» »

Samozaposlitev - presoja poslovne ideje

Samozaposlitev - presoja poslovne ideje

psychoshorty ::

Pozdrav,

ker že nekaj časa ni in ni sreče z iskanjem službe (cca 7 mesecev sem že prijavljen na zavodu, kot brezposelna oseba), sem se po posvetu kolegov odločil, da poizkusim z možnostjo samozaposlitve. Seveda mi je svetovalka rekla, da naj poizkusim z pridobitvijo subvencije, kar marsikateremu s.p-ju vsaj malce omili poslovanje/delovanje, saj ta sredstva porabi za plačevanje prispevkov. S svetovalko določima termin tega intevjuja. Vmes se pripravim, izpolnim priložen vprašalnik in čakam na dan, ko imam dogovorjen termin za intervju - presojo.

V Mariboru to področje pokriva podjetje Prah d.o.o. katero je bolj ali manj znano zaradi svoje avtošole. Pridem v poslovne prostore, kjer imajo pisarne in čakam, da pridem na vrsto. Od tukaj naprej se je v bistvu potem začelo "sranje".

Pogovor sem imel z "gospodičem" mojih let (30+). Sam prostor je bil mizeren, saj si moral paziti kako si se usedel, da gospodiču nisi potrgal kablovja od prenosnika. Z gospodom se predstavima in začnema. Najprej me seveda vpraša, kaj bo moja dejavnost: povem mu it področje (majhna podjetja do 15 zaposlenih, fizične stranke in izdelava spletnih strani po želji stranke). Takoj se seveda "zaleti" v to stvar in mi omeni, da je konkurenca na izdelavi spletnih strani velika. Sam mu omenim, da se tega dobro zavedam, a da so spletne strani mišljene kot opcija za stranke, katere si sam pridobim. Gospodič nato od mene zahteva seznam spletnih stranih, katere sem izdelal - te mu naštejem in gospodič si jih ogleda. Seveda se ob vsaki spotakne da nekaj ni vredu, kot npr pri eni, da ni urejena seo optimizacija, kljub temu da je.

Gospodič nato vpraša, katere stranke imam. Gospodiču omenim, da strank trenutno nimam, saj sem že 7 mesecev brezposelna oseba, zato ne morem legitimno poslovati, mu pa omenim, da sem delal v času zaposlitve še kot popoldanski s.p. za dodaten vir zaslužka. Gospodiču povem par firm, nakar začne čisto vsako preverjati na bizi.si in se "zmrdovat" nad njihovimi finančnimi izkazi. Vpraša me tudi po količini finančnih sredstev za zagon podjetja: tukaj sem naredil samo O_O Gospodu še enkrat omenim, da sem brezposeln, in da se vsak mesec nekako prebijam, da lahko vse odplačam. Omenim mu tudi, da vso potrebno opremo za delo imam, da zagonskih sredstev ne potrebujem. Gospod se ne da prepričati in mi na poročilo napiše, da imam premalo stran + manko zagonskih sredstev ter mi zavrne možnost subvencije. Ob vsem tem je bil še aroganten in očitno več kot vase zagledan.

Ne vem sicer, kakšne so izkušnje drugič, a tukaj se definitivno ne mislim pustiti nekakšnemu pajacu. Kolikor sem sam raziskoval malce, dotična oseba vodi svoj lastni s.p. in nisem našel nič kaj referenc, ki bi tej osebi dajale utemeljen status za opravljanje takšnih presoj. Gospod mi je dal torej jasno vedeti, da oseba, ki se ima željo samozaposliti in nekako pridobiti nekakšna sredstva nima šans, saj nimaš strank in zagonskih sredstev. Edino možnost da subvencijo dobiš je ta, da imaš neko svojo dejavnost že nekaj časa in stranke.

Kakšne so pa vaše izkušnje s tem?

#000000 ::

LOL Itak, ne hodi tja ker od te subvencije te bo samo bolela glava, nazadnje boš ugotovil da so te v bistvu nategnili in boš samo državi dal cca 800 evrov davka na dobiček, ke ta subvencija se šteje kot dobiček.
Je blo ene pol leta nazaj na Preverjeno ko so razlagal to finto. Drugo je pa tudi zanimivo, razlagat poslovno idejo nekomu v državni službi, ki naj bi presodil če bo tvoja ideja palila, je neumnost da večje ni, kaj bo on ocenil, če bi bil sposoben ne bi bil v službi tam kjer je ampak bi imel svoj posel, ko se na vse tako dobro spozna. Enako jest gledam na razne borzne in finančne svetovalce, oni nimajo pojma drugače bi že kaj imeli, ne pa samo čakali na priliko da bodo s tijim kurcem po koprivah mahal in upal da se jih prime provizija, če pa zgubijo pa nikom ništa :)

