» »

Spremembe v uporabniškem vmesniku Windows 8

Spremembe v uporabniškem vmesniku Windows 8

ComputerWorld - Microsoft je nekoliko odškrnil okno v videz novega operacijskega sistema Windows 8. Pokazali so, kakšne spremembe se obetajo v uporabniškem vmesniku programa za upravljanje z datotekami. Ta bo odslej uporabniku prijaznejši pri operacijah premikanja datotek in po videzu podoben novim verzijam Officea.

Končno bo namreč Microsoft prenovil pojavna okna ob kopiranju ali premikanju datotek, ki so v ustroju podobna že od pamtiveka. Vse operacije kopiranja in premikanja bodo združene v enem oknu, kjer bo tudi graf, na katerem bodo podatki o hitrost, prestavljenih megabajtih ipd. To bo kakovostnejši podatek od trenutne ocene časa do konca operacije, ki ob spremembah aktivnosti rad skače (recimo pri zapisovanju še kakšnih drugih datotek na disk). Sive lase povzročajo tudi podvojene datoteke, s katerimi bo Windows 8 opravil enostavneje. Pokazalo se bo okno, kjer bo mogoče za vsako datoteko posebej ali vse skupaj, a vsakem primeru na enem mestu določiti, katero verzijo želimo obdržati (ali tudi obe, pri čemer dobi vsaka svojo številko).

Prenovljen pa bo tudi videz Raziskovalca. Osnovne operacije, kot so premikanje, preimenovanje, brisanje ipd. bodo odslej v traku zgoraj. Zgrajen bo podobno, kot je izvedeno oblikovanje v novih verzijah Officea (2007 in 2010) ali recimo zadnjem Slikarju (v Windows 7). Alex Simons iz Microsofta pojasnjuje, da je imel novi vmesnik precej nasprotnikov ob prvi pojavitvi v Officeu, a so se sčasoma unesli. Pričakujejo tudi nasprotovanje pri njegovi implementaciji v Windows 8, a starega uporabniškega vmesnika ne bo.


171 komentarjev

«
1
2 3 4

Tr0n ::

Argh, office UI. ;((

ahac ::

A še grše in bolj nabasano ne gre? 8-O
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

5er--> ::

Lahko kdo prilima KDE4 copying dialog? (da se bo vidlo kdo od koga kopira) ;)
//flamewar on

ZaphodBB ::

Ma dejte jamrat... Meni je blo prvič ko sem vidu čudno, zdej mi je pa že všeč.

Isto kot Office UI - ki je BTW odličen, s čemer se strinjajo praktično vsi, ki jih poznam.

Priznam, pa da je bil zame tudi prvi stik z ribbonom™ rahlo šokanten.

PrimozR ::

Tale explorer je IMO fail, Office ima že tako več toolbarov in ribbon ni tako problematičen, pri Explorerju pa samo izgubljaš vertikalni prostor. Na že tako 'nizkih' 16:9 monitorjih. Poleg tega pa večino gumbov pokrivajo bližnjice, ki si jih je enostavno zapomniti oz. uporabiti desni klik (delete, copy/move to? itd.). Upam, da se bo v tem primeru ribbon dalo izklopiti.

Mavrik ::

Če bi vsaj si pogledal izvorno novico bi videl da bodo stran rezali status bar in s tem pridobili vertikalni prostor. Poleg tega se ribbon v vseh aplikacijah da skriti.
The truth is rarely pure and never simple.

Spy ::

je se dolga pot do Mac OS X...

_Dormage_ ::

Če kopirajo dobre stvari je to super.

Spy je izjavil:

je se dolga pot do Mac OS X...

Sej se ne trudijo it nazaj, ampak naprej !

Zgodovina sprememb…

ameba ::

O šit ej čist so zajebal. Ta ogaben Office način. A oni to gledjo iz vidika "g33kov" ali iz vidika povprečnih ljudi ?
Vsako stvar še bolj zakomplicirajo. Tko realno Windowsi bi mogl bit user friendly, ne pa obratno. Pa tako zadevo bi lahko dal kot W7 SP2 ne pa W8, žalost res .....
Men je vseen, mam rd računalnike, sam govorim posplošeno. Večina mojih prjatlov ne mara novega offica, kaj šele W7 in sedaj so nardil SKUPEK.
To bo en ogromen FAIL.....

Blazz ::

kaj pa novi file system?

Mavrik ::

Kaj pa rabiš na file systemu?
The truth is rarely pure and never simple.

driver_x ::

Vmes sem že mislil, da berem kakšno staro novico o KDE 4, sem šel prav naslov še enkrat preveriti.

zavajon ::

Alex Simons iz Microsofta pojasnjuje, da je imel novi vmesnik precej nasprotnikov ob prvi pojavitvi v Officeu, a so se sčasoma unesli.

