» »

Game of Thrones - serija

Game of Thrones - serija

Temo vidijo: vsi
««
7 / 213
»»

Berserker ::

No mene je predvsem zanimal od kod jim ideja za tak jezik in primerjava z resničnimi ljudstvi.

The Dothraki vocabulary was created by Peterson well in advance of the adaptation. HBO hired the Language Creation Society to create the language, and after an application process involving over thirty conlangers, David Peterson was chosen to develop the Dothraki language. He delivered over 1700 words to HBO before the initial shooting. Peterson drew inspiration from George R.R. Martin's description of the language, as well as from such languages as Russian, Turkish, Estonian, Inuktitut and Swahili.[3]

Izi ::

Saj niso prvi, ki so se spomnili kaj takega. Vsaka prava Sci-Fi zgodba mora imeti en tak umeten jezik.
J.R.R. Tolkien si je izmislil jezik Elfov, George R. R. Martin, pa si je izmislil jezik Dothrakijev, v Star Treku imamo kar nekaj umetnih jezikov, na primer Klingonščino, Vulkanščino, ...
Pravi fan serije si takrat, ko tekoče govoriš njen jezik. Sem gledal nekaj posnetkov iz zborovanj Trekijev in je večina tekoče govorila Klingonščino :D

Za učenje Dothrakija pa se odpravite sem: Learningdothraki
Tam sta tudi slovarja iz Dothraki v Angleščino in iz Angleščine v Dothraki.

Šteti od 1 do 10 v Dothrakiju že obvladam: at, akat, sen, tor, mek, zhinda, fekh, ori, qazat, thi 8-)

Zanimivosti:
Dothraki imajo 4 različne besede za "nositi", 3 za "poriniti", 3 za "povleči" in najmanj 8 besed za "konj", ne poznajo pa besede "prosim".
Beseda "Dothraki", kot imenujejo sami sebe pride iz besed "dothrak - jezdec", "dothrakh - jahanje" in "dothralat - jezditi". Dothraki so torej ljudje ki jezdijo oziroma nekaj podobnega.
Glagol "Dothralat" ne pomeni samo "jezditi", ampak ima še drugotni pomen in sicer "imeti erekcijo" ;)

Khal Drogo v slavnem prizoru kronanja iz 6. dela: "Anha vazhak maan firikhnharen hoshora, ma mahrazhi aqovi affin mori atihi mae!"
Prevod: "Dal mu bom zlato krono in ljudje se bodo tresli od strahu, ko jo vidijo!"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Lion29 ::

ma dej nehi... zlato sploh ni omenjeno >:D;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

Izi ::

Lion29, mogoče bi si moral nabaviti podnapise ;)
Viserys je sicer zahteval samo krono in ni omenjal zlata, je pa potem Khal Drogo rekel, da mu bo dal zlato krono in potem je vse skupaj še v Angleščino prevedel tisti prevajalec, kateremu sem pozabil ime.
Drugače pa si poglej v slovarju kaj pomeni "firikhnharen hoshora".

Viserys pa je umrl zato kjer je prekršil sveto pravilo, da se v tistem šotoru nikoli ne sme potegniti orožja. Zato je sploh dobil zlato "krono".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Lion29 ::

uffa....a nihce ne steka zajebancije? z okapijem sva se nekaj postov nazaj ravno na to temo zafrkavala...in seveda mi je dal jasno vedeti, da sem v zmoti... ceprav je bil moj komentar le saljiva provokacija....

ti pa meni zdaj tle resno odgovarjas :D kot da nebi prilimal zraven smajlijev :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

St235 ::

Viserys pa je umrl zato kjer je prekršil sveto pravilo, da se v tistem šotoru nikoli ne sme potegniti orožja


V šotoru se ne sme prelivat kri. Zato tudi način usrtitve, in če opaziš mu takoj ko spusti meč elegantno zlomijo roko, ne pa raztreščijo lobanjo. Viserys pa si je svojo usodo prilužil predvsem z teženjem in grožnjami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Izi ::

Lion29 je izjavil:

ti pa meni zdaj tle resno odgovarjas :D kot da nebi prilimal zraven smajlijev :D
Hja, očitno si prilepil premalo smajlijev :D

St235 je izjavil:

V šotoru se ne sme prelivat kri. Zato tudi način usrtitve, in če opaziš mu takoj ko spusti meč elegantno zlomijo roko, ne pa raztreščijo lobanjo. Viserys pa si je svojo usodo prilužil predvsem z teženjem in grožnjami.
Imaš prav, sem spregledal.
V bistvu je Viserys ravno zato potegnil orožje, ker je vedel, da oni v tistem šotoru ne smejo prelivati krvi, on pa jo lahko. Ampak se je uštel in dobil krono >:D

JC Denton ::

A se je še komu konec zadnjega dela zdel tako zelo predvidljiv :(
Prav jezen sem vstal od ekrana.
Mat'r sem frik.

