» »

Infrardeče ogrevanje

Infrardeče ogrevanje

1
2
»

energetik ::

Nekako takole si lahko predstavljamo IR gretje v primerjavi z radiatorskim/talnim:
IR: predstavljajte si mrzel (T=10°C) aprilski dan opoldne. Sonce je že konkretno vroče in nabija od zgoraj v glavo, z druge strani pa vas hladi mrzel veter.

Radiatorsko/talno: topel a povsem oblačen poletni dan s ~27°C. Vse je lepo enakomerno toplo, nobenih ledeno/vročih šokov.

Kaj bi izbral jaz - jasno, da radiatorsko. IR je primerno kvečjemu za kakšne (pol)odprte prostore, kjer se ne zadržujemo dolgo in kjer radiator nima učinka. Recimo garaža, kjer pridemo za par ur popravljat avto.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

Kaj ni tako, da v katodni cevi imamo razžarjeno nitko, ki seva elektrone, ki se jih usmeri z el. magnetnim poljem na katodno cev?


Talno je itak zakon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

innerspace ::

Aston_11 je izjavil:

Kaj ni tako, da v katodni cevi imamo razžarjeno nitko, ki seva elektrone, ki se jih usmeri z el. magnetnim poljem na katodno cev?


Mislis to?




Katoda oddaja elektrone, samo to nima nobene veze z IR ogrevanjem:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Vice ::

energetik je izjavil:

Vice je izjavil:

Pri nas proizvajalci jako hvalijo te IR panele in med drugim celo kako fantastično vplivajo na zdravje. No ker me je pred časom zanimalo ali je to res ali so samo natolcevanja nekih kvazi "nestrokovnjakov" sem naletel na raziskave, da ti IR paneli (čeprav je minimalna ionizirana radiacija) vplivajo negativno na celice v organizmu, pri enih bolj, pri drugih manj.
To nikakor ne drži. Od kdaj razžarjeno jeklo seva ionizirajoče sevanje?
IR paneli sevajo... IR svetlobo. Ki ni ionizirajoča. Prav tako ne tiste nekaj rdeče svetlobe in radijskih valov.
So pa vsekakor IR paneli škodljivi, če jih primeš z roko. >:D

@RejZor: na koncu koncev je segret tudi zrak. Jasno, saj ga ogrejejo topli predmeti v prostoru.


Tudi prav. Vseeno za brez veze zdravnik pacientu ne prepove uporabo IR grelcev v primeru možganske kapi, infarkta, možganski tumor ali če si na steroidih... kot tudi v primeru težav z očmi in krvnim tlakom, kožo... Mogoče so pa farmacevte ti "montažerji" narobe podučili :))

SplitCookie ::

Sej se ni treba lagat
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Okapi ::

Lahko bi novo anketo naredili - koliko časa je trajalo, da ste ugotovili, da berete oglasno sporočilo?;)

O.

Aston_11 ::

Takoj - po obsegu napisanega - mi je bilo jasno.

Magic1 ::

Edino kar lahko narediš za konkretno znižanje stroškov ogrevanje je, da si kupiš eno kvalitetno klimo. V bloku, kjer je manj prostorov, je ta možnost še toliko lažja. Ena klima in si zmagal.
Magic

Aston_11 ::

Jaz bi raje preračunal, kaj je boljše - če se poleti tudi hladiš, ni dileme. Za ogrevanje pa bi dal navaden radiator za 20 EUR v vsak prostor, če bi gledal samo na stroške. Investicija v ogrevanje je tako enih 200 EUR proti več tisoč v vsakem drugem primeru ogrevanja. Je pa ogrevanje na elektriko kot primaren vir prepovedano. Ni pa tako fency šmency kot nateg s paneli.

Okapi ::

Je pa ogrevanje na elektriko kot primaren vir prepovedano.
Samo to pride v poštev pri gradbenem dovoljenju za novogradnjo. V že zgrajenem stanovanju ti verjetno nihče ne more prepovedati, da se greješ na elektriko, ne? Ne vem pa, ali te lahko prisilijo, da plačaš svoj del pri recimo prenovi kurilnice v bloku, ali pri priklopu na toplarno (če rečeš, da ti priključka nočeš, ker se boš ogreval na elektriko).

O.

Aston_11 ::

Dokler sodi v skupni del, se temu ne moreš izogniti brez soglasja drugih kar bi pomenilo sklic etažnih lastnikov, ustrezen delež soglasij itd. Ponavadi itak gredo vsi na svoj vir in še nisem slišal (kar pa ne pomeni, da tega ni), da bi zgolj eden šel na svoje. Sem pa videl, kako so si posamezniki prizadevali, pa jim ni uspelo, ker je drugim ustrezalo, da plačujejo tudi na njihov račun.

