» »

merjenje toka s tokovnikom.

merjenje toka s tokovnikom.

reno ::

Pozdravljeni,

Nekaj mi ni povsem jasno. Kako lahko izvedem merjenje toka s tokovnikom ne da bi na sekundarju neposredno meril tok, ampak da bi meril napetost na sekundarju in preko napetosti preračunal tok. Problem je v tem, da zveza med merjenim tokom in napetostjo, ki se inducira na sekundarji ni linearna. Kako rešit ta problem? Če želim meriti napetost z mikrokontrolerjem, ki ima A/D pretvornike potem ni druge kot pa da merim napetost in ne tok. Upam, da razumete v čem je problem. Poskusil sem tudi z uporom na sekundarju na katerem bi meril napetost vendar je v tem primeru prav tako zveza med merjenim tokom in inducirano napetost na tokovniku nelinearna. Kako rešim ta problem? Edina možnost, ki mi je kapnila v glavo je ta, da bi imel vec meritev shranjenih v pomnilniku mikrokontrolerja ta pa bi potem to vrednost primerjal, vendar meni osebno to ni všeč. Upam, da mi bo kdo uspel svetovati. LP in hvala za pomoč.

All ::

kakšen upor si imel na izhodu iz tokovnika? kakšen je tokovnik
Tokovnik naj bi bil precej linearen...nad 10~15% nazivnega toka.

TESKAn ::

Rabiš pretvornik, ki ti bo spremenil tok v napetost. Imaš par načinov, najpreprostejša:
- v krog daš upor z majhno vrednostjo, napetost na njem ojačaš in jo meriš. Problem so izgube, če imaš velike tokove (več deset amperov).
- druga varianta je, da kupiš tokovni pretvornik - preko dveh sponk daš tok, ki ga hočeš merit, pretvornik ti da na izhodu napetost, proporcionalno z tokom na prvih dveh sponkah.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Fave ::

- tretja varianta je s tuljavico Rogowsky Rogowski coil @ Wikipedia
My mind's a hyper tool that fixes everything.

All ::

lahko pa že kej narjenga uporabiš. Za razliko od tokovnika, lahko s pomočjo teh klešč meri AC+DC. http://assets.fluke.com/datasheets/80i-...

al pa kere druge AC http://www.fluke.com/Fluke/usen/Product...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71071 (927) A. Smith
»

Transformator iz napajlnika, predelava za ojačevalnik tda7294

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163325 (2901) jjedat
»

Transformator 9V na 600V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
221758 (1396) AtaStrudl
»

Kondenzator pri kompenzacijski napravi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
302005 (1620) Fave
»

trafo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
222854 (2466) Ktj

Več podobnih tem