» »

Cena takšne aplikacije?

Cena takšne aplikacije?

«
1
2

motorc ::

Pozdravljeni!

V (majhnem) podjetju od prijateljice uporabljajo aplikacijo za vodenje poslovanja, zalog, strank in naročil, knjigovodstvo ... skratka vse. Aplikacijo je naredilo neko slovensko podjetje.
Sedaj želijo naročiti še eno posebej narejeno aplikacijo (dokaj enostavno), pa me zanima koliko približno to stane?
Eno ponudbo sicer že imajo (ne od istega podjetja, ki je naredilo glavno aplikacijo), vendar imam občutek, da je previsoka in da jih poskušajo nat****.
Sam se sicer spoznam na računalnike in programiranje, ampak predvsem na področju elektrotehnike (LabVIEW) - zato me je prosila za pomoč, da ji pomagam v dogovarjanju s prog. hišo (ona se na računalnike in programiranje ne spozna nič).

Ona želi, da se naredi posebna aplikacija, ki bi njenemu potniku omogočala, da bi na prenosniku imel pregled vseh strank (naziv, naslov, kontakt, del. čas) in njihovih zadnjih 10 naročil: v glavni aplikaciji se naredi izvoz teh podatkov, ki bi se nato uvozili v novo aplikacijo (imenujmo jo potnik). Podatki bi bili predstavljeni v obliki tabele, kjer je v vsaki vrstici ena stranka. Če bi želel bi lahko za vsako stranko pogledal zadnjih 10 naročil (recimo tako, da se jo klikne in se nato spodaj razširi seznam naročil).
Te podatke bi si potnik ročno osvežil (sepravi, izvoz in uvoz) vsakič preden gre na pot (recimo 3x mesečno).

Poleg tega pa mora aplikacija omogočati, da si potnik k vsaki stranki beleži čase obiskov (zadnjih 10) in njihovo uspešnost (da, ne, nedosegjliv). Ti podatki bi se hranili lokalno (na prenosniku). Datumi bi se izpisovali podobno kot naročila, s to razliko, da je datum zadnjega obiska vedno viden.

Spodaj je slika kako približno so si to zamislili (slika je narisana). Ista slika je bila poslana prog. hiši, tukaj sem samo cenzuriral podatke, ki niso javni.

Približen izgled željene aplikacije. Zasebni podatki so zakriti.



V glavnem, ideja je ta, da si lahko potnik (na poti) na prenosniku ogleda podatke o stranki preden stopi k njej - če vse zgodovino njenih naročil se lahko bolje pripravi na to kaj lahko pričakuje. Poleg tega pa si vodi evidenco obiskov.

Sama aplikacija po mojem mnenju ni zahtevna - edino kar lahko predstavlja problem je uvoz podatkov oz. sinhronizacija. Jaz bi ji to lahko sprogramiral v LabVIEW, ampak mi žal licenca ne dovoljuje tega.

Zanima me torej, koliko stane, da se to sprogramira v neki programski hiši? Vesel bi bil tudi kakšnih dodatnih predlogov, ali pa vsaj usmeritev na kakšno drugo podjetje, kjer mi lahko to naredijo po neki konkurenčni ceni.


Hvala in lep pozdrav!
  • zavaroval slike: bluefish ()

Fizikalko ::

Kakšnih 5 jurjev nekje.

zacetnik11 ::

Ja tale je kr huda 5 jurejev, sem sigurn da lahko dobiš veliko ceneje, sem prepričan da za polovično ceno, torej 2,5 jurja EUR.
Tudi sam ti jo naredim za takšen denar.
Če je to vse kar si naštel zgoraj sem sigurn da ni več kot kakšen mesec dela (en programer)!
Vsekakor ne več kot 2500EUR!

LP G.

Wox ::

Cena je stvar dogovora med naročnikom in izvajalcem. V tvojem primeru, kjer je že v samem štartu govora o nategu naj tvoja znanka pove, koliko je pripravljena plačati za to aplikacijo in se potem poišče izvajalec, ki bo za to ceno pripravljen zadevo narediti. Če bo to firma je lahko 10k, če bo to nek študent je lahko gajba piva.
Commodore 64

Fizikalko ::

Dela vsekakor ni za en mesec, ampak dosti manj. Par dni razvoja, par dni postavitve okolja in testiranja. Recimo, da je dela za max 10 dni x 400 EUR (dnevna tarifa) = 4000 EUR + DDV.

zacetnik11 ::

400 EUR na dan, kdo pa plačuje toliko????
Takoj pošljem prošnjo za zaposlitev :D

motorc ::

Vidim, da sem v napačni stroki ... ena srednje zahtevna merilna aplikacija, ki mora delovati 24/7 z industrijsko zanesljivostjo pride pri nas okoli 3000 EUR. Vi pa pravite, da stane ena takšna mala enostavna aplikacija več kot 3000 EUR - za takšne cene bi se že meni splačalo nabavit licenco za LabVIEW in potem sam sprogramiram.