Double_J ::

Mi se ogrevamo na elektriko. Drugače pa imam eno tako infrardečo žarnico, katero ne vem zakaj bi uporabljal, greje bolj malo...

http://www.osram.com/osram_com/products...
Dve šivanki...

Magic1 ::

Seveda greje bolj malo, 300W ni pač ni ogromno. Žarnica, dva osebka in računalnik pa imaš 1kW. Za tak dan kot je danes, ravno prav.
Magic

francek1 ::

Double_J je izjavil:

Mi se ogrevamo na elektriko. Drugače pa imam eno tako infrardečo žarnico, katero ne vem zakaj bi uporabljal, greje bolj malo...

http://www.osram.com/osram_com/products...

Taka žarnica je za piščance gret...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Okapi ::

Ali pa za kače & kuščarje v terariju.;)

Drugače pa, včasih so bili IR grelci običajen del opreme vsake kopalnice.
In tudi včasih so bile zelo v modi električne termoakumulacijske peči. Ni mi pa čisto jasno, zakaj so prišle iz mode oziroma kdaj (in zakaj) so jih prepovedali kot primarni vir ogrevanja.

O.

Double_J ::

Če nimaš ravno plina speljanega do hiše, pol bo elektrika kar najceneje.

In tudi včasih so bile zelo v modi električne termoakumulacijske peči.


To imamo mi... se čez noč na poceni toku napolni.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Magic1 ::

Okapi je izjavil:

Ali pa za kače & kuščarje v terariju.;)

Drugače pa, včasih so bili IR grelci običajen del opreme vsake kopalnice.
In tudi včasih so bile zelo v modi električne termoakumulacijske peči. Ni mi pa čisto jasno, zakaj so prišle iz mode oziroma kdaj (in zakaj) so jih prepovedali kot primarni vir ogrevanja.

O.

Zato ker se je včasih šparalo in so bile kopalnice mrzle, gretje se je vklopilo le takrat, ko je kdo uporabljal kopalnico. Danes hočejo vsi imeti non stop 26°C v kopalnici.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

SplitCookie ::

Ni mi pa čisto jasno, zakaj so prišle iz mode

Neuporabno + smdrele so ker se je prah tam notri žgal + ogromna požarna nevarnost + crkovali so jim grelci
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

energetik ::

Niso neuporabne. V kopalnici pride včasih precej prav za zmrzljive osebe. Ko se greš tuširat, vžgeš tistih 2kW in ti je lepo toplo, kljub temu da v kopalnici ni absurdno vroče.
Ta nove kvarčne se nič ne kvarijo, grelci so crkovali na starih Iskrah, kjer so se zvili. Pa še to šele po 10+letih zmerne uporabe.

SplitCookie ::

Termoakumulacijske nimajo kaj delati v kopalnici

Kvarčne pa se kvarijo, špirala notri lepo zgori.
In ne po 10+ letih zmerne uporabe, zadeva nekako crkuje že pri 2h letih
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Unknown_001 ::

Aston_11 je izjavil:

Jaz bi raje preračunal, kaj je boljše - če se poleti tudi hladiš, ni dileme. Za ogrevanje pa bi dal navaden radiator za 20 EUR v vsak prostor, če bi gledal samo na stroške. Investicija v ogrevanje je tako enih 200 EUR proti več tisoč v vsakem drugem primeru ogrevanja. Je pa ogrevanje na elektriko kot primaren vir prepovedano. Ni pa tako fency šmency kot nateg s paneli.


Hmm, se pravi, če je ogrevanje na štrom prepovedano je nelegalno pozimi imet kak star proc al pa navito grafo napaleno do kraja :D

Jst odkar mam računalnik v sobi, radiatorja pozimi tud potipam ne več 8-)

M-XXXX ::

Jst odkar mam računalnik v sobi, radiatorja pozimi tud potipam ne več

Še bolj pretiravaj...

Električnega radiatorja pod 2000W ne dobiš, navaden še konkretno več. Računalnik pa koliko? 500W load, 100W idle...

