» »

Kava? Zeleni čaj? Črni čaj?

Kava? Zeleni čaj? Črni čaj?

«
1
2 3 4

J-e-r-r-y ::

Mineva 6 let odkar sem se odvadil aktivnega žretja energijskih pijač, tudi do liter pa pol na dan, redbulli, sharki, T400, vsega boga... takrat sem prešaltal na kavo in prišel sedaj tako daleč, da dnevno spijem 0,5L do včasih tudi 1L dnevno, na moj 1 liter pridejo 4 velike zvrhane žlice kave. Verjetno ni potrebno debatirati o tem, da to ni zdravo, zato spet iščem neko alternativo.

Veliko sem prebral o tem, da se pijejo razni čaji, ne najdem pa nobenih pametnih informacij o tem kakšna je razlika med črnim in zelenim čajem? Kateri je bolj/manj zdrav, kateri je močnejši? Na splošno bi želel podoben efekt, no ne ravno, pač neko poživitev, samo da nebo tako hud udarec za zdravje, pa tudi doze mam v planu zmanjšati.

Torej kaj mislite o tem? Je kdo že prešaltal? Kakšen reden uživač čajev tukaj? Aja kavo pijem brez mleka in brez sladkorja, samo kava, čaj mam tudi v planu nekako tako... :)

civic_ ::

Probaj držat na kakšnih 300-450ml/dan, to so količine, ki so ZDRAVE(npr manj srčno-žilnih bolezni kot pri neuživalcih), več kot toliko je malenkost škodljivo. Tvoja količina kave zviša holesterol za približno 0,5 mmol/L(zelo približno), pomaga če začneš pit filter kavo(papirnat filter), ki tega učinka nima.
Zanimivo pa pravi čaj vsebuje aminokislino L-teanin, ki ne povzroča nemira, zniža krvni tlak in pomirja. Razlika med zelenim in črnim čajem je, da je črni čaj fermentiran (katehini se spremenijo v tearubigine in teaflavine itd...), načeloma je pa ravno tako zdrav, te fermentirane snovi so prav tako antioksidanti. Meni osebno je okus črnega čaja boljši. Zeleni vsebuje tam 30-40mg kofeina na skodelico(približno 200ml), črni pa 40-50mg. Kava vsebuje približno 100-150 mg/200ml turške, in ca 100mg na 50ml esspresota. Vnos do 400mg/dan naj ne bi bil škodljiv če si zdrav in če nisi noseč ali nameravaš zanositi :)

tomi66 ::

Js sm pil zelenega 15 let, zdj sm ugotovu, da je rooibos ful bols, odvaja mascobo, ima se vec antioksidantov kot zeleni, sicer ne pozivlja, ampak meni se zdi dosti bol zdravilen, je pa tko da se vsak caj namaka v hladni vodi, ce recimo stresem rooibos v hladno vodo(4literska plastenka), bo v 2 urah ze kr dobr caj(z rooibosom), zeleni rabi malo vec, po 12 urah pa itaq. No in zanimivo, da rooibos lahko stoji cel teden in se ne bo pokvaril, zeleni pa se pokvari za v dveh dneh in tudi to dokazuje, da je rooibos bolsi, ker ce jemo nepokvarljivo hrano, smo tudi sami taki. Predvsem je bistveno, da cisto nic ne kuhamo, to je bistvena razlika v dieti, s kuhano hrano ne moremo nikoli doseci takih energetskih in zdravstvenih nivojev. No cudezna zadeva je sotni mah, ta se nikoli ne pokvari, lahko ga imam vlaznega zaprtega v vreci celo leto, pa se ne bo pokvaril. Huminska kislina ki jo vsebuje, je izredno dobra, pozdravila je celo plucnega raka. %C5%A0otni mah @ Wikipedia
Z njim se mazem, namazem rjuho in spim kot v nebesih, zmiksam ga z grahovimi kalcki in precedim in pijem z medom. Skratka vir zivlenja tudi zaradi tako pozitivnih mikroorganizmov, ki jih vsebuje.
www.hempaq.wordpress.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tomi66 ()

