» »

atomsko jedro

atomsko jedro

Tloramus ::

Yellow!

Imam eno vprasanje. Narediti moram referat za kemijo o zgradbi atomskega jedra, pa se mi je malo zasaknilo pri mezonih, v bistvu pri njihovi masi.

Torej, jedro je sestavljeno iz protonov in nevtronov. Nevtroni so nekoliko tezji(za en elektron), kar so izmerili in tudi dokazali, z razpadom dusikovega jedra v meglicni celici(iz jedra je priletel nevtron(ki ni pustil sledi), nato pa je razpadel na proton in elektron, ki sta oba pustila sledi). Potem, zakaj se jedro drzi skupaj? Zaradi mezonov.Tukaj je ze moje prvo vprasanje. Ali so mezoni sploh masni delci? Ali so le energija? Ali pa virtualni delci? In kaj to pomeni? Naprej... Nevtron in proton se igrata namizni tenis in si izmenjujeta mezon, zaradi cesar se spreminjata en v drugega. Je nevtron, ki odda mezon in zato postan proton. S protonom je pa ravno obratno. Tukaj pa se pojavi drugi problem, masa mezona je namrec priblizno 200krat vecja, kot masa elektrona, razlika med nevtronom in protonom pa je le 1 elektron(ali pac ne?). Zakaj?

:)
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Mesons edu daje na Googlu tole.
metrodusa.blogspot.com

schurda ::

Kar jaz vem, držijo skupaj jedro gluoni. Sicer pa naj te ne moti, kateri delci posredujejo silo (takoimenovani delci polja). To še ne pomeni, da proton in nevtron oz. p-p oz. n-n te delce res absorbirajo v sebe in se zaradi tega spreminjajo.

Mezon JE masni delec (kot že ime pove, ima maso maso med leptonom (lahki:elektron) in barionom (težki: proton, nevtron). Primer je mezon PI, ki mislim, da ima tam okrog 200x maso elektrona.

Sicer pa ti prpiporočam:
Janez Strnad - Iz take so snovi kot sanje,
ali
www.kvarkadabra.net

Še en hint: jure.zupan@ijs.si, ta res obvlada.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

Tloramus ::

A niso gluoni delci, ki drzijo med seboj kvarke?

Drgac pa hvala vsem, pa pricakujte se vec vprasanj z moje strani.

:)

Expirience is what you get, if you don't get what you want!

marjan_h ::

Mogoče kdo ve kako se reče fission rate v slovenščini. Zanimivo je to da nič o tem ne najde google. Zakaj je fission rate definiran kot Power/Fission work?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V CERN-u odkrili nov subatomski delec

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
206466 (3842) SimplyMiha
»

V CERN-u odkrili nov tip hadronov: pentakvark!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
178439 (6067) poweroff
»

Odkrit tretji tip hadronov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2313474 (11695) antonija
»

Nevtrini spreminjajo okus

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
246255 (4252) echo

Več podobnih tem