» »

Firefox 4 prihaja 22. marca

Firefox 4 prihaja 22. marca

Mozillin Web O' Wonder, demonstracijska stran, v kateri lahko preizkusite HTML5 brskalnike

vir: engadget
engadget - 22. marec bo v računalniškem svetu zelo zanimiv za velik del ljudi, saj po pričakovanem izidu nVidiinega GeForca GTX 590 in Crytekovega oz. EA-jevega Crysis 2 na isti dan lahko pričakujemo še izredno težko pričakovani in večkrat prestavljeni izid Mozillinega najnovejšega brskalnika, Firefox 4. Ta bo ob izidu imel najboljšo oz. vsaj najbolj razširjeno podporo strojnemu pospeševanju vsebin, za kar brskalnik izkorišča moderne grafične čipe. Chrome podpore namreč nima popolne, Internet Explorer pa je, kot smo že povedali v novici o številu prenosih slednjega na prvi dan, na voljo le za relativno omejen delež računalniških sistemov.

Končna različica četrtega Firefoxa bo tako najverjetneje postala različica, ki je bila izdana tudi kot kandidatka za izid, razen če od zdaj pa do izida pri Mozilli uspejo najti kak večji hrošč. Z vsakodnevnimi testi, ki jih razvijalci že opravljajo in ih bodo opravljali še naprej, to ni pretirano verjetno. V vsakem primeru pa se lahko pripravimo na potencialni nov rekord v številu prenosov v prvem dnevu. Tega ima v lasti predhodnik, Firefox 3, katerega je v prvih 24 urah s spleta preneslo 8.002.530 unikatnih uporabnikov.

58 komentarjev

«
1
2

win64 ::

Podobno vprašanje kot pri IE, ali se bo sam posodobil iz prejšnje verzije? In ali se bo to štelo kot prenos?

trnvpeti ::

zamujajo 4 mesece
vprasanje je tudi glede kompatibilnosti
pa kako se bo prijel nov gui

Nanthiel ::

Jaz ga uporabljam že kak teden, mogoče dva, in mi je prav všeč. Sicer mi konzolo spama z enim "Not found", ampak OK. :P
Počuti se hitrejši od FF3, se mi pa hkrati zdi, da nekaj več spomina žre. Vmesnik pa bo v redu, ko bodo odstranili naslovno vrstico.

McGregorSL ::

its about time! :D

subby ::

o happy day!
sicer ga pa sam uporabljam že od zgodnjih faz minefielda
kar se prijaznosti uporabniškega vmesnika tiče, sta z opero še vedno leta pred konkurenco

Mipe ::

Ogledal sem si https://mozillademos.org/demos/planetar... s Chrome 10 beta, no problems. Potem sem probal IE9...

KATASTROFA.

win64 ::

Nanthiel je izjavil:

Jaz ga uporabljam že kak teden, mogoče dva, in mi je prav všeč. Sicer mi konzolo spama z enim "Not found", ampak OK. :P
Počuti se hitrejši od FF3, se mi pa hkrati zdi, da nekaj več spomina žre. Vmesnik pa bo v redu, ko bodo odstranili naslovno vrstico.

Firefox->Možnosti->Zavihki na vrhu
pa je naslovna vrstica uporabljena za zavihke

Izi ::

Mipe je izjavil:

Ogledal sem si https://mozillademos.org/demos/planetar... s Chrome 10 beta, no problems. Potem sem probal IE9...

Ja, Planetarium na IE9 ne deluje. Vse se prikaže eno čez drugo na istem mestu.
So pa to demonstracije delane prav za Firefox, zato je vprašanje ali Firefox in tudi Chrome uporabljata kakšne "nestandardne" HTML5 ukaze, ali pa je Microsoft pozabil na nekaj manj uporabnih HTML5 ukazov :D

Sicer pa sem jaz na Firefox 4 že od prve bete naprej. Uporabljam ga tudi za vse bančne in zasebne zadeve, kjer Chrome in Opera bolj ali manj odpovesta, v IE pa nekako nimam zaupanja, čeprav delo z karticami in certifikati dobro obvlada.

r0ker ::

Valda, da je problem v nestandardni kodi :) Vsaki browser lahko nekaj prikaže tako kot drugi ne more.
Da je pa Operin UI boljši od katerega koli drugega pa je GROZNO neumna izjava. Uporabljam jo več od ostalih browserjev, ker se mi zdi da vse dela BP ampak UI je pa katastrofa.