Glede na to, da gre za majhno podjetje (dva zaposlena) so pripravljeni dati max 1000 EUR, pa še to je zgornja meja. Bo treba za takšno vsoto študente najeti?

WarpedGone ::

Pa še to take začetnike, ki še nimajo treh čistih kaj je to strošek razvoja.
Zbogom in hvala za vse ribe

overlord_tm ::

Ja, samo kvaliteta bo potem tudi studentska, pa supporta ni :)

Sicer pa, kaka je obstojeca infrastruktura? A potniki nimajo interneta na poti? Ker potem rabijo samo en VPN dostop do firme, pa si na konju, verjetno lahko poganjajo obstojec program.

A obstojeca aplikacija, sploh podpira izvoz podatkov?

PS: Tako aplikacijo bi komot imeli za mobilne telefone :P

keworkian ::

Lol za 1000EUR ti še jaz nardim.

motorc ::

overlord_tm je izjavil:

Ja, samo kvaliteta bo potem tudi studentska, pa supporta ni :)

Sicer pa, kaka je obstojeca infrastruktura? A potniki nimajo interneta na poti? Ker potem rabijo samo en VPN dostop do firme, pa si na konju, verjetno lahko poganjajo obstojec program.

A obstojeca aplikacija, sploh podpira izvoz podatkov?

PS: Tako aplikacijo bi komot imeli za mobilne telefone :P


Najprej so dali ponudbo, da bi se povezal na strežnik, ki bi bil pri njih doma. Samo problem je v internetni komunikaciji na poti. Za potnika je dovolj, če si enkrat mesečno osveži podatke, tako da potrebe po ažurnih informacijah niti ni. Prenosnik bi bil idealen, saj ima dovolj velik zaslon - pri mobilni aplikaciji bi bil problem vidljivost, saj potnik bolj slabo vidi male črke.

V obstoječo aplikacijo se bo dodala funkcija izvoza podatkov - ta del ni problematičen. Potrebuje se samo aplikacija za pregled.

Wox ::

Office Pro licence imajo? Ker to se lahko v Accessu hitro naredi. Ali mora biti zadeva del že obstoječe aplikacije?

@zacetnik11: Pošlji prošnjo na SCT. Oni delajo milijardne posle. Sigurno imajo mastne plače vsi zidarji. Aja... Z mora biti z veliko začetnico. Pa malo si več kasen.:D
Commodore 64

motorc ::

Uporabljajo OpenOffice.

Aja, pozabil sem dodatno poudariti, da se podatki potnika (datumi obiskov) NE uvažajo nazaj v glavno aplikacijo. Iz nje se samo izvozi stranke in njihova naročila.

overlord_tm ::

motorc je izjavil:

Uporabljajo OpenOffice.

Aja, pozabil sem dodatno poudariti, da se podatki potnika (datumi obiskov) NE uvažajo nazaj v glavno aplikacijo. Iz nje se samo izvozi stranke in njihova naročila.


Torej mora imeti program tudi bazo stvari, ki jih prodajajo, drugace import nazaj ne bo deloval. To ze malo zakomplicira zadevo. Nic ni tako preprosto kot izgleda.

BigMan ::

Jaz bi naredil okvirno za 2k, ampak zato ker že imam nekaj podobnega narejeno, pač vzameš neke komponente ki si jih že naredil, dodaš specifike in voila. Če delaš pametno gradnike lahko obstoječe projekte vedno uporabiš v novih projektih. Če greš delat na novo pač reskiraš nekaj svojega časa.
Dela bi imel realno 3 dni. Ampak moraš upoštevat dogovarjanje za projekt, testiranje, morebitne garancijske popravke itd. Pa nisem neizkušen v programiranju ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigMan ()

revvs ::

Vsepovsod se nategujejo, vendar je za neko podjetje bistveno da ima prostor kjer se nekaj hrani na istem mestu. Zdaj bi ti lahko prišel na podjetje preverit če je vse Ok in "nadgradil" vsako toliko časa in dvakrat pritežil na enter in trikrat na "Y" in zaračunal vsak mesec nekaj sto evrov in prodajal brezplačen program in bi te vsi imeli za genija. Vse je odvisno od delodajalca. Mislim da je pri nas tako vse premalo plačano.

