» »

Kako je to možno - crknila mamaplata?

Kako je to možno - crknila mamaplata?

ferjan ::

po dveh tednih počitnic sem se vrnil domov, vklopil računalnik in ga prižgal... za sekundo se je prižgala lučka, potem pa je bilo vse tiho.

...očitno je šla matična plošča - i810 chipset

Kako lahko matična plošča kar naenkrat crkne... računalnik je bil ves čas fizično izklopljen (ni bilo možnosti udara strele)

Do sedaj sem preizkusil:
- Plato na dveh različnih napajalnikih.
- Z različnimi rami (čisti kontakti)
- Reset biosa.
- Ploščo sem popolnoma spihal (čeprav ni bila ful prašna)
- Pregledal sem kondenzatorje (noben ni napihnjen)

Plošča sicer dobi neko napetost ... če vklopim wake on lan kabel ...gori lučka na mrežni)....vendar je plošča popolnoma tiho, niti do piska ne pride...ventilator se ob vklopu obrne za kakšen obrat do dva...potem pa obstane.

Pomeril sem baterijo za bios: slabe 3V in cca5mA (ali je to vredu?)
Plošča je stare cca 2 leti.

Prosim za kakšen nasvet.:\
  • odbrisal: perci ()

AtaStrumf ::

Evo ti en nasvet:

vrži to staro sranje v najbližji koš za smeti in si kupi novo. Sej so zdaj ful hude plate že čist pocen. Upam sam da ti bo podpirale tvoj procesor ker ne vem katerega imaš predvidevam pa da Socket 370 Celerončka. Drugače pa presedlaj na AMD-ja v kombinaciji z pocen plato boš sam gledal kolk ti bo letela mašina. Ne rabiš nič posebnega kako KT133A plato in Durončka 1000 ali več.

Brane2 ::

Ce bi rad obdrzal stari proc, skoci v PCX-a po QDIjevo 10T plato za nek drobiz, dokler se she dobi !

Priporocam 10T-A, keri se bvaje da navit FSB do 155 MHz (sam mam navadno 10T in tud super spila).

Ko bos ze tam, resno premisli, a ne bi vseeno ubodu kakega 1.2GHz Tualatincka za naslednjo pesrt drobiza. Ta stvar bo navita na 1.6 GHz kar lepo delala. (256 Kb cache, z navijanjem 133 MHZ FSB itd)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ferjan ::

Brane in AtaSmrk: s takimi odgovori mi bolj malo pomagata.

mimogrede. to je bil moj DRUGI računalnik, ki sem ga uporabljal za web in ftp server in je bil kot tak več kot dovolj zmogljiv. Deloval je 24/7.

skratka, plata je DTK PRM-20I E0 ....chipset i810 (integrirana grafika, in zvok) socket in slot (procesor imam na socketu 370).

Zbiram ideje:
- zakaj je plata kar sama od sebe crknila
- kako jo popraviti (ne kaže znakov poškodb, nič ni skurjeno, kondenzatorji so ok)

Brane2 ::


Brane in AtaSmrk: s takimi odgovori mi bolj malo pomagata.


O.K. Se bom bolj potrudil...


mimogrede. to je bil moj DRUGI ra?unalnik, ki sem ga uporabljal za web in ftp server in je bil kot tak ve? kot dovolj zmogljiv. Deloval je 24/7.


Saj tiste plate ti nisem predlagal zaradi performans (ki sploh niso slabe) ampak zaradi cene.


Zbiram ideje:
- zakaj je plata kar sama od sebe crknila


Evo par idej:

-slab napajalnik, ki ne dusi udarcev iz napajalnega omrezja ali mogoce celo kdajpakdaj zaoscilira

-slabi ali stari kondiji na plati

-skurjen kak cip na plati, najverjetneje kaj v chipsetu

-crknil switcher za napajanje CPUja

-pocena kaka metalizacija v vezju. Se dogaja s commodity robo, sploh scasoma

-oksidacija pinov v podnozjih (predvsem BIOS pa SDRAM)


- kako jo popraviti (ne ka?e znakov po?kodb, ni? ni skurjeno, kondenzatorji so ok)


Se najcenejsa varianta bi bla, da si:

-kupis soliden lotkolm za BGA cipe (kar i810 ciperaj je), kar te bo stalo vsaj 4-5 kDEM

-narocis pri Intelu (iz starih zalog ?) nekaj chipsetov

-pac zamenjas ciperaj-"pa shta bude"

Che ni bla napaka v plati, si na konju.

Che pa je napaka v plati, potem lahko:

-odlotas VSE dol s plate

-ob prilozeni shemi plate rocno z univerzalcem prechekiras vsako vezico.
Na taki plati je verjetno kakih 10.000 vezi, ki bi te zanimale, kar bi pri 30 sekundah po vezici trajalo...833 delovnih ur, kar v grobem znese 20 tednov po 8 ur na dan

-odneses plato ne elektrotestiranje. Ker so ti testi misljeni za serisjko testranje, je priprava testerja zamudna in stane vsaj 1kDEM, ce ne par kDEM za tako plato.

Aja, vse navedeno moras pretestirat pri raznih temperaturah in obremenitvah.
Pri pochenih metalizacijah (v viah itd) je stvar sila obcutljiva na temperaturo in mehanske premike. Se jo dotaknes, pa neha delat. Jo spet grdo pogledas, pa zacne itd...

Ti je to kaj bolj v pomoc ?


:\

ferjan ::

Brane: hvala za odgovor ... vidim, da nimam veliko upanja

Kaj praviš na le 5mA toka, ki ga da baterija za bios ...a ni to malo malo??

Plata ki mi jo predlagaš stane dobrih 18.000 sit ...kar NI malo. + potreboval bi še grafično.

Brane2 ::

kako si se ti mislu spustit v popravilo plate, ce se obrnit ne znas ? :\

V glavnem:

najprej prechekiraj ocitne stvari na plati. Spucaj kontakte vseh kartic in SDRAM modulov s trdo radirko, nato pa she z robckom, namocenim v alkohol.

Ce je stvar kljub temu mrtva, se zazri v PCXov website in opazi:

Da imajo kar nekaj prav poceni plat, ki VSEBUJEJO VGA. QDI-jev model 6F je ze tak, pa se ena je (ne spomnim se oznake), ki stanejo brez DDV malo cez 10kSIT.
Te plate sicer nimajo AGP, a tega zaenkrat ne rabis.

Ce ti je 18 kSIT za solidnejso plato prevec, potem najbrz tudi mocnejsega Celerona ne rabis. QDIjevo 6-ko sem ze imel na mizi in je cist spodobna zadeva. Povsem primerna za kako tajnico, za takle servercek je pa metek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

AtaStrumf ::

Al pa poglej v male oglase tu in na bolhi.com in si kupi ultra đabe KT 133A platko (kako ki ima zvočno že gor) in Durona 600 do 800, eno najbolj đabe grafiko, ki jo najdeš pa za vse skupaj ne boš dal niti 20k, pa boš imel kar solidno mašinco.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje se odjaviti od nategunskih firm?

Oddelek: Loža
173079 (1780) solatko
»

rabljena plata za tualatina ?

Oddelek: Kaj kupiti
9912 (776) Spajky
»

proklete strele

Oddelek: Loža
421997 (1339) dcy747
»

Novo ohišje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
161173 (853) mico
»

ojačevalc+zvočniki

Oddelek: Kaj kupiti
302055 (1721) MadMax

Več podobnih tem