» »

Trideset let prvega prenosnega računalnika

Trideset let prvega prenosnega računalnika

Slashdot - Te dni mineva 30 let od sramežljivih začetkov ere prenosnih računalnikov, ki svoj pričetek sledi v april 1981. Takrat je podjetje Osborne Computer Corporation izdalo prvi komercialno uspešen prenosni računalnik Osborne 1. Uradna predstavitev se je zgodila 3. aprila 1981, ko so v San Franciscu na West Coast Computer Fairu pokazali 10,7 kilograma težak stroj.

Za 1795 dolarjev (kar z upoštevano inflacijo čez palec znese okrog tri tisoč današnjih evrov) se je dobil računalnik z 8-bitnim procesorjem Zilog Z80 s taktom 4 MHz, 64 KB pomnilnika, velikimi disketami in 5-palčnim zaslonom. Vse skupaj je krmilil operacijski sistem CP/M 2.2.

Osborne danes najbolj poznamo po zgrešeni poslovni politiki, ki je podjetje pripeljala v stečaj leta 1985, naše besedišče pa obogatila s terminom Osbornov učinek. Podjetje je namreč mnogo prezgodaj z velikim pompom najavilo naslednika svojega računalnika, ki ga potem ni bilo na spregled še več kot leto dni. Kupci so takoj po najavi skoraj prenehali kupovati Osborne 1, saj so raje varčevali in čakali na naslednika; podjetju je zmanjkalo denarja in bankrot je bil neizbežen. Podjetje je v manj kot dveh letih prestopilo iz kategorije podjetje z najstrmejšo rastjo prodaje v stečajni postopek. To je bil prvi večji opomin, kako hitro se v Silicijevi dolini karte premešajo.

Propad Osborna ni edina zapuščina njegovega tvorca Adama Osborna in krivično bi ga bilo soditi zgolj s tega vidika. Kasneje je ustanovil podjetje Paperback Software International, v katerem je zagovarjal idejo, da mora biti programska oprema dovolj poceni (tedaj okoli 20 dolarjev). Sicer je Paperback po izgubi patentne tožbe proti Lotusu propadel, a ideja je živela dalje.

David Bunnell, ki je ustanovil PC Magazine in PC World, pravi, da so bili v 80. letih trije velikani v računalniški industriji: Bill Gates, Steve Jobs in Adam Osborne. Prva sta še danes veliki zvezdi, medtem ko je zadnjega zgodovina po krivem kar nekoliko prezrla. Bil je na vrhu, nato pa je po nekaj nesrečnih odločitvah (predvsem propad Osborna in Paperbacka) izgubil vse. Dve leti po propadu Paperbacka je Osborne odpotoval v rodno Indijo, kjer je ostal do svoje smrti leta 2003.

Izvrsten članek o Osbornu so pripravili na Technologizerju.

24 komentarjev

opeter ::

Kilograme ste pozabili napisati ... :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

user4683 ::

ko so v San Franciscu na West Coast Computer Fairu pokazali 10,7 kilograma težak stroj

Ezg3ta ::

The OSBORNE 1 includes (...) IEEE 488 and RS232 interfaces for printers and other things that get connected to computers.

Lol? :D

Highlag ::

Ja niso jih še izumli ane..
Never trust a computer you can't throw out a window

opeter ::

user4683 je izjavil:

ko so v San Franciscu na West Coast Computer Fairu pokazali 10,7 kilograma težak stroj


Joj, sem prehitro bral. Se opravičujem avtorju novice.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mrTwelveTrees ::

Kdaj so pa naredili prvi prenosnik računalnik l LCDjem ? kok je bil velik ?

mtosev ::

Zelo velik "prenosnik".:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Sokrates ::

Tak je bil moj prvi prenosnik..

LP
Baracuda

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Spajky ::

"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

subby ::

da bi ta dva floppya v raid0 vrgu... kaj bi to letelo

rejven ::

haha dobra :D

nUUb ::

Sokrates je izjavil:

Tak je bil moj prvi prenosnik..