Spura ::

motorc je izjavil:

Vidim, da sem v napačni stroki ... ena srednje zahtevna merilna aplikacija, ki mora delovati 24/7 z industrijsko zanesljivostjo pride pri nas okoli 3000 EUR. Vi pa pravite, da stane ena takšna mala enostavna aplikacija več kot 3000 EUR - za takšne cene bi se že meni splačalo nabavit licenco za LabVIEW in potem sam sprogramiram.

Glede na to, da gre za majhno podjetje (dva zaposlena) so pripravljeni dati max 1000 EUR, pa še to je zgornja meja. Bo treba za takšno vsoto študente najeti?

Ja. A pri tebi pride 3000 eur aplikacija a la carte, ki jo uporablja točno ena stranka, ali pa prodaš več komadov?

zacetnik11 je izjavil:

Ja tale je kr huda 5 jurejev, sem sigurn da lahko dobiš veliko ceneje, sem prepričan da za polovično ceno, torej 2,5 jurja EUR.
Tudi sam ti jo naredim za takšen denar.
Če je to vse kar si naštel zgoraj sem sigurn da ni več kot kakšen mesec dela (en programer)!
Vsekakor ne več kot 2500EUR!

LP G.
Sej en mesec programerjevega dela pa stane od 8800 eur naprej.

bluefish ::

Govorimo o neto ali bruto zneskih?

Spura ::

A ni jasno? Govorimo o tem, koliko narocnika stane en mesec dela. Bruto in neto tu nima veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

RockyS ::

Najboljše da za izvajalca izberete BigMana ki vam to naredi v treh dneh, sploh glede nato da ne vemo logike ki bi tekla v ozadju,povezava do strežnika, struktura strežnika specifične zahteve stranke itd... ampak on take podatke šteje v tiste dni ko potekajo sestanki in dogovori :)

Spura ::

Ne rabis streznika, ce so pa podatki lokalno uvozeni.

RockyS ::

Aha ok, ampak še zmeraj nevemo v kakem formatu bo narejen izvoz iz glavne aplikacije. Bo to excel,access, mysql ali kaj tretjega? Ker če je že izvoz iz glavne aplikacija spacan na hitro skupaj potem lahko doktoriraš poleg uvoza.

Potem je seveda umetnost (če ni pravilno narejeno) spravit skupaj pravilni izvoz iz naše aplikacije v glavno aplikacijo, ki bo to znala importat.

Jaz vem da se takih stvari nebi lotil
a) če ne morem biti del razvoja izvoza iz glavne aplikacije
ali
b) dokler se ne uredi (sprogramira) izvoz iz glavne aplikacije

Sem si še enkrat prebral temo, če ni potreben uvoz nazaj v glavno aplikacijo je seveda stvar malo enostavnejša. Ampak še zmeraj ostane format/stil izvoza, ki ga bo naredila druga programerska hiša. Vsi vemo, da lahko naredijo izvoz takšen da ga bodo samo oni znali uvozit =)

mn ::

V kakšni obliki bi bili izvoženi podatki?

BigWhale ::

Gre za tipicno CRM aplikacijo. Pojdite si pogledati koliko stanejo taksne aplikacije. Pet jurjev je prevec?

Za kaj? Za izdelavo uporabniskega vmesnika in poslovne logike, ki je zadaj? Koliko bo pa podjetje prihranilo zaradi te aplikacije? En kup casa in verjetno kar nekaj denarja.

Cestitke BigManu, ki bi stvar skodiral v treh dneh... Potem bi pa verjetno se tri tedne testiral in izvajal garancijske popravke, hehe. Reusable komponente? Ah lepo vas prosim, kar je reusable komponent pridejo zraven sistema, odvisno kaksen graficni toolkit vzames. Uporaba neke stare prej napisane kode je v vecini primerov povzrocitelj glavobolov in problemov in te na koncu pride ceneje, ce pises vse od zacetka.

Razvoj aplikacij stane in ima svojo ceno. 'Majhnih enostavnih' aplikacij ni. Oziroma so tiste, ki jih ljudje delajo na faksih za domace naloge. Vislice in tako naprej. Problem je v tem, da ljudje ne morejo dati denarja za nekaj cesar ne morejo prijeti v roke.

