» »

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja...

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja...

«
1
2 3

Netrunner ::

Moj PC



Kakšen mesec ali dva nazaj sem menjal vse komponente razen ohišja. Mašinca dela ok, vendar ventilator od CPUja je pod obremenitvijo postal preveč glasen, tako da sem dal malo bolj konkretnejša hladilna rebra z 120mm ventilatorjem. Zadevo sem kar precej utišal, vendar PC je pod obremenitvijo še vedno preglasen ... zdaj ko je hladilnik tih sem opazil da je grafična tista ki je glasna ... pa bi prosil za nasvet kako postavit zračenje, da se ne rabil oni ventilator na grafični maximalno vrtet.

Ohišje je od chiefteca, sedaj ima en ventilator za noter (C) in en ki piha ven (A). Namestil bom dva za noter in dva za ven, pa me zanima če bo ventilator (D) dovolj za hlajenje grafične + da odstranim one pokrovčke od PCI rež

No saj ni kaj dosti čarat .. 2x za pihanje noter (C in D) ter dva za ven (A in B) + X od napajalca ki piha tudi ven. Grafična je precej velika in nevem kje dovajat in odvajat zrak .. razmišljal sem da bi na en pci slot namestil ventilator da bi pihal vroči zrak izpod grafične ven ... pa mogoče kakšna luknja v stranici računalnika bi tudi prav prišla .. samo nevem ali kad CPUjem ali pri grafični...

In kako kaj vpliva tlak v PCju ki nastaja zaradi ventilatorjev... Če jih preveč piha noter natane visok tlak če se ne motim... če jih preveč piha ven pa nizek .. in ne eno ne drugo ni dobro a ne ? .. kako je kaj z tem in kakšno je razmerje za in in out?

CPU je 6 jedrni phenom (3,2Ghz) in grafična ATI saphire 6850
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.
  • zavaroval slike: bluefish ()

logit ::

Teli ventilatorji zgledajo majhni. So 80mm? Probaj dat kakšne 120mm s hitrostjo 1200RPM, da se naredi pravi prepih.
Glede tlaka pa je bolje če več piha not; pozitiven pritisk, kar pomeni tudi manj praha. Ti imaš sedaj dva not tri ven.
Torej večje vente z večjim zračnim pretokom:).

blackbfm ::

Kako bo manj praha če več piha not. Tisti tlak pa je tudi minimalen.

logit ::

Pozitiven pritisk pomeni da ti kontroliraš kam zrak vstopa v ohišje in na ta mesta ustrezno postaviš filter.
Negativen pritisk pomeni da zrak vstopa v ohišje iz vhodnih ventilatojev in vseh ostalih odprtin.

With positive internal pressure you have created a slight outflow of air where you would otherwise have intake of dust. With positive pressure, you control the intake path of air and, consequently, dust- that path being the intake fans which you are now able to filter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: logit ()

Netrunner ::

ja spredi in zadi imam plac za 80mm max, če bo potrebno bom namestil na stranico od ohišja enega 120mm ali 140mm .. samo nevem na kakšno pozicijo ga namestit, verjetno prav spodaj saj grafična je problem.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

MatH ::

Jaz sem navrtal dno svojega Gigabyte GZ-M2 ogišja v katerem imam isti CPU hladilnik kot ti in grafično Gigabyte GTX 460 OC 1GB. Iz ohišja piha napajalnik in zgolj en 92mm PWM ventilator (800-1500rpm). Vse skupaj je dovolj prevetreno, da lahko ventilatorji CPU hladilnika in grafične mirujejo v idle načinu.

Pri tišanju računalnika ti dodatni ventilatorji ne bodo pomagali. Na tvojem mestu bi najprej
-odstranil prednja ventilatorja (C,D)
-dprl najnižji pci slot
-namestil program Speedfan, ki omogoča kontrolo hitrosti ventilatorjev.
Na podlagi rezultati bi se odločil o dodatnih ukrepih.

