» »

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja...

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja...

1
2
3

kuglvinkl ::

@MatH, dobr si uštimal. Plain, simple and effective.
Your focus determines your reallity

Netrunner ::

A ve kdo, kako se spreminja glasnost škatle z dodajanjem ventilatorjev? ..mislim .. če imaš enega ki ima glasnost 20db, pa dodaš še enega, potem se glasnost ne poveča na 40db a ne ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

MatH ::

Če se intenziteta poveča za 4db to pomeni, da se je zvočni pritisk povečal za 10^(4/10). Dvakrat večji zvočni pritisk pomeni +3,01db. Dva 20db ventilatorja potemtakem ropotata za 23db.

axee ::

No ja, AC Freezer je za en drek hladilnik, je ogromen, hladi niti približno primerno za ceno in velikost, in ne morš dati svojega ventilatorja. Priloženi vsekakor ni cvetka in ga težko spraviš do nizkih obratov.

Čez LC napajalnik nebom pluval, je pa bolj loterija. Nekateri res noro tihi, drugi ne, vsi pa prehitro povešajo obrate pri obremenitvi.

Disk ne razumem kako da ti ne vibrira kot nor v teh poceni ohišjih, še tapočasne, tazelene diske se sliši kako ga rohnijo. Razumem nakup poceni ohišja, ne razumem pa kako lahko karkoli mehanskega direktno privijačiš.

Sej ne pravm da tvoja mašina ni tiha, gotovo je tiha, ker se vedno gre za glasnost glede na okolje. Jaz bi zamenjal hladilnik na procesorju, ventilator v napajalniku, z izhodnim ventilatorjem nimam izkušenj, zato ne bom komentiral, tudi disk bi na mehko obesil (napomembnejši del), in odstranil nepotreben ventialtor na ram-ih (zakaj potrebuješ, če ne navijaš??).

Imaš pa luštno, predvsem majhno mašinico!

Glede navijanja in hlajenja; ja, v večini so stvari na stock, velikokrat tudi undervoltane.. Jaz sem najprej dosegel nivo glasnosti, s katerim sem bil zadovoljen (torej neslišnost v mojemu okolju v vsakem času), dosegel sem ga z dvema 450RPM ventilatorjema (en notri, en ven), HR-02 in pa nov ventilator na napajalniku. V trdnem, zaprtem in pridušenem ohišju so te trije ventilatorji pod 500RPM neslišni (v mojem okolju!!). Potem pa sem navil, kolikor je šlo.

Steinkauz ::

MatH je izjavil:


Kaj maš to neki mali vent nad rami? To ne more bit tiho
Drugače diske je zlo fajn na gumo napet, prakitčno zastonj uničiš vibracije, ostane le še sam zvok vrtenja plošč.

Like that:

Staycool je izjavil:











Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

axee ::

Točno tako!

bluefish ::

Hudimana, ste se pa razpisali :) . Ima kdo še kake nasvete za mojo kišto (poleg svetovane zamašitve zgornje luknje za vent)?

 ...

...

Steinkauz ::

Jst bi vsekakor odstranil un 8 centi vent.
Verjetno se ti glih ne pregreva kišta.
Mam isti cooler pa navitga bartona pa imam 2 regulatorja obratov zaporedno vezana, da zbijem dovolj vrtljaje.
Pa diske na gumo

Netrunner ::

bluefish je izjavil:

poleg svetovane zamašitve zgornje luknje za vent


Hm jaz imam tudi dve luknji zadi ... kaj dosežem s tem da eno zamašim ??? a ne s tem zaprem dovod oz. odvod zraka ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

axee ::

ČE eno zamašiš dejansko popraviš zadevo ter povečaš pretok čez ohišje (sedaj ventilator na napajalniku in tisti modri večino vlečeta od zunaj).

Jaz bi na tvojem mestu dal diske na neke gumice oz na neko mehko podlago (preveri, če diski povzročajo problem: ugasni jih da vidiš razliko), in pa zapru OBE zadnji oprtini. Vidim da konfiguracija ni zalo vroča (ne izgleda :P ) zato bo dovolj, da samo napajalnik skrbi za odvajanje. Odpreš spodnje pci reže in bo super pretok od spodaj gor, tako kot je treba. Nadaljuješ pa z menjavo hladilnika na procesorju ter napajalniku, če je potrebno.

MatH ::

Z diskom še ne vem kaj bom naredil. Težava pri mojem ohišju je, da 5.2 enote lahko privijem samo iz ene strani. Druga stran je namreč nedostopna zaradi fiksne stranice. Tisti vent na ramih je Akasa priklopljen na 5v. Slišim ga le če ga prislonim ob uho. V slim ohišju so se rami precej greli (4*2GB Mushkin redline). Mogoče bi res lahko poskusil brez ta malega venta.