"Jebemti, cel avto dobis za jurja, tle bi mi pa eni kr en program prodal za pet jurjev!!! Nateguni!! to se da ziher za pecto evrov narest!"

Zgoraj opisana aplikacija zahteva za nacrtovanje vsaj 10 ED, v to spadajo sestanki s stranko in popis delovnega procesa ter in house narctovanje in potem sestava funkcionalne specifikacije. To je osnova za zacetek dela. Stranka mora povedati kaj bi rada imela in kako hoce imeti zadeve narejene. Ce taksnega dokumenta ni se potem pojavijo vprasanja "joj, tole pa nismo tko hotl, a se da drugac narest?"

Sam razvoj bi pa vzel v najboljsem moznem primeru 20 ED. Pa lahko si vzames se 5 ED za uvajanje in primopredajo. Realen cas potreben za razvoj pa lahko poves sele takrat, ko imas narejeno podrobno specifikacijo aplikacije.

Truth be told, tako stvar lahko one-man-band naredi verjetno prej, samo tega one-man-band-a lahko vmes avto povozi in bo en teden na bolniski. Je to vracunano v ceno projekta?

Nevem kako hudica lahko govorite koliko casa traja razvoj aplikacije, ce pa noben v resnici ne ve kaj bi aplikacija pocela in kako bo to pocela. Evo, ze zdaj se 'krega' o tem kaksen je format vhodnih podatkov...

Dejte se zresnit, ne delajte se vecje skode na podrocji SW industrije pri nas. Ni cudn, da bi vsak imel aplikacijo za pest drobiza, ce ljudje obljubljajo "rainbow unicorns and flying pigs"...

RockyS ::

BigWhale poklon.

commissar ::

Sem že naredil aplikacijo v c# z WPF. Za vajo da malo vidim Caliburn.Micro framework. Aplikacija ima en zaslon in zajema podatke iz xml-ja. Da se tudi vnašati datum obiska in dosegljivost (sicer oboje kot string ampak dobro). Podatke shrani v isti xml.

lp

Zgodovina sprememb…

_Dejan_ ::

BigWhale se podpišem pod tvoj post.
Večina podjetij se odloči glede na obljube in nizko ceno, kar pa jih kasneje tepe, ko želijo kakšne spremembe in razvijalec ni dosegljiv, zavlačuje... :)
V kolikor je podjetje glavne aplikacije ok potem bo tudi izvoz podatkov narejen na spodoben način in dobro dokumentiran, še vedno pa v primeru da uporablja kakšno bazo(MSSQL, MYSQL, Oracle...) je možnost da si sam izvoziš podatke kakor sam želiš :)
Glede na to da gre za naročnike, naročila je potrebna tudi lokalna baza na prenosniku, ker z XML-jem ne bo šlo(prepočasen).
Pri "sinhronizaciji" je potrebno upoštevati veliko dejavnikov in za to se tudi porabi največ časa. Sam GUI in vnos podatkov v lokalno bazo je narejen zelo hitro(Seveda če ni zahtev po neki vizualni lepoti in prisotnosti photoshopa...) in skoraj ni omembe vreden...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Spura ::

No, one man band lahko tako aplikacijo naredi znotraj tudi tako majhnega budgeta in ce je relativno bug free niti ne rabis kaj dosti. Tko da menim, da se motite, da to ni izvedljivo, na črno seveda.

Se pa ne strinjam z ocenami, da so firme nateguni ker toliko racunajo. Ce hoces imet stvari proper to toliko stane.

WarpedGone ::

Seveda jo lahko nardi, tudi zastonj. Gre se za zaslužek. Nek dijak bo morda zadovoljen s končnimi 2 EUR / uro - zaračunal obljubljenga jurja, pol pa delal in flikal pol leta.

Profi firme, ki imajo zaposlene ustrezno usposobljene stručkote, ki vejo kaj delajo, računajo od 50 EUR/h naprej. En delovni sestanek te takoj stane par sto EUR, načrtovanje še nekajkrat toliko, dodna usklajevanja podobno, testiranja zopet nekajkrat toliko. 5 jurjev je v tej luči zelo zelo malo. In za njih nujno dobiš zelo malo. Resna stvar po naročilu se začne okrog 20.000 EUR.