Ventilatorju na grafični boš olajšal delo, če bo imel čim več hladnega zraka. Dodaten ventilator, ki bi zgolj mešal zrak pod grafično ne bo dosti pomagal, saj po rebrih piha zgolj zrak izpod ventilatorja na grafični.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MatH ()

jazbec ::

mogoče bi razmislil o kakem novem ohišju
ker ti 80mm ventilatorji niso nevem kaj

bluefish ::

jazbec je izjavil:

mogoče bi razmislil o kakem novem ohišju
ker ti 80mm ventilatorji niso nevem kaj
Pretiravati pa spet ne. Sam imam neko malo nabasano ohišje (pazi to, brez prednjega ventilatorja) in je v idle zadeva tiha, pod obremenitvijo pa se malce bolj greje le grafika.

Eto, še pred menjavo grafične iz teme Slike vaših računalnikov :
 ...

...

MatH ::

@BlueFish
Na tvojem mestu bi zaprl prazno mesto za ventilator (selotejp), ker imaš tako imenovani kratki stik.

Netrunner ::

MatH je izjavil:


-odstranil prednja ventilatorja (C,D)
-dprl najnižji pci slot
-namestil program Speedfan, ki omogoča kontrolo hitrosti ventilatorjev.


Na mesto (C) bi dal ventilator pa disk bi premaknil tja dol da bi pihalo po njem ... pa oni na mestu (D) a ne bi dovajal svežega zraka grafični ? Zakaj bi jih odstranil? .. potem nimam vhodnih ventilatorjev prav nič.. razen če dam enega ob strani

zakaj najnižji PCI slot?... jaz sem nameraval odstranit kar vse

Imam speedfan .. bom pa vse pritaknil na fan controler ki ga imam v enem slotu.

jazbec => hja tukaj imam na razpolago samo 80mm ... samo zaenkrat ohišja ne bi menjal ... ni časa in denarja ... pa volje vse prekladat tudi ne :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

logit ::

Jaz bi na tvojem mestu zaenkrat dal na stranico kakšen ventilator, tako kot si sam rekel. Bi ti pa priporočal zamenjavo ohišja. Za 30 evrov dobiš že spodobno.
Pa sej ohišje ne menjaš vsako leto, ampak ti zdrži kar lep čas. Po sliki sodeč je tvoje že kakšnih 7-8 let staro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: logit ()

Netrunner ::

logit je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu zaenkrat dal na stranico kakšen ventilator, tako kot si sam rekel. Bi ti pa priporočal zamenjavo ohišja. Za 30 evrov dobiš že spodobno.
Pa sej ohišje ne menjaš vsako leto, ampak ti zdrži kar lep čas. Po sliki sodeč je tvoje že kakšnih 7-8 let staro.


Ja ohišje je že precej staro, samo nevem kaj bi extra pridobil z nakupom novega ... načeloma če dam en 120mm ali 140mm ventilator na stran bi moral bit efekt kar zadovoljiv. Pa dober 80mm ventilator je tih in ima precejšni pretok zraka ... vsekakor je bolje imet 90mm .. ali več .. kaj pa vem .. zaenkrat bom malo prilagodil kar imam .. mogoče v prihodnje bom pa zamenjal ohišje

Drugače pa ohišje je

Chieftec dragon

katero je bilo svoj čas eno boljših ... pa precej sem plačal za njega, zato ga nočem kar zamenjat :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

logit ::

zaenkrat bom malo prilagodil kar imam

Se vsekakor strinjam. Sicer pa je Bluefish zgoraj postal link do teme Slike vaših računalnikov, kjer si lahko ogledaš kako imajo ostali uštimano in lahko da dobiš kakšno idejo.

bluefish ::

Za ultimativne ideje pa: http://www.million-dollar-pc.com/

MatH ::

Netrunner je izjavil:

Na mesto © bi dal ventilator pa disk bi premaknil tja dol da bi pihalo po njem ... pa oni na mestu (D) a ne bi dovajal svežega zraka grafični ? Zakaj bi jih odstranil? .. potem nimam vhodnih ventilatorjev prav nič.. razen če dam enega ob strani

zakaj najnižji PCI slot?... jaz sem nameraval odstranit kar vse

Imam speedfan .. bom pa vse pritaknil na fan controler ki ga imam v enem slotu.