DOOM_er ::

pijem earl gray ravno zaradi tega ker sem postajal odvisen od kave. Dejansko mi v resnici bolj paše kot sama kava, vendar po kosilu pa še vedno, black coffe is way to go :)) . Earl gray mi je tudi osebno najboljši okus od teh pravih čajev ki sem jih preizkusil.
Robots will steal your job. But that's OK

civic_ ::

tomi66 je izjavil:

Js sm pil zelenega 15 let, zdj sm ugotovu, da je rooibos ful bols, odvaja mascobo, ima se vec antioksidantov kot zeleni, sicer ne pozivlja, ampak meni se zdi dosti bol zdravilen, je pa tko da se vsak caj namaka v hladni vodi, ce recimo stresem rooibos v hladno vodo(4literska plastenka), bo v 2 urah ze kr dobr caj(z rooibosom), zeleni rabi malo vec, po 12 urah pa itaq. No in zanimivo, da rooibos lahko stoji cel teden in se ne bo pokvaril, zeleni pa se pokvari za v dveh dneh in tudi to dokazuje, da je rooibos bolsi, ker ce jemo nepokvarljivo hrano, smo tudi sami taki. Predvsem je bistveno, da cisto nic ne kuhamo, to je bistvena razlika v dieti, s kuhano hrano ne moremo nikoli doseci takih energetskih in zdravstvenih nivojev. No cudezna zadeva je sotni mah, ta se nikoli ne pokvari, lahko ga imam vlaznega zaprtega v vreci celo leto, pa se ne bo pokvaril. Huminska kislina ki jo vsebuje, je izredno dobra, pozdravila je celo plucnega raka. %C5%A0otni mah @ Wikipedia
Z njim se mazem, namazem rjuho in spim kot v nebesih, zmiksam ga z grahovimi kalcki in precedim in pijem z medom. Skratka vir zivlenja tudi zaradi tako pozitivnih mikroorganizmov, ki jih vsebuje.


Upam, da je tole trol.

energetik ::

Jerrry, poskusi samo zmanjšat količino, ostalo pa zapolni z zelenim/črnim čajem. Kaj je boljše, boš pa sam pogruntal. Meni espreso/turška kava tako zadiši, da ne bi mogel kar prešaltati na samo čaj in v tem tudi ne vidim smisla. Seveda pijem oboje brez mleka, s pol žličke cukra, drugače stvar izgubi ta prav okus..

@berac, še ne poznaš tomija66? :D

mojsterleo ::

Jaz bi verjetno sodil v kategorijo čajepivcev (sem tudi aktiven član cajniforum.si). Celo tako zelo, da so me na nekem tujem forumu označili za sumljivca glede spolne usmeritve (people who drink hot tea are suspect), haha!
Nisem homo ali kaj podobnega, ampak alkohola ne maram, kave pa pijem tudi zelo malo (predvsem zaradi tega, ker se mi zdi neumno v oštariji piti čaj).

Kar se tiče vprašanja, čajev je veliko vrst. Imaš take ki vsebujejo kofein (oziroma tein, ki je podoben, le učinek je kratkotrajnejši od kofeina v kavi), in takšne ki ga ne.
Med kofeinske sodijo pravi čaji (rastlina camilla sinensis); po vsebnosti črni (največ)-rdeči/oolong-pu-erh-zeleni-beli čaj, za nekofeinske pa rooibos, razni sadni, ajurvedski (nekateri), planinski, zeliščni ipd.

Razlika med pravimi čaji je precejšnja, črni čaj se pripravlja v vreli vodi, odceja se cca 4 minute, dodaja se mu lahko sladkor in mleko.

Ostale vrste pravih čajev (zeleni, beli), se pripravljajo v topli vodi (80-90°C), odceja se 2-3 minute (če ne ratajo izredno trpki in grobega okusa), pijejo se brez dodatkov.

Najbolj zdrav je pu-erh, staran kitajski pravi čaj pripravljen po posebnem tajnem postopku (recept svetu ni znan). Pripravlja se podobno kot črni, pije pa se brez dodatkov. Je pa zelo nenavadnega okusa, ki ga nekateri ne prenesejo. Pospešuje presnovo, in je priljubljen čaj za diete, kitajci pa ga uporabljajo tudi za lajšanje stranskih učinkov mačka.