Komot je neki spacat, oddat in pozabit. Ampak kar se naročnika tiče, je to stran vržen denar. Slej ko prej bo treba stvar dopolnit, spremenit. Kaj obvezuje tistega študenta da bo še na razpolago? Bojo plačal nekoga druzga, ki bo stvar prvič videl, da jo flika naprej? Tak softver naročniku ne prinaša profita.
Zbogom in hvala za vse ribe

LeQuack ::

Kar je WarpedOne povedal drži razen tega:

Profi firme, ki imajo zaposlene ustrezno usposobljene stručkote, ki vejo kaj delajo, računajo od 50 EUR/h naprej.


Tukaj bi moral napisat:
Profi firme, ki imajo zaposlene neustrezno usposobljene študente, ki najbrž vejo kaj delajo, računajo od 50 EUR/h naprej.
Quack !

commissar ::

Dragi naročnik, izberi dve:

cheap fast good

Misty ::

Zgolj en medklic: nikjer ni naveden OS aplikacije ...

Wox ::

Windofs menda. Se pa strinjam s kitom.
Commodore 64

Looooooka ::

Tocno zato potem dobis obupane stranke... Ker jim je nekdo za jurja naredil nekaj kar je delalo 1 mesec. Takoj ko so ugotovili, da potrebujejo se kaj zraven oziroma, da so pac bebci(stranke so bebci) in niso znali povedati kaj dejansko potrebujejo... In je treba uvesti spremembe so pa fscked. V "najboljsem" primeru ta mojster obupa in morajo najti novega programerja... V "najslabsem" jim ta genij zaracuna vse... Testiranje, odpravo napak(jst tud nism mogu verjetn, da si to nekateri celo upajo zaracunat... In to ob prvi napaki).
Rajsi placajte vec pa podpisite dobro pogodbo v katero so vkljuceni popravki napak in vsaj n-ur vzdrzevanja. Pa se zelo dobro definirajte kaj je to "napaka". Da ne bo velemojster trdil, da sesutje napake ob vnosu kksne cudne cifre ni napaka programa ampak uporabnika...

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

mn ::

Jaz se pa ne morem strinjati s kitom. Za božjo voljo, tole kakor je opisal je zelo enostavna aplikacija ne pa nek kompleksen CRM katerega bi ti 10 dni samo načrtoval. Pa saj nisi resen no. En uvoz podatkov v interno podatkovno bazo, ena vnosna maska za iskanje po teh podatkih, ena vnosna maska za vpisovanje obiskov in prikaz vseh teh podatkov. Ti bi to delal en cel mesec? Resno?

Jaz osebno bi verjetno bil pripravljen prevzeti projekt za 1000 EUR bruto, plačane preko avtorske pogodbe.

Je pa seveda logično, da mora za takšen denar stranka zagotoviti vhodne podatke v ustrezni obliki, in pa dobro specificirati svoje zahteve. To je pač tveganje, ki ga mora za tako ugodno ceno prevzeti.

@Looooooka: Vse kar si opisal se dogaja tudi pri par 100.000 evrov vrednih projektih.
Se pa strinjam, da mora biti pogodba dobra! Preden se dogovori cena in prevzame projekt je obvezno potrebno napisati čim natančnejšo specifikacijo! Se je že zgodilo, da je več teksta opisovalo kaj se NE bo naredilo za ta denar kot pa kaj se BO naredilo - v izogib nesporazumom.

Wox ::

Ja in? Kruh je tudi enostavno in poceni speči pa je v štacuni drag. Neverjetno kako v IT branži pljuvamo v lastno skledo. Še peki so bolj pametni, da ne govorim o farmacevtih, zdravnikih in gradbenikih.
Commodore 64

_Dormage_ ::

Nevem kaj ta ponudba vključuje, če rabiš samo aplikacijo se strinjam z večino, da jo študent naredi za par 100EUR kakšen profi morda še z lepim in funkcionalnim uporabniškim umesnikom.
Pogodbo bi blo treba prebrat, če ne nudijo ničesar drugega kot aplikacijo potem je drago!

Zatakne se pri rešnejših programih, ki zahtevajo podporo nekateri celo 24/7.
V splošnem pa tako, če daš naredit študentu ko jutri stvar crkne in se sistem podre, posledično imate stroške ker se posel ustavi nemoreš nobenemu pojokat brez nove koverte!

Potem najdeš novega študenta, da zadevo popravi in če ma izkušnje bo reku, "dokumentacijo prosim".
Ker je prejšnji študent za par 100 EUR ni pisal bo ta novi študent rekel, da raje naredi na novo.
Kar traja n dni in posel naprej stoji.