Vpihovalni ventilatorji niso nujni. Izpihovalni ventilatorji bojo v ohišju naredili potlak zaradi česar bo v ohišje prihajal zrak skozi vse odprtine. Na ta način lahko z zapiranjem (lepilni trak) in odpiranjem odprtin (odpiranje pci slotov, vrtanje lukenj) svež zrak usmeriš tja kjer je dejansko porteben... Seveda lahko odstraniš več slotov.

Vsekakor pred dodajanjem novih ventilatorjev naredi še en preizkus. Pri odprtem ohišju poženi Furmafk ali karkoli že za obremenitev računalnika vzami še en vent in z njim pri polni hitrosti pihaj na grafično. Opazuj hitrost vrtenja ventilatorja na grafični (verjetno obstaja kakšen program za to). Če bo sprememba zanemarljiva dodatno zračenje ohišja ne bo pomagalo pač pa bo treba menjati hladilnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MatH ()

Netrunner ::

hm hja... cela znanost okoli tega hlajenja ..

razumem da ne potrebuješ "in" ventilatorjev, saj vsi ki pihajo ven ustvarijo podtlak in posledično prihaja sveži zrak skozi vse odprtine v ohišje ... vendar potem teoretično lahko imaš samo ventilatorje ki pihajo noter in s tem ustvarjajo visok tlak in posledično spiha vroči zrak skozi vse odprtine ven... ali se motim ?

kaj ni najbolša praksa da imaš noter in ven ?? .. in s tem pospešiš prehod zraka skozi ohišje ? ni to boljše kot ustvarjanje takega ali drugačnega tlaka ? Se premalo spoznam na te zadeve da bi vedel kaj je bolje ... vsekakor je treba poskrbeti da se nikjer zrak ne zadržuje ali pa meša preveč ... hja ne bo druge kot testirat ... eh ja
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

venson ::

Oboje, saj ventilatorji delajo tlak, in tako gre zrak lažje ven.

69charger ::

Jaz sem si kupil dva akasa 12cm silent ventilatorja in je komp čisto tih,sedaj me pa moti delovanje diska :P
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

Zgodovina sprememb…

jazbec ::

js imam te-->http://www.mimovrste.com/artikel/221002...
na strani 4, 2 zgoraj+enega od 200x200 spredaj in enega od 140 zadaj
prepih je odličen in temperature so tudi izjemne
seveda mam še regulator ker je pc užgan 24/7 in dam vse na ful samo ko vem da bo to treba

galu ::

http://www.million-dollar-pc.com/system...

OMFG OMFG OMFG OMFG OMFG OMFG


Se strinjam. OMFG!


Mogoče kdo ve, kje se da kupit taka ohišja?
Predvsem mam rad tak aluminij, kot je na slikici.
Tako to gre.

bluefish ::

Tu je Cooler Master Stacker 831SE, seveda predelan.

galu ::

Prvo sem mislil da je en Chieftek, ker mu je zelo podoben...
Bom verjetno kar Corsair T600 vzel.
Tako to gre.

kuglvinkl ::

Sam imam (skoraj - Antec) identično ohišje. Za tiste čase nobeno ohišje za ta denar ni prišlo niti blizu.

Kakorkoli, še danes je izredno uporabno.

Sam imam spredaj dva 80mm in zadaj dva 80mm. Jasno vezana na fan kontroler. Prižgem jih samo, če poleti kišto obremenim. Če tudi jih ne, kišta ne zmrzne (C2Q na 3.1, štiri diske, 8800GTX+, bla bla).

Poleg tega, kišta ne rabi nobenih posegov zaradi hlajenja. None.

Kar me edino moti je to, da kletke z diski prenašajo vibracije na celotno ohišje (v eni kletki imam po dva HDDja). V kratkem bom te kletke predelal tako, da bodo diski vpeti v gumo.