AC Freezer Extreme gotovo ni najboljši hladilnik in mogoče se res najde kakšen še cenejši tower+12cm vent, ki je morda boljši. Vsekakor pa AC Freezer Extreme ni za en drek. Minimalni obrati s Speedfanom so 600 (uradno 800). Maksimalne obrate sem omejil na 1100 pri čemer 90W procesor (Phenom II 545) ostane pod 45C. Sem pa na netu videl da je moč vtaknit tudi standardni 12cm vent.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MatH ()

Netrunner ::

MatH je izjavil:

Vsekakor pa AC Freezer Extreme ni za en drek.


Sam imam tudi ta hladilnik in sem ga kupil na osnovi dobrih ocen in raznih review-ov in se obnese super ... nevem kakšne izkušnje mora nekdo imeti da ga oceni "za ne drek". Če ni nameščen pravilno je vsak hladilnik za en drek...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

axee ::

Pritrdilni mehanizem za S775 je obupen (meni je bilo bed nekomu dati sestavljen računalnik z tem hladilnikom, ker enostavno nisem zaupal mehanizmu). Pa sem že montiral ogromno hladilnikov, ti garantiram. Je nepotrebno velik, glede na velikost ne hladi niti približno tako dobro, kot bi pričakovali, kvaliteta izdelave je vprašljiva (tista plastika itd), no pa to je pri vseh AC produktih, tudi menjava ventilatorja je otežena oz rabiš modificirat.

Ok, se opravičujem za besede "en drek", ampak pač hladilnik vsekakor ni to, kar bi morala (sicer dobra) ferma dati ven kot najboljši hladilnik, ki jih ponuja. Če pogledamo njihov izbor hladilnikov za grafične, se ne more noben primerjati z njimi, vsaj ne P/P.

Jaz obrate nisem spravil pod 900RPM (z PWM, ker je tudi ventilator PWM, ne preko voltaže) nažalost..

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

No ja, AC Freezer je za en drek hladilnik, je ogromen, hladi niti približno primerno za ceno in velikost, in ne morš dati svojega ventilatorja. Priloženi vsekakor ni cvetka in ga težko spraviš do nizkih obratov.


Kateri je pa zate najbolj tih in da gre v to ohisje ?

axee je izjavil:


Disk ne razumem kako da ti ne vibrira kot nor v teh poceni ohišjih, še tapočasne, tazelene diske se sliši kako ga rohnijo. Razumem nakup poceni ohišja, ne razumem pa kako lahko karkoli mehanskega direktno privijačiš.


Imaš kak link, kje se kupi kake gumice za diske prišraufat ?
(da ne bi napel na gumo, kot je nekdo pripel sliko)

axee je izjavil:


Glede navijanja in hlajenja; ja, v večini so stvari na stock, velikokrat tudi undervoltane.. Jaz sem najprej dosegel nivo glasnosti, s katerim sem bil zadovoljen (torej neslišnost v mojemu okolju v vsakem času), dosegel sem ga z dvema 450RPM ventilatorjema (en notri, en ven), HR-02 in pa nov ventilator na napajalniku. V trdnem, zaprtem in pridušenem ohišju so te trije ventilatorji pod 500RPM neslišni (v mojem okolju!!). Potem pa sem navil, kolikor je šlo.


Daj mi prosim link za te vente, ki so tako tiho, ker bom sam podobno sestavljal. Hvala

kuglvinkl ::

tiste gumice si sam narediš iz šlaufa.
Your focus determines your reallity

axee ::

PujsaPepa je izjavil:

axee je izjavil:

No ja, AC Freezer je za en drek hladilnik, je ogromen, hladi niti približno primerno za ceno in velikost, in ne morš dati svojega ventilatorja. Priloženi vsekakor ni cvetka in ga težko spraviš do nizkih obratov.


Kateri je pa zate najbolj tih in da gre v to ohisje ?

axee je izjavil:


Disk ne razumem kako da ti ne vibrira kot nor v teh poceni ohišjih, še tapočasne, tazelene diske se sliši kako ga rohnijo. Razumem nakup poceni ohišja, ne razumem pa kako lahko karkoli mehanskega direktno privijačiš.


Imaš kak link, kje se kupi kake gumice za diske prišraufat ?
(da ne bi napel na gumo, kot je nekdo pripel sliko)

axee je izjavil:


Glede navijanja in hlajenja; ja, v večini so stvari na stock, velikokrat tudi undervoltane.. Jaz sem najprej dosegel nivo glasnosti, s katerim sem bil zadovoljen (torej neslišnost v mojemu okolju v vsakem času), dosegel sem ga z dvema 450RPM ventilatorjema (en notri, en ven), HR-02 in pa nov ventilator na napajalniku. V trdnem, zaprtem in pridušenem ohišju so te trije ventilatorji pod 500RPM neslišni (v mojem okolju!!). Potem pa sem navil, kolikor je šlo.


