» »

Kako spremeniti priimek??

Kako spremeniti priimek??

zanigro ::

Zdravo!

Imam samo eno vprašanje in sicer kako lahko spremeniš priimek. Zdaj sem že dobil tisti obrazec in je vse ok.
Ampak me zdaj zanima ali se lahko pišeš po svoje, se pravi npr. yawal ali mora biti priimek izbran v ožjem krogu družine se pravi rodovnik.

Hvala vam za odgovore,
Zan...

guest #44 ::

Nah, kot primek si lahko daš še tako neumno besedo...sem že zasledil.

jacal ::

Takole na hitro, ponoči, se da najti npr. tole:

"Pravica do svobodne izbire osebnega imena se sme omejiti le, če je to nujno za zavarovanje javne varnosti, morale ali pravic in svoboščin drugih ljudi."

Po neki stari anekdoti si je gospa spremenila ime v Banka Slovenije in se je potem lahko tako podpisovala na dokumente. Nekaj sem slišal tudi o Jezusu Kristusu. Zato naj bi to svoboščino malce omejili (javna varnost, morala ...).

Tako morda ne bi prišel skozi z Adolfom Hitlerjem (?), mirno pa se lahko preimenuješ v Zaphoda Beeblebroxa. yawal se tepe s pravopisom, vsaj jaz ti ga ne bi odobril, Yawal pa je več kot spodoben priimek.

Vse skupaj popolnoma na pamet in nepodučeno, lahko noč,

Jacal

zanigro ::

OK, hvala vsem...

Dr_M ::

Omejitve pri izbiri osebnega imena so ze v veljavi ze kar nekaj let.
http://www.delo.si/clanek/16460
http://forumi.siol.net/archive/index.ph...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Mipe ::

Človek si lahko omisli priimek, ki nima nobene veze z njim, kot npr. Plemeniti.

knesz ::

Mipe je izjavil:

Človek si lahko omisli priimek, ki nima nobene veze z njim, kot npr. Plemeniti.

Tukaj tvegaš tožbo s strani ZJP

Tilen ::

Na kakšni podlagi pa?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

St235 ::

na podlagi zakona o ZJP :)

Mercier ::

Bentisveca, pa res ni Jezusov* v Sloveniji. Ne bi si mislil.

*tut Jesusuov ne

jacal ::

Jezusi so pogosti v špansko govorečih deželah, drugod pa menda ne. Mogoče bi zvenelo blasfemično (i.e. strogo rezervirano ime).

imallears ::

Lahk si daš tut Y,W,X,Đ,Q ... ne komplicirajo.

Mercier ::

jacal je izjavil:

Jezusi so pogosti v špansko govorečih deželah, drugod pa menda ne. Mogoče bi zvenelo blasfemično (i.e. strogo rezervirano ime).


Saj od tam uvoženega sem mislil. Kot ime sicer obstaja še kje, ampak ni fore. Kakšen Isa, ali pa kaj judovskega ...

jacal ::

Isa: 35 moških v Sloveniji. Pretežno so dovolj mladi za tri amaterska nogometna moštva.

;-) ::

Mipe je izjavil:

Človek si lahko omisli priimek, ki nima nobene veze z njim, kot npr. Plemeniti.

Mislim da plemeniti ne moreš biti ker moraš dokazati da si res Plemeniti ker je to naziv al kak že ?

Sem si spremenil priimek in me niso nič vprašali, samo izpolniš obrazec počakaš 1 teden ter plačaš 45€ mislim da je bilo.

AmokRun ::

In zdaj se pišeš ;-)

St235 ::

RS ne priznava plemiških nazivov in jih tudi ni mogoče vključiti v osebni dokument ali v katerikoli uradni dokument, tudi če bi ti plemiški naziv dejansko pripadal.

ZJP se je pač znašel in se je v Plemeniti kar lepo preimenoval. Tako, da če komu paše da bi bil Lord, Plemeniti, Sir ali kaj podobnega lahko to lepo vključi v svoje ime oziroma priimel.

Limit-sky ::

Ja, ampak potem se drugi sklon priimka tudi temu primerno spremeni. Zmaga Plemenitija Jelinčiča. Ne pa "Plemenitega".

St235 ::

kako se sklanja beseda plemeniti je pa bolj vprašanje za slaviste. Sklanjati je definitivno treba kot samostalnik in ne kot pridevnik. Je pa res, da se priimki, ki so pridevniškega izvora lahko sklanjajo pot pridevniki (Veliki, Medeni...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jacal ::

St235 je izjavil:

kako se sklanja beseda plemeniti je pa bolj vprašanje za slaviste.

Nič za slaviste, kot je že pojasnil g. Limit-sky, Plemenitija. In če imenu dodaš Sveti, je drugi sklon pač Svetija.

Mr Hilter ::

A Darth Vader bi šlo? :))
Nej gre en s sinom da bi spreminjal ime in priimek. Darth Vader pa Luke Skywalker. Ta bi bla scenska, še na 24kur bi prišla :)))))

St235 ::

jacal je izjavil:

St235 je izjavil:

kako se sklanja beseda plemeniti je pa bolj vprašanje za slaviste.

Nič za slaviste, kot je že pojasnil g. Limit-sky, Plemenitija. In če imenu dodaš Sveti, je drugi sklon pač Svetija.


ni tako enostavno, priimke, ki izvirajo iz pridenika se lahko sklanja kot pridevnik. Nisem pa slavist, glede na napisano pa ti tudi ne, tako, da bi blo fino dobit drugo mnenje. Pri nas v podjetju smo imeli priimka Mali in Veliki. Pri Mali je bila sklanjatev res Malija, pri Veliki pa ne Velikija.

Limit-sky ::

Kakšna je potem razlika med Simoniti in Plemeniti? Glede pomena se strinjam, ampak če je Plemeniti samo priimek in ne titula, potem bi IMO bilo Plemenitija. Slavisti?

St235 ::

Razlika je v izvoru besede. Nikakor ni narobe sklanjat Plemeniti - Plemenitija, bi znalo bit pravilno tudi Plemenitega, ker je pridevniškega izvora. Ne bi bila edina beseda, ki se da pravilno sklanjat na dva načina.

#000000 ::

Pomojem da recimo Janez Durhmustal ni prepovedano ?

St235 ::

tudi Ben Dover, pa Spredi Kaka ne.

Vajenc ::

Lahko si Brusli ... Ćaknoris Brusli!
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Mercier ::

Za sklanjatev priimka, če si v dvomih in dobronameren, vprašaš lastnika. Gnjavatorji niso vedno tako pametni vun videt kot si predstavljajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

#000000 ::

Vajenc je izjavil:

Lahko si Brusli ... Ćaknoris Brusli!


Brusli ni problema, obstaja een v Ljubljani. Brusli B.

Vajenc ::

#000000 je izjavil:

Vajenc je izjavil:

Lahko si Brusli ... Ćaknoris Brusli!


Brusli ni problema, obstaja een v Ljubljani. Brusli B.

Vem, nekje iz Zaloga mora biti ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

#000000 ::

Ne on ti je pored Žala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10013349 (8687) Meizu
»

zakaj se reče trojanski konj ne pa trojski konj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6410106 (7800) mikhaair
»

O slavisti, kaj nam delate (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6111765 (9094) m0LN4r
»

NASA sklanjatve

Oddelek: Loža
163189 (2842) Loocas
»

slovnične dileme :)

Oddelek: Loža
426333 (5405) particle

Več podobnih tem