In jazbec, sem ti rekel že v eni drugi temi, da obstajajo manj zahtevni forumi kot je ST, kjer lahkop prodajaš buče. Da bi moral zamenjat ohišje, ker ima "samo" 80mm ventilatorje. Dej, vsaj tih bod.
Your focus determines your reallity

jazbec ::

kuglvinkl je izjavil:

In jazbec, sem ti rekel že v eni drugi temi, da obstajajo manj zahtevni forumi kot je ST, kjer lahkop prodajaš buče. Da bi moral zamenjat ohišje, ker ima "samo" 80mm ventilatorje. Dej, vsaj tih bod.


pa kaj maš ti tolko proti meni
zakaj bi bil tih-ker podam svoje mnenje, saj zato je forum
več al manj imajo ljudje 120mm, 140mm in 200mm ventilatorje in dobiš že za 50 evrov ohišje ki ima take dimenzije spredaj in zadaj mogoče še zgoraj-->http://www.dinokomp.si/product_info.php...
če pa vaše mašine dobro hladijo 80mm ventilatorji pa svaka vam čast

kuglvinkl ::

Ohišje za 50 evrov se ne more meriti s tem Čifotom. Zato ti pravim, da pejt na kakšen manj zahteven forum.
Your focus determines your reallity

jazbec ::

tega ne boš dočakal
mogoče se ne more
poznam enga ki ma istega pa ga je modal tko da je dal na stran še 3 ventilatorje-zdaj je zadovoljen
temperature so padle za 8 stopinj
povej mi kake temperature maš da govoriš kako dobro hladijo 80mm ventilatorji

bluefish ::

Kot sem omenil. Oglej si moj primer, ki ima zadaj le en bogi 80mm ventilator. Zadeva z vidika hlajenja povsem zadošča.

Ravno zato je pri obstoječi konfiguraciji nesmiselno kupovati povsem novo ohišje samo zaradi ventilatorjev.

Netrunner ::

za navite mašine verjamem da je potrebno imeti zelo dobro hlajenje ... samo za nenavite konfiguracije načeloma se ne potrebuje X št. 120mm ali več ventilatorjev ..

Mi zna kdo povedati zakaj so take razlike v ceni ohišji? .. res da dobiš ohišje za 30-50EUR ki ima vsaj dva placa za 120mm ventilator ali še kaj več na strani.... potem imaš pa ohišja za 120EUR in več ki nimajo kaj dosti več ... pa tudi danes imajo vsa ohišja lažjo montažo za HDD in druge zadeve...

Sem malo gledal ohišja in to chieftec se mi vizualno ful ful dopade .. samo cena ni mala .. mi zna kod povedat zakaj ima tako ceno?? ..
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

galu ::

To je slabo ohišje glede na denar... Od znotraj je zelo bogo.
Tako to gre.

bluefish ::

Na splošno so cene različne zaradi materialov, kvalitete izdelave, dodatkov,...

jazbec ::

ja če nimaš navito je dovolj
mogoče sm pretiraval ker 90 procentou ljudi ki jih poznam ma navite sisteme
tam rabiš taka ohišja

ti kuglvinkl
če maš kej proti meni povej pa podaj svoje mnenje
ni se mi pa treba posmehovat in govorit da sm bumbar
vsaj tko se razbere tvoje poste proti meni

kuglvinkl ::

Mogoče je aluminijasto. + ne sodit samo po številu ventilatorjev... Izredno je važno, za kaj kišto potrebuješ. Za punco sem sestavil kišto v ležečem ohišju (Silverstone Grandia GD-05) za HTPC, ki je prišlo IIRC 100 evrov. Dokaj pameten termalni dizajn in sploh oblika. Veliko faktorjev je...
Your focus determines your reallity

Netrunner ::

galu je izjavil:

To je slabo ohišje glede na denar... Od znotraj je zelo bogo.

