi piratskih baznih postaj mobilne telefonije za nadzor protestov in triangulacijo nepridipravov, policija v okrožju Montgomery v Teksasu (del širšega predmestja prestolnice Houston) je na podlagi $300.000 dolarjev težke donacije ministrstva za domovinsko varnost v rabo dobila oboroženi helikopterski dron ShadowHawk MK-II podjetja Vanguard Defense Industries (na sliki).

Specifikacije so impresivne. Gre za manjši brezpilotni helikopter na oddaljen nadzor (skozi računalnik v velikosti kovčka, na sliki levo), ki je primarno namenjen prikritemu videonadzoru z višine med 200 in 300 metri. V promocijskem filmčku so prikazani scenariji asistiranja policistov pri prijetju prebežnikov, nadzorovanju arms oz. drug dealov z varne razdalje oz. nadzora južne meje ponoči. Vanguard posebej oglašuje nizke operativne stroške helikopterja, ki naj bi dosegali le 11% cene tistega s pilotom, pa možnost vzleta v le 5 minutah po izdanem ukazu. V zraku lahko ostane le tri ure, postanek za polnjenje z gorivom pa traja dobre tri minute. Morda bolj zaskrbljujoče je, da lahko helikopter izvaja tudi naloge na nizki višine in se za ta primer opremi z oborožitvijo - v mislih imajo predvsem tazerje in pnevmatske pištole z gumijastimi naboji, ki tarčo učinkovito onesposobijo, vendar je ne ubijejo (ti. less than lethal weapons).

Večino shadowhawkov ima v rabi vojska na ameriških tleh, v Afriškem rogu (Somalija), Kolumbiji, Panami ter ameriško-mehiški meji. Obenem jih Vanguard jih agresivno trži tudi za potrebe policije in celo zasebnih podjetij. V ta namen so že leta '96 ustanovili hčerinsko družbo Infraguard, ki je neke vrste javno-zasebno partnerstvo v sodelovanju z ameriškim zveznim preiskovalnim uradom (FBI). Njen direktor, Richard Garcia, je bil pred nastopom na službo 25 let zaposlen v FBI, delal pa je tudi kot vodja varnosti za naftno podjetje Shell. Ta povezanost ("kolaboracija", v besdeah Anonymousa) med zasebno industrijo in javnimi službamimi je tudi motivirala Anonymousov napad in objavo zasebnih komunikacij Infragarda avgusta letos.


55 komentarjev

«
1
2

kuglvinkl ::

Ameri so čist fascinirani nad temi droni...

BALAST ::

Vanguard Defense Industries' chief executive Michael Buscher says messages have been stolen from the private Gmail account of Richard T. Garcia, a former FBI agent who now works as the company's senior vice president.

Anonymous said in a statement it had pilfered 1 gigabyte of data - including personal information, internal meeting notes and several dozen counterterrorism documents which it claimed were marked "law enforcement sensitive" or "for official use only."


Jap tako bodo lahko brez oklevanja sestrelili hekerje! ;((
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Tilen ::

Ne vem, če bi tadva kar tako si podajala orožje, če bi nad njima bil tale drone. Moral bi biti vsaj neslišen. :D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Blisk ::

Zanima me ali zadeva deluje na bencin ali na baterije, Ker da te zadeve ne slišiš, moraš bit mal smotan, če je na bencin....
Poleg tega, pa se zadeva fura precej blizu dreves, glede na to verjetno pride pogosto do tega, da se zadeva zaplete kam, razen če nima senzorjev in programa, ki avtomatsko tudi to preprečuje.

Je pa zanimivo, tako zadevo sem jaz hotel narediti pred 10 leti, vendar bi bila prevelika, saj se je nabralo precej kil za dvignit v zrak..... danes je to brez problema....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

settler ::

Glede na zvok, bi rekel da je kerozin, ker je čisti zvok turbine.

kuglvinkl ::

To kar ti sprašuješ so tipična geekovska vprašanja. Primerna, če se zadeva fura v parku in je remote ctrl v rokah geeka.