Rooibos izhaja iz južne afrike, iz nekakšne grmičaste rastline, in tudi postaja zelo priljubljen čaj. Običajno se pripravlja enako kot črni, le da se odceja kakih 10 minut (po receptih afriških plemen naj bi vrel 20 minut za polni okus). Nima kofeina in ne postane trpek, zato se lahko uporablja več dni. Je sladkega okusa, zato dodajanje sladkorja ni potrebno.

Razni sadni in zeliščni čaji se pripravljajo v vreli vodi, nimajo kofeina, in se pijejo kadarkoli. Lahko se doda sladkor in mleko.

gendale ::

meni je najboljši črni čaj, še posebej earl gray

pijem pa čaj + limona + sladkor

z mlekom mi ni všeč
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

J-e-r-r-y ::

Kje pa se da dobiti črni čaj? Danes sem malo v šparu gledal, čeprav nisem bil pozoren na razna čudna imena... pa nikjer nisem zasledil "Black Tea".

CrustyDOD ::

Pojdi v najbližjo čajnico za pravi čaj (google ;)). Pozabi na špar, merčkator, itd..
Pa še na kakšno vprašanje ti bodo odgovorili.
Je pa vse v pripravi čaja, tako da ko se odločiš za en čaj, malo pogooglaj za temp. vode in čas namakanja (tiste nalepke, ki jih dajo gor v čajnicah so bolj tko tko), ker ima vsak čaj svoj čas namakanja in temp. (vsaj pri zelenih je tako, črnega ne pijem.. Je pa vrjetno podobno.).

Steinkauz ::

Zeleni čaj je švoh, največ anti oksidantov
Črni čaj je pa najmočnejši. Mene tole http://www.cha.si/caji/crni/assam-diria... kr orng butne, sam nima šans prot kafetu po efektu.
Kava je precej močnej. Samo se pa lažje pije, pa ne pretera te tolk.

katimm ::

Jz sm piu zeleni čaj za kšn mesc usako jutro. Čaj me je poživil in sm bil bol zbran v šoli pa nism tolk spal :D Po enem mescu, ko se mi ga ni dalo več kuhat pa sem čisto prenehal. V šoli se mi je že prvo uro tako zehalo in sm samo spal večino ur. Kašn tedn je trajalo,da sem se navadil tako. Kot kaže me je kar zasvojilo saj se je telo navadilo :D

mojsterleo ::

Za začetek je v redu lokalna čajnica, oziroma Cha. Cha dobiva pravi čaj od nemškega dobavitelja, in običajno ni najbolj svež (osebno pri njih kupujem le najcenejše sorte, ker dražji niso nič boljši), dobri pa so predvsem pri drugih sortah čajev (sadni, ajurvedski, welness), ki so nekateri res top notch.

Za tiste, ki radi kupujete prek spleta, je ena od najboljših čajnic The Dragon Tea house, ki dila zelo kvalitetne kitajske čaje, še posebej pu-erh. Njihov Dian Hong Imperial Yunnan je res dober čaj!

http://stores.ebay.com/Dragon-Tea-House

Zgodovina sprememb…

hotlips ::

Če niste res nek ljubitelj pravih čajev pu-erh vsem toplo odsvetujem, ker ga ne boste mogl pit, razen če imate radi okus po prevereti zemlji.

Drugače pa črn (s sladkorjem in mlekom) za energijo oz nadomestek kave.
Zelen (brez sladkorja in mleka) pa za zdravje.

lp.hl

gendale ::

zanimivo da večim ljudem ni všeč kombinacija črni+sladkor+limona
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

shinko ::

Fora čajev je tudi ta, da si čaj lahko prilagodiš za določen namen. Ker se pri črnem čaju prve 2-3 minute sprošča tein, ki ima podobne lastnosti kot kofein, po treh minutah pa se začne sproščat neka druga substanca ki te pa bolj pomiri. Se pravi če hočeš čas ki te dvigne ga pustiš 2 max 3 min v vodi, če pa rabiš bolj sproščujočo varajnto pa pustiš recimo 4 min.

itak37 ::

Za tiste, ki radi kupujete prek spleta, je ena od najboljših čajnic The Dragon Tea house, ki dila zelo kvalitetne kitajske čaje, še posebej pu-erh. Njihov Dian Hong Imperial Yunnan je res dober čaj!

http://stores.ebay.com/Dragon-Tea-House


Imas mogoce kako priporocilo za zeleni caj? Imajo jih ogromno, sam pa nisem ne vem kak poznavalec.
Glede zastonj postnine, a je treba placati carino oz. ddv(nad 22EUR)?

