» »

Jutri svetovni dan IPv6

Jutri svetovni dan IPv6

Arnes - Ker je na najvišji ravni že zmanjkalo nedodeljenih naslovov IPv4 pa tudi regionalnim upravljavcem bodo vsak hip pošli, je prehod na IPv6 vedno bliže. Da bi preverili, kako se bo obstoječa omrežna oprema vedla pri prehodu, je jutri načrtovan svetovni dan IPv6.

To pomeni, da bodo vse večje strani (med njimi Google, Facebook, Yahoo, pa tudi slovenske) od 2.00 ure zjutraj jutri do 2.00 ure zjutraj v četrtek servirale IPv6-verzije strani, saj bodo na produkcijske strani dodali zapis AAAA. Kljub temu razlogov za paniko ni, saj bodo vzporedno še vedno delovale stare IPv4-strani za uporabnike in ISP-je, ki nimajo podpore za IPv6. Svoje stanje si lahko izmerite tudi sami.

Slovenski koordinator projekta je Iniciativa Go6. ARNES pravi, da v Sloveniji ni pričakovati prav nobenih zapletov, saj 99 odstotkov uporabnikov sploh ne bo občutilo, da poteka Dan IPv6. Prav tako RIPE ugotavlja, da je Slovenija v vrhu evropskih držav po pripravljenosti na prehod.

99 komentarjev

«
1
2

Redorange ::

You appear to be able to browse the IPv4 Internet only. You will not be able to reach IPv6-only sites.:|

Mitja358 ::

Enako pri meni. :)

Zheegec ::

To je pa ko imate vmes routerje...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

r0ker ::

enako :D - šiht. morem še doma probat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0ker ()

fosil ::

Glede na tist graf držav je Slovenija prva na svetu. Se vidi da je to stvar kjer ni nobenega politika zraven :D

Sicer mi kaže enako, ampak hkrati tudi kaže:
10/10 for your IPv4 stability and readiness, when publishers offer both IPv4 and IPv6
Tako je!

SasoS ::

World IPv6 day is June 8th, 2011. No problems are anticipated for you with this browser, at this location.
Congratulations! You appear to have both IPv4 and IPv6 Internet working. If a publisher publishes to IPv6, your browser will connect using IPv6. Your browser prefers IPv6 over IPv4 when given the choice (this is the expected outcome).

Your DNS server (possibly run by your ISP) appears to have IPv6 Internet access.

10/10 for your IPv4 stability and readiness, when publishers offer both IPv4 and IPv6
10/10 for your IPv6 stability and readiness, when publishers are forced to go IPv6 only

8-)

DC- ::

Če vas zanima še stanje slovenskih domen mate test na www.ipv6-pripravljen.si

Izi ::

Congratulations! You appear to have both IPv4 and IPv6 Internet working. If a publisher publishes to IPv6, your browser will connect using IPv6.
Note: Your browser appears to prefer IPv4 over IPv6 when given the choice. This may in the future affect the accuracy of sites who guess at your location.

Jaz sem pripravljen 8-)
Pa nisem nič posebej nastavljal, vse je default.
Je pa zanimivo, da katerikoli browser uporabim, dobim obvestilo, da bo le ta raje izbral IPv4 kadar sta na razpolago oba protokola. Ali je to sploh odvisno od brskalnika?

BaToCarx ::

Siol tukaj, pa ni ipv6. Kake ispje imata vidva gori ki sta ipv6?

Izi ::

Jaz imam T-2. Sicer imam IPv6, ampak ni vse po pravilih, kot sem zgoraj omenil. Rezultat je 7 od 10.

kanzyani ::

net v studentu 10/10 (arnes).

wtf je z slovensko stranjo narobe:

stran


brskalnik: Chromium 12.0.742.77 (87574)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

techfreak :) ::

Na zadnjem Chrome-u deluje brez problema.

SasoS ::

@BaToCarx: tudi t-2

BaToCarx ::

Ah lepo potem t-2 ma ze "half implemented" ipv6, siol/telekom pa še ne. No problem.

BlueRunner ::

Izi je izjavil:

Congratulations! You appear to have both IPv4 and IPv6 Internet working. If a publisher publishes to IPv6, your browser will connect using IPv6.
Note: Your browser appears to prefer IPv4 over IPv6 when given the choice. This may in the future affect the accuracy of sites who guess at your location.

Jaz sem pripravljen 8-)
Pa nisem nič posebej nastavljal, vse je default.
Je pa zanimivo, da katerikoli browser uporabim, dobim obvestilo, da bo le ta raje izbral IPv4 kadar sta na razpolago oba protokola. Ali je to sploh odvisno od brskalnika?

Če imaš Windows 7, je na njemu privzeto omogočen Teredo (avtomatična vzpostavitev IPv6 tunela). Hkrati pa ima Teredo nižjo prioriteto od IPv4, da ne prihaja do neželjenega počasnega delovanja, če se tunel iz dane lokacije ne more vzpostaviti.

