» »

Rast povpraševanja po računalnikih v Evropi lani nižja

Rast povpraševanja po računalnikih v Evropi lani nižja

Hewlett-Packard ostaja vodilni proizvajalec in prodajalec računalnikov.

Heise - IDC je objavil podatke o trgu računalnikov v preteklem letu za območje Evrope, Bližnjega vzhoda in Afrike (tako imenovana cona EMEA). V letu 2010 je bilo prodanih 110 milijonov računalnikov, kar je za 12,8 odstotka več kot v letu 2009. Toda to ni razlog za navdušenje, opozarjajo, saj se je v zadnjem kvartalu, ki je tradicionalno najmočnejše trgovsko tromesečje, prodaja v primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2009 povečala za pičla 2,4 odstotka. Zmanjšano rast povpraševanja beležijo v vseh segmentih, tako namiznih kot tudi prenosnih računalnikih in netbookih.

Razlogov za skromno rast je več. Po eni strani so v velikem slogu prispeli tablični računalniki, ki spodkopavajo povpraševanje po klasičnih računalnikih. Še posebej hudo so kanibalizirali netbooke, po katerih je povpraševanje upadlo za tretjino. Tudi prenosni računalniki niso nikamor napredovali, saj se jih je prodalo le pol odstotka več kot leta 2009. Nič kaj bolje ni kazalo namiznim računalnikom, kjer je povpraševanje padlo za 19 odstotkov. Po drugi strani so jih tepla prepolna skladišča iz kriznega leta 2009, tako da so šle v promet večidel stare zaloge.

Zanimivo je, da je povpraševanje upadalo proti koncu leta. Medtem ko so proizvajalci v prvi polovici leta še beležili povišanje v primerjavi s predpreteklim letom, se je situacija v zadnjem kvartalu popolnoma spremenila. Edini, ki so v zadnjem četrtletju poslovali bolje kot leto prej, so bili Asus, Dell, Lenovo in Apple. Največji proizvajalec pa ostaja Hewlett-Packard, ki ga tudi manjši upad ni premaknil z vodilnega mesta.

49 komentarjev

Frgazor ::

Meni itak ne bo nikdar jasno zakaj sploh stalna potreba po novih računalnikih, ker softver hardvera enostavno ne dohaja. Razen igrice. Meni pentium 4 iz leta 2002 pokrije običajne potrebe po srfanju, tipkanju in gledanju 720p filmov.

Čakam, da se tableti primejo. Potem si bom pa res namislil nov desktop najnižjega ranga in tablico.

nekikr ::

Ampak res. Zakaj ne poveš vsem Zemljanom, da tebi to ustreza in da zaradi tega oni ne rabijo novih/dodatnih računalnikov? Še Al Gore bi bil ponosen nate recimo, ker bi bilo manj trošenja plastike itd.

Relanium ::

Pa res je, se strinjam z frgazorjem.
Zakaj bi moral kr naprej metat stran čist vredu računalnik pa kupovat novega, če pa npr. naš 6 let stari deluje čist OK, vse se da z njim naredit...
Vrjetno je narod to skapiral (upam)
se mi pa tud zdi za do vglavnem zadnji 2 leti prodajali stare zaloge, ker ko sem poleti kupoval svoj prenosnik
(ker prej nisem imel čisto svojega računalnika) so se enake konfiguracije prodajale skoraj 2 leti za skoraj enako ceno!! Tu pa tam je prišel kak malo boljši procesor, enmal novejša grafična ampak nekih velikih sprememb sploh ni bilo.

opeter ::

nekikr je izjavil:

Ampak res. Zakaj ne poveš vsem Zemljanom, da tebi to ustreza in da zaradi tega oni ne rabijo novih/dodatnih računalnikov? Še Al Gore bi bil ponosen nate recimo, ker bi bilo manj trošenja plastike itd.


