» »

AMD splavil Fusion

AMD splavil Fusion

Thinkpad X120e je zgolj evolucija predhodnika, v primerjavi s katerim ima popravljenih obilico napakic

vir: Hexus

S procesorjem Zacate opremljena plošča

vir: Hexus
Hexus - AMD je končno predstavil prve procesorje Fusion, ki predstavljajo novo vrsto čipov, v kateri je združen centralni in grafični procesor. Intel je podobno sicer že storil s procesorji Atom, dvojedrnimi procesorji Clarkdale (namizni čipi) in Arrandale (mobilni čipi) ter novimi procesorji Sandy Bridge. Prvi val Fusiona predstavlja četverica procesorjev v dveh serijah, pod kodnim imenom Zacate poznana serija E ter varčnejša serija C, ki je bila znana pod kodnim imenom Ontario. V vsaki seriji sta zaenkrat dva čipa, ki se med seboj razlikujeta po delovni frekvenci in številu jeder, medtem ko se poleg porabe seriji med seboj razlikujeta po zmogljivosti grafičnega čipa. Serijo E predstavljata čipa E-350 in E-240, kjer je prvi dvojedrnik z 1,6 GHz, drugi pa enojedrnik z 1,5 GHz frekvenco jedra. Pri obeh za grafiko skrbi 80 senčilnikov s frekvenco 500 MHz, najvišja poraba pa naj bi pri obeh znašala manj kot 18 W. Posamezno jedro ima pol megabajta pomnilnika, torej je vsega skupaj v primeru E-350 1 MB, pri E-240 pa le pol megabajta. Serijo C predstavljata procesorja C-50 in C-30, ki porabita le do 9 W, a njuni grafični jedri z 80 senčilniki tečeta pri le 280 MHz. Pomnilnika je ponovno pol megabajta na jedro, ki je pri C-30 eno samo (teče pri 1,2 GHz), pri C-50 pa sta dve s frekvenco 1 GHz. Grafična jedra v vseh primerih podpirajo DirectX 11 ter UVD 3 za boljše multimedijske zmogljivosti (predvajanje videa v visoki ločljivosti), prvi izdelki pa so bili že predstavljeni. Sploh prvi je bil Lenovo s prenovljenim Thinkpadom X120e, ki zamenja na starejših procesorjih AMD (platforma Nile) osnovanega X100e ter bo imel na izbiro oba čipa iz serije E. Tej najavi so sledile še napovedi podobnih prenosnikov Lenova iz serije IdeaPad, poleg HP-jevih in Sonyjevih izdelkov. Z novo platformo naj bi poleg dobre zmogljivosti in prelepih grafičnih efektov uporabniki dobili še celodnevno avtonomijo, ki je bila ena izmed glavnih problemov preteklih AMD-jevih konkurentov Atomu. Svoj lonček je pristavil še Gigabyte z Mini-ITX ploščo, o kateri smo tukaj že govorili.

17 komentarjev

Matrin ::

Glede zmogljivosti bo to verjetno popapalo Atome in Intelove integrirane grafične?

Pyr0Beast ::

LOL
Celeron Slot 1 cooler !?!

Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Bor H ::

Matrin je izjavil:

Glede zmogljivosti bo to verjetno popapalo Atome in Intelove integrirane grafične?


točno to bi bilo lepo videti, ker Atomi znajo bit kar žalostno počasni, sploh enojedrni

barakus ::

Zmore to poganjat WoW ?

opeter ::

Meni je v novici še najbolj zanimiv sledeč podatek:

Z novo platformo naj bi poleg dobre zmogljivosti in prelepih grafičnih efektov uporabniki dobili še celodnevno avtonomijo, ki je bila ena izmed glavnih problemov preteklih AMD-jevih konkurentov Atomu
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jlpktnst ::

Ja mislim da naj bi podpiral ta amd out-of-order izvajanje, performačno bi pomoje moral bit z nižjimi mhz konkurenčen atomu + grafična ranga 5450. Ni ravno za igre novejše od 5 let, samo če gledaš da je to za ultra-thin reči zna bit res zabavno :)

Komaj čakam kakšne resne teste, da vidimo ali je zadeva tolk dobra kot pravijo, mogoče pa celo kaj nabavim za sukat filme (mora 1080p delat).

Spajky ::

@ Pyr0Beast : ma ni glih Slot-1 kuler, je bolj kot včasih "poceni antermarket" pogojno adaptiran tak kuler in je zelo zelo dober za tak poceni. Enakega imam jest na mojem navitem Tulcu in mu je več kot zadosti vent na 5V (neslišno); posebej še za tak proc kot je naj tej plati je že skoraj overkil, ma od viška glava ne boli ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

PrimozR ::

Spajky je izjavil:

@ Pyr0Beast : ma ni glih Slot-1 kuler, je bolj kot včasih "poceni antermarket" pogojno adaptiran tak kuler in je zelo zelo dober za tak poceni. Enakega imam jest na mojem navitem Tulcu in mu je več kot zadosti vent na 5V (neslišno); posebej še za tak proc kot je naj tej plati je že skoraj overkil, ma od viška glava ne boli ...