Če bi imel v domačem omrežju "native" IPv6, pa bi ta imel prioriteto pred IPv4... kar je v bistvu tudi poanta IPv6 dneva. Veliko uporabnikov bo verjetno ugotovilo, da imajo kakšen blesav SOHO routerček, ki jim v LAN oglašuje IPv6 povezljivost, čeprav je navzgor ni. Posledica bo, da boš za vsako spletno stran, ki se bo za ta dan testno prestavila na IPv6, čakal na timeout, preden bo vzpostavljena IPv4 povezava.

Zato samo en dan: ker se pričakuje veliko težav pri uporabnikih.

OmegaBlue ::

BaToCarx je izjavil:

Ah lepo potem t-2 ma ze "half implemented" ipv6, siol/telekom pa še ne. No problem.


Ni nič half, je kar lepo delujoče ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Izi ::

BlueRunner, hvala za pojasnila.

Tukaj pa sem našel razpredelnico, kateri naši ponudniki že podpirajo IPv6: Stanje IPv6 v Sloveniji

Podpirajo ga: T-2, Tuš, Amis, Mobitel, Arnes, ...
NE podpirajo pa ga: Telekom :D, Telemach, Simobil, ...

BaToCarx ::

OmegaBlue ok, zame je vse half če ni cela država na ipv6 :P :D

MyotisSI ::

Zheegec je izjavil:

To je pa ko imate vmes routerje...


A mi prosim lahko to kdo razloži? Če prav razumem je treba v usmerjevalniku nekaj nastavit, ali je stvar taka, da moram nov usmerjevalnik kupit? ;((

Jutri bom že preživel, bolj me zanima za prihodnost ... če mi ne prej stari router ckne seveda :)
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

Lonsarg ::

Ja vsaki člen v verigi mora podpirat IPv6, tudi router in skoraj noben home router še ne podpira, razen eni custom firmweri.

DC- ::

Večina ponudnikov se da dobit neuradno in če imaš podprt router/modem.
Izjema, ki sem jo jaz našel je Telemach, kjer tudi poslovni uporabniki na najetih linkih ne moremo dobiti

Pri večini je še težava v opremi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DC- ()

MyotisSI ::

Lonsarg je izjavil:

Ja vsaki člen v verigi mora podpirat IPv6, tudi router in skoraj noben home router še ne podpira, razen eni custom firmweri.


Hvala za odgovor, sem mi je zdelo da bo kaj takega ... :(
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

jype ::

Kako se zmenim za v6 na T-2?

SasoS ::

Vprašaj Noname-a na T-2 forumu...mogoče tudi tukaj bere ;)

b ::

pišeš na ipv6 afna tedashdva pika net. :)

jype ::

O, neat, hvala :)

b ::

A kdo ve, če se da še prijavit za jutri? Sej mam site in maile že dolgo na v6, ampak vseeno :)

DSI ::

Obstaja tudi SLO verzija test-ipv6.com in sicer test-ipv6.si ... da ne bo po nepotrebnem preveč navala na centralno stran, sedaj ko vsi pred jutrišnjim dnem testirajo svoje stanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSI ()

denial ::

More conectivity tests:
GOOG
RIPE

MSFT's temporary solution to Internet connectivity issues on World IPv6 Day:
The following Fix it solution will resolve the issue by configuring your computer to prefer IPv4, instead of IPv6. By default, Windows prefers IPv6 over IPv4. This Fix it solution is temporary, to resolve issues on World IPv6 Day for affected Internet users. On June 10, 2011 at 12:00AM, your computer will be configured to prefer IPv6 again after your next reboot.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Bakunin ::

Disable 6to4 and Teredo, by entering the following commands in an Administrator shell:

netsh interface ipv6 6to4 set state disabled
netsh interface teredo set state disabled

or use http://support.microsoft.com/kb/929852#...

prox ::

tisti ki je oz. bo dobil zadnji IPv4 bi lahko dobil kako nagrado :P
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prox ()

Lonsarg ::

Škoda ker to ne bo noben, ker bojo pod določeno mejo začeli talat sam po 2000 al neki tazga IPjev enemu ISPju in lahko to izvajajo potem do 2100 če je treba:)

Jaka83 ::

Darn, bo treba kmalu nov router kupit.