Seveda bi bil ponosen.
Bi pa imel Steve Jobs kar velik krče, ko bi izvedel, da mu prodaja iIzdelkov upada, kajti ljudje so ugotovili, da jim je lani kupljen model čisto dovolj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

CaqKa ::

nekikr. ponudba in proizvodnja je enostavno prevelika, razlik pa skorajda ni v performansah kot je relanium povedal. še pri applu ki nima tolko posodobitev in različnih modelov v ponudbi te performančne razlike v neki večji meri niso občutne.

ne govorimo o tem da se razvoj ukine... govorimo o tem da proizvajalci dajo ven nove modele ko bodo tudi performančno večje spremembe.

moj 6 let star prestigio prenosnik, kolkor gledam še danes naščije marsikater lowend prenosnik.

mi je pa zanimivo da v novici ne omenjajo da je slabša prodaja posledica krize :> ta kriza je namreč že za vse izgovor.

nekikr ::

Sploh se nisem dotaknil napredka (ki definitivno je). Zgolj prodane enote, ki jih mora biti vsako leto več že samo zaradi večje populacije, modernizacije te iste populacije in pa čedalje večje zahteve po digitalizaciji vsega. Logično je, da bo računalnikov (v taki in drugačni obliki) vsako leto več in presenetljivo je, da jih samo toliko več, ko pa bi jih moralo biti še vsaj za nekaj odstotnih točk več.

Ampak en slovenček, ki je šel v življenju že vse do Kopra, pa seveda posploši vse skupaj na svoj računalnik (ki ga je dobil šele pred kratkim) vse ostalo pa zanemari, ker če zanj ni pomembno - zakaj bi bilo za kogarkoli. On ja vse zna in ve ;)

Frgazor ::

nekikr: Nisem napisal, da je za vse moje potrebe dovolj takšen star računalnik. Daleč od tega. Sem pa prepričan, da večina Zemljanov kaj dosti večjih potreb od surfanja, tipkanja, gledanja filmo in poslušanja glasbe res nima. In za takšne potrebe je dober skoraj kakršenkoli računalnik kupljen v zadnjem desetletju, če le normalno dela.

nekikr ::

Aha. In Yugo je tudi dovolj dober za vse. Si mogoče razmišljal v smeri, da kakšno pravo partijsko stranko narediš v Sloveniji?

Frgazor ::

nekikr je izjavil:


Ampak en slovenček, ki je šel v življenju že vse do Kopra, pa seveda posploši vse skupaj na svoj računalnik (ki ga je dobil šele pred kratkim) vse ostalo pa zanemari, ker če zanj ni pomembno - zakaj bi bilo za kogarkoli. On ja vse zna in ve ;)


Ne vem ali ciljaš name ali ne... ampak pri svojih 32 letih sem že videl kar nekaj sveta dlje od Kopra :) In svoj prvi računalnik sem dobil... zelo dolgo nazaj. In niti ni en star pentium 4 edini računalnik, ki ga premorem.

nekikr ::

Prvi računalnik je letel na tistega drugega, to o Kopru pa tudi nate. Kaj ti rabiš, kdaj si ti prvič dobil računalnik, kakšen je bil in vse ostalo napiši na svojem blogu, pa kakšno fotko prilepi zraven. Kaj rabi (ali ne, saj nima veze) svet pa pusti makroekonomiji o kateri nimaš pojma.

CaqKa ::

nekikr. performančno za večino potreb dela z računalnikom ne potrebujemo neke presetatorske makine. pisanje diplomske, branje maila, poslušanje muzike, gledanje filma in urjenanje digitalnega albuma. Največ proc moči tukaj žere predvajanje videa, pri katerem kot je že višje omenjeno smo že vsaj dobri dve leti dovolj močni s procesorji.
ni potrebe da mešaš računalnike za vsakdanjo uporabo z delovnimi postajami.

nekikr ::

Kaj rabi (ali ne, saj nima veze) svet pa pusti makroekonomiji o kateri nimaš pojma.


:)

energetik ::

nekikr je izjavil:

Aha. In Yugo je tudi dovolj dober za vse. Si mogoče razmišljal v smeri, da kakšno pravo partijsko stranko narediš v Sloveniji?

PC ne rjavi, se ne nuca in novi model ti ne nudi večje varnosti.
Ali dela ali ne dela. In če imaš gor nameščen sodoben OS ter HW zadostuje tvojim potrebam, ni razloga, da bi kupoval novega.