SplitCookie ::


Električnega radiatorja pod 2000W ne dobi

Dobiš
Vsi 2kW radiatorji so dejansko 1800 in še nekaj drobiža
ali pa 2kW bojler ki ima 1600W ;((
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Aston_11 ::

Kaj pa veš - 2k radiator tudi ne dela 24/24, računalnik pa dela neprekinjeno, ko dela. 100 W za eno izolirano sobo + 100 W uporabnika ti že kar fajn segreje sobo. Še luč da imaš odprto, je še 100 W več. Npr. izračun v projektu mi za sobo pravi, da je dovolj 300W (izračun za dolžino in razmak talnega) moči, s tem, da temperaturo sobe dosežeš in jo vzdržuješ s parurnim ogrevanjem dnevno. Tako da ne bi kar tako hitro odpisal enega kompjuterja v povezavi z uporabnikom in eno močno žarnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SplitCookie ::

Ogrevanje s kompom - je predrago
Oprema ni zastonj
In napajalce boš menjal po tekočem traku
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

Ajde, saj kompjuterje ne rabiš za ogrevanje, temveč za igranje igric.

SplitCookie ::

Za gret maš radiator, to je vse kar rabiš. Saj niso tako dragi
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Unknown_001 ::

M-XXXX je izjavil:

Jst odkar mam računalnik v sobi, radiatorja pozimi tud potipam ne več

Še bolj pretiravaj...

Električnega radiatorja pod 2000W ne dobiš, navaden še konkretno več. Računalnik pa koliko? 500W load, 100W idle...


Nč ne pretiravam. Soba ni velika, topel zrak iz gajbe pa hitr segreje prostor, v katerem se večino časa preživetega v hiši zadržujem.

Aston_11 ::

To ves čas trdim, ko spodbujam ljudi k razmišljanju, ko fantazirajo, kako bodo varčevali, si pa istočasno kot sistem za ogrevanje omislijo nek 10+k vreden sistem bodisi na TČ ali pa kakšno drugo finto na palete, z lambda sondo ali pa celo celo streho pokrijejo s kolektorji, ker da se to splača.

SplitCookie ::

Sej se, bolj kot na komp
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Magic1 ::

Če imaš bajto normalno izolirano, potem se ti itak najbolj splača TČ za 6kEUR in imaš mir. Da se ti pa paleti izplačajo, ali podobne zadeve, pa moraš imeti eno fajn bajturino brez izolacije. Samo je potem vprašanje, a se ti splača fliknit toliko v sistem ogrevanja, a bi bilo bolje izolirat zadevo. Seveda se pri starih gradnjah dostikrat ne da efektivno.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

SplitCookie ::

Bolje je fliknit v sistem ogrevanja kakor v izolacijo
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

WarpedGone ::

Odvisno od hiše, kjer ti mačka pobegne skozi zaprto okno je kakršno koli ogrevanje na nivoju tabornega ognja.
Ko ni prepiha, se pa da na list številke in formula vrže ven debelino/količino izolacije, ki se še splača.
Zbogom in hvala za vse ribe

Unknown_001 ::

SplitCookie je izjavil:

Bolje je fliknit v sistem ogrevanja kakor v izolacijo


Mislim, da se bol splača izolacijo prvo poštimat, ker drugače je vseko ogrevanje bajte ogromna izguba. Potem se šele pogovarjaj o sistemu ogrevanja.

Sj je že @WarpedOne dost nazorno povedu

Zgodovina sprememb…

SplitCookie ::


Mislim, da se bol splača izolacijo prvo poštimat, ker drugače je vseko ogrevanje bajte ogromna izguba. Potem se pa pogovarjaš o sistemu ogrevanja.


Vsako ogrevanje _česarkoli_ je izguba.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Magic1 ::

TČ ne bo šla na neizolirano/nezatesneno bajturino. Moje mnenje je, da je bolje zrihtat okna in izolacijo, če se le da, ter dat TČ not. Drugače nimaš drugega kot kakšno močno peč na palete/podobno.
Magic

SplitCookie ::

Bo in je
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Magic1 ::

Vse se da, a kaj je smiselno je pa nekaj drugega;)
Magic

Unknown_001 ::

Ima se može se, nema se krade se,...

Al ka sem misli povedat... ne vem :P

Reycis ::

Za bivališča, ki že imajo ogrevanje je pomoje najbolje kupiti eno dobro postavljeno klimo ki greje/dogreva čimveč prostorov. TČ je manj učinkovita, ker je dodaten prenos toplote preden pride do uporabnika in imajo manjši COP ker grejejo na višjo temperaturo zradi tega.

BuzzFuzz ::

Vidim da ste se lepo razpisali. Imam eno stanovanje v zagrebu katero se bo naslednje leto komplet renoviralo, klimatiziralo.

Trenuten problem: kako dokaj efektivno ogreti stanovanje (dnevno sobo z kuhinjskim delom) v tem obdobju ko centralno ogrevanje še ni v pogonu?
Centralno vklopijo na toplotni zagreb.. veste o cem govorim.