Katero je dobro ohišje za tak denar?? ...in kaj pomeni dobro? ...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

jazbec ::

cobro je cooler master haf922-->http://www.dinokomp.si/product_info.php...
al pa cooler master scout
potem kak antec ninehundred
itd.

kuglvinkl ::

Meni najljubša ohišja dela Lian Li.
Your focus determines your reallity

Netrunner ::

jazbec je izjavil:

cobro je cooler master haf922-->http://www.dinokomp.si/product_info.php...
al pa cooler master scout
potem kak antec ninehundred
itd.

lahko utemeljiš zakaj je boljše od onega chiefteca, saj na prvi pogled sta si zelo podobni, s to razliko da ima ta napajalec spodaj?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

galu ::

Drive bayi, hlajenje, stabilnost, itd.
Tako to gre.

jazbec ::

od tistega tvojega
-večje
-več ventilatorjev
-napajalec spodaj omogoča da lahko ventilatorji na vrhu pihajo naravnost dolj na proc in njegov hladilnik ali pa vlečejo vroč zrak vn it tistega predela
-ima možnost enega 5.25 baya več(lahko ga spremeniš v nay za disk)
-izdelava
-to ni pomembno-notranjost je črna(meni je to pomembno ker mam plexi steklo na stranici)

klinker ::

Za 100EUR je za moje pojme zelo hudo to ohisje... Cooler Master RC690II RC-692-KKN2

jazbec ::

to je tudi dobro
js osebno bi dodal tistih 20 evrov več in vzel hafa
-je večje
-en 5.25 bay več
ker mi en bay več dosti pomeni

drugače pa je res dobro in vredno vsakega evra
se pa izbere potem kateri ti je lepši

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jazbec ()

klinker ::

Ja, ce hoces met novoletno jelko cez celo leto :D Jst bi se na temu une plave ledice na ventu pocvikal :)
Drugace pa je HAF v funtechu 109EUR, je pa meni ogabno ohisje zal :8)

jazbec ::

ja no
js mam rdeče led diode uklopljene vsake tolko
drugače so pa ventilatorji navadni

to so osebne preference
enim je všeč drugim ne

logit ::

klinker je izjavil:

Za 100EUR je za moje pojme zelo hudo to ohisje... Cooler Master RC690II RC-692-KKN2

Jaz si lastim predhodnika Centurion 690 in če bi se spet odločal za nakup bi pravtako vzel zgoraj omenjenega.

Netrunner ::

jaz ne vidim bistvenih razlik med onim chieftecom ki sem ga prej omenil... večina uporabnikov nikoli ne uporabi vseh 5.25 bay-ov.. pa niti vseh notranjih placov za diske ne ipd....

kar se mene tiče je dobro ohišje tisto ki ima dobro ventilacijo in enostavno nameščanje komponent ... ne razumem zakaj so pa take velike cenovne razlike...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

logit ::

kar se mene tiče je dobro ohišje tisto ki ima dobro ventilacijo in enostavno nameščanje komponent

in je lepo na oko. Kar je seveda subjektivne narave. Torej izbereš tisto ki tebi ustreza.

... ne razumem zakaj so pa take velike cenovne razlike...

BlueFish je zgoraj povedal: Na splošno so cene različne zaradi materialov, kvalitete izdelave, dodatkov,...

MatH ::

Meni zelo dobro služi predelano Gigabyte GZ-M2 ohišje (33€). Odcvikal sem mreže ventilatorjev, izvrtal luknje na dnu in obložil s spužvo in tapisonom. Je pa res, da ne navijam tako kot večina ljudi s tihimi računalniki ne



Sicer pa AGT prodaja Xigmantek Asgard za 36€

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Netrunner ::

hja ... kaj podobnega si bom sam naredil .... meni je izgled ohišja ful pomemben ... tako da si bom kar malo predelal svojega chieftec dragona, saj današnja futuristična gaming ohišja se mi ne dopadejo... razen izjem
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

klinker ::

Netrunner je izjavil:

... ne razumem zakaj so pa take velike cenovne razlike...


Ze debelina pleha dvigne ceno.