CaqKa ::

zelo kapitalistično razmišljanje.

ne upoštevaš niti trajnostnega razvoja niti počutja ljudi: http://www.ted.com/talks/barry_schwartz...

MOGOČE nimam pojma o makroekonomiji, ampak še vseeno lahko makroekonomija ob upoštevanju trajnostnega razvoja in počutja ljudi funkncionira ob manjši izbiri.

Pa čist mimogrede. dvema človekoma ki je ne poznaš si brez vsakeršnega odnosa in vedenja o njunem znanju okurčil da nimata pojma.

Relanium ::

nekikr je izjavil:


Ampak en slovenček, ki je šel v življenju že vse do Kopra, pa seveda posploši vse skupaj na svoj računalnik (ki ga je dobil šele pred kratkim) vse ostalo pa zanemari, ker če zanj ni pomembno - zakaj bi bilo za kogarkoli. On ja vse zna in ve ;)

In katere nadsuperiorne narodnosti si pa ti če smem vprašat?
vrjetno katere iz juga...

in ne, ne vidim prvič računalnika ampak sem jih ene 4 dal skoz, pri vseh sem bil skrbnik in glavni uporabnik.
Rekel sem samo da je to tak, ki ga nihče drug ne pipa razen jaz in samo jaz!
Pa če tiste 4 pomnožim še z 4 - toliko sem jih pa že servisiral, ker sem v moji družbi med neračunalničarji znan kot tisti, ki se zelo spozna na računalnike.

Aja, pa bil sem že mal dlje od kopra ja, letos bom tud dost hodil po svetu.

Ti pa očitno maš preveč denarja, al pa premal zdrave pameti da bi se uprl maretingu, imam prav ?

nekikr ::

@CaqKa: Seveda, upravičeno. Zakaj?

Članek NE govori o psihičnem počutju kupcev. Članek NE govori o potrebah Relaniuma po novem računalniku (ker prej ni imel čisto svojega). Članek NE govori o tem kdaj rabiš ti nov računalnik. Čanek NE govori o tem, ali je nov računalnik nujno hitrejši za tisto razliko v ceni. Članek NE govori o bullshitu, ki ga producirate vsak post.

Članek govori o prodajnih številkah. Surovih številkah. NE o upravičenosti do zamenjave ali nadgradnje in novi verziji Photoshopa. In na tem mestu je ključno tole:

Sploh se nisem dotaknil napredka (ki definitivno je). Zgolj prodane enote, ki jih mora biti vsako leto več že samo zaradi večje populacije, modernizacije te iste populacije in pa čedalje večje zahteve po digitalizaciji vsega. Logično je, da bo računalnikov (v taki in drugačni obliki) vsako leto več in presenetljivo je, da jih samo toliko več, ko pa bi jih moralo biti še vsaj za nekaj odstotnih točk več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

RejZoR ::

To sem opazil tud jezst. Kakšno leto nazaj je bilo popraševanje po laptopih neprimerno višje kot letos. Enostavno ni zanimanja. Sem in tja kdo ampak daleč od tistega leto ali dve nazaj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Relanium ::

Pa ja, to je bil namen mojega prvega posta. Kot najvrjetnejši razlog je pač premali napredek, staro še vedno zadostuje in tu vse štima, dokler se ni našel nek picajzel komentator

CaqKa ::

nekikr je izjavil:

@CaqKa: Seveda, upravičeno. Zakaj?

Članek NE govori o psihičnem počutju kupcev. Članek NE govori o potrebah Relaniuma po novem računalniku (ker prej ni imel čisto svojega). Članek NE govori o tem kdaj rabiš ti nov računalnik. Čanek NE govori o tem, ali je nov računalnik nujno hitrejši za tisto razliko v ceni. Članek NE govori o bullshitu, ki ga producirate vsak post.

Članek govori o prodajnih številkah. Surovih številkah. NE o upravičenosti do zamenjave ali nadgradnje in novi verziji Photoshopa. In na tem mestu je ključno tole:

Sploh se nisem dotaknil napredka (ki definitivno je). Zgolj prodane enote, ki jih mora biti vsako leto več že samo zaradi večje populacije, modernizacije te iste populacije in pa čedalje večje zahteve po digitalizaciji vsega. Logično je, da bo računalnikov (v taki in drugačni obliki) vsako leto več in presenetljivo je, da jih samo toliko več, ko pa bi jih moralo biti še vsaj za nekaj odstotnih točk več.