Kot pa izhaja iz novice, je remole ctrl v rokah policije in ima možnost oborožitve. In to je vse kar je važno.

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Blisk je izjavil:

Zanima me ali zadeva deluje na bencin ali na baterije, Ker da te zadeve ne slišiš, moraš bit mal smotan, če je na bencin....

"...postanek za polnjenje z gorivom pa traja dobre tri
minute."

Pyr0Beast ::

Kako se kaj zadeva obnaša ko vanjo usmeriš 900W snop mikrovalov ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Jupito ::

Včeraj: Če bi vsakdo imel orožje, ne bi bilo kriminala.

Danes: Če bi spravili v zrak dovolj oboroženih dronov, ne bi bilo terorizma.

Jutri: Če bi naš planet obdali z jedrskimi konicami nameščenimi na satelitih, vse skupaj avtomatizirali in dali pod komando umetne ineteligence...
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

RejZoR ::

Tilen je izjavil:

Ne vem, če bi tadva kar tako si podajala orožje, če bi nad njima bil tale drone. Moral bi biti vsaj neslišen. :D


V enem delu se napiše višina 1000ft kar je v metrih malo čez 300m višine. Nimam pa pojma koliko bi se to slišalo k tlom glede na to da se zvok v višini razprši na vse strani in se zelo porazgubi.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

next_byte ::

več na preventivi delat, pa bo manj kriminala a to ni načrt. Nekateri folk služijo z tem da imajo folk zaprt.

_Enterprise_ ::

kle na videu se precej dere ampak glede na to da je to zelo majhna zadeva, bi moral biti glede na navadne helikopterje res praktično neslišen

PaX_MaN ::

En nej ob obvznožju šmarne zakurbla agregat, cirkular in motorno žago, tadrug nej se pa gor odšlepa pa poroča, kok se kej sliš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

jype ::

Pa napačen oddelek je - to je Nevarnost, ne pa Varnost.

roli ::

Glede na izkušnje z RC helikopterji in letali bi rekel, da tole ne proizvaja kaj preveč hrupa. Ko (sicer manjši) RC helikopter dvigneš nekje nad višino normalne stanovanjske hiše (z enim nadtropjem) se zadevo še komaj sliši. Če jo odpelješ še malo bolj stran od sebe pa zvoka praktično ni več. Tole je sicer malce večje ampak tudi te zadeve se kmalu nebi smelo več slišati.

Sicer pa doma izdelat podobno zadevo dandanes ni nič posebnega. Če odpreš hobbyking lahko helikopter podobne velikosti dobiš za dobrih 100EUR. Če dodaš še dobrih 150EUR za en čip FPV si že tam. Dobro to ima še night vision in ostale bombončke ampak cena bi kljub temu bila precej nizka.
http://www.r00li.com

mrTwelveTrees ::

seveda se sliši, ... pa tudi sklatiš ga lahko po moje

Matako ::

mrTwelveTrees je izjavil:

seveda se sliši, ... pa tudi sklatiš ga lahko po moje


Hja samo ti mora uspeti s prve - stvar je oborožena ;)
/\/\.K.

matrix2 ::

tale prispevek je pa menda prevedel ata Google tako je slovnično zapacan!!!

Berserker ::

Dokler ta stvar ne nosi helfire raket ali manjše strojnice, ni nevarna.

JST47 ::

The orwellian nightmare is here

RejZoR ::

PaX_MaN je izjavil:

En nej ob obvznožju šmarne zakurbla agregat, cirkular in motorno žago, tadrug nej se pa gor odšlepa pa poroča, kok se kej sliš.