Thomas ::

Posluš Number Zero! Ma zelo prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

Edini namen teh subvencij je pačenje pred Evropo (v Sloveniji menda več nihče tega ne kupuje) kolk denarja vlaga Slovenija v zaposlovanje.
Naslednja bedarija je učenje pisanja prošenj na zavodu...mislim, če nekdo napiše ful lepo prošnjo, a se bo potem kar pojavilo delovno mesto? A ima zavod kak interes, da službo dobi tist, ki napiše lepšo prošnjo? To je samo še en način prelivanja denarja v privat žepe.
Ali pa računalniški tečaji...ziher bo 55 let staremu brezposelnemu oblikovalcu kovin zelo pomagalo, če bo znal kreirat novo mapo v raziskovalcu.
Za sp nihče ne rabi nobene subvencije, samo naj pustijo ljudi delat brez oderuških davkov.

noraguta ::


Ali pa računalniški tečaji...ziher bo 55 let staremu brezposelnemu oblikovalcu kovin zelo pomagalo, če bo znal kreirat novo mapo v raziskovalcu.
se pa da na naslov 5ih takih kerirat , dva nova birokrata kar ni zanemarljivo. poanta teh "subvencija " je , da team nekje 5ih ljudi na koncu za izveden projekt financira zelo sposbno tajnico.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

fosil ::

ke ta subvencija se šteje kot dobiček

Subvencija šteje kot prihodek in ne kot dobiček.
Če moraš potem plačati davek, oziroma v primeru sp-ja dohodnino je pa odvisno od ostalih prihodkov in stroškov.
Tako je!

BlueRunner ::

Heh... upam, da je poslovna ideja vključevala tudi računovodski servis. Sicer pa ima #0 v svojem bistvu kar prav. Naključen birokrat ni ravno merodajen glede tega kaj je dobra in kaj ni dobra poslovna ideja. Morda bi bilo bolje, če bi naredil dejanski poslovni načrt in šel z njim naokoli (do več bank) preveriti za možnost pridobitve zagonskega kapitala. Če poslovni načrt pije vodo (banke pač ne dajejo denarja kar tako - razen "običajnih" izjem s pravimi priimki) potem bo šlo. Banke, ki tvegajo svoj denar so pač najbolj merodajne za oceno uresničljivosti načrta.

Če pa si sam prepričan, da ti bo uspelo in, če imaš v rokah kakšno stvar s katero lahko zavaruješ kredit (in s tem tudi tvegaš, da to stvar izgubiš, če se poslovni načrt izkaže za preveč optimističnega), potem pa ne rabiš presoje od nikogar. Banka, kredit, registracija, ..., odplačilo kredita, profit!

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

Ok, načeloma se strinjam, da so tovrstni birokrati po pravilu nesposobni. Ampak...

To, da ne rabiš zagonskih sredstev ni res in kaže na to, da niti pribljižno nimaš poslovnega načrta. Če nimaš strank jih boš moral nekako dobiti, to pa stane. Verjemi, med drugim imam tudi podjetje, ki se ukvarja s podobno dejavnostjo, pa ti povem, da stanke ne letijo same, se je treba pošteno potruditi. Poleg tega imaš v podjetju vedno stroške z računovodstvom, računom za telefon, bencinom, nabavo pisarniškega materiala... Čeprav to niso veliki stroški ti lahko pri minimalnih mesečnih prihodkih lahko naredijo razliko med profitom in izgubo.

Tisto s podatki o poslovanju podjetji tudi ni za show, ampak verjetno malo kaže na tip strank, ki jih pričakuješ. Če gre za podjetja, ki poslujejo z izgubo je riziko, da plačila ne boš dobil še toliko večje, pa tudi računati ne boš mogel veliko.

Ne poznam tvojega primera, ampak po tem kar si napisal ti tudi jaz nebi odobril subvencije. Če misliš s poslom resno se za 1 teden usedi za računalnik in pretuhtaj vse podrobnosti. Napiši kvaliteten poslovni načrt. Ni treba, da je narejen po tistih ustaljenih predlogah, ampak vključuje naj vse vidike tvojega posla. Če boš prišel na razgovor pripravljen, z odgovori na vsa vprašanja ti bodo z veseljem dali tiste 4500EUR.

Naslednja bedarija je učenje pisanja prošenj na zavodu...mislim, če nekdo napiše ful lepo prošnjo, a se bo potem kar pojavilo delovno mesto? A ima zavod kak interes, da službo dobi tist, ki napiše lepšo prošnjo? To je samo še en način prelivanja denarja v privat žepe.