Skratka, kaj kupiti da bo vsaj malce ogrelo dnevni prostor, da ne bo najemnici hladno? :) čeprav meni ni hladno njej kot ženski pa je :P

tumare ::

>eno stanovanje v zagrebu katero se bo naslednje leto komplet renoviralo, klimatiziralo.

To iščeš rešitev za sedaj? Potem ene par onih konvektorjev za 2kw/~25€ in za silo postane hitro dostojno toplo.

Okapi ::

Ali pa če že sedaj kupiš klimo?

O.

BuzzFuzz ::

Sedaj iscem nekaj da si občasno pogreje stanovanje...elektricni radiator, karolifer.. nekaj v tej smeri. Samo da je efektivno in ne preveč energetsko požrešno.

energetik ::

Karkoli greje na elektriko in ni toplotna črpalka, bo popolnoma enako energetsko učinkovito.
Razen če boš imel IR pečko in temperaturo zraka nizko, potem bo porabe malenkost manj.
Jaz ti svetujem električni radiator, dobiš precej poceni, udobje dobro.

Timmah ::

... tri leta kasneje

Se je kaj spremenilo na področju IR ogrevanja ? Imam 3-4m2 kopalnico in res malo prostora (banja, stranišče, bide, umivalnik, pralni stroj). V kopalnici je radiator, a ga z ženo nimava vklopljenega, ker se enostavno ne splača. Meni je vseeno, če je kopalnica hladna oziroma, mi je tako še bolje ona pa ima za tele hladne dni kalorifer, ki pa nama je pošteno v napoto.
Ima kdo izkušnje z IR paneli ( https://www.mimovrste.com/ir-paneli-gre... ) ali čem podobnim. Pregledal sem tudi ekosen.si in mi je všeč tudi krmiljenje preko wi-fi (androida). Enostavno si tudi naštimaš urnik, kdaj se ti zjutraj vklopi in to je to.

Sva v mansardi, spodaj sta tast in tašča, ki kurita na olje, hiša je dobro izolirana in če bi bila v kopalnici pozitivna izkušnja bi mogoče ogreval še dnevno in včasih spalnico,
Enostavno me zanimajo vaše izkušnje preden se lotim česa.
donde esta francesca

telexdell ::

Radiator odpreti se ne splača, nakup električnih grelcev in raba elektrike pa se8-O8-O

Toplota je čudna zadvšna- vedno hoče od tam kjer je tja, kjer je ni. Ko ne ogrevaš kopalnice ti toplota preko sten prestopa iz sosednjih prostorov katere ogrevaš. Ker od tam toplota uhaja jo moraš več dovajati, če želiš vzdrževati neko temperaturo v ogrevanem prostoru. Na ta način prihraniš le razliko energije katera bi ti prešla skozi zunanje stene kopalnice med, neko ugodno temperaturo (npr. 24°C) in dejansko (npr. 17°C).

PS- meni zunanje stena kopalnice predstavljajo 1/20 celotne površine oboda stavbe. Oz znanih izgubah toplote 150 W/K mi to pomeni tam 7W/K in temperaturni razliki 7°C tam 50 W/h. V enem dnevu nanese 120 W in v celotni kurilni sezoni 25,2 kWh oz. 2 in pol litra olja ali 2 €
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Točno tako. Ne splača se, zato naj ženo zebe? Ampak kljub vsemu bi nabavil nategunsko drag panel in kuril na elektriko? Kaj misliš, da bi se z leti lahko spremenilo pri IR panelih, barva? Oblika? Še vedno je to električno grelo s točno 100% izkoristkom elektrike, kot ga ima tudi 100 let star električni radiator.
Najprej odpri radiator in naj bo odprt. Če je še to premalo, nabavi 1,5kW kvarčni IR grelec za 40€ in ga vštekaj ko rabiš.

Cervantes ::

Predvsem pa previdno s štromom.
Imet v kopalnici vtičnice na 220V je riskantna zadeva.

energetik ::

Je glede štroma lepo določeno, kje je kaj lahko v kopalnici:

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero pvc okno in kateri radiator izbrati?

Oddelek: Loža
263709 (2572) Matevz96
»

Električni radiator

Oddelek: Loža
348602 (7826) ;-)
»

Ogrevanje majhnega stanovanja z IR paneli

Oddelek: Loža
3115941 (14487) vostok_1
»

Električni radiator

Oddelek: Loža
268208 (7286) shintaro
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615538 (13328) T_F_7

Več podobnih tem