Daj mi prosim link za te vente, ki so tako tiho, ker bom sam podobno sestavljal. Hvala


Koliko si pripravljen dat za hladilnik? Kako boš kontroliral ventilatorje, bodo vsi z konstantno temperaturo, ali bi morda kontroliral, na kakršenkoli način? Kakšen sistem bo to, komponente, ohišje? Drugače pa vedno velja; za odprte in vertikalne položaje; scythe slipstream (med 500-800RPM, kolikor ti bo dovolj), za večji pritisk (zaprti prostori) in vse položaje; scythe s-flex, hitrosti pa približno iste. Samo za napajalnik moraš nekako ugotoviti, pri koliko V je ventilator pri idle in med obremenitvijo, da lahko zbereš prav hiter ventilator, meni je usrezal S-Flex 1600RPM. Prav zato je fino uporabljati napajalnike, ki so pretestirani in samo pogledaš v testih voltažo ventilatorja.

PujsaPepa ::

axee je izjavil:


Koliko si pripravljen dat za hladilnik? Kako boš kontroliral ventilatorje, bodo vsi z konstantno temperaturo, ali bi morda kontroliral, na kakršenkoli način? Kakšen sistem bo to, komponente, ohišje? Drugače pa vedno velja; za odprte in vertikalne položaje; scythe slipstream (med 500-800RPM, kolikor ti bo dovolj), za večji pritisk (zaprti prostori) in vse položaje; scythe s-flex, hitrosti pa približno iste. Samo za napajalnik moraš nekako ugotoviti, pri koliko V je ventilator pri idle in med obremenitvijo, da lahko zbereš prav hiter ventilator, meni je usrezal S-Flex 1600RPM. Prav zato je fino uporabljati napajalnike, ki so pretestirani in samo pogledaš v testih voltažo ventilatorja.



Recimo da denar ni problem. Kateri CPU hladilnik je najtišji ?
Kateri venti za ohisja so najtišji ?
Tisto idejo iz šlaufa sem videl. Zanima me katere gumice, če jih že greš kupovat so nečesa vredne, katere so pa čist stran vržen denar ?

Vidim da je tebi AXXE scythe ful všeč... jaz sem imel enega (ne spomnem se imena), pa mi je bil ful preglasen :(( In nažalost ni imel nobenga regulatorja zraven. Se da pri teh novejsih pri vseh regulirat (vsaj na roke?) ventilator ali ima celo kako avtomatiko ki se temperaturi prilagaja ?

Se ventilatorjem za ohisja vedno prilagaja vrtljaje samo prek BIOSa, ali tudi kaj drugače ?

btw... čisto drug PC. Ali obstaja kak popolnoma pasiven CPU cooler, ki bi uspel hladit nenaviti E8400 (C2D 3Ghz) ki bo v podobnem miniATX ohisju kot ga ima MatH ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

kuglvinkl ::

Fan controller rabiš. Sunbeamov je bil včasih najboljši. 20W na "kanal". In ima še off, kar je bila takrat redkost.

Zadnjič sem bral, krono je za neko decimalko glede CPU HS spet prevzel Thermal right z neko C revizijo (je bil Venomus?) Je pa zelo odvisno, kakšno hlajenje imaš v mislih. Od tega je odvisno, kolk močan ventilator rabiš.
Your focus determines your reallity

axee ::

Scythe so mi priznam zelo všeč, niso pa edini, jih pa tudi trenutno ne uporabljam (trenutno). Je še nekaj dobrih alternativ, a niso dobavljive v sloveniji. Vedno gledam SPCR teste, ki so edini pri katerih lahko dejansko primerjaš hlasnost in si predstavljaš kako glasno je to. Druga možnost (v Sloveniji) so noctue, kar pa pomeni 20EUR+ za en ventilator.

Glede ventilatorjev moraš najprej pač poskusiti, koliko pretoka pravzaprav potrebuješ, kar je najbolj odvisno od komponent in ohišja, zato je ugibati brez teh informacij brezvezno. Načeloma bi vsak mid-range gaming PC (do 800EUR) zdržal z enim ali dvema 800RPM, če je pravo ohišje celo 500RPM ventilatorjema. Kontrola le teh pri večini primerov ni potrebna.

Glede hladilnika, lahko rečem, da je za tihe sisteme brez konkurence Thermalright HR-02 (dobil sem ga pri cool-pc, samo jih moraš vprašati ker ga nimajo na meniju). Pri nizkem pretoku in pri pasivnem delovanju ga noben hladilnik ne dohaja, niti razne znane Noctue. Če pa se nanj splača dati ventilator, pa je zopet odvisno od ohišja in še bolj od procesorja. Pasivno bo lahko hladil (na oko) katerikoli i5 procesor ob pomoči vsaj dveh 500RPM ventilatorjev, še bolje pa če je zraven napajalnik. Meni hladi (malo starejši, 95W) C2Q Q9550, navit na 3.8GHz, sicer imam tudi kartonast tunel do zadnjega ventilatorja. Ventilatorji na ohišju so v mirovanju (oz 99% časa) na 450RPM, če procesor obremenim z težkimi opravili (encoding ali pa kakšen prime95) pa se hitrosti ventilatorjev na ohišju povečajo na 650RPM, s tem sem se pač sprjaznil, ker imam navit procesor. Za katerikoli procesor je dovolj omenjeni hladilnik + 500RPM Scythe S-flex 500RPM (ali katerikoli primerni za velik pritisk).

