» »

Windows Phone Mango dokončan, dosegel stadij RTM

Windows Phone Mango dokončan, dosegel stadij RTM

CNet - V nasprotju z nekaterimi napovedmi, da naj bi bila naslednja verzija Microsoftovega operacijskega sistema za pametne telefone Windows Phone Mango nared šele prihodnje leto, je Microsoft objavil, da je Mango končan. Microsoft ga je namreč poslal v fazo RTM (release to manufacturing), kar pomeni, da je koda končana in se program ne bo več spreminjal. Sedaj bodo proizvajalci telefonov imeli nekaj časa, da Mango preizkusijo in preverijo združljivost aplikacij (SDK in firmware sicer še nista na voljo), nato pa bo jeseni Mango uradno naprodaj. Prvi telefoni z njim bodo kakopak nokie.

Mango je težko pričakovana nadgradnja Windows Phone, saj prinaša vrsto novosti (CNet jih je naštel 500). Najpomembnejša bo seveda večopravilnost, ki smo jo v Windows Phone najbolj pogrešali. Poleg tega bodo vanj integrirali odjemalce za aplikacije Weba 2.0 - Twitter, LinkedIn, Facebook, Windows Live Messenger - in Bing, vsebovanih bo več knjižic API, podprtih bo več funkcij telefonov (npr. dvojne kamere), izboljšana je integracija z Xboxom, saj je Xbox Live Extras že privzeto naložen, in Zunom. Po novem bo recimo mogoče napisati sporočilo z narekom (razen ločil). Za brskanje je seveda posodobljen Internet Explorer 9, sedaj je podprt tudi spletni pisarniški paket Office 365 in oblačne storitve SkyDrive, SharePoint, Lync, za branje e-pošte in drugih vrst komunikacije pa bo prišla prav poenotena mapa Prejeto in grupiranje vseh sporočil v eni niti pogovora skupaj.

Mango bo tekel na vseh telefonih, ki poganjajo Windows Phone 7.0 in še na marsikaterem novem. Zanimivo je, da niti ime še ni dokončno določeno. Microsoft Mango označuje kot 7.1 v dokumentaciji za razvijalce in kot 7.5 v beti firmwara.

28 komentarjev

Marat ::

a že v fazi rad te mam? :D

če bo možno naslovne ploščice (tiles) malo bolj modificirati, bom mogoče celo razmislil o nakupu...

uros_m ::

Release The Mango!

Če prav vem ne bo Nokia prva. Prvi bo očitno Fujitsu. Do your homework.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uros_m ()

win64 ::

uros_m je izjavil:

Release The Mango!

Če prav vem ne bo Nokia prva. Prvi bo očitno Fujitsu. Do your homework.

Tako je, sem hotel že jaz pripomniti pa nisem našel linka, če ma kdo naj prosim prilepi.
Lepo slišat, da bo posodobitev za vse naprave. Še ena prednost napram androidu.

jizzer ::

Večopravilnost == multitasking?
Zgleda da grem drugi teden res po omnio :)

Dr_M ::

Lepo slisat, da se WP tako razvija.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

joebanana ::

To so bolj popravki kot nadgradnje. Moj stari android te stvari že ima. Za primerjavo.

večopravilnost
Da

integrirali odjemalce za aplikacije Weba 2.0 - Twitter, LinkedIn, Facebook, Windows Live Messenger - in Bing
Da

vsebovanih bo več knjižic API, podprtih bo več funkcij telefonov (npr. dvojne kamere)
- bomo videli kaj se da pametnega sčarati z API-jem

Xboxom, saj je Xbox Live Extras že privzeto naložen, in Zunom
- Ok

napisati sporočilo z narekom (razen ločil).
Da

Internet Explorer 9
Who needs a browser simulator??

Office 365 in oblačne storitve SkyDrive, SharePoint, Lync,
Sliši se super.

grupiranje vseh sporočil v eni niti pogovora skupaj.
Da

Vendar pohvalno da stvari napredujejo. Konkurenca je vedno dobrodošla in zgleda da gre WP v pravo smer! Let the battle for costumers begin.

r0ker ::

Dolg post, da poveš kaj so komaj spacali v več letih, med tem ko jih MS v enem letu prehiteva v vseh pogledih ://

Tilen ::

Carsko. Can't wait.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

EXam ::

Komi čakam... sam imam 7 trophy in je dober phone, s tem "update-om oz. kukr koli" bo pa res špica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: EXam ()

win64 ::

@joebanana: symbian ma stvari, ki si jih naštel za android, že pribiližno isto 10 let(razen prepoznavanje govora)

Aramis ::

Kakšna je verjetnost, da bo WP7 kdaj v slovenskem jeziku?