Lion29 ::

meni ne...

pismo spet en cliffhanger... prav nic ne zavidam tistim, ki ste ze brali... :D... sam pismo bom tezko cakal do drugega tedna :D....

sam na koncu bo pa starkec bil z dahtrakiji :D...

pismo ronon se mi pa zdi tudi zelo posrecena izbira za Drogota... me je kr presenetu...

pogresal sem imp-a :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Nikec3 ::

Uf, meni ni bil niti malo predvidljiv. Večina karakterjev se mi zdi povsem nezaupljivih, ampak jih je preveč, da bi uganil kdo bo koga izdal. 8-) Je zanimivo videt, kako posamezna dejanja vplivajo na usodo celotnih kraljestev.

Mr_Globus ::

Prepovedano je vsako orožje pod Materino goro, ne samo v unem šotoru ;)

Okapi ::

Glavni problem je, ker se ti Stark ne zdi tak lik, da bi se zaradi njega kaj posebej sekiral.

O.

XsenO ::

Okapi je izjavil:

Glavni problem je, ker se ti Stark ne zdi tak lik, da bi se zaradi njega kaj posebej sekiral.

O.


Verjetno je to ker ga še vedno obdaja Boromirjeva aura, saj veš who gives a fuck about Boromir :P
1 + 1 = 1

JC Denton ::

Nikec3 je izjavil:

Uf, meni ni bil niti malo predvidljiv. Večina karakterjev se mi zdi povsem nezaupljivih, ampak jih je preveč, da bi uganil kdo bo koga izdal. 8-) Je zanimivo videt, kako posamezna dejanja vplivajo na usodo celotnih kraljestev.


Spoilerji!!

Prav zaradi tega jaz že prav pričakujem da bo nekdo nekoga izdal, in v sedmem delu sem v dveh točkah točno vedel, kaj bo. Prvič, ko je uni trgovec ponujal tisto posebno vino, halo, mislim. Ta drugič pa na koncu ko mu uni potisne nož pod brado. Sej če tako pogledaš, kako drugače tak sploh nebi moglo biti.

Berserker ::

XsenO je izjavil:

Okapi je izjavil:

Glavni problem je, ker se ti Stark ne zdi tak lik, da bi se zaradi njega kaj posebej sekiral.

O.


Verjetno je to ker ga še vedno obdaja Boromirjeva aura, saj veš who gives a fuck about Boromir :P


V bistvu kot lik po knjigi namerno dreza v osje gnezdo. Bi pvoedal več ampak je to že spoiler.

Nikec3 ::

8. epizode pa nebo nihče komentiral? Meni se je zdel del dokaj povprečen. Velika priprava na velike stvari ampak nič velikega se praktično ni zgodilo, pa še dokaj predvidljivo je bilo.

Lion29 ::

ja, kar predvidljivo...

mi je pa IMP res zakon
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

IvoJan ::

tale je bla bolj meh...
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

St235 ::

odlična priprava na naslednji del, več pa nočem omenjat, da kaj ne spoilam.

Podnaslov seije bi moral bit No good deed goes unpunished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mavrik ::

Nikec3 je izjavil:

8. epizode pa nebo nihče komentiral? Meni se je zdel del dokaj povprečen. Velika priprava na velike stvari ampak nič velikega se praktično ni zgodilo, pa še dokaj predvidljivo je bilo.


Meni pa lih obratno - je bila odlična. Veliko pomembnih in dobro odigranih dogodkov. Morda sem malo biased ker sem prebral knjige samo scena z Barristanom in Robbovo zbiranje bannermanov so mi bile odlične. Prav tako Tyrionovo srečanje Shagge in pogovor z njegovim očetom.
The truth is rarely pure and never simple.