Ampak res. Zakaj ne poveš vsem Zemljanom, da bi ti želel komentirat le prodajne številke in da zaradi tega oni ne rabijo komentirat ničesar drugega kot prodajne številke? Še Primož bi bil ponosen nate recimo, ker bi bilo manj prometa na slo-tech serverju.

Gregor P ::

Kar se "navadnih" prenosnikov tiče, jaz npr. ne kupim več nobenega brez SSD diska (pa tudi namiznega ne, če bi kupoval kompletno rešitev, tako pač kupiš sam disk); in koliko takšnih za običajne potrošnike je na voljo v trgovinah in po kakšnih cenah? Očitno tako potrošniki čakamo, da nam bodo začeli ponujati takšne laptope po nižjih cenah v mejah normale, prodajalci pa čakajo, da prodajo vso staro zalogo ... in tako vsi čakamo :D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Manu ::

nekikr je izjavil:

@CaqKa: Seveda, upravičeno. Zakaj?

Članek NE govori o psihičnem počutju kupcev. Članek NE govori o potrebah Relaniuma po novem računalniku (ker prej ni imel čisto svojega). Članek NE govori o tem kdaj rabiš ti nov računalnik. Čanek NE govori o tem, ali je nov računalnik nujno hitrejši za tisto razliko v ceni. Članek NE govori o bullshitu, ki ga producirate vsak post.

Članek govori o prodajnih številkah. Surovih številkah. NE o upravičenosti do zamenjave ali nadgradnje in novi verziji Photoshopa. In na tem mestu je ključno tole:

Sploh se nisem dotaknil napredka (ki definitivno je). Zgolj prodane enote, ki jih mora biti vsako leto več že samo zaradi večje populacije, modernizacije te iste populacije in pa čedalje večje zahteve po digitalizaciji vsega. Logično je, da bo računalnikov (v taki in drugačni obliki) vsako leto več in presenetljivo je, da jih samo toliko več, ko pa bi jih moralo biti še vsaj za nekaj odstotnih točk več.

Članek piše o surovih številkah. Da. Kar pa članek ne napiše je razlog zakaj prodaja ni večja (ker se instinktivno pričakuje, da bo vsako leto večja od prejšnjega leta).

Komentarji pa razglabljajo ravno o tem, da ni razlogov, da bi se prodaja povečala (ker kot sem že napisal se to vedno pričakuje).

Verjetno smo dosegli vrh, ko se povečanje prodaje ustavlja. Še vedno se pa nadaljuje 'normalna' prodaja (ki pa ni večja od prejšnjega leta). Računalnike se ne kupuje kot žemljice. Imaš ga za nekaj let. V tem času računalnikov ne kupuješ. Zato ker dela in to je dovolj.

Poleg tega je treba razumeti, da povečane prodaje računalnikov ne bo, dokler ne bomo na svetovni ravni rešili problem lakote. Namreč število podhranjenih in smrti zaradi lakote že leta ostaja približno eno in isto. Zdaj pa to preslikaj na prodajo računalnikov. Prodaja je približno ena in ista. Ko bomo odpravili revščino (ki je vzrok lakote) potem pa bo tudi povečana prodaja računalnikov.

we_are_borg ::

Evo jaz sem letos kupil nov Lenovo laptop 11" haha
death is irrelevant

darksamurai ::

Tudi v ekonomiji ima vsaka stvar eno mejo. Ne razumem zakaj veliko ekonomistov še vedno citira stare teorije, ki so skregane z zravo pametjo (svet ni idealen). Številne krize in tudi veliko drugih primerov je pokazalo, kaj je prava makroekonomija. Tudi ultra idealnih primerih z nešteto predpostavkami, bi se rast prodaje enkrat ustavila, ker je kritična meja odvisna od večih dejavnikov (pokvarljivost, max. vzdržnega števila ljudi na zemlji, napredka...).

blackbfm ::

Meni itak ne bo nikdar jasno zakaj sploh stalna potreba po novih računalnikih, ker softver hardvera enostavno ne dohaja. Razen igrice.