Glede utišanja diskov je več možnosti, v tujini sta znani 2 rešitvi, ki ne potrebujeta domačega dela:

-škatla, v katero daš disk, ta ti ublaži zvok vrtenja plošč, vibracij pa malo manj (ob izbiri pravega diska je nepotrebno, jaz uporabljam ker sem slučajno še imel od prejšnih diskov en SQD)

-vibe fixer (AGT, ki odlično blaži vibracije, zvok vrtenja plošč pa ostaja, dobra alternativa je tole, dobiš v vsakemu comshopu, ga pa pač položiš na tla ohišja in le tega ne premikaš :D

Vzameš disk v roke (ga odšravfaš iz ohišja), da vidiš kaj te moti, vibracije ali zvok plošč.

Še kaj? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

PujsaPepa ::

kuglvinkl je izjavil:

Fan controller rabiš. Sunbeamov je bil včasih najboljši. 20W na "kanal". In ima še off, kar je bila takrat redkost.

Zadnjič sem bral, krono je za neko decimalko glede CPU HS spet prevzel Thermal right z neko C revizijo (je bil Venomus?) Je pa zelo odvisno, kakšno hlajenje imaš v mislih. Od tega je odvisno, kolk močan ventilator rabiš.


imaš kak link ?

Če npr. gledam tale dva (kar tako hipotetično, vem da to niso tvoji primerki C itn...)

http://www.solo.si/racunalnitvo-10087/r...

http://www.solo.si/racunalnitvo-10087/r...

Se bo moral ThermalRightov ventilator veliko bolj vrtet kot Syntechov, kajne ? in bo posledično tudi glasnejši ? ali imajo pogruntane kake fore ?

axee ::

TRUE ne kupuj, obstajajo dosti boljši za ta debar. Mugen bo super, dobiš zraven odličen PWM ventilator (kontrola z matično glede na temperaturo). Nasplošno vedno priporočamo Mugen za vse, ki potrebujejo tišino, in je bil še vsak navdušen. So pa tudi boljši, za malo bolj nore podvige, je pa 500RPM Slipstream miximum, ki ga dobiš od vrtajočega ventilatorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

TRUE ne kupuj, obstajajo dosti boljši za ta debar. Mugen bo super, dobiš zraven odličen PWM ventilator (kontrola z matično glede na temperaturo). Nasplošno vedno priporočamo Mugen za vse, ki potrebujejo tišino, in je bil še vsak navdušen. So pa tudi boljši, za malo bolj nore podvige, je pa 500RPM Slipstream miximum, ki ga dobiš od vrtajočega ventilatorja.


A se bo moral TRUE vent veliko bolj vrteti kot MUGnov, ker ima MUGEN veliko več hladilnih reber ?

Ti misliš da je Thermalright HR-02 boljsi kot MUGEN-2B ? BI Thermalright HR-02
brez ventilatorja uspešno shladil E8400 ? Kaj pa E6600 ? Kaj pa i7-920 ?

A je možno da sem jaz imel nek Scythe Shogun B ? se spomneš kaj teh PCU coolerjev ? je imel kaj kontrole nad ventom ? nikjer ne najdem dB koliko jih je dosegal - vem da jih je toliko, da me je motil :)

Steinkauz ::

Skor vsak te bo na stock obratih motil.
Daš en regulator gor in to je to.
Jst sm mojo noctua dal low voltage upor, za njim pa še ultra low voltage upor, tko da sm bil na ene 600rpm
Ko pa sem prešaltal na štirijedrnika pa sem raje dal http://www.cool-pc.org/productdetail.ph..., tko da v res orng load pride tut na 1000rpm, vendar v idle in medium je pa do 600rpm oziroma neslišno

axee ::

HR-02 zdrži vse procesorje pasivno, tudi nenavit i7. Potreboval pa boš (najmanj) 500RPM ventilator zadaj in napajalnik zgoraj. Za vse hladnejše procesorje pa je to najmanjši problem. Sicer pa ventilator v zaprtem ohišju z 500RPM ne napravi kaj preveč veliko hrupa (to je neslišno 10cm stran), zato je tudi mugen super.

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

Za katerikoli procesor je dovolj omenjeni hladilnik + 500RPM Scythe S-flex 500RPM (ali katerikoli primerni za velik pritisk).


Se pravi -- Sflex bo tisji kot SliStream, in 12cm bo tisji kot 8cm (pri enakem pretoku zraka) ? Obstaja še kaj tisjega pri 12cm kot 8.7dB vent za ohisje ?
Lahko Scythe "S-FLEX™" S-FDB 120mm Quiet FAN 800rpm (8.7dB), še zmanjšaš vrtjale, na npr. 400 ? kako ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

Meni hladi (malo starejši, 95W) C2Q Q9550, navit na 3.8GHz, sicer imam tudi kartonast tunel do zadnjega ventilatorja. Ventilatorji na ohišju so v mirovanju (oz 99% časa) na 450RPM, če procesor obremenim z težkimi opravili (encoding ali pa kakšen prime95) pa se hitrosti ventilatorjev na ohišju povečajo na 650RPM, s tem sem se pač sprjaznil, ker imam navit procesor. Za katerikoli procesor je dovolj omenjeni hladilnik + 500RPM Scythe S-flex 500RPM (ali katerikoli primerni za velik pritisk).


