» »

Tezava pri grafu kotnih funkcij

Tezava pri grafu kotnih funkcij

Zak0n ::

Imam en problem, imam podan graf funkcije f(x)=(-1/2)cos(3x-pi)+1 in ne znam izracunat maksimumov in minimumov.

Graf naj bi prisel taksen:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=f%...

Prosim za pomoc kako priti do resitve.

Hvala v naprej.

overlord_tm ::

Odvajas? Pa dobis kandidate. Potem pa se enkrat odvajas pa vidis kateri so min, kateri pa max.

Zak0n ::

Emm jst sm 3 letnik pa odvodov nismo delal? Prof. je to dal in so tezji primeri kot smo mi delal v soli... sam dvomim da je dal neki kar se dela z "znanjem" ki ga mi nimamo?

Mavrik ::

Potem pa moraš izhajati z značilnosti funkcije, ki ste jih gotovo spoznali:

- Cos funkcija ima maksimume pri vrednosti 1 in minimume pri vrednosti -1
- Če jo pomnožiš s čimerkoli, se bo amplituda spremenila... kar pomeni da bodo pri tebi maksimumi pri 1/2 in minimumi pri -1/2
- Če karkoli prišteješ jo premikaš po "y" osi, kar pomeni da če prišteješ ena, bodo maksimumi pri 3/2 in minimumi pri 1/2

Torej, da dobiš maksimume rešiš enačbo f(x) = 3/2, za minimume pa f(x) = 1/2.
The truth is rarely pure and never simple.

Zak0n ::

In kako resim te enacbe?

Mi smo vedno racunali nicle in zacetno vrednost.
Nicel v nasi funkciji ni, ker pridemo do cos(3x-pi)=2 ---> in ne more obstajat ker je lahko med -1 in 1

Drugace pa vem da so maksimumi/minimumi tam, kjer si reku da so. Samo nevem kako jih lahko dobim, da recem aha v tej tocki se najaha minimum v tej pa maksimum.

overlord_tm ::

Cos(0) je max navadnega Cos. Torej z malo matchinga prides do enacbe, da mora biti 3x-PI=0. Resitev je x=PI/3. Ampak ker smo komplet funkcijo mnozili z negativnim koeficientom, je to min nove funkcije. Perioda se je tudi skrcila, ker je znotraj argumenta funkciji Cos, x pomnozen z 3. Torej je nova perioda 2k*PI/3. Togi premik (+1 v funkciji) ne spremeni nicesar.

In imamo minimum nove funkcije PI/3+(2k*PI)/3

Analogno lahko naredis za maximum (minimum navadnega Cos)

Mavrik ::

Nicel v nasi funkciji ni, ker pridemo do cos(3x-pi)=2


To pa ne bo držalo. Še enkrat poračunaj :) Kvečjemu bo cos(3x-pi) = -1 ter cos(3x-pi) = 1/2 :)

Drugace pa vem da so maksimumi/minimumi tam, kjer si reku da so. Samo nevem kako jih lahko dobim, da recem aha v tej tocki se najaha minimum v tej pa maksimum.


Kot je že bilo rečeno, daleč najlažje je dokazati z odvodi. Ker jih ne znate, moraš uporabiti ali moj način razmišljanja in poznavanja lastnosti funkcij, ali pa tistega kot ga je overlord_tm zgoraj napisal :)
The truth is rarely pure and never simple.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematično vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
619676 (7742) joze67
»

Odvod

Oddelek: Šola
101942 (1255) KruceFix
»

Matematika - pomoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10425695 (22270) daisy22
»

trigonometrične enačbe

Oddelek: Šola
51949 (1832) tasy9
»

diferencialne enačbe

Oddelek: Loža
113635 (3323) overlord_tm

Več podobnih tem