» »

Pretakanje tekočin

Pretakanje tekočin

boss-tech ::

Jaz in fizika sva 2 pojma zato rabim pomoč.

Gre za pretakanje iz ene posode v drugo. 1. posoda je zaprta in ima iz nje speljano cev do 2. posode, ki je nižje in je odprta.
Zanima me do katerega nivoja bo v takšnem primeru prišla tekočina v 2. posodi?

Rad bi naredil tako da bi prišla tekočina do neke višine, se potem dotok ustavil in dotočil ob nižanju nivoja.

1. posoda -> okvirno 5L
2. posoda -> okvirno 1L
Tekočina: sladkana voda
Cev: polmer je nekaj mm
http://tovornik.info

RejZoR ::

Tle je vsa stvar samo v tem, če se bo po cevki lahko vračal zrak v zgornjo posodo. Če ne, se ne bo nikamor premaknilo, ker je zgornja posoda zaprta (vprašanje samo koliko (neprodušno ali samo pokrita).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

boss-tech ::

Zaprta je neprodušno... ideja je v tem da ko se nivo v 2.posodi zniža, potem bi šel lahko zrak v zgornjo posodo... verjetno je tudi odvino kako je 1. posoda polna od začetka?
http://tovornik.info

blackbfm ::

Pravilno razmišljaš. Drugače nima veze kok je 1. polna. Pri drugi posodi bo pa nivo vode vedno v višini cevke.

RejZoR ::

Če je neprodušno zaprta in po cevki ne bo šel zrak nazaj v prvo posodo se ti zadeva ne bo nikamor pretočila.
Kar pa boš mogu sprobat v praktičnem primeru.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

blackbfm ::

Ko nivo pade pod cevko, gre zrak gor, nova voda pa dol..ko je cevka rahlo v vodi se vse skup ustavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

RejZoR ::

Ja, ampak tekočine iz zgornje ne boš spravil če ne gre zrak istočasno tud not. Mogoče nekaj malega na začetku dokler se v zgornji posodi ne ustvari preveč podtlaka nakar se bo zadeva povsem ustavila.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

blackbfm ::

Ne gre lepo, malo cuka..ampak sistem sigurno deluje.

telexdell ::

RejZoR je izjavil:

Ja, ampak tekočine iz zgornje ne boš spravil če ne gre zrak istočasno tud not. Mogoče nekaj malega na začetku dokler se v zgornji posodi ne ustvari preveč podtlaka nakar se bo zadeva povsem ustavila.

Vzemi steklenico, jo do vrha napolni z vodo in jo obrni za 180°. Bo izteklo le npr. deciliter vode ali se bo steklenica izpraznila do konca?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pixy222 ::

jaz mislim isto kot rejzor, telexdell je velika razlika med odprtino veliko več kot cm in cevko s premerom nekaj mm, kjer je imo površinska napetost vode še prevelika.

blackbfm ::

Hm, jah verjetno zna bit res jeba tole..daš pa večjo cev pač..

RejZoR ::

My point exactly. Poleg tega je vprašanje če bo imel tako majhen zračni mehurček (oz več njih) dovolj sile, da se po cevki prebije do vrha. Steklenice so druga stvar, ker je dejansko ozko grlo samo na dolžini npr 1-2cm. Potem pa se že začne širit in zraku ni priblem uiti tam mimo. Enostaven primer je če zalivaš z vrtno cevjo, zapreš pipo in probaj iz cevi spraviti vodo, ko je cev še pritrjena na zaprto pipo. Ne bo šlo. Ko pa boš drug konec snel iz pipe pa bo voda začela teči iz cevi. Zatos em spraševal če je zgornja posoda neprodušna. In ker je sem zelo v dvomih, če bo zadeva sploh delovala. Zagotovo pa lahko veš samo s praktičnim primerom.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

blackbfm ::

Jz imam točno tak praktičen primer doma na nekih strojih, kjer stvar deluje. Res pa da je cevka kakšen cm široka + alkohol je v vodi (kar zmanjša površinsko napetost).

RejZoR ::

Sej vsa stvar je v tem kakšna tekočina se pretaka in debelina cevke. Od vsega je najlažje če narediš v zgornjo posodo neko odprtino. S tem rešiš vse težave opisane tukaj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

blackbfm ::

ampak z odprtino bo vse steklo v 2. posodo

RejZoR ::

V tem primeru pa mora poleg pretočne cevi speljati še eno, ki bo šla ves čas povsem vzporedno z njo vse do zgornje posode. V kateri mora iti še naprej v notranjost skozi tekočino v prostor kjer je zrak. Nato pa s postavitvijo obeh cevk v spodnji posodi določaš koliko tekočine gre čez. Ko bo nivo dosegel odprtini cevk se bo zadeva ustavila, ker se bo ustavil pretok zraka.

Še ena preprosta shema kaj mislim s tem:
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tarzan ::

Kot je predlagal RejZoR, popolnoma enak sistem sem si jaz zamislil. Iz višje postavljene posode narediš iztok za vodo nekje pri dnu oziroma na dnu, tisto za zrak pa nekje tik pod vrhom. Lahko narediš ločena priključka, ali pa pač porineš cev skozi posodo tako da se ustavi nekje pri vrhu, važno je samo da ne bo zajemala vode.

Spodaj pa cevi postaviš na želen nivo vode oziroma ravno toliko globoko, da ne bo teklo čez robove posode.

dzinks63 ::

Gre za pretakanje iz ene posode v drugo. 1. posoda je zaprta in ima iz nje speljano cev do 2. posode, ki je nižje in je odprta.
Zanima me do katerega nivoja bo v takšnem primeru prišla tekočina v 2. posodi?

Na tem principu delujejo barometri:



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hladilna tekočina izginja a ne vemo kam... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10141425 (37609) Telbanc
»

kondenzacija etanola?

Oddelek: Loža
285661 (4778) SeMiNeSanja
»

Samodejno zalivanje zelenja oz namakanje

Oddelek: Loža
154394 (3621) tx-z
»

Petka Renault 5 (campus)

Oddelek: Na cesti
195339 (1744) El Barto
»

povezovanje komponent vodenga hlajenja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
91329 (1156) TribesMan

Več podobnih tem