Ni res. Ljudje (tudi taki z zaključenim faksom ali magisterijem) pišejo take prijave na delovna mesta, da ti rata slabo ko dobiš mail. Dejstvo je, da dobro napisan CV in prijava dajeta boljše rezultate. Če se tebi zdi to brezveze ok, ampak ostaja dejstvo, da delodajalci nočemo brati kako gost čokolino je nekdo jedel ko je bil star 3 leta in kam je hodil v osnovno šolo. Ko zaposluješ človeka hočeš videti, da se znajde in da zna napisati bistvene stvari. Kaj lahko ponudi firmi, kakšne pogoje izpolnjuje, kaj je že naredil v svoji karieri...

Morda bi bilo bolje, če bi naredil dejanski poslovni načrt in šel z njim naokoli (do več bank) preveriti za možnost pridobitve zagonskega kapitala. Če poslovni načrt pije vodo (banke pač ne dajejo denarja kar tako - razen "običajnih" izjem s pravimi priimki) potem bo šlo. Banke, ki tvegajo svoj denar so pač najbolj merodajne za oceno uresničljivosti načrta.


Dream on :) Danes za izdelavo spletnih strani ne dobiš od bank nobenih kreditov in podobnega. Je potrebno imeti konkretno idejo, ki lahko banki prinese konkreten denar. Pa še takrat je možnost za pridobitev kakšnega financiranja na samem začetku poslovne poti praktično enaka 0.

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

To, da ne rabiš zagonskih sredstev ni res in kaže na to, da niti pribljižno nimaš poslovnega načrta.

"Poslovna ideja" != "poslovni načrt". Mislim, da bi bilo res edino pravilno, da se bi financiralo načrte in ne ideje, ampak smo pač tam, kjer smo.

Ni res. Ljudje (tudi taki z zaključenim faksom ali magisterijem) pišejo take prijave na delovna mesta, da ti rata slabo ko dobiš mail. Dejstvo je, da dobro napisan CV in prijava dajeta boljše rezultate.

To je res, vendar pa CV v katerem piše "diplomiral sem, nimam delovnih izkušenj" ni ravno dobra stvar. Kadar pa pišeš prijavo pod budnim očesom zavoda, pa tudi ne želiš razlagati kako si delal na črno preko prijateljeve napotnice.

Dream on :) Danes za izdelavo spletnih strani ne dobiš od bank nobenih kreditov in podobnega. Je potrebno imeti konkretno idejo, ...

Heh. 0EUR od banke je IMHO zelo dober signal, da neka ideja morda le nima prihodnosti. Če pa ni poslovnega načrta, pa tako ali tako škoda časa za sprehajanje. Sicer pa si tudi ti spregledal, da se je tudi fante iz zgodbe zataknil ob spletne strani. Te pa so, po besedah OP: "... mišljene kot opcija za stranke, katere si sam pridobim". Torej si naredil isto napako: idejo si ocenjeval po opcijskem dodatku, ne pa po osnovni ideji, za katero morda celo razumem zakaj jo OP ne želi preveč reklamirati (ode mu poslovna priložnost, če ga kdo prehiti).

..., ki lahko banki prinese konkreten denar. Pa še takrat je možnost za pridobitev kakšnega financiranja na samem začetku poslovne poti praktično enaka 0.

Banko zanima samo to, da ji boš vrnil posojeno + obresti. "Konkreten denar" so za banko samo obresti in, če banka oceni, da teh ne bo videla, potem od kredita res ne bo nič. Stranska posledica je, da banke tipično (samo pojdi k tistim, ki nimajo države ali domačih PID-ov za lastnika) zelo dobro presodijo poslovni načrt, ker jim je večinoma res škoda izgubiti potencialen zaslužek samo zaradi kakšne lažne nečimrnosti. Vendar pa samo, če poslovni načrt res pije vodo. Če jo ne, potem greš ven z dolgim nosom in dragoceno izkušnjo.

Zgodovina sprememb…

Vikking ::

psychoshorty: Itak tale Prah d.o.o., je samo za to da povelečejo denar. Z 2 letno višjo šolo pa se grejo strokovnjake.

v glavnem ti povem zakaj si dobil zavrnjeno. Ker si dejal da nimaš lastnih finančnih sredstev, takorekoč vsakega zavrnejo ko to izjavi. Naslednjič bo treba lagat oz. prikrojit resnico. Bi mu dejal da imaš v rač. infrastrukturo vloženo 5k EUR, 2k EUR na strani za zagon. Kupljene licene za programe...