To je samo en primer, da ne govorimo o resnejših rešitvah, ki zahtevajo varnost itd..
Vse je odvisno kaj podjetje ob programski opremi ponuja, če je support ponujen in je posodabljanje programja zagotovljeno par 1000EUR ni nič posebnega.

Če je aplikacija enostavna in ni ključnega pomena, se nanjo ne boste vpirali z večjim zaupanjem potem predlagam, da naredi študent in, če crkne pač crkne :)

Moje mnenje:
Če pa firma namerva vlagati v IT in ga naprej razvijati potem bo ta zadeva porazna!
Ko bo treba program nadgraditi in ga nebo mogoče.
Implementacija novih funkcionalnosti brez dokomuentacije je nočna mora!
Splača se že na začetku vložiti več v IT in koristiti podporo in zanesljivost, ali pa odpreti svoj IT, ki bo znotraj podjetja skrbel zanj.
Če podjetje ne planira razvijat IT in je to vse kar potrebujete potem naj kar študent naredi.

keworkian ::

Po tako dolgem blebetanju, ki ste ga nekateri izprsili, ugotavljam sledeče:

1. Slovenija ima 3/4 študentov (vse fakultete), ki znajo programirat (impresivno),
2. Študent bo to naredu za par(=2) 100EUR,
3. Študent naredi na pol in s tem daje "prave" programerje v 0

Kdo ubistvu so teli "pravi" programerji? A tisti, ki so naredili FRI/FERI in se lahko pohvalijo s svojo diplomo in sadijo svoje sadeže v eni močni IT/developer firmi? Ampak zatakne se potem tukaj, ker nekateri pravijo "ja pride iz FRI/FERI pa ne zna nič". Neki tukaj ni v redu :|

BigWhale ::

mn je izjavil:

Jaz se pa ne morem strinjati s kitom. Za božjo voljo, tole kakor je opisal je zelo enostavna aplikacija ne pa nek kompleksen CRM katerega bi ti 10 dni samo načrtoval. Pa saj nisi resen no. En uvoz podatkov v interno podatkovno bazo, ena vnosna maska za iskanje po teh podatkih, ena vnosna maska za vpisovanje obiskov in prikaz vseh teh podatkov. Ti bi to delal en cel mesec? Resno?


Sem sel se enkrat precej bolj podrobno prebrati kaj bi clovek sploh rad, se bom mal revidiral.

Najprej potrebujes en sestanek, ki traja vsaj dve do tri ure, na katerm se zmenis kaj priblizno stranka rabi in kaj si zeli. Ce na vse samo pokimas in reces OK, potem si maksimalno izkoristil cas. Hkrati pa zelo slabo opravil delo, ker stranke nisi o nicemer posebaj povprasal, o dodatnih funkcionalnostih in kaj se ti zdi, da bi bilo fajn imeti se zraven aplikacije. V konkretnem primeru, a nucajo tiskanje iz te aplikacije. Kaj je s starimi podatki? Se hranijo, se sproti brisejo? Pregled zgodovine za nazaj? Stranka si lahko cez en mesec izmisli, da bi imela zgodovino za nazaj. Ce tega ne predvidis prej, si lahko v riti. Pri vsem skupaj upostevas se voznjo k stranki in od stranke nazaj in ti gre pol dneva. Potem si 'doma' uredis delovno okolje, se odlocis s katerim orodjem bos delal in tako naprej. En dan.

Potem za stranko pripravis osnovni izgled aplikacije in mockup uporabniskih vmesnikov. Hkrati jim dostavis se funkcionalno specifikacijo, ki jo oni pregledajo in potrdijo, da ves da ste se prav razumeli. Z vsem tem imas vsaj en dan dela.

Vsaj pol dneva potrebujes za dogovor o tem kaksnega formata bodo vhodni in izhodni podatki, ki se bodo uvazali in izvazali. Moras vedeti, da dvourni sestanek pri stranki pomeni prakticno pol dneva, ce se moras tja pripeljati. Ce je stranka samo en stuk nizje potem za pot od-do stranke porabis samo eno uro. ;>

Pa so trije dnevi mimo. Cetrti dan pripravis in spises pogodbo, h kateri je prilozena prejsnja dokumentacija. Mockupi uporabniskega vmesnika, primer vhodno/izhodnih podatkov in specifikacija funkcionalnosti.