Moraš upoštevat akustiko. V zraku se zvok širi na vse strani in se efektivno izgubi. Če je močan veter še toliko bolj.
Če boš to naredil na tleh se bo ves zvok odbijal od tal in se bo amplificiral. Sicer odvisno od podlage ampak načeloma je tko.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Šimpanz ::

Ma poglejte si malo posnetne ameriške vojske iz Iraka ko z Apačejem letijo ene pol ure 500 metrov nad arabci in jih opazujejo pa jih ljudeki sploh ne vidijo. Ko dobijo zeleno luč pa jih vse pobijejo.

carota ::

In to bodo uporabili v Texasu?!? Sem mislil, da kjer je doma Walker Texas ranger tega ne rabijo. :))

LuiIII ::

No ja takele platforme ravno ne dobiš za 100€. Zadeva je namreč dolga 2.5m in ima 16kg.
Takole na palec bi rekel, da je cena okoli 100k€ kar v redu za takole reč. Seveda se da z veliko manj denarja priti skozi. Pa naredimo primerjavo.
DIY Drone:
turbinski (rabiš turbinskega zaradi treslajev) RC helikopter - 5000€
odprtokodni avtopilot, IMU, GPS, sonar, barometer - 500€
FPV, ki ne nese samo 300m + očala + OSD (rabiš parametre s helikopterja) - 700€
Ground station (kontroler, antena s trackingom, računalnik za avtopilota,...) - 1400€
Torej 7600€ brez enega samega senzorja. Kje je potem še HD kamera z gimblom (brez njega bo tresavica) in zoomom, pa prenos te slike. Da ne omenjam FLIRa s zoomom. OK sej se danes da vse to dobiti in navestit na RC helikopter, samo daleč od tega, da bi bilo cenovno dostopno. Pa še težje zna biti od 10kg. Seveda pa se da zadovoljiti tudi z električnim kjer pa trpi avtonomija. Cena je pa gotovo nižja za 3000€.

Tilen ::

100.000 EUR? To kar si navedel še 10k eur ni. Da bi senzorji in kamera stali 90.000 EUR? Ne vem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

LuiIII ::

Ne, mislil sem na tisto mašino v novici.

Neuromancer ::

Pri 5:12 je tisti s plaščem izgleda malo pozabil na svoj script :)

darkolord ::

100k€? Cene grejo prej tja do 500k.

LuiIII ::

Ja seveda da gredo. Pred leti sem gledal en Mitshubishijev helikopter, ki je prišel 1.5M€. Dobro bil je znatno večji in je imel kar nekaj nosilnosti.

FireSnake ::

next_byte je izjavil:

več na preventivi delat, pa bo manj kriminala a to ni načrt. Nekateri folk služijo z tem da imajo folk zaprt.


Podnapise, prosim!

matrix2 je izjavil:

tale prispevek je pa menda prevedel ata Google tako je slovnično zapacan!!!


Nekateri komentarji so še hujši ;((
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

we_are_borg ::

Kdo je imel bližnje srečanje s helikopterjem, mu je jasno da je lahko takšen ki nosi 6 ljudi precej neslišen in zelo preseneti.
death is irrelevant

amigo_no1 ::

Če si gluh te lahko tudi tank preseneti :D.

WarpedGone ::

Ameri so čist fascinirani nad temi droni...

Jaz tudi :)
Vse kar v samem principu zmanjšuje službeno ogroženost je Win.
Zajebi se pa dogajajo vedno in povsod.

Kako se kaj zadeva obnaša ko vanjo usmeriš 900W snop mikrovalov ?

Bi reku da ne velik drugače kot zadeva opremljena s piloti.
Zbogom in hvala za vse ribe

enadvatri ::

Na Obali imajo eni fantje (modelarji) tekmovanja z letali v slogu a la last one flying. Čisto zares. Zdaj imajo še krasno poklicno možnost ... >:D

jype ::

WarpedOne> Vse kar v samem principu zmanjšuje službeno ogroženost je Win.
WarpedOne> Zajebi se pa dogajajo vedno in povsod.

Žal ima to na upravljalce podoben učinek, kot na voznike BMW SUV vozil - ker sami niso v nevarnosti, se obnašajo bistveno bolj objestno.

Ker sem jaz tisti, ki ga lahko taka oborožena naprava spremeni v kolateralno škodo, nad rečjo nisem popolnoma navdušen.

WarpedGone ::

To je res ampak po drugi strani pa takšna reč praktično direkt omogoča boljši nadzor. Ni več samo črna skrinjica v helikopterju pa morda posnetek govorne zveze ampak se (če je seveda naprava narejena kot je treba) posname komplet ves komandni tok od upravljalcev do mašine in komplet ves senzorski tok iz mašine.