Ni res. Imaš miljon programov, kjer nikoli ni dovolj moči. Za 3 strani v wordu je pa res skorajda vseeno ja.

Meni pentium 4 iz leta 2002 pokrije običajne potrebe po srfanju, tipkanju in gledanju 720p filmov.


Za tvoje potrebe verjamem da zadostuje, ampak na splošno gledano so že same spletne strani bolj obsežne/komplicirane/whatever kot 10 let nazaj in na takem sistemu niti scrollanje po strani ne more več normalno delat. 720p na takem računalniku gledat je pa tudi bolj muka. Verjetno moraš ugasnit vse programe in se pol nič dotikat da normalno predvaja.

energetik ::

Srfanje na recimo Celeronu 2GHz pri 1,3GB RAM (sem ga zrihtal mami)je recimo že zelo živce parajoče. Za vsako malenkost gre procesor do neba, predvsem pri straneh polnih fleša. Kljub povsem zadosti RAMa (WinXP) je uporaben kvečjemu za nezahtevno delo v Wordu/Excelu/Mail. Tako da vsak PC, kupljen v zadnjih 10letih vseeno ni zadosten, če si še novic ne moreš normalno prebrat.
Za silo bi se dalo normalno shajati s kakšnim PentiumIV @3GHz.

opeter ::

Se strinjam. Današnjee spletne strani zahtevajo soliden računalnik.
Kaj vse se dandanes uporablja: Javascript, Ajax, Flash, CSS3, HTML5 ... vse to žre računsko moč.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Manu ::

Verjamem, da nihče ne razmišlja v smislu, da boš uporabljal stare Celerone. Ampak nima smisla kupovat računalnik vsako leto. Če bi vsi kupovali vsako leto nove računalnike in če še računamo rast prebivalstva, potem bi res pričakoval vsakoletno rast. Ampak to pričakovati je seveda neumnost.

Gregor P ::

Posameznik lahko morda rabi ne vem kakšno procesorsko moč in ogromno RAM-a pa hude grafične ipd. (ker tudi ve zakaj), ampak za širši spekter uporabnikov se praktično zadnjih nekaj let ni nič tako drastično spremenilo, da bi morali nemudoma poseči po sodobnejših zmogljivejših komponentah (razen če so morda kupili kakšen nišni podhranjen izdelek); edina zadeva, ki je recimo zares "revolucionarna" in ki ima neko dodano uporabno vrednost za potrošnika je kot že rečeno SSD disk. Takoj ko bo cena padla na splošno sprejemljivo raven, se bo po mojem kar večina odločila za nakup produkta s takšno komponento.

Sam vem, da se mi za moje računalnike (za domačo uporabo) še RAM-ov ne da več dokupit, niti se mi da menjat več "starih" diskov; morda izjemoma dodam tu in tam še kakšnega zaradi prostorske stiske, ali okvare. O novih procesorjih sploh še ne razmišljam (+matične); grafične pa mi delajo solidno že vsaj 3 leta; od prenosnikov pa itak ne zahtevam nemogočega. Vsaj pri meni vlada splošna apatija na tem področju, prav nobene želje po nakupih :D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

jlpktnst ::

Mene pa kar malo moti kako požrešne so današnje spletne strani... malo starejši pc že kar ne prebavi polovico vsega.

Skrajni čas da se uvede nekaj kar se prilagaja klientovem računalniku oz zahtevam uporabnikov.

techfreak :) ::

Gregor P je izjavil:

Kar se "navadnih" prenosnikov tiče, jaz npr. ne kupim več nobenega brez SSD diska (pa tudi namiznega ne, če bi kupoval kompletno rešitev, tako pač kupiš sam disk); in koliko takšnih za običajne potrošnike je na voljo v trgovinah in po kakšnih cenah? Očitno tako potrošniki čakamo, da nam bodo začeli ponujati takšne laptope po nižjih cenah v mejah normale, prodajalci pa čakajo, da prodajo vso staro zalogo ... in tako vsi čakamo :D

Potrošniki nič ne čakajo na SSDje, ker jih večina niti ne ve, kaj to pomeni. Prodajalci pa ti vseeno raje prodajo nove produkte, kot pa da izgubijo stranko. Ne moreš pa pričakovati, da bo trgovina za tebe plačala polovico cene prenosnika.

