» »

Napovedovanje vremena

Napovedovanje vremena

Samuel ::



Slika pove vse. Zgornja napoved je z RTVSLO, spodnja pa s 24ur.com.
Bi pričakoval vsaj približno enako napoved, ne pa tole.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

;-) ::

Itak so tile znaki njihovi tolk dvoumni da neveš kaj kaj pomeni. Jaz gledam na pro vreme.

krispe ::

Pro-vreme.net se lahko skrije proti GFS-ju
Sicer je te karte treba razumeti, ampak so definitivno najbolša napoved.

Tudi ECMWF je natančna napoved.

Za tiste ki se ne razumete v te karte pa priporočam ARSO

LP
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krispe ()

energetik ::

Te slikice predstavljajo nek kompromis za celotno SLO. Recimo nevihte bodo samo v hribih, in nekje so zraven prilimal strelo, nekje ne.
Zato za dobro napoved beri tekstovno obliko in še posebej napoved za gore in primorje. Še bolje pa je pogledat Aladina. Tele slikice so kr neki.
Jaz napovedi sploh ne gledam/poslušam več in si sam napovem iz modelov (Aladin, GFS).

gulfstream ::

Pozabi slikice, ker so bedarija.

Tukaj se pogleda numerični izračun vremena. Včasih štima skoraj do popolnosti tudi tri dni vnaprej, drugič pa ne, ampak tako pač je. Za en dan naprej navadno velja kar dajo ven.

energetik ::

gulfstram, za prehod fronte ponavadi izračun zadane na uro natančno, šepa pa pri nevihtah, kar je logično.
Sicer pa za tiste, ki ne razumejo izračuna, lahko kliknejo na "modelska napoved", kjer maš za različne kraje napoved v sliki in besedi, precej dobro. Osvežuje se na 12h.

;-) ::

Potem pa napovejte vreme za soboto popoldan, to je čez 2 dni pa da vidimo koliko boste točni. Zanima me približno koliko stopinj bo. Če bo lepo me zanima tudi če bodo oblaki na nebu ali bo sijalo sonce. Predvsem za štajersko.

gulfstream ::

Jasno, konkvekcijskih padavin ne more napovedati noben model. Lahko si jih pa napoveš sam - če je že zjutraj soparno (torej visoka vlažnost), če bo čez dan več kot 25°C in če ni nekega vetriča... so dobre možnosti, da se popoldne ulije.

Zato je recimo v gore pametno iti po prehodu kakšne fronte, ker se zrak ohladi in ima ob ponovnem segrevanju nizko relativno vlažnost.

Potem pa napovejte vreme za soboto popoldan, to je čez 2 dni pa da vidimo koliko boste točni. Zanima me približno koliko stopinj bo. Če bo lepo me zanima tudi če bodo oblaki na nebu ali bo sijalo sonce. Predvsem za štajersko.


Napoved za soboto popoldne je sila nehvaležna in nepredvidljiva. Najverjetneje bodo plohe ali nevihte, in 18-26 stopinj. Kvariti se bo začelo vreme po poldnevu, med prvo in drugo uro.

energetik ::

;-) je izjavil:

Potem pa napovejte vreme za soboto popoldan, to je čez 2 dni pa da vidimo koliko boste točni.
Potem moraš pa povedat, do kdaj lahko napovemo. Napoved je z vsakim izračunom bolj točna.
Sicer pa zaenkrat kaže tako kot je napisal gulfstream, če bo manj oblakov, lahko prileze tudi do 25°, sicer pa tam okoli 20°.

;-) ::

Kako do kdaj ? zanima me tam od poldneva do večera, ker imamo planiran piknik.
No jaz pa nalimam to napoved iz provreme. Zdaj pa počakamo.