Valvoline ::

Konkurenca je ogromna na vseh področjih,danes ustanovitev sp-ja in dejanski uspeh je zelo malo verjeten. V večini primerov spji crknejo v manj k leto z nabildanimi dolgovi do amena.Težka bo.Mislim da je bila neka statistika ki pove da 4 od 5 na novo ustanovljena podjetja propadejo v prvih 12 mesecev.

IceIceBaby ::

BlueRunner, posojila za ustanovitev podjetji se smatrajo za tvegan kapital, s tem se pa večina bank ne ukvarja. Kredite je v tem času težko dobiti tudi, če imaš par let poslovanja za sabo, za ustanovitev podjetja pa praktično nemogoče.

To je res, vendar pa CV v katerem piše "diplomiral sem, nimam delovnih izkušenj" ni ravno dobra stvar. Kadar pa pišeš prijavo pod budnim očesom zavoda, pa tudi ne želiš razlagati kako si delal na črno preko prijateljeve napotnice.


Saj ni treba pred njim napisati kje vse si delal na črno :) Sigurno pa ne škodi, če dobiš par napotkov kako si povečati možnost zaposlitve. V končni fazi pri večini še vedno odločajo izkušnje in sposobnosti, ampak tisti, ki svojih izkušenj ne zna ustrezno predstaviti še takoj pade iz izbora.

algo ::

fosil je izjavil:

ke ta subvencija se šteje kot dobiček

Subvencija šteje kot prihodek in ne kot dobiček.
Če moraš potem plačati davek, oziroma v primeru sp-ja dohodnino je pa odvisno od ostalih prihodkov in stroškov.


Mislim, da se ne šteje v dobiček (računovodstvo mora pravilno knjižiti, če se ne motim :P) razen v primeru, da si normiranec, kar je pa razumljivo. Tam ti odbijejo tisti 20 ali 25% in to je to.

Vikking ::

Valvoline je izjavil:

Konkurenca je ogromna na vseh področjih,danes ustanovitev sp-ja in dejanski uspeh je zelo malo verjeten. V večini primerov spji crknejo v manj k leto z nabildanimi dolgovi do amena.Težka bo.Mislim da je bila neka statistika ki pove da 4 od 5 na novo ustanovljena podjetja propadejo v prvih 12 mesecev.


Slabi crknejo, dobri prosperirajo. Kar je pravilno, še bi morali vzpodbujati podjetništvo, še bolj vzpodbujati posameznike da se odločijo za obrt. Kar se tiče pri dolgovih pa ni noben problem pri s.p.-jih.

V tem ni nič slabega da carknejo, saj vsaj loči plevel. Žal država z zapletenimi davčnimi postopki, nesmiselnimi strašno previsokimi prispevki, in obdavčitve na dobiček, zavira razvoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

WilhelmTell ::

mogoče je malo že passe tole, pa vendar. odgovorim, ker je pa moja izkušnja diametralno nasprotna. jaz sem pa dobil občutek, da pri teh subvencijah nihče nič ne kontrolira preveč in se tem "izvajalskim" podjetjem gre zgolj za to, da od teh delavnic potegnejo dnar, jim je pa bole malo mar zakaj smo mi tam. presoja poslovne ideje je v mojem primeru trajala 3 minute in to je bilo to. povedal sem, kaj sem kaj bi počel in je bilo rečeno, da je ok. pa to je to. sem bil kar presenečen. podobno je tudi z ostalimi koraki. da sem zaključil postopek, sem moral narediti 10 obiskov ZZZS (v bistvu bi jih moral še več, če mi ne bi pri tistem uvodnem motivacijskem pogledali skozi prste pa me ušunili kar k prvi skupini), večino tega je bilo da sem pač podpisal neki papir. kar se mene tiče, bi raje videl, da se enkrat ali pa dvakrat konkretno vsedemo skupaj in to speljemo. ne pa da se vozačkam sem in tja ter cajt zabijam. poanta - meni se je zdel postopek samo preveč zbirokratiziran, medtem ko je ta "kontrola" in preverjanje bolj tak za šalo. Ok, verjetno tudi odvisno kaj delaš, saj jaz nekomu, ki bi rad bil zidar, pa ne ve točno, če ima za lopato, kelo pa plajbo, tudi ne bi dal subvencije kar tak.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brez podjetja te ne jemljejo resno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13823828 (20009) spajdrmen
»

Zanimive poslovne s.p. ideje... not (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26432443 (23094) CaqKa
»

Začetni kapital...kje dobiti?

Oddelek: Loža
162501 (2053) Smurf
»

Odprtje podjetja v Sloveniji

Oddelek: Loža
275669 (4851) Boeing
»

ustanovitev s.p.-ja; stroški

Oddelek: Loža
87033 (6854) Vikking

Več podobnih tem