Tilen ::

Microsoft makes language packs available (as they're created) to the device manufacturers (OEMs) at the time of manufacturing and it is up to the device manufacturer and mobile operator to decide which languages to include.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mrdaco ::

Že nameščam nov build na mojo Omnio 7 :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mrdaco ()

LuGi ::

Uporabljam dev build (7712) in je špica! RTM je 7720

Verjetno je le kaksen bugfix popravljen.. ker vse storitve ze delujejo =)

alesrosina ::

win64 je izjavil:

uros_m je izjavil:

Release The Mango!

Če prav vem ne bo Nokia prva. Prvi bo očitno Fujitsu. Do your homework.

Tako je, sem hotel že jaz pripomniti pa nisem našel linka, če ma kdo naj prosim prilepi.
Lepo slišat, da bo posodobitev za vse naprave. Še ena prednost napram androidu.


Fujitsu naj bi prisel septembra, za nokio se govori da bo oktobra.

http://www.winrumors.com/fujitsu-toshib...

mrdaco ::

Evo... Mago teče kot po maslu.

zeleni ::

win64 je izjavil:

Lepo slišat, da bo posodobitev za vse naprave. Še ena prednost napram androidu.


Kaj to pomeni, da lahko pri androidu upgradeas samo dolocene naprave? Kako jih pa izberejo?

LuGi ::

Izbere jih proizvajalec.. in se odloci.. you're out =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

win64 ::

@zeleni: vsak proizvajalec posebej izbere ali bo izdal posodobitev ali ne. Tukaj imaš statistiko uporabljenih verzij. http://developer.android.com/resources/...

zeleni ::

Po grafu sodec je vecina obticala na 2.2.

Ampak uporabnik si pa lahko sam upgradea, ali mora verzijo za upgrade izdat proizvajalec telefon. Torej ni univerzalno?

Bor H ::

Niti približno univerzalno, če ima proizvajalec zaklenjen bootloader skoraj ni šans dajet novejši FW čez, pol so pa še problemi z driverji lahko.

joebanana ::

win64 je izjavil:

@joebanana: symbian ma stvari, ki si jih naštel za android, že pribiližno isto 10 let(razen prepoznavanje govora)


Verjamem. Jaz sem samo primerjal z mojim telefonom. Hotel sem povedati, da nima nekih revolucionarnih novosti... samo to kar konkurenca že ima.

Looooooka ::

mrdaco je izjavil:

Evo... Mago teče kot po maslu.

xda-developers al je ze kj uradnega zuni? :)

SuperKobeD ::

joebanana je izjavil:

win64 je izjavil:

@joebanana: symbian ma stvari, ki si jih naštel za android, že pribiližno isto 10 let(razen prepoznavanje govora)


Verjamem. Jaz sem samo primerjal z mojim telefonom. Hotel sem povedati, da nima nekih revolucionarnih novosti... samo to kar konkurenca že ima.


Kjer WP7 zmaga je impletacija teh funkcij.
[With the lights out]

LuGi ::

Looooooka je izjavil:

mrdaco je izjavil:

Evo... Mago teče kot po maslu.

xda-developers al je ze kj uradnega zuni? :)


Na XDA imaš navodila in filete.. =)(za dev build 7712)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

680x0 ::

IE9 prinasa podporo Geocodingu.
Slovencem je Mango prinesel še en bonbonček in sicer šumnike na zaslonski tipkovnici.

mrdaco ::

Looooooka je izjavil:

mrdaco je izjavil:

Evo... Mago teče kot po maslu.

xda-developers al je ze kj uradnega zuni? :)


Torej snameš devloperski zune 4.8 in ti ponudi upgrade. Seveda prej telefon odkleneš, oziroma si pripraviš unlock.xml itd, itd. ... na XDA so podrobna navodila.

alesrosina ::

mrdaco je izjavil:

Looooooka je izjavil:

mrdaco je izjavil:

Evo... Mago teče kot po maslu.

xda-developers al je ze kj uradnega zuni? :)


Torej snameš devloperski zune 4.8 in ti ponudi upgrade. Seveda prej telefon odkleneš, oziroma si pripraviš unlock.xml itd, itd. ... na XDA so podrobna navodila.


Lahko gres pa tudi na slovenski MS in ti tam odklenejo telefon, pa se ni treba hecat s temi zadevami :)

Ali pa si zrihtas developer account (takole sem si jaz zadevo omislil) na AppHubu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung Omnia 7 (strani: 1 2 3 424 25 26 27 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
1347268478 (173239) clix
»

Windows Phone 7.5 Mango nared (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
6520531 (17206) Gregor Spagn
»

Navigacija po Evropi za Windows Phone 7.5

Oddelek: Novice / Windows Mobile
368418 (6886) Tilen
»

Windows Phone Mango bo podpiral Facebook Chat, prejema funkcije za poslovne uporabnik

Oddelek: Novice / Windows Mobile
64244 (3797) darkolord
»

Mango oz. Windows Phone 7.5 morda prihaja šele prihodnje leto

Oddelek: Novice / Windows Mobile
63838 (3139) filip007

Več podobnih tem