Sicer je pa priporocljivo za pripravo caja uporabljati cim manj trdo vodo, uporabni so npr. Brita filtri.

J-e-r-r-y ::

Morem malo poiskat, razen če pozna kdo kako dobro čajnico v Mariboru? Jaz nebi hodo tja čaj pit ampak kupim dozo pa potem sam doma pripravljam ko mi je. Glede okusa nisem zbirčen, kava mi je bila tudi na začetku čudna, zdaj pa mi že diši, okus pa je fenomenalen če je pravilno skuhana. In ja, kot že rečeno iščem nadomestilo za kavo... torej črni čaj :) .

innerspace ::

Trenutno pijem Mackwoods Ceylon Orange Pekoe(celi listi) in moram rect, da sem zelo zadovoljen z okusom. Proizvajalec pravi, da gre za crni caj, moj okus se pa s tem ne strinja prevec. Imam ga za zelenega.

http://atastingaday.blogspot.com/2011/0...

Od crnih cajev mi je pa najboljsi Golden Nepal, s polovico cajne zlice gozdnega medu.
Dobis ga v Cha trgovinah.

Glede zelenih cajev, rad pijem jasminove aromatizirane in pa japonski sencha caj.

Dodatek:
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

mojsterleo ::

hotlips je izjavil:

Če niste res nek ljubitelj pravih čajev pu-erh vsem toplo odsvetujem, ker ga ne boste mogl pit, razen če imate radi okus po prevereti zemlji.
Ja, pu erh ima nenavaden okus, ampak če piješ za zdravje ali odvajalno dieto, je pa boljši od drugih vrst. V čajnicah (tudi pri nas), se da kupiti pu erh stisnjen v take majhne bombončke (tuoche), za enkratno uporabo, in če bi rad samo probal, kupiš recimo 5 bombončkov...


Fora čajev je tudi ta, da si čaj lahko prilagodiš za določen namen. Ker se pri črnem čaju prve 2-3 minute sprošča tein, ki ima podobne lastnosti kot kofein, po treh minutah pa se začne sproščat neka druga substanca ki te pa bolj pomiri. Se pravi če hočeš čas ki te dvigne ga pustiš 2 max 3 min v vodi, če pa rabiš bolj sproščujočo varajnto pa pustiš recimo 4 min.
Črni čaj (in noben pravi) se naj ne bi namakal dalj kot 4 minute, ker se po tem začnejo izločat ene snovi (čreslovine), ki povzročajo grenkobo čaja. Večina drugih čajev (rooibos, sadni) tega nima, zato se lahko dalj časa kuha / namaka.

zanimivo da večim ljudem ni všeč kombinacija črni+sladkor+limona
Tudi meni ni všeč, razen Earl Greya, ki pa ga itak ne maram (ne z limono ne brez).


Imas mogoce kako priporocilo za zeleni caj? Imajo jih ogromno, sam pa nisem ne vem kak poznavalec.
Glede zastonj postnine, a je treba placati carino oz. ddv(nad 22EUR)?

Sicer je pa priporocljivo za pripravo caja uporabljati cim manj trdo vodo, uporabni so npr. Brita filtri.
Poskusil sem od zelenih Lung Ching (Long Jing oz. Dragon Well), ter od rumenih Yin Zhen in Pai Mu Tan (tegale imam še kar nekaj na zalogi in mi ni všeč). Carina je ja, ni pa nujno (včasih pozabijo carinit, verjetn zato ker kitajci pišejo cene v svojih juanih, pa jih to zmede). Možno je tudi paketno naročanje, kar nekateri počnejo, veliko informacij (tudi o čajih) pa najdeš na tem forumu:
http://cajnisvet.si/viewtopic.php?f=15&...

IceIceBaby ::

Če koga zanima vrhunski zeleni čaj prioročam http://www.hibiki-an.com/

Jaz pri njih redno kupujem. Pride v cca 1 tednu do nas, pa free shipping imajo nad določenim zneskom. Je pa tole povsem druga zadeva kot čaj kupljen v CHA in podobnih čajnicah, da o filter vrečkah iz merkatorja sploh ne govorim.