Gregor P ::

Kar hočem reči je, da ni razloga za nakup novega računalnika, če stari deluje povsem zadovoljivo; in to "čutijo" (čeprav morda ne vedo, kaj je SSD) tudi ostali potrošniki in pa seveda tudi prodajalci, ki ti zelo težko prodajo neko staro prepakirano robo, ker oba preprosto "vesta", da je "nekaj narobe".
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

lunamit ::

Tukaj pišete, kot da je prodaja upadla. Prodaja se je povečala ampak odstodkovno manj kot lani. Ampak vseeno so prodali več računalnikov kot lani na vseh področjih. Nekako je tudi pričakovati, da se rast ustali ali pa celo ustavi, saj bo trg prej ali slej prenasičen. Ampak tudi če se ustavi rast se bo prodalo 110 milijonov računalnikov na leto.
There are 10 types of people. Those who understand binary and those who don't.

Manu ::

@lunamit

Nekateri tega ne morejo razumeti.

Spock83 ::

Ne se bat. Ne bo se še ustavilo. Pač manj procentov bo kot bi si lačni kapitalisti želi.

MrStein ::

CaqKa je izjavil:


Ampak res. Zakaj ne poveš vsem Zemljanom, da bi ti želel komentirat le prodajne številke in da zaradi tega oni ne rabijo komentirat ničesar drugega kot prodajne številke? Še Primož bi bil ponosen nate recimo, ker bi bilo manj prometa na slo-tech serverju.

Ne bo držalo. Več postov, bolj popularen sajt, več cvenka od oglaševalcev...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

energetik je izjavil:

Srfanje na recimo Celeronu 2GHz pri 1,3GB RAM (sem ga zrihtal mami)je recimo že zelo živce parajoče. Za vsako malenkost gre procesor do neba, predvsem pri straneh polnih fleša.

Blokiraj fleš.
Na mojem starem PC se tudi čudim, kako počasen je IE, kak lahko folk to sploh uporablja. Potem se spomnim, da je v IE aktiven flash plugin in mi je vse jasno. Firefox je brez in je razlika kot dan in noč.

To je tudi razlog za novi octa-core 5 GHz SSD-RAID PC vsako leto.
Ker je softver totalno... da ne rečem kaj grdega, neoptimalen.

Program teče počasi? Kupi hitrejši CPU. Problem rešen.
Tako se danes programira. (ne vedno, ampak večina)

Prej si imel C64 skoraj 10 let identičen hardver.
Softver je na koncu zgledal skoraj enako boljši napram začetku, kot danes na PC, ampak takrat na identičnem hardveru, danes pa imaš vse HW komponente vsaj za faktor 10 močnejše.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gendale ::

itak je logično da ne more prodaja večno naraščat, ampak da se bo enkrat pač ustalila na neki številki

RejZoR ::

Gregor P je izjavil:

Kar se "navadnih" prenosnikov tiče, jaz npr. ne kupim več nobenega brez SSD diska (pa tudi namiznega ne, če bi kupoval kompletno rešitev, tako pač kupiš sam disk); in koliko takšnih za običajne potrošnike je na voljo v trgovinah in po kakšnih cenah? Očitno tako potrošniki čakamo, da nam bodo začeli ponujati takšne laptope po nižjih cenah v mejah normale, prodajalci pa čakajo, da prodajo vso staro zalogo ... in tako vsi čakamo :D


Sej drugače obstajajo tud 7200RPM diski za prenosnike. V netbooku imam 500GB Seagate Momentus 7200.4 in je zakon. Hiter je tako kot so bili v času nakupa hitri namizni diski. Na bateriji se ne pozna bistveno, je pa precej bolj odziven, zažene se hitreje pa še prostora imam več. Vmesna opcija je tak Momentus XT, ki je hibridni disk. Čez kakšna 2 oz 3 mesce pa bojo itaq spet drastično padle €/GB cene. Oz bolje rečeno za isto ceno kot sedaj se bo dobilo 2x toliko placa.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Gregor P ::