Lion29 ::

edino kar moram biti full pozoren ko omenjajo tywina in tyrona lannisterja... me je blo ze strah, da je tyrion dal pobit
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

]Fusion[ ::

Meni je bil tudi zadnji del fajni :) Ne vem kaj ste vi gledali da vam je meh :P
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Lonsarg ::

Jest sm knjigo bral pa mi je vse dokaj meh:) Mogu bi kak let počakat, da bi gledu za osvežitev. Gledat takoj za tem ko prebereš je še preveč sveže:) čeprav komi čakam zadnji del, ker vem kaj se bo zgodil in bo prov nor prizor zihr:D:D I know i tempt you:)

]Fusion[ ::

Me zanima če vam je 9. del še vedno meh? Meni je bil svetovn, kar potrjujejo tudi kritiki :) Me pa zanima, če je res samo še en del? Ker se mi zdi, da v eni uri ne morejo vse skupaj razrešit. Če pa ne bojo razrešli, so pa prasci, da nas pustijo čakat do 2. sezone :P
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

bluefish ::

Za, preostane samo še en del, ki glede na trenutni potek lepo sovpada s knjigo.

SuperKobeD ::

Prehitro gre vse tole. Moralo bi bit vsaj 20 epizod. Upam da bo druga sezona kaj daljša.:8)
[With the lights out]

Ales ::

Prehitro gre, pa predolgo bo za čakat... Tisti, ki spremljajo samo serijo, so IMHO prikrajšani.

Res toplo priporočam knjige, vsaj prve tri.

Okapi ::

Jaz sem se mislil enkrat ob priliki lotit knjig, ampak po videnem se jih ne bom. Bolj dolgočasne štorije že dolgo nisem spremljal. Isto kot kakšna Dinastija - nekaj rovarijo drug proti drugem, to je pa tudi vse.>:D

Na svetu je še toliko knjig, da bi bilo greh zapravljati čas za branje tega.

O.

Rippy ::

Samo še ena epizoda bo iz te zgodbe? Osebno se mi zdi, kot da so se figurce komaj postavile na šahovnico (oziroma ne še vse) in je že konec ? :)

djordjevic ::

Okapi je izjavil:

Jaz sem se mislil enkrat ob priliki lotit knjig, ampak po videnem se jih ne bom. Bolj dolgočasne štorije že dolgo nisem spremljal. Isto kot kakšna Dinastija - nekaj rovarijo drug proti drugem, to je pa tudi vse.>:D

Na svetu je še toliko knjig, da bi bilo greh zapravljati čas za branje tega.

O.

Uf, knjige so 'unputdownable'. Žal ti je lahko, če jih ne boš prebral.
No grave is deep enough to keep us in chains.

jest10 ::

Rippy je izjavil:

Samo še ena epizoda bo iz te zgodbe? Osebno se mi zdi, kot da so se figurce komaj postavile na šahovnico (oziroma ne še vse) in je že konec ? :)

Glede na to, da se zgodba ne zaključi po prvi knjigi... A ni malo smešno pričakovati hiter končni razplet?

Lion29 ::

I am blown away!

Ta serija mi je res neverjetna! Komaj cakam, da dobim knjige!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Keyser Soze ::

Bemti, ampak od Eddarda pa nisem pričakoval tega. :|

Kar pokleknil je pred malo podlasico. Bi lahko vedel, da ni časti med Lannisterji. Škoda, da je šel tako "zastonj".
OM, F, G!

djordjevic ::

Tough choice. Če ne bi imel hčera v King's Landingu, bi Joffreyju rekel, da mu pljune v obraz in se mu poščije na zasluženi grob. :)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Keyser Soze ::

Ma, sej tamale nimajo pod nadzorom. Sansa je pa itak "zlizana" s Podlasico(me pa hudo zanima njeno mnenje o njem sedaj, po dogodku). Tako da ji ne bo hudega. Pomoje.

Ampak... Kar je blo, je blo. Upam samo, da bo vsaj kaj pozitivnega iz Starkove žrtve ven prišlo. In da Lannisterji plačajo svoj "dolg". Z obrestmi.

P.S.: Bi cenil če ne delite namigov, ker so lahko prehitro preočitni. :)
OM, F, G!

djordjevic ::

Malo sem že pozabil, kako točno se zadeva izteče, pa sem bil kar presenečen, ko je Edi foldal. Se mi pa dejansko zdi, da so v seriji bolj prikazali, da so se praktično vsi razen Joffa the Mad zavzemali za pomilostitev. Se mi zdi, da v knjigi ni bilo tako opazno. Ali pa sem spet pozabil. Damn, treba spet prebrati vse pred 12. julijem. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

bluefish ::

Tudi v knjigi je to dobro prikazano, sploh potem v nadaljevanju. Seveda pa lahko igrana uprizoritev poda dogodek bolj tekoče in v celotnem kosu.