Malajlo ::

Okoli treh, štirih se bo uscalo. Ampak lahko da samo do roba gozda (kjerkoli že je). Torej - v baubau po dva paviljončka za 20 EUR pa boste na suhem.

lexios ::

Zanimivo bi bilo spremljat vremensko napoved naših sosedov in napoved iz centra vesolja, emm pardon - Slovenije! Če se komu ljubi preverjat, ena boljših zadev za laike, 24h se lahko skrije:

http://www.ilmeteo.it/meteo-europa/Mari...

NoSee ::

Zanimivo, da ima ProVreme za Koper napovedano najvisjo temperaturo 19°C ob 14ih, termometra mi pa ze sedaj nihata med 23.5° in 24.4°(merjeno na 8m).
Tudi ilMeteo nima glih tocnih napovedi temperatur.
Se najblize je MeteoCenter.

http://www.meteocenter.eu/

Spremljanje napovedi v slikicah(ala 24ur ipd) je podobno natancno kot spremljanje horoskopa:)

lexios ::

Tudi ilMeteo nima glih tocnih napovedi temperatur.


Nimajo, točne napovedi ponavadi sploh ni!

Za razliko od vremenskih napovedi iz Ljubljane (pisanih za Ljubljano in okolico, pod kar štejejo "gore", "morje" in "štajrsko") pa vsaj vreme v 70%-90% primerov zadenejo tudi v ostalih predelih Slovenije - in kar je laikom bistveno - v grafični obliki, česar na 24h niso sposobni!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

NoSee ::

Recimo, da "tocna" napoved temperature pomeni odstopanje za max 2°C.

Me pa cudi, od kot torej na 24ur dobijo podatke, ce ne od ARSO(kolikor vem, RTV in ARSO sodelujeta)?
Ali grejo do kakega lokalca s posebnim nihalom?:|

Osebno mi najbolj odgovarja home-made napoved, ki bazira na razlicnih virih, predvsem meteocenter in sat24(vis in IR). Same temperature mi niso toliko pomembne kot prihajajoca nevihta(smer).
Se je velikokrat zgodilo, da so meteorologi napovedali tramontano, ki je ni bilo...in obratno.

Mipe ::

Eh, jaz se bolj zanašam na tole:

BigWhale ::

Izracuni? Matematecni modeli? Joj, jest preberem na arsotu napoved v besedi za trenutni dan in je vedno dost natacna, da vem kako mularijo zutri oblect. :>

energetik ::

NoSee je izjavil:

Me pa cudi, od kot torej na 24ur dobijo podatke, ce ne od ARSO(kolikor vem, RTV in ARSO sodelujeta)?
Ali grejo do kakega lokalca s posebnim nihalom?:|
Sej veš, kakšno napoved berejo na radijskih postajah. Sicer od ARSOta, ampak stara vsaj pol dneva, če ne več. Kot sem napisal - za laike se mi zdi superiorna modelska napoved na ARSO, kjer je v sliki in besedi za različne dele SLO. Ne vem kaj sploh gledate na 24kur.

msjr ::

No, danes je je na arsotu nekaj usulo...

 Današnja napoved

Današnja napoved

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

krispe ::

Ta modelska napoved je od modela ECMWF, torej je pri njih nekaj moglo it narobe.
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

gendale ::

očitno bomo vsi zmrznili do 21. maja, ko je konec sveta

lp

Bellatrix ::

Kakšne bi bile posledice če bi se v trenutku cela evropa ohladila na -99? Pustimo predpostavko da to ni mogoče. V kolikšnem času bi zmrznili ?
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Zgodovina sprememb…

gendale ::

pomoje dan ali dva

Relanium ::

Vreme je problem ker najmanjša sprememba naredi popolnoma drugačeen rezultat. (tak kot mehanika tekočin)
Za ene 2-3 dni naprej je vredu, kar je pa več je pa bolj ugibanje. Se pa vreme računa 2X na dan, simulacija traja 2 uri, končni element pa je velik 7km. (po MKE)
tak kot zanimivost :)

kixs ::

Js najveckrat pogledam tole za LJ, MB, Pag:
http://prognoza.hr/sedam_print.php?id=s...
http://prognoza.hr/sedam_print.php?id=s...
http://prognoza.hr/sedam_print.php?id=s...