Preprosto ne moreš primerjati HDD in SSD; dva popolnoma različna svetova (pa imam doma npr. 2 raptorja v RAID0). S hibridi pa lahko eksperimentirajo na drugih potrošnikih.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Limit-sky ::

opeter je izjavil:

nekikr je izjavil:

Ampak res. Zakaj ne poveš vsem Zemljanom, da tebi to ustreza in da zaradi tega oni ne rabijo novih/dodatnih računalnikov? Še Al Gore bi bil ponosen nate recimo, ker bi bilo manj trošenja plastike itd.


Seveda bi bil ponosen.
Bi pa imel Steve Jobs kar velik krče, ko bi izvedel, da mu prodaja iIzdelkov upada, kajti ljudje so ugotovili, da jim je lani kupljen model čisto dovolj.

A moraš res vsako temo posvinjati s svojimi neumestnimi in butastimi izpadi o Applih. Move on in se ne sekiraj za Apple. A si ti kupil novega Minija, ko je prišel ven? Meni še zdaj služi PowerBook G4 400 Mhz in tudi PowerMac G4 MDD dual 1,25 mi dnevno naredi veliko. Sem si pa letos omislil MBP 13, ki mi bo tudi zdržal nekaj časa in marca ne mislim kupiti novega modela. Pa iPhone imam 2G, pa iPod 4th gen. 20 Gb še mi vedno igra muziko, ki jo želim. Ko bo pa umrl, pa pride na vrsto nov. Pa iPada ne bom zamenjal za novega, ampak bom preskočil eno serijo ali dve, kot ponavadi počnem.

gruntfürmich ::

realno mislim, da je morda najbolj optimalno na 3-4, morda 5!? let menjavat komp, če se že v štartu ne kupi neke poceni zadeve, ampak soliden višji srednji razred...

techfreak :) je izjavil:

Potrošniki nič ne čakajo na SSDje, ker jih večina niti ne ve, kaj to pomeni.

seveda ne, ko pa želijo polprevodniške pogone:))
btw, nekako opažam, da se ta izraz umika in nazaj prihaja ssd... imam prav?:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Ne, sedaj, ko si me spomnil, da se pravzaprav pravilno reče "polprevodniški pogon", bom uporabljal le še ta izraz :D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

techfreak :) ::

MrStein je izjavil:

Program teče počasi? Kupi hitrejši CPU. Problem rešen.
Tako se danes programira. (ne vedno, ampak večina)

HW je ponavadi cenejši od programerjev, vsaj pri custom programih za kakšne večje projekte.

Aston_11 ::

Sedanji poceni računalniki so dobri za vse. Edino za igrice rabiš vedno zadnjo zadevo, pa še tu zdrži nekaj časa. Za surfat pa so dobri že orenk stari računalniki...

opeter ::

Limit-sky je izjavil:

opeter je izjavil:

nekikr je izjavil:

Ampak res. Zakaj ne poveš vsem Zemljanom, da tebi to ustreza in da zaradi tega oni ne rabijo novih/dodatnih računalnikov? Še Al Gore bi bil ponosen nate recimo, ker bi bilo manj trošenja plastike itd.


Seveda bi bil ponosen.
Bi pa imel Steve Jobs kar velik krče, ko bi izvedel, da mu prodaja iIzdelkov upada, kajti ljudje so ugotovili, da jim je lani kupljen model čisto dovolj.

A moraš res vsako temo posvinjati s svojimi neumestnimi in butastimi izpadi o Applih. Move on in se ne sekiraj za Apple. A si ti kupil novega Minija, ko je prišel ven? Meni še zdaj služi PowerBook G4 400 Mhz in tudi PowerMac G4 MDD dual 1,25 mi dnevno naredi veliko. Sem si pa letos omislil MBP 13, ki mi bo tudi zdržal nekaj časa in marca ne mislim kupiti novega modela. Pa iPhone imam 2G, pa iPod 4th gen. 20 Gb še mi vedno igra muziko, ki jo želim. Ko bo pa umrl, pa pride na vrsto nov. Pa iPada ne bom zamenjal za novega, ampak bom preskočil eno serijo ali dve, kot ponavadi počnem.