Dragi ::

Mipe je izjavil:

Ogledal sem si https://mozillademos.org/demos/planetar... s Chrome 10 beta, no problems. Potem sem probal IE9...

KATASTROFA.


V operi ne dela :(
Se sploh planetov ne prikaže

mtosev ::

Na FF4 RC dela super:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

RejZoR ::

Men je vseen za drezanje med browserji, Firefoxa 4 pa se zelo veselim. Sem testiral par beta verzij in je bil fajn.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Phobias ::

Do konca leta pa bi naj FF prišel do št. 7 ;)

http://arstechnica.com/open-source/news...
Thank you. We're all refreshed and challenged by your unique point of view

trnvpeti ::

To so samo zelje.vedno so zamujali.

Phobias ::

Tudi res ja :)
Thank you. We're all refreshed and challenged by your unique point of view

misek ::

Sicer ne vem kako naj bi izgledal tale Planetarium ampak na IE8 mi je odprlo planete in lahko klikam po njih in se odprejo.

Machiavelli ::

Trenutno je Chrome Opera 1st place, 2 mesto IE9 nato vse ostalo.
Nigaaazz

matejdro ::

V bistvu mi je vseeno, kdaj Firefox 4 izide. Beta verzija je že zunaj, tako, da lahko štirico že uporabljam. Uradni izid me ne zanima toliko.

RejZoR ::

Danes ponoči je izšel drugi RC. Je pa zaenkrat samo na Mozillinem FTP-ju.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mtosev ::

Meni je FF4 našo update.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

opeter ::

Tale demonstacijska stran, predvsem grafika mi malenkost deluje kot reklame v mestu Rapture. Skratka, lepo. :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

axee ::

subby je izjavil:

o happy day!
sicer ga pa sam uporabljam že od zgodnjih faz minefielda
kar se prijaznosti uporabniškega vmesnika tiče, sta z opero še vedno leta pred konkurenco


Saj se zavedaš, da je uporabnost UI čist subjektivna stvar? Meni pa sta npr FF in Opera (čeprav sta super brskalnika) zelo neuporabna, kar lažje zadiham ko pridem na Chrome.

V glavnem je vse skupaj čist subjektivna stvar, zanimivo pa, da je tako UI od Opere kot od FF tak samo zaradi Chroma..

MrStein ::

Firefox 4. Ta bo ob izidu imel najboljšo oz. vsaj najbolj razširjeno podporo strojnemu pospeševanju vsebin, za kar brskalnik izkorišča moderne grafične čipe. Chrome podpore namreč nima popolne, Internet Explorer pa je, kot smo že povedali v novici o številu prenosih slednjega na prvi dan, na voljo le za relativno omejen delež računalniških sistemov.

Torej bo pospešen prikaz vsebin na voljo tudi v Windows XP? Linux?
Je kje kaki support matrix?


(sicer se hecno sliši, kako vsaki dve leti napovedo "od zdaj bo hardver dejansko uporabljen za kaj je bil narejen" ...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

recmajkemi ::

Vsi tisti, ki poznate FF podrobneje. Bo mogoče kašen vfwnaf addon za FF4, ki oponaša FF3, ker kolikor sem probal beto je UI kar grozen. Npr., ko se zavihki prikažejo kot posamezna okna ob hoverju z miško nad ikono v opravilni vrstici je zelo moteče, tudi statusbara ni več, ob lebdenju nad povezavo vedno pogledam levo spodaj. Zavihki pa poslani v višave ...

matejdro ::

Za statusbar imaš dodatek Status-4-evar, za zavihke in opravilno vrstico pa imaš nastavitev.

