» »

Kako ravnati z litij-ionskimi baterijami

1
2
»

energetik ::

Ko bo avto stal v gužvi sredi mesta, ne bo kaj dosti toplote iz krmilnika in samega motorja. V bistvu praktično nč. Bo treba kr iz baterije pumpat.

jurre ::

hm, zanimivo tole vse skupaj:)
moje izkusnje - s frendom sva kupila isti model prenosnika Dell v razmiku 2 dni. Oba sva ga imela vec kot 3/4 casa doma na elektriki (uporaba vsak dan kar nekaj ur), vsake toliko casa sva ga kam nesla ali pa doma izpraznila in napolnila. Rezultat po 2 letih: moja baterija drzi se dobro uro (wear level 23%, polna kapaciteta je bila 48Wh, zdaj je 37Wh, on ima ze pol leta kapaciteto nekje 17Wh, baterija drzi 10min).
Jaz sem ga vedno doma do konca spraznil (nekje 7%) in nato dal polnil, frend ga je tudi vmes polnil).

Oce ima HP prenosnik, stalno doma na elektriki, star 3-4 leta, baterija drzi se vedno nekje 1h.

Isti kolega je lani dobil nov prenosnik Asus, uporaba 8-10ur na dan v sluzbi in se popoldan/zvecer doma, spet vecino na elektriki. Rezultat? Dobra pol leta stara baterija drzi 15min.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jurre ()

Pyr0Beast ::

ni problema
Saj se ti je segrel takrat ko je bil priklopljen na štrom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Izi ::

energetik je izjavil:

Ko bo avto stal v gužvi sredi mesta, ne bo kaj dosti toplote iz krmilnika in samega motorja. V bistvu praktično nč. Bo treba kr iz baterije pumpat.

Tako je, električni motorji so v primerjavi z bencinskimi, hladni kot špricar. Nobenih vodnih hlajenj ne bo potrebno. Tako da gretje s temperaturo motorja pri električnih avtih popolnoma odpade.
Baterije pa so trenutno tako slabotne, da tudi brez gretja in klime v povprečju prevoziš komaj nekje med 50 in 100 km. Torej v električnem avtu imaš na razpolago ali se boš grel ali pa vozil naokoli v mrzlem avtu, oboje ne gre. In kot kaže razvoj baterij tudi v bližnji prihodnosti ne gre računati na kakšno gretje ali klimo v električnih avtih.
Tako da če kdo razmišlja o nakupu električnega avta, se mora zavedati, da se bo v Sloveniji lahko normalno vozil naokoli samo spomladi in jeseni, pozimi in poleti pa bo preklinjal >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

energetik ::

Nekak takole bo zgledal >:D:

Pyr0Beast ::

Tako je, električni motorji so v primerjavi z bencinskimi, hladni kot špricar. Nobenih vodnih hlajenj ne bo potrebno.

A se ti hecaš ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Izi ::

Pyr0Beast je izjavil:

Tako je, električni motorji so v primerjavi z bencinskimi, hladni kot špricar. Nobenih vodnih hlajenj ne bo potrebno.

A se ti hecaš ?

Popolnoma resen sem.
Še huje pri vsem tem pa je, da da je treba precej pozornosti posvetiti temperaturi Litij-ionskih baterij v avtu. Če so mrzle se domet avta zmanjša za polovico, če so hudo mrzle pa se avto niti premakne ne, če so vroče se lahko pokvarijo, če so prevroče pa lahko celo eksplodirajo. Zato imajo tako rekoč vsi električni avti gretje in hlajenje baterij. Celo vodno hlajenje akumulatorjev je precej pogosto. Mogoče si vodno hlajenje baterij zamešal s hlajenjem mašine, ki v električnih avtih na potrebuje ničesar drugega kot zračno hlajenje. Vsaj pri tistih, ki sem jih jaz gledal.
Vsa pozornost v električnih avtih je namenjena baterijam, ker morajo biti vedno v določenem dokaj ozkem temperaturnem rangu, potnik in mašina v el. avtu nista deležna takšne pozornosti.

borisk ::

Izi je izjavil:


mašina v el. avtu nista deležna takšne pozornosti.


Čeprav ima dober brezkrtačni motor enormno velik izkoristek napram bencinskemu, se na njemu še vedno kuri nekaj kW energije. In glede na majhnost takšnih motorjev, so kmalu prisotne temperature, ki lahko za vedno uničijo motor.
Je pa res da je temperatura celik zelo pomembna za njihovo tokovno zmogljivost, kot tudi kapaciteto, jih poznam iz modelarstva.

driver_x ::

Današnja tehnologija baterij še ni dovolj razvita, da bi se električni avtomobili vsaj približno kosali s tistimi na notranje izgorevanje. Mogoče se bo pa v avtomobilih za shranjevanje (ali proizvodnjo) električne energije uveljavilo kaj drugega,

energetik ::

Po mojem bomo prej kuhali umetni bencin iz CO2 in H2O z elektriko iz nuklearke, preden bo kapaciteta aku primerljiva s tankom bencina.

MrStein ::

Izi je izjavil:

driver_x je izjavil:

Sonyjevi prenosniki (kar precej njih) imajo pa to lastnost, da v popolnoma izključenem stanju vseeno kurijo baterijo. Po nekaj tednih ležanja v torbi je baterija prazna. Če je baterija shranjena posebej pa v enakem času ostane skoraj polna.

To je lastnost akumulatorskih baterij. Tudi v telefonih in fotoaparatih je enako. Če naprave dalj časa ne uporabljaš je treba akumulator vzeti ven, drugače so bo zelo hitro spraznil čeprav je naprava ugasnjena.

Čak, katero zdaj?
- je lastnost baterije (torej nima veze kam daš baterijo, sama se bo spraznila, vedno)
ali
- je hec naprave okoli baterije, katero lahko odstraniš in s tem preprečiš praznjenje
?

MrStein je izjavil:


Službeni laptop 4 leta in nekaj mesecev, skoraj vedno na AC, baterija vedno noter. BatteryBar pravi:
- Capacity: 45.605 of 47.102 mWh
- Battery Wear: 0,0% of 47.102 mWh

Drži na bateriji tam 2 uri, koliko sem enkrat pred meseci probal. (predvajal je film)

Sem včeraj med delom odklopil napajanje in "fural" na baterijo.
Držalo je 1:55.

Po specifikacijah naj bi baterija imela 69 Wh in "držala" laptop 3 do 5 ur, kar pa je marketinško pretiravanje.
No ja mogoče z ugasnjenim monitorjem in nič pognanih programov...
Ko je bil nov, je držal 2 in pol ure, mogoče tri.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung razvil nov tip litij-ionskih baterij (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5519497 (14809) Jst
»

Litij-ionske baterije imajo spominski efekt

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3513659 (10559) SplitCookie
»

Priklop telefona na PC brez polnjenja

Oddelek: Pomoč in nasveti
111192 (1069) shadeX
»

NEC podvojil življenjsko dobo litij-ionskih baterij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
275951 (4277) Pyr0Beast
»

Kako ravnati z litij-ionskimi baterijami (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6020145 (16772) MrStein

Več podobnih tem