Hehe, nekomu sem stopil na žulj :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Limit-sky ::

Hehe, še vedno delaš kretena iz sebe? Kakšen žulj? A sem ti napisal moje izkušnje, s katerimi sem ravno demantiral tvojo izjavo. Seveda je najlažje potem narediti en spin-off s smejkoti. Bravo.

Sem bil mnenja, da si malo bolj odrasel in dorasel temi, pa vidim, da sem bil v zmoti.

Je pa zanimivo, ko potem uporabniki foruma težijo, da je polno "apple fanboyev", ki v vsaki temi "reklamirajo" Apple. Če pa greš gledat nekaj zadnjih tem o Applu, pa vidiš, da se najprej začnejo kretenčkat mladostniki potem se jim v svojem neumnem in butastem nabijanju pridruži še opeter in potem pridemo do zaključka, da vsi apple uporabniki kupujejo bele shiny naprave.
In če ti kaj ne paše glede Appla odpri novo temo, ne pa da svoje kretenizme prodajaš v temah, ki nimajo veze z Applom. Tole je tudi namenjeno moderatorjem.

Si pa eden večjih apple haterjev. Celo otroci, ki niso nikoli imeli apple produkta v rokah ali so ga videli le skozi izložbo imajo boljše argumente. In ja, merge in cut opcije še vedno ni v OS X-u. In SJ je še vedno firer and alive. In Maci so še vedno precenjeni. Nothing new here.

Če pa smo že pri žuljih, me žulijo samo nizkointeligentna enovrstična sporočila, ki so namenjena le provokacijam. Poskusi, saj ni težko, se jih vsaj tu pa tam malo izogibat. Boš izpadel manj bebavo in svojim letom primerno kredibilen.

techfreak :) ::

@Limit-sky, @opeter: Naslov novice je "Rast povpraševanja po računalnikih v Evropi lani nižja" in ne "So Jobsovi produkti sveti in zakaj ne?". Odprita novo temo in se tam kregajta.

MrStein ::

Aston_11 je izjavil:

Sedanji poceni računalniki so dobri za vse. Edino za igrice rabiš vedno zadnjo zadevo, pa še tu zdrži nekaj časa. Za surfat pa so dobri že orenk stari računalniki...

15,6" laptop z Pentium P6100 (i3 v bistvu, le brez Hypertreadinga, SSE4 in VT-X), skoraj vsemi priključki (eSATA in FW nima) in opremo - 360 EUR (brez OS).
Tako da bo že držalo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CaqKa ::

energetik je izjavil:

Srfanje na recimo Celeronu 2GHz pri 1,3GB RAM (sem ga zrihtal mami)je recimo že zelo živce parajoče. Za vsako malenkost gre procesor do neba, predvsem pri straneh polnih fleša. Kljub povsem zadosti RAMa (WinXP) je uporaben kvečjemu za nezahtevno delo v Wordu/Excelu/Mail. Tako da vsak PC, kupljen v zadnjih 10letih vseeno ni zadosten, če si še novic ne moreš normalno prebrat.
Za silo bi se dalo normalno shajati s kakšnim PentiumIV @3GHz.


bolj kot flash je težava javascript.
jaz sem pred enim letom testiral pentium 3 600MHz, 640 MB rama z ati radeon 9000. vse je laufalo tekoče, dokler nisi zalaufal gmail ali pa facebook. pol pa je kr zaštekalo...
izklopim facebook in na gmailu grem na plain html stran, pa je vse špilalo spet normalno. flash video se je dal kr normalno predvajat. quake3 arena, špila na takem kompu povsem solidno tudi na 1024x786
res je težave so v spletnih straneh.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple odlično

Oddelek: Novice / Rezultati
2811841 (9632) solatko
»

Microsoft rekordno, a Bing še vedno prideluje izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
106556 (5890) cleanac
»

Samsung še vedno prvi proizvajalec pomnilnika

Oddelek: Novice / Pomnilnik
54133 (3858) particle
»

EA z milijardno izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
193823 (3027) simnov

Več podobnih tem