S čim reguliraš hitrost ventov na ohisju ? BIOS ali kako drugače ?

Kje si dobil 500rpm vent ? 8cm ? 12cm ? Jaz vidim na netu (zaenkrat) le Sflex 12cm 800rpm in 8cm 1000rpm.
Nekje sem zasledil KAMA izvedenko - zakaj se gre tukaj ?
Pa kaj hudiča pomeni PWM :) ? to podpirajo vse matične in BIOSi ?

Steinkauz ::

PWM je zakon. Pulzno regulira obrate, od 300-1200 odvisno od nastavitve plate.
Drugač dobiš tut 500rpm ja
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/z...
Vendar raje kupi 800rpm, ki so precej tihi pa če ti ni dovolj kupiš še regulator.

PujsaPepa ::

Steinkauz je izjavil:

PWM je zakon. Pulzno regulira obrate, od 300-1200 odvisno od nastavitve plate.


PWM vsaka plata podpira ? lahko še kaj več poveš če hočeš -- enlighten me please :)

Steinkauz je izjavil:

Drugač dobiš tut 500rpm ja
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/z...
Vendar raje kupi 800rpm, ki so precej tihi pa če ti ni dovolj kupiš še regulator.


Aha, to govorita o 12cm SlipStream ventih... mislita da (2 komada) 8cm Sflex 1000rpm (samo 4.5dB!!) ne bo dovolj v kombinaciji s pasivnim ThermalRight HR-02 ?
A obstaja še kaj tišjega kot 8cm 4.5dB ?

Steinkauz je izjavil:

ki so precej tihi pa če ti ni dovolj kupiš še regulator.


regulator ? kje ? kako ? :) kak link, da vidim še ta vmesni člen.. thanx!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

Glede hladilnika, lahko rečem, da je za tihe sisteme brez konkurence Thermalright HR-02 (dobil sem ga pri cool-pc, samo jih moraš vprašati ker ga nimajo na meniju). Pri nizkem pretoku in pri pasivnem delovanju ga noben hladilnik ne dohaja, niti razne znane Noctue.


Hja, bo pa HR-02 zaradi mer (Size: Length 110mm x Width 140mm x Height 160mm) morda prevelik za miniATX ohisje :( ?

Je še kaj podobno malega (Velikost hladilnika: 130 x 100 x 131 mm) kot Arctic Cooling Freezer XTREME Rev.2, in da je tih in dobro hladi ? Noctua ste nekaj govorili, kater model je najboljši ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

Steinkauz ::

Že če slišiš 10db, svaka ti čast :)
1000rpm p 4.5db pa ne bo šlo skupaj. Razn če merijo na par metrov
Na vse kar rabš.
http://www.silentpcreview.com/
Jah če ima plata za cpu cooler 4 pine, potem ima, drugače ne

axee ::

1000RPM 8cm = 500RPM 12cm je pravzaprav zelo mogoče. Manjši ventilator povzroči manj turbolence, zato je pri kvalitetnemu ventilatorju to mogoče. PujsaPepa, kakšen je ostal sistem? Nevem če res potrebuješ HR-02, mislim da ti bo mugen skoraj zaziher dovolj tih, razen če imaš makimalno 2 500RPM ventilatorja (skupaj z napajalnikom) in imaš nek magično neslišen disk. Če imaš prostor za 8cm ventilatorje bodo dovolj 1000RPM s-flex-i, itak če bo potreba zmanjšaš obrate mapak dvomim da boš.

Steinkauz ::

Če imaš disk, bo vsekakor najbolj glasna zadeva in bp preglasi vse vente pod 600rpm
Tko da se ne preveč trudit.
Jst bi vzel Mugen+Kama PWM + 2-3 500rpm slipe in to je to

PujsaPepa ::

Steinkauz je izjavil:

Če imaš disk, bo vsekakor najbolj glasna zadeva in bp preglasi vse vente pod 600rpm
Tko da se ne preveč trudit.
Jst bi vzel Mugen+Kama PWM + 2-3 500rpm slipe in to je to


Diska sta SSD in GREEN (ki bi ga dal še na gumice),
"navadni" glasen napajalnik z ventom. Stock CPU se suče na 900rpm, stock chasis tudi na 900rpm.

