» »

Pasivno/aktivno hlajenje Gigabyte GTX 460 OC 1gb

Pasivno/aktivno hlajenje Gigabyte GTX 460 OC 1gb

MatH ::

Pred dvemi meseci sem začel sestavljati računalnik, ki naj ne bo predrag, dovolj hiter in predvsem dovolj tih. Z računalnikom sem bil zadovoljen a po dveh mesecih sem dobil apetite po novih igrah za kar onboard grafika (ATI 4200) vsekakor ni bila dovolj (mislim, da celo slabša kot pasivna Geforce 7600GS v starem PCju). Oziral sem se po trenutno najmočnejši pasivni grafični kartici Gygabyte Radeon 5770 Silent cell, a so me premamile bistveno hitrejše GTX 460, ki se jih z druge roke dobi za manj denarja. Na forumih se govori, da naj bi bila Gigabytova GTX 460 med bolj tihimi.
Poleg tega sem zasledil post o modificiranju biosa za zmanjšanje minimalne hitrosti ventilatorjev in porabe GTX 460 kartice v "idle" načinu. Večina teh kartic ima namreč v biosu omejeno minimalno hitrost ventilatorjev na 40%. Po navodilih iz prej omenjenega posta sem zmanjšal minimalno hitrost ventilatorjev na 20%, napetost pa iz .875v na 0.75v. Izkazalo se je, da se ventilatorja na Gigabytovi kartici ne moreta zavrteti na 20% in se ustavita (mirujeta), pri čemer kartica v "idle" načinu doseže temperaturo 34°C. Med gledanjem 1080p mkv filma je kartica 10% obremenjena in se segreje na 45°C pri čemer ventilatorja še vedno mirujeta. Prvi ventilator (bližji dvi priključkom) se začne vrteti pri 27% drugi pa pri 30%. Furmark stability test kartico segreje na 71°c pri čemer se ventilatorja vrtita na cca 60%.
Skratka Gigabytov hladilnik je dovolj zračen, da pasivno hladi kartico pri nizkih obremenitvah, pri aktivnem hlajenju pa dovolj tih, da me med igrami ne moti (ko je PC obremenjen z igro tudi ostali ventilatorji bolj šumijo).

Še recept za bios mod kartice Gigabyte GTX 460 OC 1GB (rev 1.0):

Potrebujete:

A) Gigabyte VGA Tools bios za "flash" biosa

B) Gigabyte VGA Tools OC guru za "monitoring" temperature in obratov

C) UltraEdit za znižanje minimalne hitrosti ventilatorjev

D) NiBitor za zmanjšanje napetosti in veljaven CRC

1. Z "VGA Tools Bios" shrani obstoječi bios. Če kartica nima naloženega zadnjega biosa ga snami z Gigabytove strani

2. Odpri aktualni bios z UltraEdit in v vrstici 00006600h, stolpcu f spremeni vrednost 28 v 14 (slika C). 28 ima v šestnajstiškem (hex) načinu vrednost 40, 14 pa 20.

3. Spremenjenem biosu dodaj končnico .rom (vga_bios_gv-n460oc-1gi_f3.rom) ter ga odpri v NiBitorju. Pojdi v "Tools"/"Fermi voltage" in spremeni vrednosti v Setting 0 na 0.75 (slika D)

4. Odstrani .rom končnico in z "VGA Tools Bios" naloži nov bios

5. Z VGA Tools OC Guru preveri, če stvar deluje.


P.S.
Ali mirujoča ventilatorja pomenita kakšno nevarnost?
  • spremenil: MatH ()

cresh ::

Kolk si dal zanjo? 180€? Zakaj rajš nisi razmišlju o HD6850? Cena je podobna, tišja, manj se segreva.

MatH ::

Kupil sem rabljeno za 150EUR med drugim tudi zato, ker je že nekaj časa na policah in ima posledično več uporabniškega "feedback-a". V primerjavi z ostalimi ventilatorji pa med igranejm ni opazna.

klinker ::

Lepo to, bo sigurno komu prav prislo ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OC GURU bios update

Oddelek: Pomoč in nasveti
81865 (1732) 4ever
»

Intel LGA 2011 CPU, Socket R

Oddelek: Kaj kupiti
102193 (2025) TechBeats
»

Slab performance novega racunalnika v enem izmed programov

Oddelek: Pomoč in nasveti
223178 (2677) Ryker
»

Silent Comp

Oddelek: Kaj kupiti
212612 (1950) knap
»

program za kompresirat Video

Oddelek: Programska oprema
201374 (1073) Jakka

Več podobnih tem