LP

Hehe zelo podoben prvim netbook računalnikom (EEE PC) :)
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

subby ::

@Sokrates: ta je imel mehansko tipkovnico? kupim!

poweroff ::

Jaz imam tudi nekaj podobnega doma. Sem se menil, da bom enkrat Kiberpipi šenkal.
sudo poweroff

poweroff ::

Tale slikica je zakon



Mobilno novinarstvo. Plus opcijsko baterije in modem! 8-)
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Gregor P ::

Zanimivo, da danes ta "osbornov učinek" nima prav nobenega učinka recimo na Apple; praktično vsi vedo, da bo npr. prišel na trg novi model iPhona in ni videti, da ljudje ne bi kupovali trenutnega:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

MedusasPath ::

Gregor P je izjavil:

Zanimivo, da danes ta "osbornov učinek" nima prav nobenega učinka recimo na Apple; praktično vsi vedo, da bo npr. prišel na trg novi model iPhona in ni videti, da ljudje ne bi kupovali trenutnega:D

Ne, ni res. Apple običajno ne najavlja datumov razkritja novih naprav, imajo pa radi vzorce.

LordPero ::

To malce bolj velja za tehnološke stvari, pri prodaji Jabolk pa ima svoj delež tudi modni vidik (npr. če sedaj izide iPhone 5, ki je v vsem razen barvi enak 4ki, bodo še vedno šel relativno dobro v promet -seveda ob standardni/pravilni oglaševalski kampanji in malce na račun dolgoročno gledano slabega tehnološkega imena podjetja).

Pa še, ta učinek je na novih trgih veliko močnejši, kot pri obstoječih/razvitih.

Me je pa mal presenetil podatek o ceni (mogoče sicer inflacija potrošniških cen ni najboljši deflator za to), sem pričakoval precej dražjo zadevo (čeprav gre samo za eno zmodano ohišje).
LordPero

tony1 ::

Res, cena je presenetljivo nizka. Pa še kup softvera si dobil zraven...

ZaphodBB ::

@tony: Cena z vračunano inflacijo je v današnjih USD cca 4100$.

To ni ravno poceni - Apple II je stal že v štartu 3x manj in bil vsaj toliko zmogljiv in tudi prenosljiv.

tony1 ::

Se mi ne da iti v citiranje, ampak mislim, da je imel apple II manj rama, manj znakov na zaslonu, ni bil prenosen, in je stal približno enako.

Se pa spomnim, da je 10 let kasneje v ZDA vsak normalen laptop stal min. 3000 USD.

MrStein ::

Ekran je verjetno pobral velik del cene (in mase).

Je kje podatek kakega tipa je?
Če se prav spomnim, so za "mobilce" takrat tekmovali LCD in neka vrsta plazme.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Aha, CRT je. (piše v članku)

Zanimivo, leta 1975 je IBM prodajal IBM 5100 prav tako prenosen. Le z "malo" večjo maso 24 kg.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matako ::

Osebno sicer mislim, da so prvi pravi prenosni sistemi iz približno istega obdobja, brez nevarnosti za poškodbe hrbtenice bili bolj kak

EPSON HX-20 (1981)

vir: Wikipedia


ali malo kasneje

Tandy TRS-100 (1983)

vir: Wikipedia


Zelo popularni v yuppijevski sceni zgodnjih osemdesetih in med novinarji na terenu.

Ti sistemi so imeli tudi odlično avtonomijo, celo boljšo kot tipičen današnji laptop.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Redmondski velikan 40 let pozneje doživlja drugo pomlad (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5422589 (17704) Rias Gremory
»

Pesmi 1990-2000

Oddelek: Loža
121523 (1283) cebelar123
»

Trideset let prvega prenosnega računalnika

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
247084 (5344) Matako
»

Look Back in Anger...

Oddelek: Šola
53891 (3839) Tarzan
»

MCP & MCSE izpiti

Oddelek: Operacijski sistemi
203464 (3293) andrej

Več podobnih tem