Ker pa za novi napajalnik razmišljam o popolnoma pasivnemu brez venta, se bi s HR-02 popolnoma pasivnim verjetno zaklal, kajne, (ali bi 2x 1000rpm 8cm 4.5dB sama dovolj ventilirala ohisje?), in sprašujem če je bolje da vzamem CPUcooler z ventom ? Arctic Cooling Freezer XTREME Rev.2 mi izgleda po merah da je 2cm nižji kot MUGEN (ali je ožji) ? Ker se tako kot MatH bojim, da bo MUGEN (še posebej pa HR-02) previsok in sploh ne bo šel v ohisje!
HR-02 (Size: Length 110mm x Width 140mm x Height 160mm)
Arctic Cooling Freezer XTREME Rev.2 (Velikost hladilnika: 130 x 100 x 131 mm)
MUGEN2 (130 x 100 x 158 mm)

Takole od oka, po vašem mnenju: s koliko dB bi rožljal CPU vent (HR02, Antic, MUgen), če bi bil napajalnik pasiven? Ali je vendarle čisto dovolj CPU brez venta :)

Se kje dobi kak decibelmeter ? kolko stanejo ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

PujsaPepa ::

Steinkauz je izjavil:

Jah če ima plata za cpu cooler 4 pine, potem ima, drugače ne


A v BIOSu se ta PWM ne vidi ? samo po teh pinih ? imata kašno slikco, da vidim kako to izgleda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

PujsaPepa ::

Kako bi lahko v Windowsih pod obremenitvijo videl na koliko rpm se sučeta CPU vent in Chasis vent. SPeedFan mi tega ne pokaze.. kaze mi samo CPU in HDD temperaturo.

ncc2000 ::

poizkusi s tem

axee ::

@ pujsapepa: nakupovanje pasivnih napajalnikov je neumnost. Na tvojem mestu bi jaz nabavil nek dober napajalnik ter mugen-a. Zadnje luknje bi zaprl. Tako ti ostaneta dva dobra ventilatorja, ki se bosta vrtela izredno počasi, pretok pa bo zadovoljiv. Kakšno grafično imaš, potrebuje pozornost pri hlajenju?

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

@ pujsapepa: nakupovanje pasivnih napajalnikov je neumnost.

Neumnost ker so predragi, ali ker ne delajo dobro. Saj neslišni verjetno so, ker nimajo venta, ali pač ne ? Jaz ga bom uporabljal v neposebej močni mašini, zato mi je 400W čisto vrh glave.

axee je izjavil:


Na tvojem mestu bi jaz nabavil nek dober napajalnik ter mugen-a.


Dober napajalnik bo na koncu glasen. LC so mi zaenkrat bili še najtišji. Katerega predlagaš ti ? Gledal sem od Nasteqa že tudi ene semipasivne, ki prilagajajo vrtljaje glede na potrebnost. Kako se ti ta ideja zdi ?

axee je izjavil:


Zadnje luknje bi zaprl. Tako ti ostaneta dva dobra ventilatorja, ki se bosta vrtela izredno počasi, pretok pa bo zadovoljiv.

Zadnej luknje ? Dva dobra ventilatorja ? mislis od MUGENa in od napajalnika, ali 2x 8cm 1000rpm (4.5db) ?
Rabim za res tiho delovanje MUGENa podporo PWD na matični ? kako preverim ali jo imam?


axee je izjavil:

Kakšno grafično imaš, potrebuje pozornost pri hlajenju?

V tej mašini v katero sem mislil dat 0db pasivni napajalnik, bo ena pasivna nizjega ranga grafika, brez venta, ker ne bo na njej nič posebneg ateklo, in ne pricakujem da bi kaj posebnega potrebovala za hlajenje ali pač ?
V drugi mašini, v katero sem pa mislil dat LC ali semipassive napajalnik, pa je ati5850, ki se mi zdaj ne pregreva, a zanjo še moram najti hack ventilatorjev pod 20%, ker je že zdaj ona najglasnejši del, kaj šele potem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

PujsaPepa ::

ncc2000 je izjavil:

poizkusi s tem


Nope.. isto.. samo CPU, HDD in grafika temperature vidim.. nič o fan speedih. Je treba kupit in instalirat PRO različico?

Steinkauz ::

Pasivni napajalniki so predragi.
LC so kr tihi, corsair pa tudi.
Za priporočene napajalnike imaš silentpcreview


Tko ima PWM, 4 pine, običen pa 3

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

onitam ::

Jaz priporočak xilence napjalnike. Nemorš ga slišat, sam mam gaming series 700, pa še lepe brave je. Vsak drug ventilator ga preglasi.

axee ::

Pasivni napajalniki so izjemno dragi, hladiš pa jih tako, da jih imaš zgoraj, in zadni ventilator tudi skozi zrak vleče. Na SPCR poglej pri najbolj ocenjenih napajalnikih, pri nižjih porabah se ventilator niti ne vrti. Niso slabi napajalniki, ampak v večini primerov nepotrebni.

Jaz bi na tvojem mestu za izhodni ventilator izkoristil napajalnik, zadnjih ventilatorjev skoraj ziher ne potrebuješ dokler ne bo na vrsti kakšen potraten procesor (i7). Če sedaj praviš da je tvoj LC res zelo tih, je brezveze menjati. Zapri zadnje luknje (tako da napajalnik vleče čez ohišje zrak, ne skozi zadnje luknje!!), mugen pa preusmeri navzgor, da piha proti napajalniku. Ker bo low end grafična z njo sploh ne bo problemov. Mugen boš priklopil na PWM vhod (4 pin) ki ga ima vsaka plošča. To tehnologijo uporablja priloženi hladilnik, zato jo ima vsaka matična plošča. V biosu ima skoraj vsaka plošča tudi nastavitev silent/normal/turbo (ali nekaj takega), s čemer samo nastaviš agresivnost ventilatorja.