Pa ne mislim, da je v CHA slab. Jaz imam vedno doma 4, 5 različnih čajev za dnevno uporabo. Tega japonskega pijem občasno, ko si res vzamem čas. Tudi filter vrečke kakšnega english breakfasta niso napačne za zjutraj.

mojsterleo ::

Kar se filter vrečk tiče, poskusite kdaj Hoferjev sadni čaj z ekstratkom džusa (mislim da so jagoda, limona in borovnica).

Je naravnost peklensko dober, kot da bi pil dober sok iz tetrapaka!

Mati ::

Jerry,

v MB imaš precej možnosti za nakup odličnih čajev in sicer v europarku imaš kar dve trgovini (Cha in še ena), potem na Belokranjski Italcaffe, ki deal-a tudi čaje. Najmanjša količina je 50g.
Potem je na slovenski ona čajnica (ne spomnim se imena). Na gosposki dobiš čaje tudi v Baristi.
Pa še en kup trgovin in barov je, ki ponujajo čaje.

Goldee ::

Da ne odpiram nove teme - ima kdo mogoče težave zaradi zelenega čaja? Sam ga spijem 2-3 skodelice (2,5dcl) na dan že 4 mesece. Pijem pa pravi zeleni čaj (kupim ga v Cha-ju v City parku). Kako je s porumenelostjo zob? Kakšne druge težave?
Skuham ga tako, da za 2-3 minute dam lističe v nevrelo vodo (iz avtomata) in ga potem pijem cca 15 minut. Zadeva res poživlja. Pa še kave iz avtomata (beri: sam cukr) ne pijem več.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

shadowfax ::

Sam pijem največ gunpowder, zeleni menta in pa zeleni jasmin. V glavnem samo pozitivni učinki, zobje pa so verjetno res malo bolj rumeni.
Voda 80 stopinj, 3-5minut je nekako osnova, seveda ima pa vsak čaj neke svoje ''zahteve''.
Po mojem mnenju vsekakor boljše od kave iz avtomata, drugače je pa tudi doma skuhana turška kava v normalnih količinah čisto ok.

IceIceBaby ::

Že kar nekaj let spijem precej čaja. Črnega in zelenega, po 4, 5 velikih skodelic na dan. Skupaj sigurno veliko več kot 1 liter.

Težav nimam. Porumenelih zob tudi ne, vsaj ne pretirano.

Zadeva je precej zdrava. Obstaja precej kliničnih študij na to temo. Kakšnih radikalnih učinkov sicer ne zaznavam, si pa ponavadi vzamem čas in se posledično precej sprostim in boljše skoncentriram.

energetik ::

@Goldee: Kavni avtomati imajo tudi funkcijo za količino cukra, če še nisi opazil. Lahko ga vsuje tudi točno 0. Sicer pa je kava iz avtomata bolj sveža od turške, ker se ti sproti zmelje za vsak napitek posebej.

shadowfax ::

Sicer se nisem poglabljal v kavne avtomate, vendar malo dvomim v kvaliteto same kave in morebitnih dodatkov v njej (govorim oz. pišem o avtomatih v javnih ustanovah, kjer je cena kave 25-30 centov).
Druga zgodba so gostilniški aparati, kjer se strinjam z energetikom glede sveže mlete kave (no spet pa odvisno kakšna kava se melje).

energetik ::

V avtomatih v javnih ustanovah ni nobenih dodatkov (govorim za običajno espresso kavo) razen cukra. Če je promet na avtomatu velik, se tudi pogosto polni s svežo kavo v zrnju, ki se sproti zmelje. Vprašanje je samo, katero kavo vsuvajo not, verjetno ne najdražje.

Goldee ::

@energetik
No shit :) Itak da se da cukr na 0, pa je še vedno sladka. Verjetno je mašina tako naštimana, da se s cukrom prekrije slabši okus kave (zaradi slabše kvalitete same kave).

No, hvala za info glede čaja. Tudi sam mislim, da bom kar ostal pri tem napitku. Zadeva res poživlja.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

mojsterleo ::

Pri čaju se težave s porumenelostjo zob lahko pojavijo kvečjemu pri otrocih, ko jim zobi še rastejo. Zato se ponavadi odsvetuje, da otroci pijejo prave čaje. Vsaj tam do 14. leta recimo.