A tok stari računalniki sploh še zmorejo poganjat spodobno programje, naviti ali ne?

Spajky ::

Če ne igraš zahtevnih igric in kodiraš videa ter imaš inštaliran in pošlihtan hiter non bloated OS ter ne nalagaš bloated sranja od programja, tudi skor 10 let star komp dovolj za vsakdanja opravila.... Ni vse najnovejše tudi najboljše (res pa da zgleda cool). Meni vse kar rabim dela ko bok in to hitro, pa nisem nadgrajeval hardware že 7 let ... pač sem nehal padat na potrošniške fore že pred časom ... in dokler mi vse dela, ne menjujem ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

jlpktnst ::

Težava je, da nihče ne vzdržuje OS-a, ki bi delal na stari strojni opremi. Ali pa vsaj jaz nisem seznanjen... recimo ubuntu zadnji ima že minimum 256 mega rama. Pa tudi če ti rata en light sistem spravit gor, je težava internet, ki je itak vedno bolj bloated :) Na stari škatli si potem vseeno omejen, recimo max 5 spletnih strani oz. samo ena če je "heavy". Podobno velja za netbuke, samo 1.4 dual core ni tolk švoh da ne bi laufalo že kaj več gor. 1 giga single je pa bolj borno, verjetno nekje v rangu P3 700 mhz?

Valvoline ::

Ah tega opevanega buldozerja ze par let niso spravl vn,in ga verjetno ne bodo.
Sicer trenutna AMDjeva ponudba je kar solidna,mogl bi se mal razmigat saj intel spet grozi z prihodom sandy bridge-a.

Pyr0Beast ::

jlpktnst je izjavil:

Težava je, da nihče ne vzdržuje OS-a, ki bi delal na stari strojni opremi. Ali pa vsaj jaz nisem seznanjen... recimo ubuntu zadnji ima že minimum 256 mega rama. Pa tudi če ti rata en light sistem spravit gor, je težava internet, ki je itak vedno bolj bloated :) Na stari škatli si potem vseeno omejen, recimo max 5 spletnih strani oz. samo ena če je "heavy". Podobno velja za netbuke, samo 1.4 dual core ni tolk švoh da ne bi laufalo že kaj več gor. 1 giga single je pa bolj borno, verjetno nekje v rangu P3 700 mhz?

Puppy linux.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

Roko na srce, dandanes najšibkejše platforme, ki se prodajajo dandanes so netbooki in nettopi, ki imajo vsi najmanj 1GB. Ne vidim problema.

Kar pa se tiče Fusion platforme pa že povsem dominira HTPC segment. Cene so dobre, zmogljivost pa pomalca Intelov stuff za malco. Sploh grafični del.
Če bo šlo vse ok se bo moral Intel fino potrudit ker ima AMD sedaj orenk prednost pri 3 stvareh kjer Intel precej peša. Flash acceleration, H.264 acceleration in Direct2D acceleration (za browserje).
Mene resno mika da bi zamenjal Aspire One AOA150 z Aspire One 522.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mitja358 ::

PrimozR ::

Valvoline je izjavil:

Ah tega opevanega buldozerja ze par let niso spravl vn,in ga verjetno ne bodo.
Sicer trenutna AMDjeva ponudba je kar solidna,mogl bi se mal razmigat saj intel spet grozi z prihodom sandy bridge-a.

Spet grozi? Misliš s tistim čipom ki je bil izdan pred dvema dnevoma in je zgolj evolucijska pohitritev? Ne bluzi z ne-prihodom Buldožerja, it's a-coming!

RejZoR ::

Fusion je časovno izšel kar ok. Upam, da bo Bulldozer isto izšel kot bo predvideno. Da bo Intel malo zabolelo. Sploh ni treba da neki ekstra. Ker bo nakoncu samo dobro za nas kupce.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bulldozer zamuja, prihaja Llano in Fusion Z, opažen Trinity - AMD na Computexu

Oddelek: Novice / Procesorji
164728 (4083) PrimozR
»

AMD prodal že 5 milijonov Fusionov

Oddelek: Novice / Rezultati
186115 (4760) FireSnake
»

Prihaja hitrejši, a vseeno varčni Fusion

Oddelek: Novice / Procesorji
93019 (2518) wungad
»

Llano in Bulldozer šele poleti

Oddelek: Novice / Procesorji
185906 (4714) PrimozR
»

Gigabytova Mini-ITX Fusion plošča v sliki

Oddelek: Novice / Matične plošče
166459 (5389) TechStreme

Več podobnih tem