Peti dan pa porabis za popravljanje pogodbe in usklajevanje zahtev. Pa dva dni si vzames rezerve v primeru, da dobis gangreno na desni nogi in jo moras dat odrezat stran.

Ja, res je. Mal manj casa bi slo. Zakaj rezerva? Zaradi tega, ker brez taksne rezerve propadajo podjetja, ki so se zakalkulirala pri nacrtovanju aplikacij. Ali pa ker jim je lead engineer zbolel med projektom in so bli brez njega 14 dni.

Pri takih hitrih in kratkih zadevah je pa dovolj, da ti en dan pajek avto odvlece, pa bos zaradi tega dva dni bedel ali pa zamudil rok zakljucka.

BigWhale ::

Aja, nek kompleksen CRM se nacrtuje dva meseca pred tem pa porabis se 14 dni za popis delovnega procesa.

LeQuack ::

keworkian je izjavil:

Po tako dolgem blebetanju, ki ste ga nekateri izprsili, ugotavljam sledeče:

1. Slovenija ima 3/4 študentov (vse fakultete), ki znajo programirat (impresivno),
2. Študent bo to naredu za par(=2) 100EUR,
3. Študent naredi na pol in s tem daje "prave" programerje v 0

Kdo ubistvu so teli "pravi" programerji? A tisti, ki so naredili FRI/FERI in se lahko pohvalijo s svojo diplomo in sadijo svoje sadeže v eni močni IT/developer firmi? Ampak zatakne se potem tukaj, ker nekateri pravijo "ja pride iz FRI/FERI pa ne zna nič". Neki tukaj ni v redu :|


Heh dobro vprašanje ja. Sej načeloma lahko vsak dela kar si izmisli (teoretično), če ga ne definira poklic. V praksi bi lahko imeli tudi študente doktorje, ki bi ti izruvali zob s kleščami ali pa zašili kakšno rano za 5€/uro. Ampak take zadeve preprečuje država s svojimi pravili, katerih pri IT ni. Pa tudi ljudje najbrž ne bi hoteli imeti tako nekvalitetno in nezanesljivo storitev, ampak pri IT jim je očitno vseeno za to :)
Quack !

dronyx ::

Nisem vsega bral, ampak bistvo razvoja aplikacij je v podpori. Marsikdaj ti sprogramirajo kakšno reč skoraj zastonj, na dolgi rok pa vlečejo lepe denarje, ker si potem vezan na njih.

Jaz "za zabavo" razvijem kakšno aplikacijo v Lotus Notesu in lahko rečem, da ko enkrat zadevo obvladaš in imaš "portfolio" aplikacij, se manjše zadeve lahko praktično dela serijsko in takšno enostavno zadevo, kot jo ti opisuješ, jaz razvijem v parih dneh, skupaj s testiranjem. Tole ne bi smelo biti več kot 2000 EUR.

Ni pa rečeno, da če dobiš neko "resno" firmo, da bo naredila dober program. Ponavadi za takle "projekt" dajo nekega pripravnika, ki se malo še uči in nima izkušenj, tako da so rezultati lahko še slabši, kot če najdeš študenta, ki ti to napiše za gajbo piva.

Se pa dostikrat zgodi, da je prvi opis zahtev dolg par stavkov, ko pa se v zadevo poglobiš, pa ugotoviš, da je zadeva malo bolj kompleksna, kot je bilo sprva rečeno in zahteva nekaj mesecev razvoja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

lambda ::

V takih primerih se mora naročnik vprašat, koliko stroškov bo prihranila taka aplikacija v svoji življenjski dobi:
-stroški brez aplikacije
-cena crappy aplikacije + stroški ker je crappy
-cena dobre aplikacije + stroški z dobro aplikacijo

Vzameš najmanjšo cifro.

Sem že precej projektov dal skozi in ne bom dolgovezil, je že BigWhale dovolj povedal.

revvs ::

95% delodajalcev pri nas ne ve razlike med ekspertom ki obvlada 5 programskih jezikov in začetnikom, niti jih ne zanima kako kaj deluje, njih samo zanima če jim lahko narediš, v kolikem času in po kakšni ceni. Če si del podjetja si avtomatsko ekspert in boš bolje plačan in mogoče samo zaračunavaš brezplačne programe. Delodajalci ne razumejo da nekdo ki je ekspert na enem področju ni ekspert na vseh. V glavnem tako vsa ekonomija v Sloveniji (ne)uspeva.

keworkian ::

LeQuack je izjavil:

keworkian je izjavil:

Po tako dolgem blebetanju, ki ste ga nekateri izprsili, ugotavljam sledeče:

1. Slovenija ima 3/4 študentov (vse fakultete), ki znajo programirat (impresivno),
2. Študent bo to naredu za par(=2) 100EUR,
3. Študent naredi na pol in s tem daje "prave" programerje v 0

Kdo ubistvu so teli "pravi" programerji? A tisti, ki so naredili FRI/FERI in se lahko pohvalijo s svojo diplomo in sadijo svoje sadeže v eni močni IT/developer firmi? Ampak zatakne se potem tukaj, ker nekateri pravijo "ja pride iz FRI/FERI pa ne zna nič". Neki tukaj ni v redu :|


Heh dobro vprašanje ja. Sej načeloma lahko vsak dela kar si izmisli (teoretično), če ga ne definira poklic. V praksi bi lahko imeli tudi študente doktorje, ki bi ti izruvali zob s kleščami ali pa zašili kakšno rano za 5€/uro. Ampak take zadeve preprečuje država s svojimi pravili, katerih pri IT ni. Pa tudi ljudje najbrž ne bi hoteli imeti tako nekvalitetno in nezanesljivo storitev, ampak pri IT jim je očitno vseeno za to :)


Eno dobro pravilo za IT. List papirja zs težavami/situacijami, ki so res zahtevne, časa 2uri. Če rešiš uspešno in argumentiraš svojo rešitev si zaposlen, v nasprotnem primeru ajt pol.

revvs ::

LeQuack je izjavil:


Eno dobro pravilo za IT. List papirja zs težavami/situacijami, ki so res zahtevne, časa 2uri. Če rešiš uspešno in argumentiraš svojo rešitev si zaposlen, v nasprotnem primeru ajt pol.


Namesto tega imamo šole :) To bi bilo mogoče v kakšen podjetju kjer je šef ki ni samo ekonomsko podkovan.

nightrage ::

motorc je izjavil:

Vidim, da sem v napačni stroki ... ena srednje zahtevna merilna aplikacija, ki mora delovati 24/7 z industrijsko zanesljivostjo pride pri nas okoli 3000 EUR. Vi pa pravite, da stane ena takšna mala enostavna aplikacija več kot 3000 EUR - za takšne cene bi se že meni splačalo nabavit licenco za LabVIEW in potem sam sprogramiram.

Glede na to, da gre za majhno podjetje (dva zaposlena) so pripravljeni dati max 1000 EUR, pa še to je zgornja meja. Bo treba za takšno vsoto študente najeti?



Tako kot je nekdo rekel, da bo potem tudi kvaliteta študentska. Jaz mislim, da aplikacija sploh ni pravilno načrtovana, drugač pa pjebi, ne si cene zbijat. Sploh nočete vedeti koliko bi za takšno aplikacijo računal en src al pa hermes. Jaz pravim 2500 EUR.

dronyx ::

nightrage je izjavil:

Sploh nočete vedeti koliko bi za takšno aplikacijo računal en src al pa hermes.

Po moje nekje od 10.000 do 15.000 € (z DDV).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

revvs ::

Študenti bi tudi morali služiti isti denar če jih že zadolžijo z istimi nalogami. Vsakdo se na začetku uči, v Sloveniji začetniki tako že več obvladajo kot v tujini, v ZDA imajo samo 4 letno osnovno šolo in jim uspeva.

keworkian ::

revvs je izjavil:

LeQuack je izjavil:


Eno dobro pravilo za IT. List papirja zs težavami/situacijami, ki so res zahtevne, časa 2uri. Če rešiš uspešno in argumentiraš svojo rešitev si zaposlen, v nasprotnem primeru ajt pol.


Namesto tega imamo šole :) To bi bilo mogoče v kakšen podjetju kjer je šef ki ni samo ekonomsko podkovan.


Zato pa je vse tako fucked up, ker razgovore opravlja nekdo, ki je prvič slišal "OOP" in avtomatsko misli če imaš diplomo si ziher expert.FAIL.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko bi stala taksna sletna stran (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
508806 (6098) TheBlueOne
»

Cena izdelave spletne strani (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
5115217 (8267) FX6300B
»

Ocena projekta

Oddelek: Programiranje
122483 (1749) BigWhale
»

Naročilo programerske storitve

Oddelek: Programiranje
132315 (1071) Bizkit45
»

Išče se nova ekipa za skupno podjetje Tvojnet (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
548542 (5730) Tydek

Več podobnih tem