NoName ::

SasoS, ze celi dan tipkam testne šestke, odkar je nek nebodigatreba začel djat moje podatke okol ;)
če že pišete mail na ipv6 afna t minus 2 ... dejte dopisat *vse* potrebne podatke, t.j. FTTH/DSL, naročniška številka/obstoječ IPv4 na priključku, kako zgleda konfiguracija omrežja (je usmerjevalnik al so mašine direkt prpopane na opremo) ter če oprema podpira native ipv6 (tunelov ne maramo in jih nočemo!)

možne konfiguracije pa so nekak takle:
ftth:
- native slaac /64
- povezovalni segment /126 + subnet /64 ali max /56, v kolikor da tehtne razloge

dsl:
- povezovalni segment /126 + subnet, vendar mora usmerjevalnik podpirati statični vnos neighbourjev (mikrotik/routeros ne zna), v kakem linux derivatu se pa sila trivialno skonfigurira s komando ip...
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

ZGI ::

NoName, kako je z mikrotikom na ftth-ju? Se da zadevo nastavit?
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

NoName ::

dela out-of-the-box
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

jlpktnst ::

Evo ravno sem troubleshootal en macos pc, firefox 3 za routerjem prek telekoma net... zadeva NE dela spljoh oz zelo slabo. Test javi da bo za ipv6day težava tudi.

Tilen ::

All websites reached successfully! No problems expected for World IPv6 Day from this computer at this location.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Jaka83 ::

Začuda mi stvari delujejo normalno, čeprav sem za IPv4 only routerjem.

Lonsarg ::

Jaz pa sem opazil eno stvar, pa mislim da ni naklučje. Google mi v google chomu javi, da sem zamenjal lokacijo in če želim iti na google.si. Čuden stranski efekt:D

BlueRunner ::

Hipotetično, ker pojma nimam kakšno omrežje imaš... imaš (fiksen, ne teredo) IPv6 tunel, prideš do Google in ta te pusti na .com, ker je v6 naslov pri tujem ponudniku - po možnosti kakšen Hurricane.

Nato pa čez nekaj časa chrome naredi povezavo preko v4, kjer se pokaže tvoj "domači" IP naslov, ki je pri .si ponudniku.

Piškotek te pa izda, da si bil prej "tam", sedaj si pa "tu".

To se mi npr. pogosto dogaja na VPN povezavi. Ko sen na VPN, sem v .si, ko VPN izključim, pa me nenadoma "prestavi" na drugo državo.

Lonsarg ::

Pri meni je lahko marsikaj, ker sem imel na svojem računalniku postavljen že tako huricane tunel direkt. Kot tudi native ipv6 do mojega serverja preko LAN, ko je imel server ipv6 tunel. In nisem nič pocal, je polno enih povezav narejenih:)

Daedalus ::

NoName je izjavil:

dela out-of-the-box



Kako je pa s T-2 VDSL ipv6? Če je možno, bi se lahko HE tunela znebil:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

NoName ::

Daedalus, /64 slaac ne gre, če pa imaš kak router, ki zna IPv6 ter omogoča statično vpisovanje neighbourjev (kar mikrotik ne zna), pol gre... drugače bo pa treba še počakati malo... če bi res res rad imel šestko na tedva pol ti priporočam vzporedno postaviti en linksys wrt54gl s kakim tomato-usb/openwrt/dd-wrt firmwareom, pa bo on ločeno routal ipv6...
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

kriko1 ::

Za wrt54-gl preizkušeno ni pametnega firmwarea ki bi nudil ipv6 podporo (manjka orodja za nastavljat požarni zid....)
bom pa poskušal sam si zbuildat sliko, upam da bo šlo ter bom okusil ipv6 na teh cheap zadevah še danes :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

OmegaBlue ::

toastmans build tomato usb dela čisto ok. http://www.4shared.com/dir/v1BuINP3/Toa...

Na WRT-54GL in E3000
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

kriko1 ::

A, kul.
Amis podpira nativni ipv6 prek dsl?

Brane2 ::

V čem je fora tega povzeovalnega segmenta na T-2 ?

Dobil sem svoj /64 subnet + povezovalni segment /126.

Znotraj slednjega st tudi dva naslova- eden T-2 in eden moj.

Človek bi pričakoval, da bi dobil poleg svojega IPja ali /64 družine IPjev še naslov routerja/gatewaya.

Stvar sem naposled usposobil tako, da sem kartici poleg obstoječega IPv4 naslova dodal še IPv6 naslov /64 subneta in svoj IPv6 naslov iz povezovalnega segmenta. Dodal sem IPv6 default route T-2jev IPv6 iz povezovalnega segmenta.

S temi nastavitvami mi simpl pingi IPv6 naslovov delajo, ravno tako DNS poizvedbe strežnikov na IPv6.
Naprej se nisem hecal.
On the journey of life, I chose the psycho path.

OmegaBlue ::

Zakaj si potem hotel povezovalni segment? Rabiš ga samo v primeru da imaš spodoben router če si uštekan na t-2 opremo ga ne.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropi zmanjkalo naslovov IPv4 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10920362 (15449) Gapi
»

Dan IPv6 minil brez težav

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
115014 (3576) JanZorz_go6
»

Svetovni dan IPv6 bo 8. junija (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5517203 (15054) MrStein
»

IPv6 je star 15 let

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
145854 (4808) MrStein

Več podobnih tem