RejZoR ::

Uh? Firefox 4 je lahko identičnega izgleda kot Firefox 3.6 brez kakršnegakoli dodatka. Samo izklopiš par opcij in je isti kot prej.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

matejdro ::

Kolikor vem, stausbara ne moreš več priklicati nazaj. Imaš sicer addon bar, ki pa je namenjen samo ikonicam od addonov in ne piše o cilju linka.

Mipe ::

Čemu rabiš statusbar? Ko miškin kazalec popeljem nad link, se cilj linka prikaže v overlayu spodaj levo.

M.B. ::

MrStein je izjavil:

Firefox 4. Ta bo ob izidu imel najboljšo oz. vsaj najbolj razširjeno podporo strojnemu pospeševanju vsebin, za kar brskalnik izkorišča moderne grafične čipe. Chrome podpore namreč nima popolne, Internet Explorer pa je, kot smo že povedali v novici o številu prenosih slednjega na prvi dan, na voljo le za relativno omejen delež računalniških sistemov.

Torej bo pospešen prikaz vsebin na voljo tudi v Windows XP? Linux?
Je kje kaki support matrix?


(sicer se hecno sliši, kako vsaki dve leti napovedo "od zdaj bo hardver dejansko uporabljen za kaj je bil narejen" ...)


Za linux se je nekaj časa govorilo da bo delalo samo na Nvidii, ker so ostali driverji preveč zanič in se zgodi da celi X zmrzne al pa se crashne kar je malo nedopustno za browser. V bistvu podpira vse samo whitelistana je samo Nvidia. Za windowse pa ne vem. Vir.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

matejdro ::

Mipe je izjavil:

Čemu rabiš statusbar? Ko miškin kazalec popeljem nad link, se cilj linka prikaže v overlayu spodaj levo.


Če imaš vklopljen addon bar, je pod tem overlayem prazen prostor. Dodatek vklopi status bar, tako, da se cilj napiše spodaj in tako prihraniš na prostoru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

MrStein ::

M.B. je izjavil:


Za linux se je nekaj časa govorilo da bo delalo samo na Nvidii, ker so ostali driverji preveč zanič in se zgodi da celi X zmrzne al pa se crashne kar je malo nedopustno za browser.

Neee. Super duper open source driver za ATI/AMD in Intel grafe so zanič.
Ne no. Zakaj spet lažete o ubogem open source-u???

Fanatiki 1, zmenite se z fanatiki 2. Mene pa lepo na miru pustite.
(leti na tiste, ki se prepoznajo, drugi stojite/mo ob strani in po želji naročite kokice)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

M.B. je izjavil:

Za windowse pa ne vem. Vir.

Oh, tam piše:
Windows XP users will also enjoy hardware acceleration for many operations "using our new Layers infrastructure along with DX9".

Super!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dragi ::

Zakaj mi fonti delujejo čisto F-ugly in so nasploh slabo berljivi?

Govorim o vmesniku. Katerkaoli pisava v samem programu izgleda tako, kot da je cleartype v 3pm nastavljen.
3.x tega ni imel. 4ka ima.

Dr_M ::

Dragi je izjavil:

Zakaj mi fonti delujejo čisto F-ugly in so nasploh slabo berljivi?

Govorim o vmesniku. Katerkaoli pisava v samem programu izgleda tako, kot da je cleartype v 3pm nastavljen.
3.x tega ni imel. 4ka ima.



AMD graficna? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

Porodne težave?

A hardver ne riše iste fonte kot softver?

(a fonti so se do zdaj s CPU-jem risali???)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dragi ::

Dr_M je izjavil:

Dragi je izjavil:

Zakaj mi fonti delujejo čisto F-ugly in so nasploh slabo berljivi?