Tole je precej podobno kot Security Through Obscurity. Če se zanašaš da policaj ne bo delal sranja, ker bi s tem tut sebe ogrožal, je približno isto kot da svojo varnost baziraš na skrivanju principov delovanja ne pa na sami inherentni varnosti. Policaj ne bo delal sranja, če je dovolj velika možnost, da bo za sranje moral tut odgovarjat. Varnost je pa šele varnost ko detajli kako nekaj deluje nikomur nič ne koristijo.

Če bi blo po moje, bi morali itak vsi policaji, ko so na službeni dolžnosti, vedno imeti vklopljeno kamero in mikrofon, ki bi posnela vse kar se dogaja okrog njih. Če posnetka nebi bilo, bi bil policaj avtomatsko v disciplinskem postopku.
Zbogom in hvala za vse ribe

Spock83 ::

Sem fural enega. V BC2 :D

jype ::

WarpedOne> Če bi blo po moje, bi morali itak vsi policaji, ko so na službeni dolžnosti, vedno imeti vklopljeno kamero in mikrofon, ki bi posnela vse kar se dogaja okrog njih. Če posnetka nebi bilo, bi bil policaj avtomatsko v disciplinskem postopku.

No, to je super, ampak v ZDA so policisti le redko disciplinirani, kadar storijo neumnost, kljub posnetkom. Pri nas teh izkušenj jaz nimam in lahko vse policiste, s katerimi sem do danes imel opravka, zgolj pohvalim za njihovo profesionalnost.

kuglvinkl ::

jype je izjavil:

WarpedOne> Vse kar v samem principu zmanjšuje službeno ogroženost je Win.
WarpedOne> Zajebi se pa dogajajo vedno in povsod.

Žal ima to na upravljalce podoben učinek, kot na voznike BMW SUV vozil - ker sami niso v nevarnosti, se obnašajo bistveno bolj objestno.

Ker sem jaz tisti, ki ga lahko taka oborožena naprava spremeni v kolateralno škodo, nad rečjo nisem popolnoma navdušen.


To je point. BTW, člankov na to temo na Wired je mali milijon. Da so piloti v potniških letalih je IMO točno ta razlog.

BlueKnight ::

Hell ye AMERICA!!!
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

Jst ::

Jaz sem poleg WarpedOne tudi čisto navdušen nad droni. Ko sem prebral zgodbo o Beast of Khandahar, sem se začel zanimati resneje na tem področju. Ampak Beast of Khandahar je sedaj že v pokoju.

wired.com/dangerroom je dokaj dobra stran o informacijah.

UA(C)V se uporabljajo največ za zbiranje informacij. Par teh zadev leti na nekem območju tudi po pol leta in temu US Military pravi "feel of live". UACVji s pomočjo painterjev so talibane pregnali v izgnanstvo na lastnem terenu. Govori se, da so v zadnjih šestih letih preprečili kar nekaj terorističnih napadov. Z UAVji so zbrali informacije, videli "break of pattern", jih spremljali in vše preden so lahko karkoli naredili, so jih čakali že na njihovem območju. Ni potrjeno, ampak sumi se, da je samo eden terorističninapad bil preprečen na US soil, ker so vse že prej zatrli.

Takšne zadeve so zakon. Neslišne, semi-avtopilot (da upravljalcu iščejo tople tokove, da jih spet ponese nekaj 100m višje in tako so v zraku že več kot 48ur.

Te zadeve so zakon!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

amigo_no1 ::

Jst
Na področju ZDA kako je meni znano ni talibanov niti ni kake vojne, tako da ne vem zakaj bi jih potrebovali (drone).Je pa dosti telebanov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

WarpedGone ::

Povej to vdovam in otrokom 'Deceased On Duty' policajem ...
Zbogom in hvala za vse ribe

amigo_no1 ::

A onih, ki so jih policaji po "nesreči" pihnili ?