@Keyser Soze: ne bom z natančnimi spoilerji, vendar se moraš pri tej knjigah navaditi, da je dogajanje precej nepredvidljivo. Oseba, ki se ti morda zdi zoprna, lahko pokaže povsem nov obraz. Tudi obratno.
Prav tako se ni dobro navezati na določen lik. Smrti je veliko.

djordjevic ::

bluefish je izjavil:

Oseba, ki se ti morda zdi zoprna, lahko pokaže povsem nov obraz. Tudi obratno.

Imo eden boljših vidikov knjig oz. celotnega eposa.
No grave is deep enough to keep us in chains.

bluefish ::

Res je. Nekatere knjige mi sedaj izpadejo skorajda otročje, ker se skozi celotno zgodbo odnosi praktično ne spremenijo oz. razvijejo in je konec povsem predvidljiv.

Podobno nepredvidljiv kot Martin je v pisanju tudi Joe Abercrombie.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Okapi ::

Oseba, ki se ti morda zdi zoprna, lahko pokaže povsem nov obraz. Tudi obratno.
Kar je v resnici poceni trik (literarni, filmski), ki ga uporabljajo tisti, ki ne znajo drugače vzdrževati potrebne napetosti in negotovosti, oziroma ne znajo že od vsega začetka prikazati večplastnosti likov. In potem pač, ker ne znajo drugače, slikajo enobarvno in občasno zamenjajo barvo, da ni preveč dolgočasno.

O.

bluefish ::

Fino bi bilo, če dejansko prebereš vsaj prvo knjigo ali pa po koncu serije nadaljuješ z drugo. Je namreč daleč od tega, da bi lik kar čez noč prešel na drugo stran. V nadaljevanju je to posebej očitno pri Jamieju. Pa niti se ne gre toliko za prehajanje iz ene strani na drugo, bolj za lastno agendo vsake posameznika. Konec koncev je ravno to del smisla knjižne serije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

djordjevic ::

@Okapi: Neja plejahejtaj - preberi knjige. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

]Fusion[ ::

Malo sem brskal o avtorju in zasledil, da je že star 62 let. Planirane pa ima še dve knjigi za izdat, kar bo trajalo še vsaj 10 let. Me je začelo skrbet, da človek ne bo doživel AuthorExistenceFailure :|
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Lion29 ::

@okapi: zanimivo pa, da se kar gledas
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

Jebiga, če ni nič boljšega. Saj Dinastijo sem v resnici tudi gledal;)

O.

Berserker ::

Sicer po knjigah tako ali takoj vem kaj se bo zgodilo ampak, če bi Eddart imel kaj pameti bi skrivnost za sebe zadržal ter čez noč popihal na sever ter od tam korakal z vojsko na jug kasneje bi skupaj z Renlyijem uničil Lannisterje ter Stannisa. Ostali so tako ali tako prešibki.

Ales ::

Če gledaš to fiktivno možnost, ima logično napako. Renly ni zakoniti naslednik, temveč Stannis, starejši brat. Eddard bi se najbrž odločil za podporo njemu ali pa bi v pomanjkanju ustreznega zaveznika odcepil sever.

Meni se prav tako zdi, da je glede na Eddardovo osebnost malo hitro pokleknil pred zahtevami kraljice. Tudi če upoštevam zapor in nacejanje z vinom, je to dejanje nekoliko v neskladju z njegovim dosedanjim obnašanjem.

DeeJay ::

Če še niste zasledil, nej bi pisatelj pršu v Slovenijo podpisovat svoje knjige na izzidu 3. knjige v Slovenščini
http://www.dnevnik.si/novice/kultura/10...

Karaya 52 ::

Pogledal deveti del, knjige nisem bral, ok. Odnosi se niso kaj prida razvili, takisto karakterji, jih je preveč ali jim zmanjkuje časa, ne vem. Deluje kot obnova knjige, preveč stvari je samo nakazanih. Konkretno deveti del, miđid skup pade, prikladno preskočijo vse kar se vmes zgodi oz. kasneje opišejo zgolj v dveh stavkih.

Ales ::

Šparajo denar pri (ne)prikazu bitk in ogromno drugih detajlov so spustili. Ah ja...

Teh 10 delov na sezono je enostavno daleč premalo za vse gradivo iz ene knjige. Glede na to, da sem prebral vse, ne morem več realno ocenjevat te serije - predobro vem, kaj vse manjka. Za tiste, ki niso brali, mogoče niti ne izpade tako slabo, ampak jaz si samo še ogledam, kako so izdelali kako sceno in to je to...
««
7 / 213
»»