Seveda smo se unesli, a šele, ko smo inštalirali Classic Menu for Office 2007.

BigWhale ::

Mavrik je izjavil:

Če bi vsaj si pogledal izvorno novico bi videl da bodo stran rezali status bar in s tem pridobili vertikalni prostor. Poleg tega se ribbon v vseh aplikacijah da skriti.


Hm, jest sem nasel samo za collapsible ribbon. Nisem pa nikjer zasledil, da bodo ukinili status bar?

Meni bo vsaj status bara skoda. Tam je bila ponavadi informacija o stevilu datotek in njihovi skupni velikosti v trenutnem folderju. :) Upam, da bodo kam drugam to utaknili.

s1m0n ::

Jaz sem se tudi prvo izgubljaj v Office 2007 zdaj pa sem se že navadil in naredim 100% hitreje kot prej v 2003 :)
Ne zdi pa se mi to primerno za Explorerja.

Mavrik ::

BigWhale je izjavil:


Hm, jest sem nasel samo za collapsible ribbon. Nisem pa nikjer zasledil, da bodo ukinili status bar?

Meni bo vsaj status bara skoda. Tam je bila ponavadi informacija o stevilu datotek in njihovi skupni velikosti v trenutnem folderju. :) Upam, da bodo kam drugam to utaknili.


Res je, ker "pravega" vira niti ni napisanega v novici - te novosti so predstavili na uradnem Win8 Development Blogu, kjer tudi govorijo o status baru, ki gre (zaradi widescreen displayev) na stran.

Med drugim so tam tudi napisani razlogi za takšno razporeditev in tudi meritve uporabniko (za razliko od Slo-Techerjev ne nakladajo neki na pamet ;) )
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Icematxyz ::

Ker sem ravno to o čem teče razprava videl na strani, ki jo prebiram:

Raziskovalec



More files can be shown in an Explorer window

Drugače pa mnenja o vsem skupaj zaenkrat nimam, ker ga zaenkrat pač ne potrebujem! Verjetno da bodo tisti uporabniki, ki jim je bolj všeč "nov GUI" v Microsoft Office in še kje to sprejeli bolje kot tisti, ki jim to ni.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

SmeskoSnezak ::

Naj raje poskrbijo za manj porabe CPU-ja pri kopiranju. Pa naj se spravijo file system, ki so ga skenslali, napisat in sporihtat. Treba naprej it z vsem, ne samo izbolševat že obstoječih.
@ Pusti soncu v srce... @

Mavrik ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Naj raje poskrbijo za manj porabe CPU-ja pri kopiranju. Pa naj se spravijo file system, ki so ga skenslali, napisat in sporihtat. Treba naprej it z vsem, ne samo izbolševat že obstoječih.


Še enkrat geniji: kaj točno manjka NTFSu da tako nujno hočete videti na home desktop OSu?
Kopiranje sicer gre čez DMA, tako da ne vem o kaki porabi procesorja ti govoriš. Drugo je če maš shitty disk kontroler.
The truth is rarely pure and never simple.

SmeskoSnezak ::

Ravno zdaj v drugem letniku bomo spoznali lepote "življenjskega cikla" pri programiranju in sem si že pogledal par stvari.

Lahko da so v 7-ki sporihtali to prek DMA, na XP-jih mas probleme s kopiranjem vec stvari hkrati in iz usb-ja, kaj sele ce bi hotel ekstra zravn delat stvari, kot je brskat :P
@ Pusti soncu v srce... @

Mavrik ::

Em, to niti v XP ni bil problem, razen če si mel star disk / disk controller, ki je delal v PIO načinu in je zato ZAHTEVAL da se kopira s CPUjem.

V NT6.x pa so te operacije kar se tiče prioritete znižane in nisem videl še sistema ki bi doživel občutno degradacijo ob I/O. Izjema je bil kvečjemu sistem, kjer je softwarski RAID5 pri polnem prenosu porabil ves CPU za računanje redundance.

Ne vem zakaj vlačite sem stvari ki so bile popravljene pred pol desetletja. Dajte posodobit svoje OSe pa nehat neumnosti kvasit no, če mate informacije stare dve verziji :P
The truth is rarely pure and never simple.

snow ::

total commander ftw.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

SmeskoSnezak ::

Mavrik je izjavil:

Em, to niti v XP ni bil problem, razen če si mel star disk / disk controller, ki je delal v PIO načinu in je zato ZAHTEVAL da se kopira s CPUjem.


Vsi nimajo denarja za nove racunalnike, ceprav zgleda, da na st-ju je vecinoma folk, ko zapravi jurja pa pol za kisto, ki je ne nuca. :P Kaj je zate sploh star disk?

Daj kak link, da si lahk kaj vec preberem o tem.
@ Pusti soncu v srce... @

PARTyZAN ::

Dokler bo opcija, da se ribbon collapsa mi je vseeno. Drugače pa izguba vertikalnega prostora.