Govorim o vmesniku. Katerkaoli pisava v samem programu izgleda tako, kot da je cleartype v 3pm nastavljen.
3.x tega ni imel. 4ka ima.



AMD graficna? :)

Ne. 8800gt.

Kaj ima grafična tukaj veze? Dela POVSOD tako kot mora, samo FF 4.x ima probleme.
P.s. Zgleda, da imajo spletke isto probleme z fontom, ne samo GUI.
fucking shit no!
To nervira za znoret.

Mavrik ::

Dragi je izjavil:

Zakaj mi fonti delujejo čisto F-ugly in so nasploh slabo berljivi?

Govorim o vmesniku. Katerkaoli pisava v samem programu izgleda tako, kot da je cleartype v 3pm nastavljen.
3.x tega ni imel. 4ka ima.


Zaradi strojnega pospeševanja - boš videl da ma IE9 iste fonte. Izklopi pospeševanje pa bo vse po starem.
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Ponavljam:
A v primeru HW renderinga se uporabljajo drugi fonti?
Ali jih drugače riše? Drugačna interpretacija istih podatkov? Ali pa čist navaden bug?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

Riše jih drugačen pogon, ki tudi drugače mehča robove (kar je tisto, kar ti vidiš).

Razlike med GDI in DirectWrite - te razlike ti vidiš zdaj v Firefoxu.
The truth is rarely pure and never simple.

PARTyZAN ::

Na te razlike se navadiš v roku parih ur browsanja.

Skyman ::

ja pa zgleda da ne bo prsla 22.3 je ze zunaj ce je to to.. http://www.computerbase.de/downloads/in...

subby ::

ravnokar se mi je updejtal na RC2
so za rcje mogoče kje kakšni patch noti?

Dragi ::

"uporabljaj strojno pospeševanje ko je na voljo" je odkljukano.
Še vedno isto sranje s fonti.

@Mavrik. Ja, točno tako je kot na linku!


Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

čuhalev ::

Če bi ljudje kupovali standardne zaslone 4:3, sprememba vmesnika ne bi bila potrebna. Višina je postala cenjena. :D

matejdro ::

@Dragi ne vem no, jaz neke hude razlike ne opazim. Je drugi font, samo berljivost je vsaj meni enaka.

PARTyZAN ::

Fonti so enaki, samo anti-aliased so drugače.

MrStein ::

Mavrik je izjavil:

Riše jih drugačen pogon, ki tudi drugače mehča robove (kar je tisto, kar ti vidiš).

Razlike med GDI in DirectWrite - te razlike ti vidiš zdaj v Firefoxu.

Kul članek.

Problem je, kot že desetletja, če probaš črke v prenizko ločljivost stlačit, torej v raster 8x8 pikslov.
To zgleda OK, če "ročno" razporediš piksle. (ali strojno, a z jasnim poudarkom na pomen pikslov).
Torej C64 fonti, stari PC fonti, potem pa hinting v vektorskih fontih.

Tole je brez hintinga oziroma ekvivalenta. Čeprav verjetno to niti ni problem. Za antialiasan znak 8 pikslov pač ni dovolj.


Kupite monitor z višjo resolucijo, pa problem izgine ;)

PS: Je možno ta rendering preizkusiti na Windows XP?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dragi ::

@MrStein,

a 1920x1200 ni dovolj velika resolucija?
No no...

PrimozR ::

Ne, sta dva browserja side-by side že rahlo utesnjena. 2560 x 1600 bi blo kul :P
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox 4 bolje drugi dan

Oddelek: Novice / Brskalniki
214676 (3689) k4vz0024
»

Firefox 4 prihaja 22. marca (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5815299 (12797) McGregorSL
»

Internet Explorer 9 v prvem dnevu solidno

Oddelek: Novice / Brskalniki
4011494 (9984) Bor H
»

Celostranski oglas Firefoxa v The New York Times?

Oddelek: Novice / Brskalniki
152702 (2702) MrStein

Več podobnih tem