To se mi zdi da bo za sedaj najboljša rešitev. Če praviš, da sedaj LC-ja ne slišiš čez diske, imaš napajalnik že rešen, samo še Mugen (ventilator se bo 95% časa vrtel pod 500RPM). Tako bo najglasnejši del notranji diski.

kaj praviš, bi šlo, je jasno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

PujsaPepa ::

axee je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu za izhodni ventilator izkoristil napajalnik, zadnjih ventilatorjev skoraj ziher ne potrebuješ dokler ne bo na vrsti kakšen potraten procesor (i7). Če sedaj praviš da je tvoj LC res zelo tih, je brezveze menjati. Zapri zadnje luknje (tako da napajalnik vleče čez ohišje zrak, ne skozi zadnje luknje!!), mugen pa preusmeri navzgor, da piha proti napajalniku. Ker bo low end grafična z njo sploh ne bo problemov.


Zdaj nimam LC, ga bom šele dal, ker sem ga nekje slišal (oziroma ga skoraj nisem:). Ali CorsAir, če pravite da so isto tihi.

Zanimivo stališče, da naj CPU vroč zrak odvajam skozi napajalnik - ali ne bo zaradi tega napajalnik bolj glasen, ker bo moral bolj vrtet, da bo vročino spravil ven, ali od česa je sploh odvisna hitrost napajalnikovih ventov - so statični rpmji (morda odvisni od požrešnosti komponent)?
Razumem, da bi z zafilanjem lukenj, bolj ohladil sredico ohisja, a hkrati bom bolj obremenjeval s toploto napajalnik. Mi za to ni treba skrbet, da bi prej se pokvaril ? Ali če dam pasivni ali semipassive napajalnik - bo on preglasen postal, ker bo moral bolj delat / vrtet ?

Pa kot rečeno, se bojim da bo MUGEN2 previsok. HR-02 tudi, da bom ravno zato moral pristati pri Artic Cooling Extreeme.
Se pravi so zdaj vsi CPU venti PWM, ni noben več na roke ? Pred leti sem imel enga "ročnega" Zalman 7000 ali nekaj takega.

axee je izjavil:


Mugen boš priklopil na PWM vhod (4 pin) ki ga ima vsaka plošča. To tehnologijo uporablja priloženi hladilnik, zato jo ima vsaka matična plošča. V biosu ima skoraj vsaka plošča tudi nastavitev silent/normal/turbo (ali nekaj takega), s čemer samo nastaviš agresivnost ventilatorja.


Ja res je. CPU vent ima 4 pine. Torej je avtomatsko PWM ?

Chasis vent pa ima 3, torej ne morem dati za vent kakega Sychte PWM, kajne ? Ne obstajaj kak adapter, ki bi sam kaj meril in prilagajal hitrost (rpm) ?

Naj še tebe vprašam: HWmonitor mi ne kaze vrtjlajev od obeh ventilatorjev ... je kriv BIOS od plate ? je kriva prestara plata ? Obstaja še kak drug program ? SPeedfan mi tudi nič ne kaže.

axee je izjavil:

@ pujsapepa: nakupovanje pasivnih napajalnikov je neumnost. Na tvojem mestu bi jaz nabavil nek dober napajalnik ter mugen-a. Zadnje luknje bi zaprl. Tako ti ostaneta dva dobra ventilatorja, ki se bosta vrtela izredno počasi, pretok pa bo zadovoljiv.


To mislis poleg napajlanikovega venta in MUgen venta, še en ventilator spredaj ki naj piha noter v ohisje, ali nič tega spredaj ?
(ker zadnjega če sem razumel, si že črtal)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PujsaPepa ()

axee ::

Mugen 2 je za 2 centimetra manjši kot ACE. Glede napajalnika; ja to pomeni da se bo napajalnik bolj grel, zato pa potrebuješ kvaliteten napajalnik, energetsko učinkovit. Bom še točno pregledal SPCR teste kaj bi bilo primerno zate. Pri SPCR testih je napajalnik izredno toplotno obremenjen, vanj pihajo topel zrak, da poustvarijo realne okoliščine. Koliko daš na garancijo? Daleč najboljša rešitev je, da kupiš nek cenejši corsair, ki niti ni tako zelo tih (na nivoju LC-jev), če ti je preglasen pa zamenjaš ventilator in dobiš noro tiho stvar. Druga možnost so enermaxi, ki so preverjeno tihi, a mnogi govorijo da so hitro pokvarljivi (sam teh izkušenj nimam). Nasplošno pa torej tak sistem ponuca 150W maksimum, zato za cca 400W kvaliteten napajalnik ne bo problem odvajati vroč zrak. Pomoje najbolje, da poskusiš z Corsair CX 400W, če bo preglasen pa zamenjaš ventilator. Druga možnost je Enermax Modu82+/Pro82+, ki bo out of box zanesljivo noro tih, vem pa da bo sedaj veliko oglašanja, da se Enermaxi kvarijo.