Glede ribbona nasploh: v Office 2007 sem ugotovil samo to, da je precej več klikanja, če ne poznaš bližnjic.

vojko20 ::

Icematxyz je izjavil:

Ker sem ravno to o čem teče razprava videl na strani, ki jo prebiram:

 Raziskovalec

Raziskovalec



More files can be shown in an Explorer window

Drugače pa mnenja o vsem skupaj zaenkrat nimam, ker ga zaenkrat pač ne potrebujem! Verjetno da bodo tisti uporabniki, ki jim je bolj všeč "nov GUI" v Microsoft Office in še kje to sprejeli bolje kot tisti, ki jim to ni.



mislim ... bravo

22 proti 24 filov pa status bar raztegnjen čez 1/4.
Zakaj ga ni dal do vrha da bi blo 3 proti 24.

Res dobra primerjava, čestitam, thumbs up!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vojko20 ()

win64 ::

Ribbon se tudi da skriti, tako da višina ne presega klasičnega menija, to si pa pozabil omeniti?

pegasus ::

snow je izjavil:

total commander ftw.

+1

Res ne vem kaj je treba izumljat toplo vodo na UI problem, ki je rešen že tam od sredine osemdesetih ...
Aja, nimajo dveh oken side by side, pa morajo pol komplicirat do onemoglosti ...

PARTyZAN ::

Photoshop! Explorer lahko pri tej velikosti okna prikaže samo 5 datotek...



Tista primerjava je BS, ker po defaultu status bar ni tako visok.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

MrStein ::

Hmm, kaj ni večina opisanih "novosti" že v Windows 7?
Recimo hitrost kopiranja, progress bar, število kopiranih bajtov...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Spc ::

Na bruhanje mi gre ko to gledam.
Vedno bolj kičasto, vedno bolj za otrokece in mamice ter stare omike.
 

amigo_no1 ::

zavajon je izjavil:

Alex Simons iz Microsofta pojasnjuje, da je imel novi vmesnik precej nasprotnikov ob prvi pojavitvi v Officeu, a so se sčasoma unesli.

Seveda smo se unesli, a šele, ko smo inštalirali Classic Menu for Office 2007.

16 USD po licenci za vsaj Office program posebej ?? http://www.addintools.com/english/menuw...
Dober biznis ;((.


Še dobro da obstaja RibbonCustomizer (free Starter Edition), ki zadošča za Word, Excel & PowerPoint
http://weblogs.asp.net/rajbk/archive/20...
So my 65 year old neighbor called me yesterday because he was frustrated with the Office 2007 Ribbon on his brand new machine...

:P

ter http://www.pcworld.com/article/161516/r...
http://www.ubit.ch/software/ubitmenu-la...
Download English UBitMenu for private use (free for private use).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

MrStein ::

SmeskoSnezak je izjavil:


Lahko da so v 7-ki sporihtali to prek DMA, na XP-jih mas probleme s kopiranjem vec stvari hkrati in iz usb-ja, kaj sele ce bi hotel ekstra zravn delat stvari, kot je brskat :P


To ni tak preprost problem.
Recimo na mojem mobile workstation (XP) tudi med kopiranjem rabi 12-50 % CPU (dvojedrnik).To je z SATA diska na isti disk (druga particija).
Z USB pa je še večji križ, ker USB je lowest cost technology. (če kdo ne pozna: Koliko para toliko muzike).
Razen tega programi (brskanje) tudi kaj pišejo (in berejo) med delovanjem po disku, in če je disk zaseden, se to kar pozna.

Zdaj če imaš octacore z SAS-RAID SSD, je seveda drugače. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PARTyZAN ::

Spc: mogoče pa si samo ti star atek, ki se ne more prilagodit spremembam?

Mavrik ::

MrStein: A si pomislil da ne bi uporabljal 10 let star OS?
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

A trdiš, da Windows 7 drugače programira DMA?
Da Firefox pod Windows 7 več ne piše cache?
Da AV porabi manj CPU?
A magično izboljša USB adapter?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Buggy ::

ma ku*c gleda windows explorer, kdo to sploh uporablja za FS management. Total Commander je edini ultimativni tool ce zelis kaj pametnega in hitro na filesystemu narest.

Mavrik ::

A trdiš, da Windows 7 drugače programira DMA?


NT 6 kernel ima čisto nov I/O podsistem (torej Vista/2008+), ki podpira prioritete, kar pomeni da ti I/O več ne zaklepa uporabniških aplikacij. Obenem je pa sposoben delati v večjih kosih in s tem dodatno razbremeniti CPU. Kot sem že parkrat rekel v temi: ne govorit na pamet o stvareh ko so bile "nove" 10 let nazaj.