Jst ::

Jaz bi bil izredno vesel, če bi nad Slovenijo ali celotno EU krožili UAVji in spremljali "feel of life." Ne bi se zgodil Madrid, ne bi uvajali toliko brezveznih zakonov proti teroristom, ker bi dobivali informacije iz UAV (break) pattern recognition centra.

Tako me pa spremljalo kamere na vsakem koraku, beležijo mojo lokacijo v večih zbirkah in ko mi policaj sredi noči grozi, ker sem peljal psa ven, ker je imel drisko, da imam namen kam ulomiti, potem mi pa ne pove njegovaga imena niti naslednji dan, ko sem šel na policijo, ni bilo nikjer zapisnika, da so me ob 02:00 slekli, pregledali in grozili, ker sem z bolanim dobermanom šel na 1km sprehod, da se poserje.

Jaz ker sem pa človeč načel, sem jih že pred tem vprašal, na kakšni podlagi me pregledujejo in mi odgovori, da imajo informacije o vlomilcih in da VEJO da spadam med njih!! Če bi bilo to res, zakaj mi niso hoteli potem povedati imena ali številke značke in se odpeljali rikverc z dolgimi lučmi, da ne bi videl registracijske (kar sem jim povedal, da se mislim pritožiti in da naj mi dajo podatke).

UAV bi me v tem primeru ščitil pred očitno zlorabo.

Kar jim pa še najbolj zamerim,je pa to, da so mi rekli, da ko me naslednjič vidijo, da me bodo sredi mesta slekli.


edit: šel sem tudi do moje odvetnice, pa mi je rekla, da nimam šans, ampak je vseeno na mojo izrecno željo napisala uradni zahtevek. Čez par tednov me pokliče in mi pove, da se ta dogodek ni zgodil. Aha. Tako torej.

Čeprav imam dokaj dobre odnose z policijo in jih razumem zakaj so me enkrat prišli sredi gozda iskat (ker jim je srata mama rekla, da mislim storiti samomor - je prekmurka in jaz, ko sem na obisku, samo kimam in kaj rečem, ker se ne razumeva zaradi naglasa prav nič.), jim to, kar so mi naredili zamerim do amena.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

black ice ::

Jst je izjavil:



Kar jim pa še najbolj zamerim,je pa to, da so mi rekli, da ko me naslednjič vidijo, da me bodo sredi mesta slekli.

Fight fire with fire - nad njih spusti dobermana.

Sem popolnoma proti takšnemu nadzoru (ker je včasih treba vzeti pravico v svoje roke)

Jst ::

Moj doberman je tako prijazen, da se boji vsega in vseh. Vedno se raje umakne, pusti se božati vsem,... Če znori bo pač preživel do konca življenja v zaporu (->kletki, ki je sedaj nima; stanujeva sama v mansardnem stanovanju) Tako sem ga uril od kar sem ga dobil. Kolega ima 8 let starega in mu njegova sestra (lastnikova sestra, da ne bo pomote :) pravi da so dobermani pičke.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

UAV bi me v tem primeru ščitil pred očitno zlorabo.
Hm, UAV ni namenjen ščitenju malega človeka.

Jst ::

Mesta, kjer ima policija UAV, se ne strinja.

Če bi imeli UAVje bi ljudi, ki so vlamljali že ujeli.

Meni bi pa uraden zahtevek potrdil, da me je policijska patrulja res ustavila in me je*ala 40min. Bi se lepo poznalo pri thermal posnetku, da je zraven še pes.

Sicer pa preprečitev terorističnih napadov zate ni ščitenje malega človeka, darkolord?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ameriška policija dobiva oborožene helikopterske drone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
5512786 (8503) LuiIII
»

Bo Anonymous napadel mehiški mamilarski kartel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
7425102 (20165) donfilipo
»

Varnost brezžičnih medicinskih pripomočkov

Oddelek: Novice / Varnost
2411944 (10070) roli
»

Anonymous objavil elektronska sporočila podpredsednika Vanguarda

Oddelek: Novice / Varnost
217201 (5884) Fritz

Več podobnih tem