Vsekakor priporočam napajalnik iz SPCR liste, da lahko primerno nadaljuješ z tišanjem (menjava ventilatorja, prava izbira le tega).

PujsaPepa ::

Po mojih podatkih je Mugen2 2cm visji kot ACE ;) kje gledam narobe ?
Rabim za en drug PC še nek dober napajalnik 500-600W a čim bolj tih, in ko gledam
http://www.silentpcreview.com/article10...
Mi zgleda da je Enermax500 res dobro ocenjen. A ta Enermax je isti
kot http://www.cool-pc.org/artikel/1415/ene...
ali sta to dva različna ? je ta iz cool-pc bolj glasen ?
Kako to da na spcr nimajo nobenega LCja.. CorsAiri mi po njihovih testih niti niso tako tihi.
Pri Fan-less 0dBA sem pa prebral ja, da je "Seasonic X-400 Fanless" top-of-the-top, vsi ostali imajo pa kako pomankljivost, npr. Silverstone NightJar hitro doseže in se redno pri 41C shutdowne, zato rabiš še en vent, ostali imajo tudi že kar neke vente noter, ali pa jim elektornika piska za popizd**
Grem zdaj iskat semipassivne, kot je npr. http://www.cool-pc.org/artikel/5595/nes...
če kaj pisejo o njegovih muhah. Baje, da nekateri semipassive, potem ko dosežejo vročino za vklop ventilatorjev, zelo dolgo rabijo da dovolj shlaidjo da jih nazaj ugasnejo - ali pa jih sploh ne.

kuglvinkl ::

V bistvu ti axee sporoča, poleg zvrhanega koša koristih informacij, do katerih se je dokopal, da NI KOČNEGA ODGOVORA.

Na neki točki se odloči in začni ukrepati. Trial and error je pri teh zadeva zelo poučen (pa tudi načeloma varen). So, just do it.

Sam imam tega Libertya, ja, skoraj neslišen je.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

prebiram razne forume po netu pa še vedno nevem kaj je dejansko bolje .. kar sem razumel je bolje imet več ventilatorjev ki piha ven kot noter .. se pravi podtlak je boljši kot nadtlak ... pa nevem ali se bolj splača dat npr 2 ventilatorja ven enega noter ... ali tri ven in potem da podtlak poskrbi za sesanje zraka noter..

pa glede odprtin na računalniku mi tudi ni prav jasno ... recimo če imaš dva placa za ventilator in montiraš samo enega .. kaj potem je bolše da drugo luknjo zamašiš kot pa da pustiš odprto .. ??!

cela študija je okoli tega airflowa...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

kuglvinkl ::

Bom še tukaj vprašal.

Izbiram med Artic cooling S1 in L2 Pro hlajenjem. Karta je 9800GTX+, pasivno ni cilj, skoraj ne slišno pa je. Berem, da ima L2 zelo doboer vent. Kaj predlagate?

Thnx.
Your focus determines your reallity

logit ::

Imam tole grafično in je že prišla z L2 pro hladilnikom. Je zelo tih in dobro hladi. Tako da priporočam.

axee ::

Netrunner je izjavil:

prebiram razne forume po netu pa še vedno nevem kaj je dejansko bolje .. kar sem razumel je bolje imet več ventilatorjev ki piha ven kot noter .. se pravi podtlak je boljši kot nadtlak ... pa nevem ali se bolj splača dat npr 2 ventilatorja ven enega noter ... ali tri ven in potem da podtlak poskrbi za sesanje zraka noter..

pa glede odprtin na računalniku mi tudi ni prav jasno ... recimo če imaš dva placa za ventilator in montiraš samo enega .. kaj potem je bolše da drugo luknjo zamašiš kot pa da pustiš odprto .. ??!

cela študija je okoli tega airflowa...


Bi odgovoril že prej, če bi videl.. Ja, je cela študija, a je preprosto, ko pokapiraš.

Če več ventilatorjev piha ven kot notri, je v ohišju pozitiven zračni pritisk. Velik plus takega hlajenja je, da v ohišje (razen skozi vhodne ventilatorje) ne pride nič praha, ker zrak leze VEN skozi vse luknje. Če imaš filtre pred vhodnimi ventilatorji, si prektično rešen prahu. Tak način hlajenja je tudi boljši za blower hladilnike na grafičnih karticah (izpihujejo skozi pci režo).

Če več ventilatorjev piha ven, je v zraku nagativen pritisk. To povleče zrak skozi vsako luknjo v ohišje, tako da so problemi z prahom veliki. Taka postavitev je dobra samo v odprtem ohišju, ki ima prezračevalne luknje, dober primer je HAF serija.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tih računalnik za 900 EUR

Oddelek: Kaj kupiti
456811 (5506) gregor
»

Ventilatorji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10516072 (13741) IvoJan
»

Nakup tihe mrcine (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
819007 (6189) Sylar007
»

Katana 3 - izkušnje uporabnikov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
393608 (2226) TeraTM

Več podobnih tem