Da Firefox pod Windows 7 več ne piše cache?
Da AV porabi manj CPU?


Kaj ma to veze s kopiranjem datotek? Prva stvar je rešena z boljšim I/O schedulingom. Druga stvar nima nekaj veze s kopiranjem in diski kajne? ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Tilen ::

Mrstein je pod pozitivnim vtisom z 10 let starim Win XP proti recimo trenutni uradni verziji Ubuntu desktopa. Očitno ne more niti verjeti, da je lahko nekaj še boljše kot XP in Ubuntu skupaj.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mrakw ::

Prenovljen pa bo tudi videz Raziskovalca kot npr. Officei... ni mi tole kul... ze tko mas rad use pregledn k isces daltoteke na ekranu zdej te bo pa se tist gor uviral in zmanjseval prostor na ekranu (Vrjetn bojo pa tut nadil tko d lahko ta meni zapres... tko d brez skrbi... Npr. za starejse ljudi je to super!). No sej nakoncu bo pa mogoce to se najbolsa ideja. Bomo vidl :)

N-E-O ::

Ribbon je zakon!
Follow the white rabbit.

amigo_no1 ::

Spc ::

Kaj pa to ?
Windows XP je bolj superioren Win7 in Win8:



Prikaže lahko kar 36 datotek v istem prosturu !
Torej kar 14 več kot Windows 7
 

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

MrStein ::

Ne velja, ker si toolbar izklopil! ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Spc ::

MrStein je izjavil:

Ne velja, ker si toolbar izklopil! ;)

Nisem nič izklopil.
To je original classic view.
 

broken/link ::

Za ribbon rabiš nekaj časa, da se privadiš nanjga, ampak ko enkrat se, postanejo opravila lažja.
OK, za nekatere stvari je potrebega več klikanja kot je bilo potrebno prej, vendar je vse skupaj veliko boljše sistematično razdeljeno in če prej katere stvari nikakor nisi uspel najti (oz nisi natačno vedel, kje točno se skriva in si se mučil z googlanjem), je ribon vse skupaj poenostavil. Seveda pa ribbon vsem ne odgovarja, ampak poenotenje UIja z officom se mi zdi kar dobra ideja :) predvsem za tiste, ki jim še vedno nagaja drag'n'drop :D se nisem podrobneje spuščal v novico, ampak upam da collapse opcija bo.

MrStein ::

Mavrik je izjavil:


Da Firefox pod Windows 7 več ne piše cache?
Da AV porabi manj CPU?


Kaj ma to veze s kopiranjem datotek? Prva stvar je rešena z boljšim I/O schedulingom. Druga stvar nima nekaj veze s kopiranjem in diski kajne? ;)

Poglej, kaj porablja CPU med kopiranjem, in ko to narediš, pridi nazaj, tokrat oborožen z znanjem o temi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

Poglej, kaj porablja CPU med kopiranjem, in ko to narediš, pridi nazaj, tokrat oborožen z znanjem o temi.


Razloži nam. Prosim.
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Spc je izjavil:

MrStein je izjavil:

Ne velja, ker si toolbar izklopil! ;)

Nisem nič izklopil.
To je original classic view.

Ni. Imam na kupu mašin in je Toolbar po defoltu vklopljen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Spc ::

broken/link je izjavil:

Za ribbon rabiš nekaj časa, da se privadiš nanjga, ampak ko enkrat se, postanejo opravila lažja.
OK, za nekatere stvari je potrebega več klikanja kot je bilo potrebno prej, vendar je vse skupaj veliko boljše sistematično razdeljeno in če prej katere stvari nikakor nisi uspel najti (oz nisi natačno vedel, kje točno se skriva in si se mučil z googlanjem), je ribon vse skupaj poenostavil. Seveda pa ribbon vsem ne odgovarja, ampak poenotenje UIja z officom se mi zdi kar dobra ideja :) predvsem za tiste, ki jim še vedno nagaja drag'n'drop :D se nisem podrobneje spuščal v novico, ampak upam da collapse opcija bo.

Opravila so najlažja z uporabo tipkovnice.
Control + c, v, x ... itd itd.
Ne rabim nekega ribona, ki mi vzame pol monitorja.
Lahko gremo tekmovat kdo hitreje izvrši ukaz kopiraj.
Jaz z control + c ali kdo drug z uporabo ribona.
 
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pobegli Windows 8.1 Update 1 razkriva korak k poznanemu

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4715894 (12538) boolsheat
»

Prava nadgradnja na Windows 8 le s Sedmice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13636311 (32154) lopov
»

Izšel je Windows 8 Release Preview (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18650894 (41685) kitara8
»

Znanih več podrobnosti o Windows 8 za ARM (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5115043 (12647) Lonsarg
»

Spremembe v uporabniškem vmesniku Windows 8 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17143718 (36775) Jst

Več podobnih tem