Drugace pa je tvoj Chieftec super ohisje, sem ga ze mel po rokah in je zelo dobro narjeno in ima solidno debelino pleha. Vsekakor ga lahko malo predelas da pasejo 120mm venti not in imas se za nekaj let mir in tisino ;)

axee ::

MatH je izjavil:

Meni zelo dobro služi predelano Gigabyte GZ-M2 ohišje (33€). Odcvikal sem mreže ventilatorjev, izvrtal luknje na dnu in obložil s spužvo in tapisonom. Je pa res, da ne navijam tako kot večina ljudi s tihimi računalniki ne



Sicer pa AGT prodaja Xigmantek Asgard za 36€



Hehe kako veš :D Tvoj računalnik je sicer za svoj denar najbrž top izbira, ampak iskreno si težko predstavljam, da je tale kištica neslišna v nekemu pisarniškemu okolju, vrjamem pa da je tih in nemoteč. Disk privijačen na ohišje, AC na procesorju, LC napajalnik.. sem imel že z vsemi temi komponentami (razen najbrž grafično) opravka in so prijetno tihe, nemoteče, vsekakor pa niti približno na nivoju za neko resno tišanje računalnika. Preprosto hočem reči, da si za svoj denar potegnil maksimum in izkoristil vse, je pa še ogromno prostora za izboljšave.

Seveda tako kot vedno lahko tudi sedaj rečem; več na SPCR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

MatH ::

axee je izjavil:

Hehe kako veš :D Tvoj računalnik je sicer za svoj denar najbrž top izbira, ampak iskreno si težko predstavljam, da je tale kištica neslišna v nekemu pisarniškemu okolju, vrjamem pa da je tih in nemoteč. Disk privijačen na ohišje, AC na procesorju, LC napajalnik.. sem imel že z vsemi temi komponentami (razen najbrž grafično) opravka in so prijetno tihe, nemoteče, vsekakor pa niti približno na nivoju za neko resno tišanje računalnika. Preprosto hočem reči, da si za svoj denar potegnil maksimum in izkoristil vse, je pa še ogromno prostora za izboljšave.


Kolikor sem bral forume ga tisti, ki računalnik utišajo , največkrat (ne pa vedno) ne navijajo. Kot si sam pravilno ugotovil, sem iskal tišino za zmerno ceno in izbral naslednje komponente:
Ohišje Gigabyte GZ-M2 (33€), ker sem hotel majhno in poceni ohišje. Če bi kupoval še enkrat bi preizkusil Spire Simplicity (30€).
Napajalnik LC Power LC6650GP3 (50€) zaradi dobre učinkovitosti kar pomeni manj gretja in posledično manjšo potrebo po hlajenju. Ob izklopljenem disku in ostalih ventilatorjih je z razdalje 5cm komaj slišen.
Hladilnik Arctic Cooling Freezer Extreme (32€) je edini tower hladilnik z 12cm ventilatorjem, ki še gre v to ohišje pri čemer mu do stranice ostane le 7mm prostora. Je dovolj velik, da se ventilatorju ni potrebno vrteti med brskanjem po internetu, tipkanju, gledanju slik...
Grafična kartica Gigabyte 460GTX 1GB (150€ rabljena) ima spremenjen bios in ostaja pasivna tudi med gledanjem 1080p .mkv filmov.
Skratka, Zjutraj, ko se zbudim, pozabim, da sem računalnik pustil prižgan.

Prav gotovo obstajajo tišji računalniki in težko je na uho dati objektivno ceno tišine. Tudi merilci hrupa so bolj za orientacijo saj niso vse vrste hrupa pri enaki glasnosti za vse enako moteče.

Res je še prostora za izboljšave in naslednja investicija v smeri tišjega in hitrejšega računalnika bo SSD + 2.5" HDD zaprt v 3.5" škatlo za utišanje.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tih računalnik za 900 EUR

Oddelek: Kaj kupiti
456811 (5506) gregor
»

Ventilatorji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10516072 (13741) IvoJan
»

Nakup tihe mrcine (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
819007 (6189) Sylar007
»

Katana 3 - izkušnje uporabnikov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
393608 (2226) TeraTM

Več podobnih tem