Pri zelenem čaju je treba samo paziti, da se ne namaka v vrelo vodo. Ker potem rata brutalno trpek... zato nekateri ljudje zelenega čaja ne marajo. Ker ga sploh pripraviti ne znajo! Pa tudi navodila za pripravo so na marsikaterem čaju napačna.

Če koga slučajno zanima:
Vrela voda
Črni/OOlong čaj 3 min
Sadni/Zeliščni/Rooibos/Pu Erh vsaj 8 min

Vroča voda
Zeleni/Rumeni 3 min

Smurf ::

mojsterleo je izjavil:

Pri čaju se težave s porumenelostjo zob lahko pojavijo kvečjemu pri otrocih, ko jim zobi še rastejo. Zato se ponavadi odsvetuje, da otroci pijejo prave čaje. Vsaj tam do 14. leta recimo.

Ne vem no, jaz imam v bliznjem sorodstvu nekaj zobozdravnikov in me konstatno sekirajo, da pravi caj barva zobe (poleg kave in cigaret).

gendale ::

jaz mam rad črni čaj in spijem nekje dve skodelici na dan

zobje so iste barve kot 10 let nazaj

je pa res, da imam ze naravno rahlo rumenkaste
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

mojsterleo ::

Smurf je izjavil:

Ne vem no, jaz imam v bliznjem sorodstvu nekaj zobozdravnikov in me konstatno sekirajo, da pravi caj barva zobe (poleg kave in cigaret).

Problemi z barvo zob pri čaju so povezani s povečano vsebnostjo fluora v njem (še posebej je to očitno pri čajih z nekaterih rastišč). Pri rastočih otrocih se odvečen fluor nabira v zobeh, in so zobje potem obarvani temneje. Ko si odrasel, ti pa zobje itak ne rastejo več.

bajsibajsi ::

Gyokuro, 60-70°C FTW. ;)

Z visanjem temperature drzi do 4 prelive, ceprav ga sam potopim zgolj enkrat (izjemoma dvakrat).

BTW, nekateri prevec (ne)poznavalsko bluzite. Doloceni caji ki jih imajo, ali pa so jih imeli v Cha, pridejo s popolnoma iste plantaze, kot caji od Hibiki (preverjeno). Razlika je zgolj v letini/casu, transportu in shranjevanju... TA caj pijem dnevno in ne zgolj obcasno. V bistvu imam celo nekaksen problem, ker se odrekam drugim cajem (ki bi si jih v kaksnem momentu zelel bolj) na racun blagodejnosti in pozitivnih ucinkovin izbranega caja. Ker na dan pac ne moremo spiti litre in litre. :) Primer, ravnokar sem jedel potico in bi mi precej bolj pasal zraven "cheap" indijansko poletje iz CHA, pa sem si raje naredil P.Shincha.:)

Zgodovina sprememb…

civic_ ::

Čaj in kava obarvajo zobe zaradi vsebnosti fenolnih snovi (tanini), nekatere so sicer tudi antioksidanti.
Baje pomaga umivanje zob po pitju čaja. Fluora vsebuje čaj zelo različno. Načeloma pa razen brick tea, ki vsebuje ogromno fluora, delujeje flouor v čaju zaščitno proti kariesu. Še posebej zato ker pri nas voda ne vsebuje fluora. Razen pri otrocih! Odrasli ne dobijo zobne fluorozo.

Mesar ::

Jaz pijem čaj iz regratovih cvetov, se mi zdi da je to še najbolj poživljajoč čaj kar sem jih poskusil.
Your turn to burn!

bajsibajsi ::

Ali uporablja kdo pri pripravi pravih cajev, katero drugo vodo kot iz pipe (in katero)?

Mesar ::

Najboljša je prečioščena desitilirana vodila.
Your turn to burn!

itak37 ::

Za zeleni caj je najboljsa cimbolj "mehka" voda, s cimmanj kalcija in ostalih mineralov. Sam uporabljam s filtrom Brita filtrirano vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: itak37 ()

Goldee ::

Jaz uporabljam vodo iz avtomata (fontane), kjer je že segreta na cca 70-80'C, idealno za zeleni čaj.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

Mesar ::

Idealno za čaj je 65°C pa destilirana vodica.
Your turn to burn!

panteist ::

bajsibajsi je izjavil:

Ali uporablja kdo pri pripravi pravih cajev, katero drugo vodo kot iz pipe (in katero)?