Ni ravno bohvekaj, ampak obcutek kaj bo pa dobis. Ta link gledam tudi na telefonu.

msjr ::

V kolikšnem času bi zmrznili ?


Po moje kar hitro, že pri -60°C dobiš ozebline na nepokritih delih telesa v nekaj sekundah. Zdajle bi seveda vse skupaj šlo še hitreje kot decembra. Da ne govorimo, o tem da če bi v trenutku padla temperatura, kaj vse bi to potegnilo za sabo, veter, super nevihte, vsa vlaga v zraku bi kondenzirala in v trenutku zmrznila... Jeba v glavnem.

kixs ::

Pa www.vreme.si je tudi cool, se posebej aladin.

Za bolj trenutno vreme in stanje je potrebno pogledat kaksne prometne kamere na www.promet.si in pa kaksne lokalne strani (npr. www.smarnagora.com ).

lp

fosil ::

Relanium je izjavil:

Se pa vreme računa 2X na dan, simulacija traja 2 uri, končni element pa je velik 7km. (po MKE)

Kaj je to končni element? 7km = 7 kilometrov?
Tako je!

Relanium ::

fosil je izjavil:

Relanium je izjavil:

Se pa vreme računa 2X na dan, simulacija traja 2 uri, končni element pa je velik 7km. (po MKE)

Kaj je to končni element? 7km = 7 kilometrov?

Finite element method @ Wikipedia
Jap, 7-kilometerski je

fosil ::

Še vedno mi ni jasno česa je 7 kilometrov :D
Tako je!

M-XXXX ::

Najbrž na koliko delov razdeli "napoved" in ima vsak od teh 7 km (vrprašanje ali je mislil 7km2 ali 7x7km) svojo "napoved"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

energetik ::

Pa sej imate gor od Relaniuma link. Ozemlje se razdeli na (očitno) 7x7km kose in za vsak kos se napišejo diferencialne enačbe. Nato se jih numerično reši in dobi napoved za N ur naprej. Problem je samo, da rabiš vhodne podatke (izmerjen T, p, vlaga itd), katerih mala odstopanja povzročijo ogromne spremembe v rezultatih.

Samuel ::



se mi zdi, da je bil danes 24ur.com za popoldne bliže dejanskemu stanju...
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

krispe ::

Vsekakor ne.
Temperature so bile okrog 26°C in ne 22°C
Tudi oblakov je bilo manj kot kaže na 24ur.com
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

brodul ::

A vi se resno sprašujete, če so napovedi vremena točne za 2 stopinji gor/dol?

:D
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

NoSee ::

brodul je izjavil:

A vi se resno sprašujete, če so napovedi vremena točne za 2 stopinji gor/dol?

:D


Vcasih so res, tudi znotraj praga ene stopinje.

Napoved za danes pravi max 25°C(Koper; pro-vreme), trenutno pa je nekaj cez 30°, pred uro stopinja vec.
5°C pa je ze preveliko odstopanje za kao resno napoved. To res ze meji na horoskop.

gulfstream ::

Numerika z zanič vhodnimi podatki JE horoskop, ali celo slabše :)

Bananovec ::

Pa merite vi to v senci na 2 m al kolko višine? Drugače pa si sam najbolje napovem vreme. Zjutraj ob petih, ko se vstanem, pogledam skozi okno v nebo. Če se mi zdi slabo vreme, vzamem zraven jopco, če ne pa grem na bus v kratkih rokavih. IMO skoraj vedno zadanem. Ne rabim nekega blesavega vremenarja, ki mi bo razlagal kako sredi poletja gre sneg.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

energetik ::

NoSee je izjavil:

Napoved za danes pravi max 25°C(Koper; pro-vreme), trenutno pa je nekaj cez 30°, pred uro stopinja vec.
5°C pa je ze preveliko odstopanje za kao resno napoved. To res ze meji na horoskop.
Se strinjam, skoraj vedno napovejo par stopinj manj kot je potem res. Tudi pozimi. Modelska napoved totalno fali max T, v besedni napovedi potem malo korigirajo, ampak očitno še ne zadosti.

gulfstream ::

Pa ne pozabite da je v mestu zaradi količine betona in asfalta komot 5 stopinj več kot par km izven mesta. Potem je še vpliv prisojnih/osojnih območij, vetra, vlage, tudi kakšen naključen oblaček lahko takoj zniža temeraturo za dve ali tri stopinje.

msjr ::

Eh gulfstream me je prehitel. Eno je temperatura merjena v vremenskih hišicah nad tlemi z istimi pogoji (travnik, ne vem koliko m naokoli), drugo je temperatura merjena v avtu na cesti, da ne govorimo v mestu.

Tarzan ::

Vremenkoti pri Arso so zadnja leta neverjetno natančni. Se spomnim napovedi, ko so napovedali cel teden sonca in je cel teden lilo, pa potem cel teden dežja in smo gagali v vročini. V bistvu je včasih najbolj pametno bilo napraviti na napovedi inverzno funkcijo.

Za stopinjo ali dve se jajcati je brez veze. Napovejo natančno, če bo sonce, če bo dež, celo nevihte uspejo bolj ali manj natančno predvideti. So kar uspešni pri predvidevanju močnega vetra, visokih vodostajev, nevarnosti neurij s točo,...

Seveda govorim o napovedih vremenkotov na ARSO, ne pa napovedovalcev, ki temeljijo na revmi in nivoju vodostaja vode v kolenu (info tv in zdaj zgleda še pop tv).

msjr ::

Kar se tiče tega so vse 10 dnevne napovedi (vsaj te, z oblačkom in sončkom) čisti fail. Sem že zdavnaj rekel, da moram narest FailLog dolgoročnih napovedi... Je pa res, da je eno napovedat za avstralsko puščavo ali pa Kalifornijo, drugo pa za malo Slovenijo, ki ima več vremenskih tipov kot dosti večje države.

;-) ::

Ste pa zadeli sobotno napoved.

Malajlo ::

Trontelj je takole razložil "napačne" napovedi. Če modelska napoved pravi, da bo deževno v 49% in sončno v 51%, pač povejo, da bo sonce. Tista dva procenta drastično spremenita končne občutke, ko si moker.

NoSee ::

Danes ProVreme za Koper spet pravi, da bo hladno(max 22°C). Pa ga ze seka.

Napoved ob 8ih(11ih) pravi 16°(18°).
Trenutno stanje(merjeno na 8m n.v. v senci) pravi 23°C, ob enajstih stavim, da bo cez 25°.

Mene zanima od kod jim vhodni podatki, ali pri modelskih napovedih obstaja 'reality check'?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NoSee ()

energetik ::

Ne vem, od kje vlečejo napovedi na Pro vreme, ampak če pogledaš ARSO modelsko napoved za Koper, kaže 26° za popoldan.

NoSee ::

Sem pogledal...
Bom kar Arso raje spremljal, vsaj manj falijo:)

Update, trenutno(10:00) je dosezenih 25°C.
Pricakujem pa vsaj 28° do 30° okoli 15ih.

Be cool!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali še potrebujemo vremensko napoved na TV? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
9324882 (19947) Markoff
»

Vreme..nenatančnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9921276 (18448) matijadmin
»

ARSO-fu

Oddelek: Loža
81191 (864) LJ4L
»

Nenatančnost iOS aplikacij za vreme

Oddelek: Mobilne tehnologije
113680 (3305) Bolf3nk
»

Trenutno vreme, najbolj ažurni podatki ?

Oddelek: Loža
258285 (6655) msjr

Več podobnih tem