Vodo iz pipe, ampak obvezno filtrirana (Brita filter), včasih pa še kakšna izvirska.

Vidim, da je tule tudi nekaj obiskovalcev foruma Čajni svet, to je super :-) Bi pa svoj glas dodal še priporočilu Dragon Tea House, ker večinoma tam naročam čaje, vedno napišejo zelo majhno vrednost paketa in oddajo kot darilo - nikoli plačal carine ali davka, kljub večjim naročilom :-) Poštnina je za večino čajev zastonj.

Bi pa pripomnil še to, da se s časom učinek čaja na tvoje telo zmanjša - po nekaj letih pitja ne čutim več poživljajočega občutka, ampak vse drugo - pač neke vrste religija :-)

gendale ::

>Bi pa pripomnil še to, da se s časom učinek čaja na tvoje telo zmanjša - po nekaj letih pitja ne čutim več poživljajočega občutka, ampak vse drugo - pač neke vrste religija :-)
to je normalno, ob neprekinjeni uporabi stimulansov (in ostalih psihoaktivnih snovi) se razvije toleranca na njihovo delovanje

če boš za nekaj časa prenehal pit čaj, boš spet čutil učinke
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

panteist ::

Never! :-) Itak ne pijem čaja zaradi poživljajočega učinka...

bajsibajsi ::

Zanimivi odgovori...

Namrec nekateri "majstori" preferirajo bolj polno vodo z minerali, ker naj bi ojacali dolocene caje in obogateli harmonijo okusa, vonja in tudi samo sorto (to sem pred casom zasledil ravno za zeleni caj visjega ranga). Predvidevam, da dolocene lastnosti zaznajo samo tisti s precej bolj razvitimi cutili. Clanki na netu, forumih, revijah, itd... so si pa itak nasprotujoci in vsak trdi nekaj svojega.

IceIceBaby ::

Doloceni caji ki jih imajo, ali pa so jih imeli v Cha, pridejo s popolnoma iste plantaze, kot caji od Hibiki (preverjeno).


Pics or it didnt happen.

Gyokuro iz Hibiki-an in iz CHA sta dve povsem drugačni zadevi. Možno, da je kriv transport ali skladiščenje, ampak dokaj redno pijem oba in ni primerjave.

Goldee ::

Mesar je izjavil:

Idealno za čaj je 65°C pa destilirana vodica.


Kaj pa če je idealno 64°C? Tole je pa že mal pretiravanje z detajli :) A naj vzamem termometer v službo pa merim temperaturo vode? Me bodo vsi čukast gledal :)


Bi pa pripomnil še to, da se s časom učinek čaja na tvoje telo zmanjša - po nekaj letih pitja ne čutim več poživljajočega občutka, ampak vse drugo - pač neke vrste religija :-)

Tole pa verjamem.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

Mesar ::

Goldee je izjavil:

Mesar je izjavil:

Idealno za čaj je 65°C pa destilirana vodica.


Kaj pa če je idealno 64°C? Tole je pa že mal pretiravanje z detajli :) A naj vzamem termometer v službo pa merim temperaturo vode? Me bodo vsi čukast gledal :)



Zakaj bi te čudno gledali? A se sramuješ tega, da rad piješ dober čaj? Res ne razumem ljudi dan danes.
Your turn to burn!

mihec87 ::

Sam je treba met redno kalibriran termometer z certifikatom...

Osebno se mi tudi zdi pretiravanje tole z termometri ipd..Saj si kuhaš čaj za užitek ne pa mešaš v laboratoriju..

«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobri čaji preko interneta

Oddelek: Loža
282817 (839) yansek
»

Matcha čaj

Oddelek: Loža
347333 (2152) enemon
»

cha.si odlična spletna trgovina (pravih) čajev

Oddelek: Loža
275647 (4098) harvey
»

Kateri zeleni čaj v filter vrečkah? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7217490 (14552) user-pass
»

Kofeinska abstinenca aka dan brez kave...

Oddelek: Loža
246786 (6279) mojsterleo

Več podobnih tem